A XX. Labdarúgó Világbajnokság döntő tornája
Németország negyedszer világbajnok
Németország – Argentína 1-0 (0-0, 0-0, 0-0)
Rio de Janeiro, Maracana Stadion, 74 000 néző, játékvezető: Nicola Rizzola (Olaszország). Gólszerző: Götze (113. p).
Németország: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes – Kramer (Schürrle, 31. p), Schweinsteiger, Kroos – Thomas Müller, Klose (Götze, 88. p), Özil (Mertesacker, 120. p). Argentína: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Biglia, Mascherano – Perez (Gago, 86. p), Messi, Lavezzi (Agüero, 46. p) – Higuain (Palacio, 78. p).
A Brazíliában lebonyolított XX. Labdarúgó Világbajnokság döntőjében a 90 perces gól nélküli rendes játékidőt követően a mindent eldöntő találatot Mario Götze szerezte a 113. percben. Ez a találat a 171. volt a mostani tornán, ami beállította az 1998-as gólcsúcsot. A német válogatott története során 1954, 1974 és 1990 után negyedszer lett világbajnok, ezzel utolérte az örökranglista második helyén álló Olaszországot. A rekorder öt sikerével továbbra is Brazília. A brazíliai döntőben játszott két csapat egyedülálló módon harmadszor találkozott a fináléban: 1986-ban 3-2-re a dél-amerikai, 1990-ben 1-0-ra az európai együttes győzött. Tizenhat góllal a VB-k történetének legeredményesebb játékosa, Miroslav Klose újabb rekordot állított fel, ugyanis 17. győztes VB-meccsén van túl, amivel megelőzte a brazil Cafút. Az 1996 óta tartó trófea nélküli korszak véget ért Németország számára, méghozzá úgy, hogy nem lehet elvitatni világbajnoki aranyérmük jogosságát. Nem játszottak mindig jól, ám jó napjukon hatékonyak voltak, rossz napjukon pedig tudtak küzdeni. A legkiegyensúlyozottabb keret, mint Joachim Löw is mondta, beérett, a német futball újjáépítésének munkája világbajnoki sikerrel ért véget. A világbajnokság legeredményesebb csapata, mely játékban és keretében is a legerősebb volt, megszerezte, amit kiérdemelt: a világbajnoki trófeát.
A bronzérem Hollandiába került
Hollandia – Brazília 3-0 (2-0)
Brazíliaváros, Mané Garrincha Nemzeti Stadion, 69 000 néző, játékvezető: Dzsamel Hajmudi (Algéria). Gólszerzők: van Persie (3. perc, 11-esből), Blind (16. p), Wijnaldum (90. p). Hollandia: Cillessen (Vorm, 90. p) – Kuyt, Vrij, Vlaar, Indi, Blind (Janmaat, 70. p) – Clasie (Veltman, 90. p), Wijnaldum, Guzman, Robben – van Persie. Brazília: Júlio César – Maicon, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell – Gustavo (Fernandinho, 46. p), Paulinho (Hernanes, 57. p) – Oscar, Ramires (Hulk, 73. p), Willian – Jo.
