Andrássy József
Az átváltozás (hommage à Franz Kafka)
Amikor hosszú, pihentető álmából felébredt, már öreg este volt. Az óra féltizenegyet mutatott. Frissnek és cselekvőképesnek érezte magát, lendületén sokat segített a gondolat, hogy milyen furfangos módon intézte el munkahelyi problémáját. Rádöbbent arra is, hogy valószínűleg a féreg, amivé lett, éjszakai életmódhoz szokott, s a jövőben nappal többnyire aludni fog. Lámpát nem is kellett gyújtania, a monitor és az utcáról beszűrődő közvilágítás fénye így is túl erősnek tűnt. Hirtelen maró éhség tört testére, rádöbbent, hogy egész nap semmit sem evett, és ezzel máris újabb leküzdeni való akadály előtt állt. Táplálékra mindenképpen szüksége lesz, s abban reménykedett, hogy nem ragadozó állattá változott, ugyanis megfelelő prédát hogyan is találhatna egy zárt szobában. Segítségül ismét az Internethez fordult. A legkézenfekvőbb, élete során sok kérdést megoldó Wikipédia lapjain kezdett navigálni egyik oldalról a másikra, keresve azt a lényt, amely leginkább hasonlít arra a képre, amit a tükörben látott. Az eredmény távolról sem volt olyan meglepő, mint első látásra hinné az ember; Gregor a Lysiopetalum carinatum, egy ezerlábú fajta ábráját látta leginkább magához hasonlónak. Az olvasott információk szerint ez a faj Európában is honos, főleg a dalmáciai, boszniai karsztok repedéseiben ver tanyát, és hála az égnek táplálékát túlnyomórészt korhadt növényi részek, romlott gyümölcsök, gombák képezik, ritkán vetemedik arra, hogy apróbb rovarokat is zsákmányul ejtsen.
Abban a pillanatban Gregor egyik lábacskájával véletlenül leborított az íróasztalról egy csészét, amelynek az alján lehetett egy kevés tegnapi tea, vele együtt esett le az asztalról a hamutartó is, szerencsére üres volt, csak egy alig megkezdett csomag cigaretta volt benne egy öngyújtóval. A teából mohón inni kezdett, mielőtt a szőnyegbe meg a padlóba beszivárgott volna, a dohányt pedig körbeszimatolta. Azzal nem volt baj, hogy megkívánta a cigarettát, de hát hogyan tudott volna rágyújtani? Attól eltekintve, hogy nem lett volna képes tüzet csiholni a gyújtóból, kérdés, hogy teste, amely elég nyilvánvaló módon nem rendelkezett tüdővel, vajon miként reagált volna a füstre. Biztos, ami biztos alapon megkóstolt egy cigarettát, és miután kielégítőnek találta annak gasztronómiai hatását, megevett utána még hármat, nem többet, mert nem akart véletlenül sem nikotinmérgezést kapni, no meg aztán gondolt a holnapi napra is.
Hirtelen a bejárati ajtó felől furcsa hangot hallott. Villámgyorsan lemászott a székről és az előszobába surrant, nesztelenül, mint egy kísértet. A hang forrása az ajtó alatt becsusszantott postai küldemények susogása volt, ahogy a szomszéd néni, megmagyarázhatatlanul perverz szokásának hódolva, mint minden este, ma is lefekvés előtt kibattyogott a postaládához, átolvasta a borítékok címeit, majd a Gregornak szóló papírokat becsúsztatta az ajtó alatt, azzal a meggyőződéssel, hegy ezzel szívességet tesz, s persze azzal a hátsó szándékkal is, hogy néhány másodpercig alkalma legyen befülelni. Volt egy idő, hogy emellé még kopogott is, de mostanában, valószínűleg arra gondolva, hogy egy fiatalembernek ilyen kései órában látogatója is lehet, erről leszokott. Hallása viszont pocsék volt, csak akkor értette meg, mit mondanak neki, ha beszélgetőtársa közvetlenül az arcába kiabálta mondandóját, így Gregornak nem kellett attól tartania, hogy egy esetleges gyanús zaj felkeltheti az öreglány érdeklődését. Megvizsgálva a leveleket, a többnyire lényegtelen küldemények, reklámok közt egyetlen borítékot talált csak érdemlegesnek, a havi gázszámlát, amelyet nem kis erőfeszítés árán tudott csak kibontani, össze-vissza maszatolva a fehér papírt ronda, sárgásbarna szájváladékával. A különböző közművek vagy szolgáltatók számláinak összegét Gregor kizárólag internetes átutalással szokta fizetni, kihasználva az online banking előnyeit, vissza sem tudott már emlékezni, mikor állt utoljára sorban egy kasszánál, hogy készpénzzel fizessen ki valamit. Most is visszaült a géphez, hogy bankszámlájáról, ahova cége óramű-pontossággal utalta havonta a fizetést, kiegyenlítse tartozását a gázművek felé. Miután megvolt az átutalással, hirtelen megszédült és letántorgott a székről. Rádöbbent, hogy ha rövid időn belül nem eszik valamit, legyengül.
