Vizes világbajnokság 2022
Vasárnap ért véget a seregszemle
Minden idők legjobb világbajnokságaként jellemezte a július 3-án zárult vizes világbajnokságot Husszein el-Musszalam, a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) kuvaiti elnöke, derült ki hétfőn, a versenyt lezáró sajtótájékoztatón, amelyre a Duna Arénában került sor.
„Az esemény mottója a »Make history« volt, és azt hiszem, valóban történelmet írtunk: nem látott még olyat a világ, hogy egy ország négy és fél hónap alatt megszervezzen egy világbajnokságot, emiatt külön köszönet illeti a szervezőbizottságot, és annak elnökét, Wladár Sándort” – mondta beszédében a sportért felelős államtitkár, Schmidt Ádám.
Eredetileg Fukuoka lett volna a 19. vizes világbajnokság házigazdája, a japánok azonban a koronavírus-járványra hivatkozva még egy évvel elhalasztották volna a seregszemlét. Nem sokkal később kiderült, hogy Budapest átvállalja a feladatot, és rekordidő alatt megszervezi a vb-t.
Végül a június 17. – július 3. között bonyolították le a világversenyt: a medencés úszóversenyeknek és a műugrók küzdelmeinek a Duna Aréna adott otthont, a nyílt vízi úszók a Lupa-tavon versenyeztek, a műúszók a margitszigeti Széchy Tamás uszodában bizonyíthattak, míg a vízilabdázók megmérettetései Budapest mellett Szegeden, Debrecenben és Sopronban zajlottak.
A vizes vb-n összesen hetvennégy számban hirdettek bajnokot öt sportágban: az összesített éremtáblázaton huszonnégy ország szerepel, az 1. helyet pedig az Amerikai Egyesült Államok foglalja el negyvenkilenc éremmel, ami tizennyolc arany-, tizennégy ezüst- és tizenhét bronzérmet takar. A képzeletbeli dobogó 2. fokára Kína állhatott fel huszonnyolc éremmel (tizennyolc arany-, két ezüst- és nyolc bronzérem), míg a bronzérmes Olaszország lett huszonkét éremmel (kilenc arany-, hét ezüst- és hat bronzérem).
Magyarország a 10., Románia a 13. az éremtáblázaton
A magyar küldöttség két arany-, két ezüst- és egy bronzéremnek örülhetett a hazai rendezésű világbajnokságon; az aranyérmek Milák Kristóf nevéhez fűződnek, aki a 100, illetve a 200 méteres pillangóúszás döntője után állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára. Az első ezüstérmet a Rohács Réka, Olasz Anna, Betlehem Dávid, Rasovszky Kristóf összeállítású váltó szerezte meg a nyílt vízi úszók Lupa-tavon szervezett csapatversenye után, a második ezüstmes pedig a nőivízilabda-válogatott, amely a július 2-i döntőben 9:7-re kikapott az Amerikai Egyesült Államoktól a margitszigeti Hajós Alfréd uszodában. Bíró Attila tanítványai a csoportkör után 7:6-ra verték meg az ausztrálokat a negyeddöntőben, majd az elődöntőben 13:12-re múlták felül a hollandokat. A bronzérem tulajdonosa Gálicz Péter, aki sokak (és talán önmaga) meglepetésére a Lupa-tavon harmadikként ért célba a nyílt vízi úszók 25 kilométeres versenye után.
Románia két aranyérmét a 18. életévében járó David Popovici szerezte meg, miután a 100, valamint a 200 méteres gyorsúszás döntőjében sem talált legyőzőre; legutóbb negyvenkilenc éve született ilyen eredmény. Az úszócsillagnak is nevezett versenyző egyébként indult az Otopeni-ben zajló, július 10-én záruló, junioroknak kiírt Európa-bajnokságon, augusztus 11–17. között részt vesz a római felnőtt Eb-n, majd Peru fővárosába, Limába utazik, ahol augusztus 30. – szeptember 4. között szervezik meg a junior világbajnokságot.
Kézilabda
Sorsoltak a világbajnokságra
Múlt héten eldőlt, hogy a jól ismert Izlanddal és Portugáliával, illetve a Koreai Köztársasággal lesz azonos csoportban a magyar férfikézilabda-válogatott a 2023 januárjában sorra kerülő olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Izland és Portugália az idén januári, részben magyarországi rendezésű Eb-n is ugyanabban a csoportban volt, mint Magyarország: előbbi alakulattól 31-30-ra kaptak ki a magyarok, míg utóbbit 31-30-ra legyőzték.
A lengyel–svéd közös rendezésű megmérettetésen nyolc négyes csoportból próbálják kiharcolni a továbbjutást a csapatok; mindegyikből az első három helyezett megy tovább, és magával viszi a másik két továbbjutóval szembeni eredményét, adta hírül az MTI. Egyébként ez lesz a 28., férfiak számára kiírt vb, a magyar alakulat pedig a 22. alkalommal csatlakozik a rangos mezőnyhöz.