A tisztségéből menesztett Luiz Felipe Scolari, a brazilok szövetségi kapitánya hat helyen változtatott a németekkel szemben 7-1-re elveszített elődöntőben pályára küldött kezdőcsapatban, ennek ellenére együttese rosszul kezdte a bronzéremért játszott találkozót: az elődöntőről eltiltás miatt hiányzott Thiago Silvát már a második percben ki kellett volna állítani, mivel utolsó emberként lerántotta Robbent, igaz, a játékvezető abban is hibázott, hogy az esetnél büntetőt ítélt a hollandoknak, amelyet Robin van Persie értékesített. Ez volt a brazil csapat 12. kapott gólja a VB döntő tornáján – a 100. a vetélkedők történetében -, ami negatív rekord a dél-amerikai futballnagyhatalom esetében, az eddigi csúcs az 1938-as viadalon kapott 11 gól volt. Nem sokkal később növelték előnyüket a hollandok, ezúttal David Luiz – valamint ismét az algériai játékvezető és asszisztense – hibázott hatalmasat, amelyet a pályafutása első válogatott gólját szerző Daley Blind használt ki. A folytatásban a brazilok fokozatosan kijöttek a sokkos állapotból és több lehetőségük is volt a szépítésre, ez azonban elmaradt. A fordulás után már job csapat benyomását keltette a brazil gárda, igaz, ez helyzetekben nem mutatkozott meg. Scolari tanítványai a félidő közepén szépíthettek volna, de a játékvezető ezúttal is negatív értelemben került a középpontba, ugyanis Daley Blind egyértelmű, büntetőt érő szabálytalanságát követően Oscarnak adott sárga lapot műesésért. A hajrára úgy tűnt, a brazilok beletörődtek a vereségbe, ugyanakkor a hollandoknak még maradt erejük és kedvük támadni, ezt pedig az utolsó percben Wijnaldum használta ki, beállítva ezzel a végeredményt. Louis van Gaal, a hollandok szövetségi kapitánya – akinek ez volt az utolsó mérkőzése az Oranje szakvezetőjeként, ugyanis a Manchester United irányítását veszi át – még azt a gesztust is megtehette, hogy az utolsó percben a harmadik számú kapusát, Michel Vormot is a pályára küldte.
A FIFA busásan díjazza a résztvevő válogatottakat
A friss világbajnok Németország 35 millió dollár jutalmat kap a Nemzetközi Labdarúgó Szövetségtől (FIFA), míg a dél-amerikai torna vasárnapi döntőjének vesztese, Argentína 25 millióval vigasztalódik. A FIFA busásan díjazza a résztvevő válogatottakat: összesen 576 millió dollárt oszt szét a nemzeti szövetségeknek. Ez hatalmas növekedés, ugyanis négy éve, a Dél-afrikai Köztársaságban 420, míg nyolc esztendeje Németországban 300, 12 éve a japán – dél-koreai közös rendezésű VB-n pedig 199 millió volt az összdíjazás. Ezúttal a harmadik 22, a negyedik 20, a negyeddöntősök 14, a nyolcaddöntősök 9 millió dollárt kapnak. Emellett minden résztvevő ország szövetsége 1,5 milliós felkészülési juttatásban részesült és a csoportkörben búcsúzottak is 8 millióval gazdagodnak.
Az argentin Lionel Messié az Aranylabda
Az idei futball VB brazíliai döntő tornájának legjobb játékosává az argentín válogatott csapatkapitányát, Lionel Messit nyilvánították, akit Aranylabdával díjaztak. A 27 éves sztárjátékos négy gólt szerzett, így elévülhetetlen érdemei voltak abban, hogy Argentína 1990 után újra világbajnoki ezüstérmet szerzett. A döntő torna legjobb kapusa, ezzel az Aranykesztyű tulajdonosa a VB-győztes német válogatott hálóőre, Manuel Neuer lett. A legjobb fiatal játékosnak járó elismerést Paul Pogba, a negyeddöntős francia válogatott középpályása érdemelte ki, míg a fair play-díjat a szintén a legjobb nyolcig jutó Kolumbia válogatottja kapta, amely legeredményesebb focistája, James Rodriguez hat találattal gólkirály lett.
A döntő torna Álomcsapata
A FIFA meghirdette álomcsapatát, amelyben akad néhány meglepetés. Senki sem csodálkozik azon, hogy a legjobb kapus a német Manuel Neuer lett, egy hajszállal megelőzve a Costa Rica-i Keylor Navast, de a védelemben a német Mats Hummels és a holland Stefan de Vrij helye sem forradalmi gondolat. Annál meglepőbb viszont a brazil középső védelmi kettős, Thiago Silva és David Luiz előkelő helyezése, gondoljunk csak az elődöntőre (itt Thiago Silva nem játszott) és a bronzmérkőzésre. Egy sorral előrébb Toni Kroos (Németország) és James Rodríguez (Kolumbia) helye nem csak a számok alapján volt garantálható, de sokat futott és passzolt a brazil Oscar és holland Wesley Sneijder is. Az álomcsapat csatársorát a Karim Benzema, Arjen Robben francia, holland kettős alkotja, megelőzve ebben a kategóriában a VB-győztes Thomas Müllert, a korán kidőlő brazil Neymart és a torna Aranylabdáját megkapó argentin Lionel Messit.