A konyhaasztalon csak ottmaradt morzsák hevertek szanaszét, csekély vigasz követelődző bélrendszerének. A hűtő ajtaját negyedórás erőlködés árán sikerült kifeszítenie, de néhány doboz sörön és egy pici májkonzerven kívül semmi sem volt benne. Hogy valamelyiket is kibontsa, emberi kézre és bontószerszámra lett volna szüksége, ezért gyorsan lemondott róluk. Vigaszként szomját próbálta eloltani, csápjaival felemelve a fürdőszobai vízcsap karját, ahonnan hűs, erős sugarú víz tört ki. Folyni hagyta, amíg a kádban összegyűlt tenyérnyi víz, aztán gyorsan belemászott. Míg a lefolyó elnyelte a felgyűlt mennyiséget, hasát leengedte a vízbe, kortyolt kettőt, s máris jobban érezte magát.
Ily módon felfrissülve ismét a nappaliba ment. Óvatosan, tisztes távolságban az ablak üvegétől, nehogy kintről észrevegyék, kibámult az utcára. Szinte senki nem volt már kint, gépkocsi is csak ötpercenként haladt arra. Éjfél körül járt az idő, és Gregor egyre nyugtalanabbnak érezte magát. Kihez fordulhatna? Valahol egy kutya ugatott, tücskök énekeltek a bokrok közt. Távolabbról egy kocsma zaja hallatszott, ahogy néha kinyitották ajtaját, épp egy dübörgő motoros parkolt le előtte. Füle, szeme, orra, páncéljának apró szőröcskéi közösen fogadták be a kintről jövő információkat, mintha egész teste kommunikált volna a külvilággal, ilyen érzést emberként soha nem tapasztalt. Egy autó állt meg a sarki épület előtt, a közeli pizzázóban dolgozó kihordófiú jött vissza egy fuvarról. Ezek éjjel is dolgoznak? Villámként rázta meg a felismerés, hogy megvan a megoldás: pizzát rendel, de hogyan, ha nem tud beszélni? Hogy is hívják azt a lebujt a sarkon, Tavola vagy Tivoli? Telefonjának memóriájában PIZZA néven szerepel, de azt most nem tudja megnézni. Maradt az Internet.
Tivolival próbálkozott, be is jött egy egyszerű honlap, ez az. Cím, telefonszám. Nem hitt a szemének: online rendelés, ötven perc a város bármely pontjáig. Kért egy pizzát – vagy tíz percig tartott, míg hat szót begépelt, és ment a mail. Mérni fogja az időt. Közben földön heverő nadrágja zsebében kotorászott, ahol a pénzét tartotta, alig talált annyit, amennyibe egy pizza került. Visszasietett a géphez, nagy, fekete karakterekkel kinyomtatta egy lapra a pizza futárnak szánt utasítást: KÉREM, TEGYE A PIZZÁT AZ AJTÓ ELÉ, majd a pénzzel együtt kicsúsztatta az ajtó alatt. Izgatottan járkált fel-alá a szobában, remélve, hogy az elektronikus levél nem rostokol olvasatlanul valahol egy bóbiskoló diszpécser mailboxában.
