Legyen úgy, mint régen volt?…
Amikor a mögöttünk hagyott évben bekövetkezett világfelfordulást és beláthatatlan következményeit vesszük számba, valójában nem a régmúlt idők iránt érzünk nosztalgiát. Csupán néhány évvel ezelőtt még hittel hittük, hogy Európa népe, s benne a Kárpát-medencében élő magyar nemzet tagjai számára elérkezett a megváltás, hogy az Európai Unió zászlajára tűzött határlégiesítés gyógyír lehet, jóvátételül szolgálhat Magyarország feldarabolása által szétszórattatott nemzetünk lelki sérülésére. Reméltük, hogy egy határok nélküli Európa megoldás lesz az országok között ki-kiújuló, emberélet-áldozatokkal járó megannyi értelmetlen háborúval szemben. A ma Romániában élő, szülőföldjükhöz hű maradt magyar emberek számára felcsillant a remény, hogy a román nemzetállam hívei előbb-utóbb bennünket is egyenlő jogú, államalkotó polgároknak tekintenek őshonos szülőhelyünkön, hogy a mesterséges határok közé zárt államformák helyett nagyobb szerep jut a régiók autonómiájának, amelyekben a közös gazdasági érdekek meghatározó szerepe mellett az együttélő nemzetek szabadon ápolhatják saját értékeiket.
Sajnos az elmúlt esztendő történései alapján szertefoszlani látszanak felcsillant reményeink. A világ totalitarista berendezkedésű államait olyan országok vezetői is követendő rendszernek tekintik, amelyeknek társadalma hosszú évekig nélkülözte a demokratikus szabadságot. És mialatt a korlátlan hatalmak terrorját megelégelő népek, elnyomóik elől a globalizálódó világ szerencsésebb része felé menekülnek, az új, demokratikusan megválasztott kiskirályok országaikban igyekeznek olyan fékek nélküli hibrid demokrácia rendszerét felépíteni és megszilárdítani, amelyben irgalmat nem ismerve szüntethetik meg az alig sarjadó szabad világ rendjét, s a korábbi nemzetállamellenes magatartásukat megtagadva, a nemzetállami berendezkedés megerősítéséért szállnak síkra.
Huszonhat évvel ezelőtt, a több nemzetiségű Temesvár eufóriás napjaiban, átéltük a nemzetek közötti testvériség őszinte példájának örömét. Ám tudjuk, hogy a spontán megnyilvánulást – amely bizonyítéka volt annak, hogy az emberek másságuk ellenére sem gyűlölik egymást – túl hamar elgáncsolta a hatalmat féltő nacionalista uszítás. Ma is tanúi lehetünk olyan célzott gyűlöletkeltésnek, amely nem vezethet a huszonegyedik századi Európa és talán az egész világ rendkívüli problémájának megoldásához. A demagóg hangulatkeltés nem járul hozzá a gondok megszüntetéséhez, és nem a joggal féltett európai kultúránk megőrzésének, hanem rövid távú politikai célok elérésének lehet csupán hatékony eszköze.
Az új év kapujában a zárt felhőtakaró keltette borongós hangulatunkban, gondoljunk arra, hogy a felhők fölött mindig süt a nap, s hogy a borzalmas cselekedetek elkövetői, bármilyen kegyetlenek is cselekedeteik, sokkal kevesebben vannak, mint azok, akik hisznek az emberek eredendő jóságában.
Graur János