EYOF 2022
Szombaton zárul a Nyári Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál
A besztercebányai XVI. Nyári Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál (European Youth Olympic Festival) eredetileg a 2021-es nemzetközi sportnaptárban szerepelt, de mivel a járvány miatt egy évvel elhalasztották a tokiói olimpiát, 2022-re ütemezték át.
A július 21-én kezdődött seregszemlén negyvennyolc európai nemzet több mint kétezer-ötszáz fiatalja indult tíz sportágban (a kézilabdázók nem Besztercebányán, hanem Zólyom mellett, Gyetván léptek pályára).
Magyarországról kilencvennégyen küzdöttek az érmekért kilenc sportágban (atlétika, cselgáncs, kézilabda, kosárlabda, tenisz, tollaslabda, torna, országúti kerékpár és úszás); a tizedik sportágban, vagyis a röplabdában nem voltak érdekeltek a magyarok. A korábbi Nyári Ifjúsági Olimpiai Fesztiválokon összesen kétszáznegyvenhárom magyar érem (hetvenöt arany-, hetvenkét ezüst- és kilencvenhat bronzérem) született, aminek köszönhetően Magyarország az 5. helyet foglalta el az összesített éremtáblázaton a besztercebányai seregszemle előtt.
Romániából kilencvenkét sportoló utazott el a szlovákiai városba, ahol atlétikában, úszásban, teniszben, illetve női röplabdában és női kézilabdában versengtek Európa legjobbjaival. Az eddigi tizenhat megmérettetésen összesen száz- kilencvenhét éremmel (ötvenhárom arany-, hetvenkilenc ezüst- és hatvanöt bronzérem) zártak a románok.
Az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál az olimpiai mozgalom harmadik legjelentősebb eseménye, amelyet kétévente szervez meg az Európai Olimpiai Bizottság a Nemzetközi Olimpiai Bizottság támogatásával. Az olimpiai mozgalom összes jelképét és szimbólumát (olimpiai ötkarika, olimpiai láng stb.) használhatja.
Los Angeles 2028
Bejelentették a 2028-as Los Angeles-i olimpia időpontját
A 2028-as nyári ötkarikás játékokat július 14. és 30. között szervezik meg, míg a paralimpiát augusztus 15. és 27. között.
„Az LA28 teljesen más lesz, mint a többi ilyen esemény, megmutatja majd a sportolóknak és a szurkolóknak Dél-Kalifornia kivételes versenyhelyszíneit és világszínvonalú kultúráját” – idézték a négyszeres olimpiai bajnok egykori úszót, a szervezőbizottság tagját, Janet Evanst a Magyar Olimpiai Bizottság honlapján (olimpia.hu).
A kaliforniai város egyébként 1932 és 1984 után harmadszor rendezhet olimpiát, paralimpiát azonban először.
Vívás
Magyarország a negyedik, Románia a kilencedik
Két arany- és egy ezüstéremmel a 4. helyen zárt a magyar küldöttség a július 15. és 23. között zajlott kairói vívó-világbajnokság éremtáblázatán. Az első aranyérmet a háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áron szállította július 18-án a férfikardozók egyéni versenyében, miután a rendkívül kiélezett döntőben 15:14-re múlta felül a francia Maxime Pianfettit; az utolsó találatot videózás után ítélték oda neki a bírók. A magyar versenyző immár három olimpiai (London, Rio de Janeiro, Tokió), egy Európa-bajnoki (2015, Montreux), valamint egy világbajnoki aranyérmet (2022, Kairó) mondhat magáénak egyéniben; világbajnokságon eddig csak csapatban állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára a 2007-es szentpétervári viadal után.
Július 21-én a férfi kardcsapatnak szurkolhattak a sportág kedvelői a dél-koreai alakulat elleni döntőben, ám végül a címvédő rivális nyert 45:37-re, így a Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád és Decsi Tamás összeállítású válogatott ezüstéremmel zárt. Egyébként a magyar kardcsapat sorozatban az ötödik vb-n szerzett érmet: 2016-ban az oroszokkal, 2017-ben és 2019-ben a dél-koreaiakkal szemben maradt alul a döntőben, míg 2018-ban bronzérmes lett.
Július 23-án Battai Sugár Katinka, Katona Renáta, Pusztai Liza, illetve Szűcs Luca nevével volt tele a sajtó, ugyanis a magyar női kardcsapat tagjaiként megszerezték az ország első aranyérmét ebben a szakágban, miután a döntőben 45:40-re legyőzték a franciákat.
