– Beszélgetés Szász Enikő színművésszel, a huszonhatodik alkalommal megszervezésre kerülő Bánsági Magyar Napok (BMN) főszervezőjével –
– Tavaly, a jubileumi XXV. Bánsági Magyar Napok után azt nyilatkozta, hogy ez volt az utolsó rendezvénysorozat, mely az Ön irányításával valósult meg. Most mégis Ön állította össze a műsort és irányítja a lebonyolítást, pedig értesüléseink szerint Szentendrére költözött. Miért?
– A járvány idején, Szentendrén élő gyermekeim noszogatására úgy döntöttem, hogy a közelükbe költözöm, és mivel a színházban, egy életkorhoz kötött szabályozás miatt, megszűnt a munkaszerződésem, nem láttam értelmét tovább Temesváron maradni. Szerettem volna a Nőszövetség vezetését és a Bánsági Magyar Napok szervezését átadni egy fiatal nőcsapatnak, de ez nem annyira egyszerű, mint gondoltam. Az átadás egy fokozatos folyamat, és ennek egyik fázisánál tartunk most. Nagy kár lenne, ha vállalkozó kedvű, elhivatott, kreatív nők hiányában megszűnne egy bejáratott, negyed évszázados múlttal rendelkező civil szervezet. A temesvári magyarság rendelkezésére álló ingatlanokat kulturális tartalommal kell megtölteni, ahhoz, hogy rendeltetésüknek megfelelően működhessenek. Ezek megszervezése leginkább a civil szervezetek dolga, amelyek pályázhatnak és minőségi eseményeket szervezhetnek. Ebben a missziós munkában oroszlánrészt vállalhat továbbra is, egy új vezetőséggel felálló Temesvári Magyar Nőszövetség.
– Mi motiválja, hogy megszervezze a bánsági magyarok eme ünnepnapjaiként is értékelhető rendezvénysorozatot?
– A Bánásági Magyar Napok olyan, mint a harmadik gyermekem, egyszerűen nem tudom elengedni, amíg nem biztosítottam a jövőjét. Ez a rendezvény már maga egy hagyomány és meggyőződésem, hogy erősíti a szórványmagyarság nemzeti azonosságtudatát, önbecsülését.
– Az idei, XXVI. alkalommal megszervezett Bánsági Magyar Napok keretében fokozott figyelmet kap Temesvár. Nem ismerjük eléggé Temesvárt?
– A városismereti napok lehetőséget adnak arra, hogy azok, akik nem ismerik Temesvár múltját, első főépítészét, azok gazdagíthassák tudásukat. De nem is Temesvár kap fokozott figyelmet, hanem a benne létező magyar intézmények, szervezetek, önfejlesztő csoportok, magánszemélyek, Az idei műsor szinte kizárólag bánsági összetevőket tartalmaz, egyrészt olyanok mutatkoznak meg, akik helyben laknak, dolgoznak, tevékenykednek (hagyományőrzők, képzőművészek, a varrókör tagjai, idegenvezetők, írók, TV-s szakember, színművészek, rock-zenekar, civil szervezetek), másrészt olyanok, akik Bánságból származtak el (bábművész, tehetséges ifjú zongorista), vagy munkásságuk kötődik valamilyen módon térségünkhöz (bánsági gyökerekkel rendelkező budapesti írónő). Azt is be kell vallanom, hogy az eredetileg összeállított program sokkal gazdagabb volt, de a városi önkormányzathoz benyújtott pályázatunkat nem méltatták támogatásra érdemesnek, ezért a nagyon költséges műsorszámokat ki kellett vennünk belőle.
– Milyen támogatásból valósulhat meg így a rendezvény?
– Fő anyagi támogatónk az RMDSZ Temes megyei szervezete, a Bánsági Közösségért Egyesület közvetítésével, a Bartók Alapítvány. Pályáztunk a Communitas Alapítványnál, döntés még nem született, de reménykedünk, hisz az előző évek során is támogatták a rendezvényünket. Ám nemcsak pénzbeli támogatással lehet segíteni az eseménysor megvalósulását. A Csiky Gergely Állami Magyar Színház például több alkalommal is rendelkezésünkre bocsájtja szabadtéri színpadát, vagy előadásokkal vesz részt a műsorfolyamban. Az Új Ezredév Református Központ is helyszíne több programpontnak, koncert- és kiállító termeit bocsájtja a BMN rendelkezésére. Ugyanígy helyszínként szolgál a Bolyai János Szakkollégium előadóterme is. Az ismét magyar kézben levő Magyar Ház lesz a helyszíne az Összetartozás Napja alkalmából szervezett megemlékezésnek, ennek „gazdája” Magyarország temesvári Tiszteletbeli Konzulátusa és a Várbástya Egyesület (a finanszírozás is őket terheli). Mindent összevetve elmondható, hogy a Bánsági Magyar Napok idei fordulója széleskörű összefogás eredménye. Kérem a tisztelt érdeklődőket, hogy jelenlétükkel támogassák az eseménysort, hisz értük dolgozik önkéntesen számtalan ember.
– Bevett szokás szerint, a rendezvény “kilép” Temesvárról. Hová és miért éppen arra a településre?
– Ez alkalommal csupán Lugoson leszünk jelen a Hagyománykeresőben néptáncgálával. Ennek kizárólag finanszírozási okai vannak. Az RMDSZ lugosi szervezete a partnerünk, ők vállaltál a helyszín biztosítását, a szervezést. Reméljük, hogy a járványhelyzetből adódó hosszú „kulturális csend” után a lugosi magyarság „rámozdul” az eseményre, de számítunk a környező települések, Igazfalva, Bodó, Szapáryfalva érdeklődőire is. A néptáncgála temesvári előadásán több település hagyományőrző néptáncosai vesznek részt, tehát két év kényszerszünet után ismét gyönyörködhetünk népviseletes fiataljainkban.
(m.z.)
A teljes műsor: hetiujszo.ro/xxvi-bansagi-magyar-napok-2022-majus-28-junius-5/