Úszás
Magyarország az 1., Románia a 3. az éremtáblázaton
Befejeződött a Bukarest melletti Otopeni-ben megszervezett ifjúsági úszó-Európa-bajnokság, amelyen a magyarországi és a romániai versenyzők is kiváló eredményeket értek el; Romániát tizennégy férfi- és tizenkét női, míg Magyarországot tizennégy férfi- és tíz női versenyző képviselte.
A magyar küldöttségből Molnár Dóra és Pádár Nikolett volt a legjobb, ugyanis mindketten hat-hat érmet, köztük négy-négy aranyat nyertek (a 4×100, illetve a 4×200 méteres gyorsváltónak is tagjai voltak). Magyarország hat arany-, öt ezüst- és három bronzéremmel az éremtáblázat élén zárt, amire korábban csak a 2005-ös budapesti junior Európa-bajnokságon volt példa.
A házigazdák csapatában versenyzett a 18. életévében járó David Popovici, aki a nemrég zárult budapesti felnőtt vb-n a 100, illetve a 200 méteres gyorsúszás döntője után állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára. A Dinamo versenyzője Otopeni-ben is kitűnőre vizsgázott, ugyanis az 50, a 100 és a 200 méteres gyorsúszásban elsőként ért be a célba, emellett a 4×100 méteres férfi gyorsváltóval is 1. helynek örülhetett; a 4×100 méteres vegyes gyorsváltóval a dobogó második fokára állhatott fel. Az eredményeinek köszönhetően az összes versenyszám befejezése után az Európai Úszószövetség (LEN) őt nevezte meg az Eb legjobb úszójának, és különdíjat adott neki.
A román küldöttségből Vlad Stancu nevét is megjegyezték a sportág kedvelői, ugyanis a Steaua tizenhat éves úszója az 1500 méteres gyorsúszás és a 4×100 méteres gyorsváltó döntője után is aranyérmet nyert, a 800 és a 400 méteres gyorsúszás után pedig ezüstérmes lett.
Románia öt arany- és négy ezüstéremmel az éremtáblázat 3. helyén végzett a kontinensviadalon, a 2. helyet Lengyelország szerezte meg öt arany-, négy ezüst- és hét bronzéremmel. Magyarország és Románia egyébként nagy úszómúlttal bíró nemzeteket előzött meg a kontinensbajnokságon, egyebek között Franciaországot és Olaszországot: előbbi négy arany-, hat ezüst- és három bronzéremmel a 4., utóbbi pedig négy arany-, öt ezüst- és öt bronzéremmel az 5. helyen zárt az éremtáblázaton.
A rangos megmérettetésen negyvenkét ország négyszázkilencvennégy sportolója vett részt.
Vízilabda
Vancsik Levente Nagyváradon folytatja
Erősíti a keretét a 2022–2023-as szezon előtt a múlt idényben ezüstérmes Nagyváradi VSK férfivízilabda-csapata; az illetékesek július 7-én a klub Facebook-oldalán is bejelentették, hogy az aradi születésű Vancsik Levente ősztől ismét a Bihar megyei klubnál fog játszani. Az Aradi AMEFA alakulatánál nevelkedett játékos huszonkét évesen, 2017 nyarán került először Nagyváradra, ahol két szezont töltött, majd a 2019–2020-as idényben a debreceni csapatot erősítette. Utána visszatért Romániába, és a Bukaresti Steauához igazolt, egy olyan alakulathoz, amellyel kétszer megnyerte a román bajnokságot, illetve a Román-kupát. Emellett nemzetközi porondon is próbára tette a tehetségét, ugyanis a LEN Bajnokok Ligájában is szerepelt a fővárosi csapattal.
Nem mellékesen tagja a román férfiválogatott huszonhét fős, bővített keretének, amellyel az augusztus 27. és szeptember 10. között sorra kerülő spliti Európa-bajnokságra készül.
*
A horvátországi kontinenstornán augusztus 9-én a világbajnok Spanyolország lesz Románia első ellenfele a C csoportban, két nap múlva Németország következik, szeptember 2-án pedig Hollandia válogatottja ellen fejeződik be a csoportkör.
A címvédő Magyarország a D-jelű négyesben igyekszik elhomályosítani a nemrég zárult budapesti vb-n elért 7. helyét: augusztus 29-én Szlovénia, 31-én Szerbia, szeptember 2-án Izrael lesz az ellenfele.
Az A csoportban Olaszország, Georgia (Grúzia), Szlovákia és Montenegró, míg a B csoportban Görögország, Málta, Franciaország, illetve Horvátország küzd a továbbjutásért.