Románia két bronzéremmel a 9. helyen végzett az összesített éremtáblázaton: július 18-án a kardozó Iulian Teodosiu szerzett bronzérmet, egy nappal később pedig a tőröző Maria Boldor állhatott fel a dobogó harmadik fokára. Iulian eddig csapatban ért el érmes helyezéseket: a világbajnokságokon egy ezüst- és két bronzéremmel zárt, emellett Európa-bajnokságon, illetve Európa Játékokon is begyűjtött egy-egy bronzérmet. Maria egy tizenkilenc éve tartó rossz sorozatot szakított meg, ugyanis Roxana Scarlat 2003-ban, Havannában szerzett bronzérme óta egyetlen női versenyző sem ért el dobogós helyezést női tőr egyéniben a világbajnokságokon. (Hongkong ugyancsak két bronzérmet szerzett a vb-n, így Romániával osztozik a 9. helyen.)
Vízilabda
Új kapitány a férfiválogatott élén
Sydney olimpiai bajnoka, Varga Zsolt a magyar férfivízilabda-válogatott új szövetségi kapitánya; a Ferencváros vezetőedzőjeként is tevékenykedő szakember Märcz Tamást váltotta a tisztségben. Elődje a Magyar Vízilabda-szövetség július 18-i elnökségi ülése után közös megegyezéssel távozott a válogatott éléről, két nappal később pedig az is kiderült, hogy ki készítheti fel a magyar nemzeti együttest a következő világversenyekre.
A legközelebbi megmérettetés az Európa-bajnokság lesz augusztus 27. és szeptember 10. között; a magyar csapat címvédőként utazik a horvátországi Splitbe, ahol a D-jelű négyesben Szlovénia, Szerbia és Izrael ellen küzd a továbbjutásért.
Egyébként nem sokkal a kinevezése után Varga Zsolt kihirdette a kontinenstornára utazó keretet, amely július 25-én erőnléti edzéssel és úszóedzéssel kezdte meg a felkészülést a Margitszigeten. Jövő hét elején a játékosok elutaznak Sibenikbe, ahol a horvátokkal edzőtáboroznak, sőt hivatalos mérkőzést is vívnak ellenük. Utána ismét a Margitszigeten „hangolnak” az Eb-re, majd augusztus 17. és 19. között a BENU-kupán ugranak vízbe a franciák, a japánok és a hollandok ellen.
Kosárlabda
Sorsoltak a Román-kupában
Július 25-én, Ploiești-en derült ki, hogy kik ellen kezdik meg a szereplést a Román-kupában a temesvári férfikosárlabdázók. A tizennyolc induló alakulatot hat háromtagú csoportba sorsolták: a Béga-partiak az E-jelű csoportba kerültek, ahol a nagyszebeniekkel, illetve Târgu Jiu kosarasaival küzdenek majd a továbbjutásért, a találkozókat pedig Nagyszebenben játsszák.
A többi csoport összetétele:
• A csoport: Argeș FC, Petrolul Ploiești, Nagyvárad;
• B csoport: Kolozsvár, Steaua, Dinamo;
• D csoport: Csíkszereda, Voluntari, Marosvásárhely;
• F csoport: Rapid, Focșani, Galac.
A csoportelsők, illetve a legjobb két csoportmásodik továbbjut a mindent eldöntő nyolcas tornára, ahol már a győztesnek járó serlegért zajlik a küzdelem.
A 2021–2022-es idényben Voluntari nyerte meg a Román-kupát – fennállása óta először –, miután a döntőben 72:65-re múlta felül a nagyváradi csapatot (a győztesek a találkozó első tíz percében egyszer sem tudtak betalálni a Bihar megyeiek kosarába).
Megvannak az ellenfelek az Adria-kupában
Múlt héten kisorsolták az Adria-kupa 2022–2023-as idényének csoportbeosztásait: a bánsági oroszlánok a D-jelű négyesbe kerültek, ahol a KK Rogaška (Szlovénia), a KK Zabok (Horvátország) és a Spišskí Rytieri (Szlovákia) játékosai ellen küzdenek a továbbjutásért; az 1. fordulóban a Spišskí Rytieri kosarasait fogadják Temesváron, majd még öt csoportmérkőzés vár rájuk az azt követő hetekben.
A negyeddöntő összecsapásait 2023. január 25-én, illetve február 8-án bonyolítják le, a mindent eldöntő tornát pedig március 14. és 16. között szervezik meg. A Béga-partiak a klub fennállása óta először vesznek részt az Adria-kupán. A rangos sorozatban összesen tizenhat csapat lép pályára négy csoportban.