Vízilabda
Elmaradt a várt eredmény
Az éremesélyesnek tartott férfivízilabda-válogatott a 7. helyen fejezte be a vb-t: a negyeddöntőben, június 29-én 11:10-re kikapott az olasz csapattól, majd az Amerikai Egyesült Államoktól szenvedett el 16:15 arányú vereséget, így július 3-án „csupán” a 7. helyért játszhatott Montenegró ellen, és végül 8:6-ra nyert.
A férfiak tornáján Spanyolország szerezte meg az aranyérmet, miután a vasárnapi döntőben – büntetőlövések után – 15:14-re verte meg a címvédő olasz válogatottat. A bronzérmet az olimpiai bajnok Görögország szerezte meg; a kisdöntőben 9:7-re győzte le Horvátországot.
Gyulafehérváron készülnek
Egy kéthetes bukaresti felkészülés után július 4-től két hétig Gyulafehérvárra „költözött át” a román férfivízilabda-válogatott, ezúttal csak az új szövetségi kapitány, Bogdan Rath próbálja a legjobbat kihozni az edzőtáborból. A keretben lévő húsz játékos az augusztus 27. és szeptember 10. között zajló Európa-bajnokságra hangol; a helyszín a horvátországi Split lesz.
Románia a C-jelű csoportban küzd majd a továbbjutásért Németországgal, Hollandiával, illetve a világbajnok Spanyolországgal, míg a magyar csapat a D csoportban játszik Izrael, Szlovénia, illetve a legutóbbi vb-t 5. helyen záró Szerbia ellen. A négy csoport 1. helyezettjei azonnal bejutnak a negyeddöntőbe, a 2. és a 3. helyezettek pedig egymás ellen játszanak a nyolcaddöntőben. A címvédő a magyar válogatott.
Kosárlabda
Továbbjutottak a következő körbe
Nemzetközi mérkőzés helyszíne volt július 30-án a temesvári Constantin Jude Sportcsarnok, ugyanis ott szervezték meg a román férfiválogatott, illetve a luxemburgi együttes újabb összecsapását a 2025-ös Európa-bajnokság előselejtezőjének B-jelű csoportjában. A Dragan Petricsevics (az élvonalbeli temesvári férficsapat vezetőedzője) által irányított legénység 78:67-re nyert, így bebiztosította magának az 1. helyet a csoportban, és már az utolsó csoportmeccs végeredményétől függetlenül továbbjutott a következő körbe. A házigazdák közül a nagyváradi születésű, harmincegy éves Török Roland bűvölte meg legtöbbször az ellenfél kosarát; huszonegy pontot szerzett.
Július 3-án az albán válogatott következett idegenben, a találkozó pedig 76:62 arányú győzelemmel zárult a román csapat javára. A győztes alakulatnál a temesvári Alexandru Olah szerezte a legtöbb pontot, szám szerint huszonkettőt; az 1993 októberében született játékos nemrég bontott szerződést a temesvári csapattal, és a Bukaresti Rapidhoz igazolt.
Röplabda
Megvan a nemzetközi program
Kivételesen a 2. körben kezdi meg a Challenge-kupa 2022–2023-as idényét a román élvonalban játszó lugosi nőiröplabda-csapat, amit a legutóbbi kiírásban elért eredményeinek köszönhet, ugyanis akkor egészen a negyeddöntőig menetelt, ahol a török Aydin BBSK búcsúztatta. Amúgy decemberben méri fel először az erejét a nemzetközi porondon: egy Balkán-kupából érkező alakulat és a belga Tchalau Chapelle Lez Herlaimont párharcának a győztese lesz az ellenfele; a 2. kör mérkőzéseinek első felvonása december 13. és 15., a második felvonás pedig 20. és 22. között zajlik majd.
A Temes-parti együttes nem mellékesen a 2021–2022-es idényben csak kevéssel maradt le román élvonalbeli bajnokság felsőházi rájátszásról: az alapszakaszban huszonkét mérkőzésből tizenötöt megnyert, majd az 5–8. helyezetteket mozgósító rájátszásban mind a hat találkozóján győzött. Emellett négyszer lépett pályára a Románia-kupában (két győzelem és két vereség), nyolcszor pedig a Challenge-kupában (hat győzelem és két vereség). Összesen negyven hazai és európai összecsapás után huszonkilenc győzelem és tizenegy vereség a mérlege (négyszer 3:2-re kapott ki; egy alkalommal a balázsfalvi, egyszer a târgoviștei csapattól, míg kétszer a török Aydintól).
