Korcsolya
„Elérkezett a búcsú ideje”
A idézetben levő mondat volt a címe annak a közleménynek, amelyet a Magyar Országos Korcsolyázószövetség (MOKSZ) adott ki december 20-án Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor távozása kapcsán. A történet gyökerei október 30-ig nyúlnak vissza, amikor a Liu fivérek jelezték, hogy nem kívánják aláírni a 2022 és 2026 közötti időszakra vonatkozó sportolói szerződésüket, ugyanakkor kérik – közös megegyezéssel – az országváltást, illetve a korábbi szerződéses jogviszonyukból eredő esetleges további fizetési vagy egyéb kötelezettségeik alóli mentesülést.
Íme, a szövetség – szó szerint idézett – közleménye:
„A Magyar Országos Korcsolyázószövetség a 2022. december 20-án megtartott rendkívüli elnökségi ülésén az alábbi döntést hozta.
A MOKSZ Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor, kiváló gyorskorcsolyázóink által előterjesztett országváltási kérelemhez hozzájárul és saját hatáskörében eljárva a 2022/23. évi 15. sz. elnökségi határozatban hivatkozott követelések érvényesítésétől eltekint. A MOKSZ a Liu testvérekkel fennálló jogviszonyát lezártnak tekinti.
A MOKSZ sajnálattal veszi tudomásul a Liu fivérek országváltási szándékát és fájó szívvel búcsúzik, ugyanakkor köszönetet mond a közösen elért, felejthetetlen sikerekért Magyarország első téli olimpiai bajnokainak, akik kitörölhetetlenül beírták magukat hazánk sporttörténelmébe. További pályafutásukhoz sok sikert kíván Liu Shaoangnak és Liu Shaolin Sándornak.”
A Nemzeti Sport című lapban így idézték fel a fivérek sikereit: „A két Liu testvér vezérletével a férfi rövid pályás gyorskorcsolya-váltó megszerezte Magyarország első téli olimpiai aranyát a 2018-as, pjongcsangi játékokon, majd idén, Pekingben Liu Shaoang írt történelmet az első egyéni ötkarikás diadallal (500 méter).”
Úszás
Egy-egy érem a magyar és a román csapatnak
„Hat kontinens százhatvan országából több mint ötszázhatvan sportoló vett részt negyvennyolc versenyszámban – köztük az először a rövid pályás világbajnokság programjában szereplő női 1500 méteres gyorsúszásban és a férfi 800 méteres gyorsúszásban is. Melbourne-ben tizennégy világrekord, hat junior világrekord és huszonhárom világbajnoki rekord született” – összegeztek a december 13–18. között zajlott 16. FINA rövid pályás világbajnokság (25 méteres medencében) lejárta után a Magyar Úszószövetség (musz.hu) honlapján.
Magyarországot ezúttal két úszó, Jakabos Zsuzsanna és Szabó Szebasztián képviselte, és mindketten négy-négy számban neveztek be a rangos megmérettetésre. Végül Szabó Szebasztiánnak sikerült az éremszerzés: az 50 méteres pillangóúszás döntője után harmadikként csapott be a célba, így ő lett az ország kilencedik éremszerzője a rövid pályás vb-k történetében.
Ugyancsak éremesélyesként ugrott vízbe az 50 méteres gyorsúszás döntőjében, de 12 századmásodperccel lemaradt a dobogóról, így végül egy 4. hellyel kellett beérnie (eredetileg a 100 méteres pillangó- és a 100 méteres gyorsúszásban is indult volna, azonban mindkét verseny előtt visszalépett).
Jakabos Zsuzsanna csupán egy döntős szereplésben bízott a vb előtt, amit sikerült kipipálnia, ugyanis 5. helyen zárt a 400 méteres vegyesúszás fináléjában; a másik három számban, a 200 méteres vegyes-, a 200 méteres pillangó-, illetve a 200 méteres gyorsúszásban nem jutott be a legjobbak közé.
Román színekben a tizennyolc éves úszófenomén, David Popovici, Robert Glință, illetve Andrei Anghel nevezett be a világbajnokságra, és hármuk közül végül David Popovici-nak jött össze az éremszerzés a 200 méteres gyorsúszás döntőjében, ami nagy teljesítmény ahhoz képest, hogy az idén sikert sikerre halmozó sportoló jóval otthonosabban érzi magát az 50 méteres, olimpiai méretű medencékben (100 méter gyorson – új junior világrekorddal – 4. helyen végzett, míg 400 méter gyorson nem jutott be a fináléba).
