Amint arról beszámoltunk a Temes megyei RMDSZ kérdőíves konzultációt szervezett a magyar közösségek igényeinek felmérése érdekében. A konzultáció lezárultával, annak eredményeiről kérdeztük meg Molnár András az RMDSZ Temes megyei elnökét.
– A közösségek igényeit, elképzeléseit felmérni hivatott kezdeményezésünket tavaly indítottuk el hagyományos módon, később lehetőséget biztosítottunk az ívek on-line kitöltésére is. Az utóbbi hónapok alatt pedig a helyi szervezeteink tagságának bevonásával folyt a lekérdezés. Mintegy másfélezer kitöltött kérdőív került hozzánk vissza a megye minden részéből. Az utóbbi hetekben végeztük el minden településre lebontva az adatok kiértékelését, és kialakult a a megye egészére vonatkozó kép is. Az élet beleszólt a konzultáció kimenetelére, ugyanis mi eredetileg arra készültünk, hogy szeptember végén lesznek a helyhatósági választások, ami még több honfitársunk megkeresésére biztosított volna lehetőséget. Időközben derült ki, hogy jóval hamarabb, június 9.-én fogjuk megválasztani a önkormányzati tisztségviselőket. Emiatt alaposan összezsúfolódtak a dolgok, de ezzel együtt a konzultáció számos fontos adatot biztosított számunkra.
– Hogyan látják a politikai és a közéleti helyzetet a megye magyar lakosai?
– Vannak települések, ahol a válaszadók mintegy 80%-a azt gondolja, hogy kifejezetten rossz irányba tartanak a közösségi ügyek. Másutt ennek éppen ellenkezőjéről nyilatkoztak, viszont a teljes megyére levetítve a válaszdók 44% azt gondolja, hogy jó irányba haladnak a dolgok, 35% úgy látja, hogy rossz irányba, 21% pedig nem tudat megítélni, vagy nem nyilatkozott. Arra a kérdésre mennyire elégedettek a helyi önkormányzat, a megyei tanács, az Európai Parlament tevékenységével, a válaszdók nagy többsége kifejezetten elégedetlen. Ebben vélhetően szerepe van a magyarországi médiának, amelyben fokozott a Brüsszel-ellenes hangulat. A Bánságban pedig a magyar közösség túlnyomó része magyarországi média-fogyasztó.
– Az RMDSZ tevékenységéről hogyan vélekednek a bánsági magyarok?
– Arra is rákérdeztünk melyek kell legyenek a következő időszakban az RMDSZ prioritásai. A válaszadók túlnyomó többsége az oktatási hálózat bővítését és annak védelmének szükségességét nevezte meg. Ez eddig is így volt, számos az oktatás erősítését célzó együttműködést kezdeményeztünk elég csak a az Iskola Alapítvánnyal vagy a Rákóczi Szövetséggel való együttműködésre gondolni. Megyei vonatkozásban második helyen szerepel a prioritások között a magyar-román kapcsolatok erősítése, kiszélesítése, harmadikként pedig az ifjúsági programok és szervezetek felkarolása és támogatása szerepelt. Eme három prioritás mellett számos helyi jelentőségű dolgot is megneveztek a válaszdók, amelyeknek megoldása a helyi önkormányzatok feladata, de amelyeket a megyei szervezetünk támogat. 92%-ban a válaszdók egyetértettek azzal, hogy az RMDSZ minél több településen indítson jelölteket, ami azt jelenti, hogy a közösségek tagjai érzékelik a döntéshozásban való részvétel szükségességét, igénylik a politikai érdekképviseletet. Ez megerősítette döntésünket arra nézve, hogy ahol csak lehet indítsunk jelölteket helyi tanácsosi mandátumok megszerzésére. Arra a kérdésre, hogy mit kell tennünk azért, hogy ismét bekerülhessünk a temesvári és a megyei döntéshozatalba a megkérdezettek 62%-a szerint a kettős identitású honfitársaink megszólításában, meggyőzésében látja a megoldást. 32%-ban a választásokon való részvételi arány növelését, az átlagosnál nagyobb részvételt jelölték meg lehetséges megoldásként. Ez mindenkori célunk, viszont tudni kell azt is, hogy a június 9.-én esedékes összevont választárokra az eddigieknél jóval nagyobb részvételi arányt jósolnak, amira mi is fel kell alaposan készüljünk. Vagyis az eddiegknél nagységrendekkel nagyobb mozgósításra van szükség.
– Máris elkezdődött a júniusi választásokra való felkészülés. Hogyan készül az RMDSZ?
– Elsőként a Szövetségi Képviselők Tanácsa szabályzata szerint elindítottuk a belső jelöltállítási folyamatot. Április 13.-án a megyei küldöttek tanácsa fogja a megyei listára rangsorolni a jelölteket. Ezzel párhuzamosan folyik a támogató aláírások begyűjtése. Községekben 100 támogató aláírás szükséges a helyi listára, 100 a polgármesteri listára, másod- és harmadendű besorolású városokban 500-500, Temesváron pedig 1000-1000 aláírás szükséges. A megyei listára is szintén 1000-1000 támogató aláírást kell begyűjtenünk. Ahol szükségesnek mutatkozott engedélyt kértünk a helyi vezetőségtől aláírásbegyűjtő sátrak felállítására, ezek alkalomszerűen fognak működni. Temesváron két állandó aláíróhelyet is kialakítottunk: munkanapokon, munkaidőben a Magyar Házban és a Bolyai János Kollégiumban lehet aláírni a támogató íveket. Az Európai Parlamenti választásra országosan 230.000 aláírás a minimális célkitűzése az RMDSZ-nek.
Makkai Zoltán