Kosárlabda
Nemzetközi mérkőzést is játszanak a temesváriak
Ősztől újra bizonyíthat nemzetközi porondon az élvonalban szereplő temesvári férfikosárlabda-csapat, ugyanis szabadkártyát kapott az immár nyolcadszorra útjára induló Alpok–Adria-kupá szervezőitől; ez lesz az első alkalom, hogy egy romániai alakulat indul ezen a megmérettetésen.
Az előző kiírásban tizenhat csapat szerepelt öt országból, a serleget pedig a szlovák Patriot Levice, vagyis a Lévai Patrióták szerezték meg, miután a döntőben 82:63-ra múlták felül a cseh BK Pardubice játékosait. A részletes versenykiírással, illetve az első kör sorsolásának időpontjával a következő hetekben jelentkeznek a szervezők.
Dragan Petricsevics vezetőedző szerint várható volt, hogy szabadkártyát kap az általa irányított Béga-parti alakulat, ugyanis 2023-ban Temesvár Európa Kulturális Fővárosa lesz, ami az Alpok–Adria-kupában való szerepléssel is együtt jár.
Tenisz
Új női győztes Wimbledonban
Az elődöntő után búcsúzott el július 7-én Simona Halep a Londonban zajló füves pályás Grand Slam-viadal további küzdelmeitől: a legjobb négy között egy óra és tizenhét perces játék után 6:3, 6:3-ra kikapott a világranglista 23. helyén álló Jelena Ribakinától (kazah). A korábbi világelső 2019-ben emelhette a magasba a végső győztesnek járó serleget, 2021-ben viszont sérülés miatt nem vett részt a tornán (a 2020-as megmérettetést a koronavírus-járvány miatt nem szervezték meg).
Jelena a döntőben a világranglista 2. helyezett Onsz Dzsaburral találkozott – mindkettőnek ez volt az első Grand Slam-döntője –, és végül 3:6, 6:2, 6:2-re nyert, így ő az első kazah GS-győztes női egyesben (huszonhárom évesen ő volt 2015 óta a legfiatalabb teniszező, aki döntőt játszhatott Wimbledonban). A Nemzeti Sportban megjelent cikk szerint Ribakina ezt nyilatkozta a győzelmét követően: „Igazából már annak is nagyon tudtam volna örülni a torna előtt, ha elérem, hogy még a második héten is itt legyek, ehhez képest nyerni tudtam… Egészen elképesztő élmény számomra.”
A legfrissebb, július 11-én nyilvánosságra hozott világranglista szerint Jelena továbbra is a 23. helyen áll (az ATP és a WTA döntése értelmében, az oroszok és a fehéroroszok kizárása miatt Wimbledon után nem osztottak ranglistapontokat), Simona a 16. helyre lépett elő a 18. helyről, Onsz az 5. helyre csúszott vissza, míg Iga Swiatek (lengyel) változatlanul az élről várja a folytatást.
Djokovics ünnepelhetett a férfiaknál
A szerb Novak Djokovics kereken három óra alatt múlta felül 4:6, 6:3, 6:4, 7:6 (7–3)-ra július 10-én az ausztrál Nick Kyrgiost (először volt döntős GS-tornán) a wimbledoni viadal férfi egyesének döntőjében, így pályafutása során hetedszerre emelhette a magasba a győztesnek járó serleget Londonban. Az immár huszonegyszeres Grand Slam-torna-győztes játékos az újabb sikernek köszönhetően lehagyta Roger Federert (húszszoros GS-győztes), és eggyel megközelítette a huszonkét Grand Slam-trófeát begyűjtő Rafael Nadalt az egyesben elért elsőségek örökrangsorában.
Sikere ellenére hétfő óta „csupán” a 7. helyen áll az ATP-világranglistán (címét megvédőként 2000 pontot bukott), ennek ellenére nem csalódott, hisz egy korábbi interjújában kijelentette, hogy ma már a GS-győzelmek jobban foglalkoztatják a világranglistánál.
A legjobb magyar, Fucsovics Márton harmincnyolc helyet rontva a 97. helyet foglalja el a ranglistán, mivel az ATP és a WTA közös döntése miatt elveszítette a tavalyi negyeddöntőért kapott 350 pontot. Az élen továbbra is az orosz Danyiil Medvegyev áll, aki nem léphetett pályára a londoni Grand Slam-tornán.
