Vízilabda
Minden játékos gólt szerzett
Kolumbia ellen kezdte meg a küzdelmet hétfőn a vizes vb keretében zajló 19. FINA-világbajnokság budapesti csoportjában a magyar nőivízilabda-válogatott. A margitszigeti Hajós Alfréd uszodában szervezett mérkőzés előtt arról beszéltek a csapatnál, hogy mindenki próbáljon gólt lőni, a kívánság pedig teljesült: a házigazdák 35:4-re verték meg a dél-amerikaiakat, így bemelegítettek a lapzártánk után, szerda este zajlott mérkőzésre az olaszok ellen (a végeredménnyel jövő heti lapszámunkban térünk vissza). Ma, az utolsó csoportmeccsen Kanada legjobbjai ellen ugranak vízbe. A nyolcaddöntő 26-án, a negyeddöntő 28-án, az elődöntő pedig 30-án lesz Budapesten; a helyosztókat, vagyis a 7., az 5. és a 3. helyért zajló párharcokat, illetve a döntőt július 2-án szervezik meg szintén a magyar fővárosban.
A férfitorna június 21-én, kedden kezdődött, az A csoportba sorsolt magyarok pedig a montenegróiak ellen ugrottak vízbe szintén a Hajós Alfréd uszodában, a találkozó pedig 12:8 arányú győzelemmel zárult a javukra. Lapzártánk után, csütörtökön a brazilok következtek (a végeredménnyel jövő héten visszatérünk), míg szombaton a grúzok ellen játszanak Märcz Tamás tanítványai. A csoportelsők azonnal bejutnak a negyeddöntőbe, a csoportmásodikok és a csoportharmadikok pedig egymással küzdenek június 27-én a továbbjutásért. A negyeddöntő június 29-én, az elődöntő július 1-jén, a döntő pedig július 3-án lesz a margitszigeti Hajós Alfréd uszodában. Mind a nők, mind a férfiak mezőnyében az A csoport küzdelmei Budapesten, a B csoporté Debrecenben, a C csoporté Sopronban, a D csoporté pedig Szegeden zajlanak.
Megkezdte a felkészülést a román válogatott
A bukaresti Ghencea uszodában kezdte meg a felkészülést június 20-án, hétfőn az idei férfivízilabda-Európa-bajnokságra a román válogatott; a bővített keretbe huszonheten kaptak meghívót.
Múlt héten egyébként kinevezték a férfiválogatott új szövetségi kapitányát, miután a korábbi szakvezető, a görög Athanasus Kechagias május végén szerződést írt alá a Berlini Spandau csapatával. A tisztséget Bogdan Rath, Románia egyik legnevesebb vízilabdázója tölti be az Európa-bajnokság lejártáig, de szerződéshosszabbításra is van esélye. Az 1972. június 28-án született szakvezető 1991 és 1999 között kétszázötvenszer játszott a román válogatottban, majd 2001-től 2005-ig száztíz alkalommal bizonyított az olasz nemzeti együttesben, ugyanis kettős állampolgár.
Most újabb kihívás vár rá, ugyanis az augusztus 27. és szeptember 10. között zajló Eb-n a spanyol, a holland, illetve a német válogatott elleni mecscseken kell irányítsa a román csapatot a C-jelű négyesben. A viadal helyszíne a horvátországi Split lesz.
Úszás
Történelmi aranyérem közel tizennyolc évesen
A román úszósport csodagyerekeként is emlegetett David Popovici aranyérmet szerzett június 20-án a férfi 200 méteres gyorsúszás döntőjében a budapesti vizes világbajnokságon. A szeptemberben tizennyolcadik életévét betöltő sportoló 1:43.21-es időeredménnyel ért be a célba, ami új juniorvilágcsúcsot jelent; a dél-koreai Sunwoo Hwang ezüstéremmel, míg a brit Tom Dean bronzéremmel zárt.
Nem mellékesen Romániának huszonegy évet kellett várni az újabb világbajnoki aranyéremre az ötvenméteres medencében; 2001-ben Diana Mocanu állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára a 200 méteres hátúszás döntője után a fukuokai világbajnokságon. David Popovici első helye azért nevezhető történelminek, mivel korábban egyetlen romániai férfiúszó sem nyert világbajnoki aranyérmet.
*
Nem sokkal lapzártánk előtt érkezett a hír, hogy Milák Kristóf révén megszületett Magyarország első aranyérme a vizes vb-n: a huszonkét éves úszó 1:50.34-es világcsúccsal ért be a célba a 200 méteres pillangóúszás döntőjében.
Kosárlabda
Petricsevics Temesváron marad
A 2021–2022-es idény végén lejárt Dragan Petricsevics szerződése az élvonalbeli temesvári férficsapatnál, a szerb származású vezetőedző azonban a hosszabbítás mellett döntött; az új megbízatása 2025-ig szól. A Béga-parti alakulat tizennyolc győzelemmel és tizenkét vereséggel a 6. helyen zárta a múlt szezon alapszakaszát, majd a nyolcaddöntőben, Voluntari alakulata ellen búcsúzott a további küzdelmektől.
