A fekete áfonya (Vaccinium myrtillus) a hangafélék (Ericaceae) családjába tartozó gyümölcstermő növény. Talán közhely, de kevés olyan étel van, amely ennyire egészséges lenne, mint a kék áfonya. Ezt sokan tudják, de nem árt kissé rendszerezni a tudást és a tapasztalatot.
Az alacsony kalóriájú és rendkívül vitamindús áfonya ízvilága az enyhén édestől a kesernyésen át a csípősig terjed. A nyugati étrendben az áfonya a második legnépszerűbb bogyós gyümölcs.
Nemcsak Európában, de szerte a világon nagy népszerűségnek örvend, például Amerikában az ottani őshonos változatot az indiánok több száz éve fogyasztják, sőt, az áfonya az ázsiai és a mediterrán konyha egyik alapanyaga is. Népszerűsége nem véletlen, rendkívül ízletes és egészséges gyümölcsről van szó, amely méretében ugyan kicsi, de hatalmas tápértékkel bír, és minden más gyümölcsnél vagy zöldségnél erősebb és hatékonyabb antioxidánsokat tartalmaz, így rengeteg betegség ellen véd.
A legújabb kutatási adatok szerint az áfonya valóban megérdemli jó hírnevét: mindössze egyetlen adag áfonya annyi antioxidánst tartalmaz, mint amennyi antioxidáns található 5 adag sárgarépában, almában, brokkoliban vagy sütőtökben.
Egy kis kitérővel tisztázzuk, mik azok az antioxidánsok? Mint a nevük is mutatja: antioxidánsok, vagyis a testünkben kialakuló oxidációs folyamatokat, valamint az ilyen folyamatokban keletkező káros melléktermékek kialakulását és felgyülemlését gátolják meg. Elsődleges feladatuk azonban nem más, mint a szervezetben képződő szabadgyökök semlegesítése.
Mire van jó hatással az áfonya? A korai telepesek az indiánoktól lesték el az áfonya gyógyászati célú felhasználását: Winnetouék ugyanis megfőzték az egész növényt a bogyókkal együtt, és a főzetet többek között hasmenés kezelésére használták. A közelmúltban a Journal of Clinical Nutrition folyóiratban közzétett tanulmány megállapította, hogy azon személyeknél, akik napi 15 dkg áfonyát fogyasztottak rendszeresen, a vérben lévő antioxidánsok mennyisége jelentősen emelkedett. A kutatók szerint ez elengedhetetlen a különböző szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, az öregedés, a rák, a makula degeneráció és a szürkehályog kialakulásának megelőzéséhez. Á propos makula degeneráció! Egy szaklapban olvastam, hogy a II. világégésben, az amerikai pilótáknak, bevetés előtt adtak egy-egy doboz nyers áfonyát. Ezt eszegették „munka” közben, lévén, hogy ez a bogyó erősiti az éleslátást. Tudjuk, hogy a vérben lévő antioxidánsok fokozott jelenléte csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát, de talán a legizgalmasabb kutatási eredmény mégis az, hogy az áfonya képes csökkenteni és megelőzni az öregkori betegségeket, mint például az Alzheimer-kór és az elbutulás. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az áfonya segít megőrizni az egészséges bőrt, és csökkenti a kor előrehaladtával kialakuló bőrhibákat.
Az áfonya rendszeres fogyasztása nem elszigetelten hat, hanem a szervezet teljes területén végzi áldásos tevékenységét. Így nem csak a kardiovaszkuláris rendszer, hanem a szervezet egésze képes profitálni az áfonya rendszeres fogyasztásából. Például kutatók bizonyították, hogy a megerőltető edzéseket követő izomsérülések mértéke csökkenthető az áfonya rendszeres fogyasztásával. Nem lenne helyénvaló, ha az érrendszerre ható kedvező hatások közül kihagynám az áfonya vérnyomásra gyakorolt hatását. Az egyes vizsgálatokban résztvevő különböző korú férfiak és nők körében a rendszeres áfonyafogyasztás bizonyítottan csökkentette a értékét. Sőt, az egészséges vizsgálati személyeknél az áfonya rendszeres fogyasztása segített fenntartani a normális vérnyomás értékét.
Az idegrendszer oxidatív stressztől való védelmére is van bizonyíték. Ezen antioxidáns alapú védelmi mechanizmusokat ráadásul nemcsak veszélyeztetett betegeknél észlelték, hanem fiatal és egészséges személyeknél is. A kutatók szerint az áfonya antioxidáns védelme a szervezet vércukorszabályozó rendszerére is kedvező hatással van, és a gyümölcs rendszeres fogyasztása védi az emésztőrendszert (elsősorban a vastagbelet) a rák kialakulásának kockázatától. Az áfonya fekete övesen vezet olyan hasonló kaliberű antioxidáns-szupersztárok között, mint a bab, a szeder, a szilva, az alma, a málna és a pekándió.
A gyümölcs júliustól szeptemberig tart, a piacokon ekkor jutni hozzá a legfrissebbhez a legolcsóbban. Vásárláskor az egészséges és élénk színű áfonyaszemeket válasszuk, amelyek egységes színárnyalatúak, és fehéres-szürkés viaszos védőréteggel rendelkeznek (lásd a képet).
Az öreg doki tapasztalata: rázd össze a szemeket, és ellenőrizd, hogy a bogyók szabadon mozognak e. Ha nem, akkor elképzelhető, hogy már nem frissek, újrafagyasztották őket, megsérültek vagy penészesek. Kerülni kell a tompa színű, túl puha és nyálkás felületű bogyókat. Az áfonyaszemek nem lehetnek nedvesek, mivel a folyadék jelenléte a bogyók rothadását segíti elő. Tárolás előtt távolítsuk el a sérült vagy penészes bogyókat, így megakadályozható a többi bogyó megromlása. Az áfonyát ne mossuk meg, csak közvetlenül fogyasztás előtt, mivel a mosás eltávolítja a bogyók felületéről a szürkésfehér viaszos védőréteget.
Az érett áfonyát zárt dobozban vagy műanyag zacskóban tároljuk a hűtőben, így a gyümölcs 3 napig biztosan friss marad. Ha több mint 24 óráig szobahőmérsékleten tartjuk, a bogyók romlásnak indulnak. Szakértők szerint az egyébként meglehetősen sérülékeny antocián antioxidánsok a hipermarketekben kapható fagyasztott áfonyában sem veszítenek jótékony hatásukból a fagyasztás hatására.
Soha el nem fogyó egészséget kívánok!
Prof. Dr. Matekovits György