Triatlon
Temesvár is bekerült a körforgásba
Az olimpiai táv férfi nyílt versenyének dobogósai: 1. Chindriș Mihail, 2. Kovács Szabolcs, 3. Csergedi István
Fényképezte: Alexandra Soare
Több mint százhatvan sportoló iratkozott fel az első alkalommal megszervezett Timișoara Triathlon nevű megmérettetésre, amely három sportágban – úszás, kerékpározás és futás – zajlott a Béga-parti városban július 24-én.
A versenyzők három különböző távon bizonyíthattak:
• sprinttáv: 750 m úszás, 21 km kerékpározás és 6 km futás;
• rövidtáv/olimpiai táv: 1,5 km úszás, 41,5 km kerékpározás és 10 km futás;
• középtáv: 1,9 km úszás, 90 km kerékpározás és 22 km futás (az olimpiai, valamint a középtávon váltóverseny is zajlott).
Az országos bajnokság egyik fordulójának is számító versenyt a Ride Competition Sportklub szervezte a Román Triatlonszövetséggel együtt; amúgy a Béga-parti város közel két évtizede nem adott otthont nemzetközi szabályok szerint zajló triatlonversenynek.
Labdarúgás
Rajt az NB I-ben
Ma este kezdődnek meg a magyar élvonalbeli bajnokság, vagyis az NB I 2022–2023-as idényének küzdelmei; a Honvéd a zalaegerszegi együttest fogadja közép-európai idő szerint 20 órától.
Az 1. forduló további programja július 30-án: Kecskemét – Vasas (17:45), Újpest – Mezőkövesd (20:00); július 31-én: Kisvárda – DVSC (15:45), Paks – MOL Fehérvár (18:00), Ferencváros – Puskás Akadémia (20:30).
A múlt szezonban a Ferencváros szerezte meg a bajnoki címet hetvenegy ponttal, amelyet huszonkét győzelem, öt döntetlen és hat vereség után gyűjtött össze. A tizenkét csapatos bajnokságból az MTK, valamint a Gyirmót FC Győr esett ki, a helyükre pedig a Vasas és a kecskeméti együttes került a másodosztályból.
Megszerezte az első pontjait az új idényben az UTA
A 2. fordulóban született meg az Aradi UTA első győzelme a 2022–2023-as idényben: július 25-én a Petrolul alakulatát fogadta a Neuman Ferenc Stadionban, és 2-0-ra nyert; a gólokat Miculescu szerezte a 11., illetve a 69. percben.
A két csapat korábban negyvennyolc alkalommal találkozott az élvonalban, húszszor az aradiak, tizenkilencszer a ploieștiek nyertek, míg kilenc találkozó döntetlennel zárult. Az első összecsapás közel hetven éve, 1952. augusztus 17-én volt: az akkor még Flamura Roșie névre hallgató aradi alakulat 4-2-re győzte le idegenben a Ploiești Flacăra együttesét.
A július 22–25. között zajlott 2. forduló további eredményei: Mioveni – Konstanca 0-2, Voluntari – Botoșani 0-1, Sepsi OSK – Argeș FC 4-0, FCU 1948 – Kolozsvári CFR 3-1, Kolozsvári U – Craiovai U 1-1, Rapid – FCSB 2-0, Chindia Târgoviște – Hermannstadt 1-1.
A 3. forduló programja július 29-én: Argeș FC – Kolozsvári U (18:30), Konstanca – Chindia Târgoviște (21:30); július 30-án: Voluntari – Aradi UTA (18:30), Kolozsvári CFR – Mioveni (21:30); július 31-én: Petrolul – Sepsi OSK (18:30), Craiovai U – Rapid (21:30); augusztus 1-jén: Hermannstadt – Botoșani (18:30), FCSB – FCU 1948 (21:30).
Három Temes megyei csapat kezd
Július 20-án kisorsolták a labdarúgó másodosztály 2022–2023-as idényének programját, a nyugati országrészt pedig három Temes megyei csapat, a Ripensia, a Politehnica (mindkettő temesvári), illetve a frissen feljutott újszentesi alakulat képviseli majd.
Az augusztus 6-i 1. fordulóban csupán a Politehnica játszik otthon; 11 órától a Konstancai Unirea együttesét fogadja a Știința Stadionban. Az újszentesiek Târgu Jiu-ban, a Viitorul Pandurii vendégeként lépnek pályára, míg a Ripensia a Buzăui Gloria otthonában rúg labdába.
Szerdán, lapzártánk után az újszentesi együttes és a Ripensia barátságos mérkőzést játszott a Dan Păltinișanu Stadionban; biztonsági okokból nem engedtek be szurkolókat a találkozóra. A Politehnica szombaton 18 órakor ugyancsak felkészülési meccsen lép pályára a Știința Stadionban a harmadosztályos Aurul Brad ellen.