Múlt heti lapszámunkban számoltunk be a Szórvány Alapítvány kiadásában, elektronikus formában megjelentetett Régi(j)óvilág című honismereti szemle idei első számának megjelenéséről. A lap felelős szerkesztőjét, Farkas-Ráduly Melániát kérdeztük a folytatásról, a további tervekről és témákról.
Farkas-Ráduly Melánia nevét néhány éve, eddig leginkább a rádióhallgatók hallhatták, a Temesvári Rádió magyar adásában…
– Napra pontosan öt éve, hogy Temesvárra költöztünk Marosvásárhelyről. Hamar felismertem, hogy teljesen más a tömbmagyarságban (Márton Áron püspök szülőfalujában, Csíkszentdomokoson születtem) magyarnak lenni, mint a szórványban. Az itt élők szerintem jól tudják, miről beszélek… Egyrészt ezért indult el a Szövegkovács névre hallgató vállalkozás is, melynek keretében megpróbáljuk tisztán tartani a magyar nyelvet és felébreszteni az emberekben az igényt a helyesírással, valamint a helyes beszéddel kapcsolatban. Négy és fél évig a Temesvári Rádió magyar szerkesztőségének munkatársa voltam, nagyon sokat köszönhetek az ottani kollégáknak, akik első perctől befogadtak, támogattak.
– Milyen gondolatokkal, elképzelésekkel indult el az újságcsinálás meglehetősen rögös útján a felelős szerkesztő?
– Már korábban is dolgoztam a Szórvány Alapítványnak, az általa indított Civil Rádió munkatársa voltam, majd a Régi(j)óvilág két korábbi számát is betördeltem. Idén az alapítvány elnöke, dr. Bodó Barna megkérdezett, hogy elvállalnám-e a szerkesztést. Igent mondtam, bár tisztában voltam vele, hogy nem könnyű feladat, hisz olyan munkát nem tudsz kiadni a kezedből, amely mindenki tetszését elnyeri… A szerkesztést egyébként ötvöztem a tördeléssel, ugyanakkor interjúkat is készítettem a lapba. Jó csapattal dolgoztam és a kollégák is nyitottak voltak.
– Általában az a vélekedés, hogy az elektronikus újság, annak ellenére, hogy lassan egyre nagyobb teret nyer, főleg a fiatalabb nemzedék körében, mégsem az igazi. Idéntől a Régi(j)óvilág csak elektronikus formátumban olvasható, anyagi megfontolásból vagy a fiatalok felé való nyitásként értelmezhető ez?
– Kicsit mindkét okból. Köztudott, hogy az internetes újságot jóval kevesebb pénzből lehet előállítani, mint a hagyományos lapot. Emellett arra sem árt odafigyelni, hogy manapság a fiatalok nagy része inkább az internetes hírforrásokat veszi igénybe, vagyis az általunk kínált érdekes és hiánypótló tartalom – most éppen a bánsági magyar sajtótörténettel foglalkozó írások – vélhetően nagyobb eséllyel kerül azok látószögébe, akik máshonnan nem, vagy csak hézagosan értesülnek a témáról. Tömören összefoglalva ezért döntött az elektronikus változat mellett a Szórvány Alapítvány. Természetesen voltak olyanok is, akik keserű szájízzel vették tudomásul, hogy ezentúl csak a világhálón lehet olvasni a regionális honismereti szemlét, mivel úgy vélik, egy-egy ilyen lépés a nyomtatott sajtó „halálához” vezet. A lapban megszólaló Albert Ferenc profeszszor kifejti a véleményét ezzel a kapcsolatban, ezért is érdemes elolvasni a Hívtak az újsághoz című interjút.
– A mostani lapszám központi témája – korábban már szó volt róla – a bánsági magyar sajtó. Miért?
– Abból indultunk ki, hogy idén a Heti Új Szó és a Temesvári Rádió is ünnepel. Emellett 25 éve alakult a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE), amely szintén bekerült a lapba. Innen szinte jött magától, hogy a temesvári és az aradi sajtótörténet is megjelenjen, természetesen még lehetne bővíteni a kört. De a román, a német és a szerb sajtó is helyet kapott, tükrözve a „színes” bánsági régiót.
– Miről olvashatnak a Régi(j)óvilágban azok, akik a www.diaspora.ro honlapra kattintanak?
– Annak ellenére, hogy „csak” elektronikus formátumban jelent meg, a lap szerkezetén nem változtattunk. Megmaradtak a korábbi rovatok, a Kármentő, a Hídverő, a Tanoda stb., és a szerzők közül is sokan írtak már az elmúlt években. Szó esik a korábban is említett Heti Új Szó-ról, annak elődjéről, a Szabad Szóról, a Temesvári Rádióról, a MÚRE kapcsán megszólal az első elnök, Hecser Zoltán, valamint a jelenlegi elnök, Rácz Éva. Szekernyés János temesvári, illetve Puskel Péter aradi helytörténész két-két írást közölt. Aradot képviseli Ujj János (néhány éve MÚRE-nívódíjat kapott), aki ezúttal kérdésekre válaszolt. Az Irodalmi Jelen című lapot Bege Magdolna főszerkesztő-helyettes mutatta be, de a Bartók Béla Elméleti Líceum diáklapjáról is olvashatnak az érdeklődők. A felsorolásból nem szabad kihagyni Stevan Bugarski összefoglalóját a temesvári szerb lapokról és kiadványokról, amely a Régi(j)óvilágban jelent meg először ebben a formában.
– Milyen témákat kívánnak feldolgozni az újság következő számaiban?
– Egyelőre évi két lapszámot tervez a Szórvány Alapítvány, a következőben oktatással foglalkozunk. Szó lesz benne a Bartók Béla Elméleti Líceumról, a Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceumról, valamint a Csiky Gergely Főgimnáziumról, de természetesen most is visszamegyünk a múltba. Továbbra is marad az elektronikus változat, egyrészt gazdaságosabb, másrészt így remélhetőleg sokkal több emberhez eljut. Makkai Zoltán