Magas szinten művelni az anyanyelvet
Színes, sokrétű, rengeteg tudást, logikát és figyelmet igénylő feladatokkal találkoztak azok, akik idén részt vettek a középiskolásoknak kiírt Implom József Helyesírási Verseny megyei és országos szakaszán. Előbbin összesen tizenkilencen indultak január 19-én: tizenhat diák a Bartók Béla Elméleti Líceumból, három pedig a versenynek otthont adó Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceumból. Utóbbira hárman jutottak tovább.
A legjobbak 130 pont fölött
Kilenc diák több mint 100 pontot ért el a megyei megmérettetésen, a képzeletbeli dobogóra pedig Orosz Katalin (Bartók Líceum, X. osztály), Andrásy Nóra (Bartók Líceum, XI. osztály), illetve Jakab Orsolya (Gerhardinum Líceum, XII. osztály) állhatott fel. Ők hárman képviselhették volna Temes megyét a február 1-jén szervezett országos döntőn, Sepsiszentgyörgyön, Jakab Orsolya azonban visszalépett, mivel úgy érezte, hogy végzősként nem férne bele az idejébe a versenyre való felkészülés. Végül a megyei versenyt negyedikként záró Kozma Anita (Bartók Líceum, XII. osztály) vette át a helyét.
Mi van egy-egy verseny mögött?
Erről leginkább maguk a résztvevők tudnának mesélni, például Temes megye legjobbja, Orosz Katalin, aki már évek óta indul a különféle helyesírási versenyeken, az országos megmérettetésen viszont idén volt először. Tavaly ugyanis – bár továbbjutott – nem tudott részt venni. “Korábban sokat olvastam, és szerintem ennek tudható be, hogy helyesebben írtam, mint az emberek többsége. Most a magyartanárnőmmel, Molnos Ildikóval készültem: átnéztük a szabályokat és gyakoroltuk a tollbamondást. Amikor egyedül gyakoroltam, feladatlapokat oldottam, illetve szabályokat és példamondatokat olvasgattam”.
Jakab Orsolya szintén otthonosan mozog a helyesírási versenyeken, már ötödik osztálytól próbára teszi a tudását. “A Simonyi Zsigmond Helyesírási Versennyel kezdtem, amikor átiratkoztam a magyar iskolába. A magyartanárnő kötelezővé tette az iskolai szakaszt, ezzel is ösztönözve minket, hogy a lehető leghelyesebben próbáljunk írni. Végül évről évre jobban teljesítettünk” – mesélte Orsolya.
Felkészítő tanárok nélkül nem megy
A Bartók Béla Elméleti Líceumból Molnos Ildikó, valamint dr. Balla Lóránt, a Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceumból pedig György Henrietta magyartanárok készítették fel a diákokat a megmérettetésekre. Molnos Ildikó szerint “kisgyermekkorban a helyes beszéd igényével megjelenik a helyesírás igényének a csírája is. Van, aki ösztönből ír helyesen, ösztönből jó versenyző, van, aki tudatosan tanulja a szabályokat, minden szót meggondol. A tanítványom, Orosz Kati az első csoportba tartozik, ezért is vagyok nagyon büszke az eredményére”.
Az országos döntő másik két résztvevőjét Balla Lóránt készítette fel, aki örül annak, hogy minden korosztálynak van helyesírási versenye, már első osztálytól kezdődően. „Ez egy építkező és elmélyülő út a helyesírásban, egy folyamat. Aki rendszeresen benne van, részt vesz a verse- nyeken, jó eredményeket érhet el. Fontos az elszántság, a szorgalom, a gyakorlás és az olvasás. Szórványként a középmezőnybe tartozunk az eredmények tekintetében” – mondta lapunknak dr. Balla Lóránt.
Jó hangulat az országos versenyen
A sepsiszentgyörgyi döntőre a Gerhardinum Líceum magyartanárnője, György Henrietta kísérte el Orosz Katalint, Andrásy Nórát és Kozma Anitát. Úgy véli, hogy igényes, diákbarát feladatlapot kaptak a versenyzők, az átláthatóságra pedig a javítótanárok sem panaszkodtak. “Büszkeséggel tölt el, hogy ennyire fontos számunkra anyanyelvünk ismerete, csiszolása. Lelkesítő látni azt, hogy egy-egy ilyen verseny öregbíti a nyelvünkről kialakított képet a magunk és mások szemében egyaránt” – összegezett György Henrietta, aki a rendszeres ismétlésben, illetve az azonnali problémamegoldásban látja a fejlődés titkát.