Petricsevics egyébként a román férfiválogatott szövetségi kapitányaként is bizonyíthat hamarosan: június 30-án 19 órától Luxemburg nemzeti együttese ellen irányítja a csapatot a temesvári Constantin Jude Sportcsarnokban, majd július 3-án, Albánia alakulata ellen folytatódik a küzdelem idegenben. A két találkozó a 2025-ös Európa-bajnokság előselejtezőjének B-jelű csoportjában zajlik; az előző két meccset megnyerte a román legénység. A három csoportelső, illetve a legjobb csoportmásodik a következő selejtezőkörben folytathatja.
Kézilabda
Negyedik helyen zárt a Telekom Veszprém
Bár június 10-én, hatalmas hajrában kapott ki a bajnoki döntő második felvonásán a szegedi alakulattól, nem volt sok ideje a vereségen tépelődni a veszprémi csapatnak, ugyanis 18-án és 19-én a Bajnokok Ligája négyes döntőjében lépett pályára Kölnben. Az egyik elődöntőben a lengyel Kielcével találkozott, de nem jutott tovább, mivel 37-35-re kapott ki; a másik ágon a Barcelona 34-30-ra nyert a német THW Kiel ellen.
A másnapi bronzmeccsen a magyarok a németekkel találkoztak, a rendes játékidő végén 34-34-es döntetlennel vonultak le a pályáról, a büntetőpárbajban azonban a riválisok voltak jobbak, így végül 37-35-re nyertek. A döntőben a Barcelona játékosai ugyancsak büntetőlövések után győztek 37-35-re a lengyelek ellen, így ők emelhették magasba a legjobbnak járó serleget.
Felkészülési mérkőzések sora
Június 18-án, hétfőn gyűltek össze újra az élvonalbeli temesvári férficsapat játékosai: a felkészülési időszakban többnyire hazai környezetben hangolnak az új idényre, emellett Buzăuba, Bukarestbe és Magyarországra is elutaznak. Az első barátságos mérkőzést július 27-én játsszák a vendég nagybányai csapat ellen, majd Buzău felé veszik az irányt. A következő úti cél Bukarest lesz, ahol augusztus 2-án, a Bajnokok Ligájában szereplő Dinamo ellen próbálnak szerencsét. A felkészülési mérkőzések sora Magyarországon folytatódik, ahol augusztus 5-én és 6-án a magyar élvonalbeli bajnokság 10. helyezettjével, a KKFT Veszprémmel találkoznak.
A programterv szerint a magyarországi kiszállás után Temesváron folytatják a felkészülést: augusztus 12-én és 13-án az élvonalbeli újoncok, a székelyudvarhelyiek és a nagyváradiak ellen lépnek pályára, majd augusztus 18-án és 19-én a Poli-kupán bizonyíthatnak. A felkészülési tornán rajtuk kívül a tordaiak (4. hely az élvonalban), a Szabácsi Metaloplastika (Szerbia, 5. hely az élvonalban), illetve az RK Szkopje (Észak-Macedónia, 11. hely az élvonalban) játékosai vesznek részt. A román bajnokság augusztus 27-én kezdődik, amikor a temesváriak Tordán lépnek pályára.
Röplabda
Románia nyerte a négyes döntőt
A budapesti Tüskecsarnokban szervezték meg június 18-án és 19-én a férfiröplabda-Európa-Liga ezüst divíziójának (Silver League) négyes döntőjét, amelyen a házigazda magyar válogatott mellett Románia, Finnország és Észak-Macedónia nemzeti együttese vett részt. Az egyik elődöntőben a magyarok a románok ellen küzdöttek a döntőért, de végül 3:0-ra kaptak ki; a másik ágon a finnek 3:1-re múlták felül az északmacedónokat.
A vasárnap esti döntőben Románia a két órát és tizenhárom percet tartó mérkőzésen, nagy csatában 3:2-re győzte le Finnországot, így elnyerte az 50.000 eurós fődíjat és feljutott az arany ligába (Golden League). A kisdöntőben Észak-Macedónia 3:2-re verte meg Magyarországot, így megszerezte a bronzérmet.
Labdarúgás
Egy korábbi kapitány is értékelt
„A mostani és mindenkori siker egyik fő tényezője a szövetségi kapitány munkássága. Marco Rossi megtalálta a legharmonikusabban összeillő válogatottat, amelynek játékát Szalai Ádám finom érzékkel irányítja a pályán. Jók az arányok a védekezés, az előkészítés és a befejezések egységében. A határtalan akarás, a bénító gátak nélküli játékszabadság kölcsönös megbecsülésen és tiszteleten alapul a játékosok és a felkészítők között. Mindezek feltételei a sikernek” – idézünk a magyar válogatott egyik korábbi szövetségi kapitánya, dr. Mezey György által írt elemzésből, amely nemrég jelent meg az origo.hu oldalon.