A góllövők ranglistája
6 gólos: James Rodríguez (kolumbiai).
5 gólos: Thomas Müller (német).
4 gólos: Neymar (brazil), Messi (argentin), Robin van Persie (holland).
3 gólos: Benzema (francia), Robben (holland), Schürrle (német), Shaqiri (svájci), Enner Valencia (ecuadori).
2 gólos: Andre Ayew (ghánai), Bony (elefántcsontparti), Cahill (ausztrál), David Luiz (brazil), Dempsey (amerikai), Depay (holland), Dzsabu (algériai), Gervinho (elefántcsontparti), Gyan (ghánai), Götze (német), Hummels (német), Klose (német), Kroos (német), Mandzukics (horvát), Martínez (kolumbiai), Musa (nigériai), Oscar (brazil), Periszics (horvát), Ruiz (Costa Rica-i), Alexis Sánchez (chilei), Luis Suárez (uruguayi), Szlimani (algériai).
Győzelem az első formaellenőrző meccsen
A II. Liga új idényre készülő Temesvári ACS Poli futballcsapata július 12-én játszotta nyári első formaellenőrző mérkőzését, amikor 3×30 perces meccsen az ifi Rogoveanu 87. percben tizenegyesből szerzett góljával 1-0 arányban legyőzte a III. ligás temesgyarmati együttest. Dan Alexa vezetőedző a keret 27 tagját és a próbajátékra jelentkezett 5 focistát foglalkoztatta. Az együttes 3 focistája sérülés miatt nem játszhatott. A Gyárvárosi Napok keretében holnap, szombaton az Electrica-pályán 18.30 órakor kerül sor az ACS Poli – FC Ripensia barátságos találkozóra. Az ACS Poli a jövő héten Magyarországra utazik, ahol szombaton, július 26-án, 12.00 órakor az NB II.-es Békéscsabai Előrével játszik.
A Futball Ligakupa selejtezői és nyolcaddöntői
A Román Labdarúgó Szövetség idén először rendezte meg a Ligakupáért kiírt vetélkedőt, amelyben az I. Liga mezőnyébe tartozó csapatok igyekeznek elhódítani a serleget. A kupa keretében szerdán két selejtező mérkőzést játszottak, amelyeken a következő eredmények születtek: Bukaresti Rapid – Krajovai CS U1-0, Marosvásárhelyi ASA – Iaşi-i CSMS 0-2 A győztes csapatok bekerültek a hét végén sorra kerülő nyolcaddöntőbe, amely meccseit a következő műsor szerint játsszák:
Péntek, július 18., 18.00 óra: Konstancai FC Viitorul – Botoşani-i FC (Look Plus); 21.00 óra: Brassói FC – Giurgiui FC Astra (Look Plus).
Szombat, július 19., 18.00 óra: Galaci Acél – Piatra Neamţ-i FC Ceahlăul (Look TV); 21.00 óra: Bukaresti Rapid – Steaua (Look TV).
Vasárnap, július 20., 19.00 óra: Iaşi-i CSMS – Kolozsvári CFR (Look TV)); 21.00 óra: Kolozsvári U – Ploieşti-i FC Petrolul (Look TV).
Hétfő, július 21., 18.00 óra: Medgyesi Gazmetan – Târgu-Jiu-i Pandurii (Look TV); 21.00 óra: Chiajnai Concordia – Dinamo (Look TV).