A bejárati kaputelefon csengője alig fél óra múlva szólalt meg. Hát igen, a sarok egy percre sem volt Gregor lakásától. Eltalálni a kapunyitó gombot és kellő pontossággal megnyomni csak ötödszöri próbálkozásra sikerült. Hogy közben a pizzás fiú mit gondolt, főleg amikor utána a szokatlan kérést is elolvasta az ajtó előtti papíron, most nem lényeges. Halkan morogva ment ki az utcai kapun és Gregor jóformán meg sem várta, hogy az becsapódjon, máris kinyitotta lakása ajtaját, és lábaival gyorsan cselezve bekotorta a kartondobozt, amelyből fenséges illatok áradtak. Amikor már bent volt, visszacsukta az ajtót, és rádöbbent, hogy majdnem végzetes hibát követett el: mohósága miatt nem volt elég körültekintő, a szembeni vénasszony, ha álmatlanul kikukkantott volna, könnyűszerrel megláthatta volna az előbb. Elhatározta, hogy legközelebb sokkal óvatosabb lesz. Alig két cikk pizza után, amelynek elfogyasztása majdnem egy órába telt, csodálkozva vette észre, hogy dugig jóllakott. Elégedetten bújt az ágy alá, és szórakozottan gondolt dalmáciai fajtársaira, akik kénytelenek romlott gombákat enni. Bezzeg, ha ismernék a Quattro Formaggit…
Talán két órát is eltöltött mozdulatlanul, közben nem igazán gondolt semmire. Túlzás lenne azt állítani, hogy valaki, aki ezerlábú, unatkozzon, de tény, hogy azt, amit Gregor ekkor érzett, így lehet legpontosabban körülírni. Hasadt már a hajnal, amikor végre elaludt.
Másnap, amikor este felébredt, mert átaludta a napot, meglepődve tapasztalta, hogy egyáltalán nem éhes, hasát ugyanolyan telinek érezte, mint a pizza után. Úgy látszik, metabolizmusa jóval lassúbb, és nagyobb a hatásfoka, mint ember korában. Nem is mozgott szinte semmit, való igaz. Mivel átváltozása csak pillanatnyi zavart keltett életében, úgy döntött, hogy ezt az éjszakát, mindenféle gyanú elkerülése végett legégetőbb projektjének szenteli. Ha törik, ha szakad, valamit reggel át kell küldjön főnökének. Fél óra szünetet tartva csak, amíg átvizsgálta a néni által becsúsztatott újabb számlákat, lázasan dolgozott, nem is annyira szellemileg erőltette meg magát – a programozás gyerekjáték volt – hanem inkább a begépelés vette igénybe fizikai erejét, hogy minden betű, vessző a helyére kerüljön. Reggel felé, amikor már az aznapra kitűzött munkát befejezte, ismét visszakanyarodtak gondolatai saját, nem túl rózsás helyzetére. Megoldást keresett, de nem jutott eszébe semmi jó, ötletei közül az tűnt leginkább megvalósíthatónak, hogy bajára orvost hívjon. De milyet? Normális orvost, például belgyógyászt? Vagy állatorvost? Adott esetben mindkettő szívbajt kapna abban a pillanatban, ahogy ajtót nyitna nekik. Nemhogy ők segítenének, inkább segítségre szorulnának, mert az ájulás miatt bevernék fejüket a padlóba. Aztán meg talán kihívnának egy csótányirtó céget, hogy elgázosítsák. Vagy ha lenne egy kis fantáziájuk, egyenesen földönkívülinek könyvelnék el Gregort, perceken belül megjelennének valamiféle man in black-ek, és két óra leforgása alatt ő valószínűleg a NASA valamelyik laboratóriumának boncoló asztalán feküdne, darabokra szedve, tucatnyi mikroszkóp alatt. Nem, köszi, orvost nem hív. Inkább alszik még rá egyet.
Harmadnap ismét megkörnyékezte a romló ételt, falt is belőle egy gerezdet. Számításai szerint kerek egy hétig fogja kibírni azzal a pizzával, utána megint ki kell találnia valamit, mert készpénze nem volt már. Írt a pizzázónak, hogy ezentúl hetente egyszer, pontos időben kér egy sajtos pizzát és átutalással szándékozik fizetni, félévre előre. A hatás megvolt, rövidesen igenlő válasz jött, összeggel és bankszámlájuk adataival.
Habár mindennapjai ezek után megnyugtató monotonitással teltek, Gregor a nyár végén, körülbelül három hónappal metamorfózisa után rossz hírt olvasott a Wikipédián: a magafajta ezerlábú átlagéletkora nem több, mint három hónap. Szerény számításai szerint tehát napjai meg voltak számlálva, rövidesen meg fog halni és nem hitte, hogy valakinek is hiányozni fog.
(folytatás következik)