Djokovics wimbledoni trófeái. Szalai Attila karikatúrája
Román Ifjúsági és Sportminisztérium
Előnyben a hazai sportolók
„Nemzeti válogatottjaink segítése érdekében támogatni kell a román sportolókat, és előnyben kell részesíteni őket” – írta Novák Károly Eduárd ifjúsági és sportminiszter július 7-én a hivatalos Facebook-oldalán, ugyanakkor egy videót is megosztott, amelyben beszámolt egy általa aláírt rendeletről. Az azóta nagy port kavart dokumentumban az áll, hogy a csapatsportok képviselőinek a 2022–2023-as idénytől kezdődően legkevesebb negyven százalékban romániai játékosokat kell pályára küldeniük a hivatalos országos megmérettetéseken.
Az intézkedéssel a tárcavezető azt szeretné elérni, hogy több szerepet kapjanak a hazai sportolók, és így a román válogatottaknak is nagyobb merítési lehetőségük lehet egy-egy mérkőzés vagy torna előtt.
A rendeletet többen is alkalmazhatatlannak tartják, és bár a tárcavezető elismerte, hogy talán túl rövid az idő a gyakorlatba ültetésre, kitart az eredeti elképzelés mellett a százalékos arányt illetően. A Román Labdarúgó-szövetség például közleményben kért halasztást, a klubok közül pedig a Kolozsvári CFR már jelezte, hogy szükség esetén bírósághoz fordul.
Labdarúgás
Megnyerte a Szuperkupát a Sepsi OSK
Újabb történelmi pillanatnak lehettek tanúi szombaton a Sepsi OSK szurkolói, ugyanis a háromszéki alakulat megnyerte a Szuperkupa döntőjét, amelyet minden évben a Román-kupa győztese, illetve az aktuális bajnok játszik egymás ellen. A helyszín ezúttal az aradi Neuman Ferenc Stadion volt, a párharcban pedig a kupagyőztes Sepsi OSK és a román bajnok Kolozsvári CFR találkozott egymással: a vezetést a 2. percben a CFR szerezte meg Păun révén, majd az első félidő hosszabbításában Matei találatával egyenlített a rivális, amely a 85. percben Rondon góljának köszönhetően átvette a vezetést, majd megnyerte a találkozót.
„Kemény mérkőzés volt, a CFR ellen nem könnyű nyerni. Amint leültünk a kispadra, rögtön 0–1 volt az eredmény. A fiúk jó meccset játszottak, nem adták fel. A végsőkig küzdöttek, és megérdemeltük, hogy megnyerjük ezt a trófeát. […] Olyan labdarúgókat hoztunk, akik jól illeszkednek a játékrendszerbe. Valószínűleg ebben a felállásban maradunk. Nem ajánlott sokat változtatni a csapaton, mert utána nehéz hatékony kapcsolatokat kialakítani” – olvasható a vezetőedző, Cristiano Bergodi nyilatkozata a sepsiosk.ro honlapon.
Valójában a Szuperkupa-döntőjével megkezdődött a 2022–2023-as idény, amelynek a következő állomása az élvonalbeli bajnokság 1. fordulója lesz július 15. és 18. között. Íme, a program 15-én: Hermannstadt – Mioveni (18:30), Craiovai U – Sepsi OSK (21:30); 16-án: Argeș FC – Aradi UTA (18:30), Kolozsvári CFR – Rapid (21:30); 17-én: Konstancai Farul – FCU 1948 (18:30), FCSB – Kolozsvári U (21:30); 18-án: Botoșani – Chindia Târgoviște (18:30), Petrolul – Voluntari (21:30).
Indulhatnak a másodosztályban az újszentesiek
Noha az újszentesi alakulat a pályán kivívta a másodosztályban való szereplés jogát, július 8-ig várnia kellett a hivatalos engedélyre. A Román Labdarúgó-szövetség aznap tette közzé annak a hét, múlt idényben még harmadosztályos csapatnak a lajstromát, amely a 2022–2023-as idényben a másodosztályban kergetheti a labdát. Az újszentesi alakulat, a Galaci Oțelul, a Bukaresti Progresul Spartac, a Slatinai VSK, illetve a Nagybányai Minaur megnyerte az osztályozós párharcát, míg a Vajdahunyadi VSK, illetve a Resicabányai VSK elveszítette azt, ennek ellenére engedélyt kért és kapott az indulásra. Utóbbi két együttes csak akkor indulhat el a másodosztályban, ha az idénykezdésig lesznek visszalépő klubok, amire viszont minimális az esély.
A másodosztályban ugyanaz lesz a versenykiírás, mint a múlt idényben: a húsz klub az alapszakaszban egyszer találkozik mindegyik ellenfelével, majd az első hat helyezett a felsőházban játszik oda-visszavágót egymással; 7–20. helyezettek az alsóházban, két külön csoportban folytatják. A 2022–2023-as bajnoki idény augusztus 6-án kezdődik a másodosztályban.