A korábban említett Szalai Ádámról még ezt írta: „Elég tőle pár kézjel, figyelmeztetés, egy esetleges kilengésért járó letolás, vagy egy erejét vesztett csapattárs felrázása – mindez a pályán lévő csapatkapitány feladata. Szalai Ádám ezt példamutatóan megteszi, mi több jól, s igen hasznosan játszik. Lehet, hogy mindez kevéssé látványos, de ha megkérdeznénk a csapat játékosait, biztosak lehetnénk abban, hogy Szalai Ádám nélkül ez a válogatott nem tartana ott, ahol.”
Valószínűleg egyetlen olvasónak sem újdonság, hogy dr. Mezey György minek kapcsán ragadott tollat: Marco Rossi legénysége június 14-én történelmi sikernek örülhetett Angliában, ugyanis 4-0-ra verte meg a hazai közönség előtt játszó angol válogatottat a Nemzetek Ligája elitmezőnyének 3-as számú csoportjában. Legközelebb szeptember 23-án lesz újabb mérkőzés; akkor a németek ellen lépnek pályára a magyarok idegenben; a legutóbbi, egymás elleni találkozó 1-1-es döntetlennel zárult június 11-én a Puskás Arénában.
Roglában edzőtáboroznak az UTA játékosai
Június 20-án utazott a roglai edzőtáborba az Aradi UTA futballcsapata. Amint múlt heti lapszámunkban is beszámoltunk róla, a Szlovéniában található hegyvidéki településen naponta kétszer gyűlnek majd össze a játékosok, kivéve azokat a dátumokat, amikor felkészülési mérkőzést játszanak.
A június 10-én közzétett program szerint 24-én a bolgár másodosztályban szereplő Maritsa Plovdiv futballistái ellen lépnek pályára, 27-én a szerb élvonalban játszó Újvidéki Vojvodina (a legutóbbi idény 7. helyezettje), 30-án az albán élvonalban futballozó Tiranai Partizani (a legutóbbi idény bronzérmese), illetve a szerb élvonalbeli bajnokságot erősítő Niši Radnički (az Európa-konferencialiga selejtezőjében érdekelt) labdarúgói következnek. A szlovéniai edzőtábor július 1-jén zárul.
Az élvonalból a harmadosztályba
A Román Labdarúgó-szövetség egyeztető bizottságának döntése alapján eldőlt, hogy a következő idényben csak a harmadosztályban rúghat labdába a múlt szezonban még élvonalban futballozó Academica Clinceni együttese. Az Ilfov megyeiek kiestek a legjobbak mezőnyéből a 2021–2022-es idény végén, így ősztől a másodosztályban folytatták volna a küzdelmet, azonban nem törlesztették a tartozásukat a kiszabott határidőre egy korábbi játékosuk felé, így a bizottság egyenesen a harmadosztályba küldi őket. A szakszövetség szabályzata szerint a kialakult helyzet nyertese a Temesvári Politehnica alakulata, amely folytathatja a másodosztályban, még akkor is, ha a benn maradásért szervezett párharcban alulmaradt a brassói együttessel szemben.
A Poli egyébként hat győzelemmel, három döntetlennel és tíz vereséggel a 15. helyen fejezte be a nemrég befejeződött idény alapszakaszát a másodosztályban, majd az alsóházi rájátszás A csoportjában két győzelem, egy döntetlen és három vereség volt a mérlege, így 5. helyen végzett, és kénytelen volt a B csoport 5. helyezettjével, a brassói csapattal játszani a kiesés elkerüléséért. A rivális május 14-én 2-1-re nyert Temesváron, egy héttel később pedig 1-0-s győzelemmel vonult le a pályáról hazai közönség előtt.
Harc a harmadosztályért
Múlt szombaton zajlottak a labdarúgó 3. Ligába szóló osztályozós párharcok első mérkőzései. Temes megye legjobbja, a buziásfürdői alakulat 2-0-ra verte meg Gorj megye bajnokát, Turceni együttesét, így bizakodva várhatja a következő összecsapást. Hunyad és Krassó-Szörény megye bajnokai, a hátszegi és a karánsebesi együttes egymás ellen harcolnak a feljutásért; az első mérkőzésen 4-1-re győztek a hátszegiek. Arad megye legjobbja, a Borosjenői ACB a Mehedinți megyei Dănceu alakulatát fogadta, és 5-0-ra győzött.
A szakszövetség honlapja szerint június 25-én, szombaton lesznek a visszavágók, és akkor az is eldől, hogy mely csapatok rúghatnak labdába a harmadosztály 2022–2023-as idényében.