Asztalitenisz
Daniela Dodean új projektje Aradon
Kedden délután megnyitotta kapuit a Daniela Dodean Asztalitenisz-akadémia az aradi Aurel Vlaicu Egyetem sporttermében; az eseményen jelen volt Cristinel Romanescu, a Román Asztalitenisz-szövetség elnöke, Călin Bibarți, a város polgármestere, illetve közel száz aradi lakos.
A harmincnégy éves asztaliteniszező, Daniela Dodean elmondta, hogy továbbra is Franciaországban fog játszani, de gyakrabban szándékozik hazajönni, miután visszavonul a román válogatottból. Az általa alapított akadémiával a testvére, Cristian Dodean foglalkozik majd; ő egyébként edző, emellett az Aradi VSK-t is erősíti.
Nem mellékesen az Aurel Vlaicu Egyetem az akadémia partnere lesz, ugyanakkor az aradi élsportot is támogatja.
Világjátékok 2022
Közel hatvanan utaztak
Ötvenkilenc magyar versenyző vesz részt a július 7-én kezdődött Világjátékokon, amelyet a koronavírus-járvány miatt tavalyról idénre halasztottak. Az egyesült államokbeli Birminghamben az olimpia műsorán nem szereplő sportágakat vonultatják fel, egyebek között a versenytáncot, a szumót és a tájfutást.
Az eddigi tíz Világjátékokon Magyarország tíz arany-, tizenkét ezüst- és tizenhét bronzérmet szerzett, és így a 26. helyen áll az összesített éremtáblázaton.
Labdarúgás
Rangos mérkőzés Aradon
A Neuman Ferenc Stadionban szervezik meg szombaton a Szuperkupa-döntőt: 20 óra 30 perctől a 2021–2022-es idény bajnoka, a Kolozsvári CFR, illetve a Románia-kupa-győztes Sepsi OSK küzd a serlegért.
A háromszékiek amúgy harminc forduló után a 10. helyen zárták a múlt idény alapszakaszát, majd hét győzelemmel, egy döntetlennel és egy vereséggel megnyerték az alsóházi rájátszást.
Egy hét múlva rajtol az idény az élvonalban
Július 15–18. között zajlik a román élvonalbeli bajnokság 2022–2023-as idényének 1. fordulója: a legutóbbi alsóházi rájátszást 5. helyen záró Aradi UTA idegenben, az Argeș Fc ellen kezd július 16-án. A riválisok az alapszakaszban elért 5. helyüknek köszönhetően a múlt szezonban bejutottak a hatcsapatos felsőházi rájátszásba, ahol végül a 6. helyen zártak; a Maros-partiak a 8. helyen végeztek az alapszakaszban legutóbb.
Nem maradhat ki a tömör összefoglaló az UTA múlt héten zárult szlovéniai edzőtáborának utolsó meccséről: június 30-án a szerb élvonalbeli bajnokságot erősítő Niši Radnički (az Európa-konferencialiga selejtezőjében érdekelt) volt az ellenfél, az összecsapás pedig gól nélküli döntetlennel zárult. Korábban két barátságos mérkőzést játszottak a Maros-partiak: 24-én a bolgár másodosztályban szereplő Maritsa Plovdiv játékosait győzték le 5-1-re, míg 27-én a szerb élvonalban játszó Újvidéki Vojvodina (a legutóbbi idény 7. helyezettje) labdarúgói ellen játszottak, és szoros csatában 2-1-re kaptak ki.
Újdonságok Buziásfürdőn
Jelentős változások lesznek a harmadosztályba frissen feljutott buziásfürdői alakulatnál: július 4-ig tíz játékos (Bota, Filimon, Stancu, Dobra, R. Rus, Marta, Nanu, Grigore, Silaghi és Rațiu) távozott a klubtól – legtöbben a munkahelyük miatt, ugyanis nem tudtak volna rendszeresen részt venni az edzéseken. A vezetőség olyan labdarúgókat keres a helyükre, akik zavartalanul készülhetnek a csapattal, és a mérkőzéseken is lehet számítani rájuk.
A szünet utáni első edzés július 18-án lesz a törökszákosi futballpályán, július 25. – augusztus 6. között pedig Buziásfürdőn folytatódik a felkészülés. Közben eldőlt, hogy az következő hetekben kilenc barátságos mérkőzés vár a Temes megyei alakulatra: július 23-án az UTA U19-es csapata, 27-én a paráci, 30-án az újpécsi, augusztus 3-án a lupáki együttes, 6-án az UVT alakulata, 10-én a resicabányai csapat (idegenben), 13-án a Dévai VSK, 17-én az újszentesi alakulat, 20-án pedig ismét a resicabányai együttes (otthon) lesz az ellenfél.
A buziásfürdőiek egyébként a Gorj megyei Turceni játékosai ellen vívták ki a továbbjutást: június 18-án 2-0-ra nyertek hazai pályán, majd június 25-én szintén 2-0-ra győztek idegenben.