Robert Glință lemaradt a 100 méteres gyorsúszás elődöntőjéről, majd sérülés miatt visszalépett az 50 méteres hátúszástól, míg a harmadik román úszó, Andrei Anghel nem jutott be az 50 méteres pillangóúszás elődöntőjébe, az 50 méteres hátúszás elődöntője után pedig kizárták a versenyből.
Az éremtáblázatra összesen huszonnégy ország került fel: Magyarország holtversenyben 23. lett az ugyancsak egy bronzéremmel záró Trinidad és Tobagóval együtt, Románia pedig a 19. helyen végzett David Popovici ezüstérmének köszönhetően. A legtöbb érmet az Amerikai Egyesült Államok gyűjtötte be, szám szerint harminchatot (tizenhét arany-, tizenhárom ezüst- és hat bronzérem), megelőzve ezzel a huszonhat éremmel záró Ausztráliát (tizenhárom arany-, nyolc ezüst- és öt bronzérem). Európából az olasz küldöttség volt a legeredményesebb, amely tizenhat éremmel (öt arany-, hat ezüst- és öt bronzérem) felkapaszkodott a képzeletbeli dobogó 3. fokára.
Vízilabda
A nagyváradiak jutottak tovább
Múlt heti lapzártánk után, 14-én bonyolították le a LEN-Eurokupa nyolcaddöntőjének második felvonását, amelyben a két hazai rivális, a Nagyváradi VSK és a Bukaresti Steaua is érdekelt volt, ráadásul egymás ellen küzdött a továbbjutásért. A két alakulat november 30-án 8:8-as döntetlennel zárta az első találkozót a fővárosban, a nagyváradi visszavágón azonban mindegyik negyedet uralták a házigazdák, és végül 10:6-ra nyertek, így 18:14 arányú összesítéssel ők jutottak tovább a negyeddöntőbe. A legjobb nyolc között a görög Panionios játékosai ellen küzdhetnek az elődöntőért, előbb január 25-én, idegenben, majd február 8-án, Nagyváradon.
A negyeddöntő másik három párosítása: Vasas (Magyarország) – Szabács (Szerbia), Szolnok (Magyarország) – Trieste (Olaszország), valamint Tourcoing (Franciaország) – Savona (Olaszország). A Vasas a szerbiai BVK Crvena Zvezda együttesét, míg a szolnoki alakulat a szintén magyarországi Honvédot búcsúztatta a nyolcaddöntőben.
Kosárlabda
Egy vereség, egy győzelem
Két mérkőzést játszott múlt héten az aradi női alakulat: 14-én, múlt heti lapzártánk után az Eurokupa csoportkörének 6. fordulójában bizonyíthatott a D-jelű négyesben, két nappal később pedig a Nemzeti Liga 7. fordulójából elmaradt mérkőzését pótolta be az Alexandria vendégeként.
A nemzetközi kiszálláson a Maros-partiak végül 87:53 arányú vereséget szenvedtek el a lengyel VBW Arka Gdynia játékosaitól (a november 9-i, egymás elleni találkozón 72:63-ra kaptak ki otthon), ami egyben a kupasorozattól való búcsút is jelentette számukra. Nem mellékes, hogy tizenkét év szünet kosarazhattak újra nemzetközi porondon, a csoportkörben viszont nem jött ki a lépés, ugyanis öt vereséget szenvedtek el és csak egyszer tudtak győzni, így utolsó helyen zártak. (A D-jelű négyesből a török OGM Ormansport, illetve a már említett VBW Arka Gdynia folytathatja a következő körben, míg a többi csoport továbbjutói között van a román bajnok Sepsi-SIC, valamint a magyarországi UNI Győr.)
Ahogy a cím is sugallja, Bogdan Bulj tanítványai múlt héten egy győzelemnek is örülhettek, ezúttal viszont a román élvonalban. 16-án az Alexandria vendégeként léptek pályára, és magabiztosan, 88:61-re nyertek, aminek köszönhetően megőrizték a veretlenségüket (csak az egy mérkőzéssel többet játszó sepsiszentgyörgyiek előzik meg őket a bajnoki táblázaton).
Legközelebb 23-án, azaz ma 18 órakor lépnek pályára a 10. fordulóban, az ellenfél pedig Marosvásárhelyről érkezik a Victoria Sportcsarnokba; a 2022-es év utolsó mérkőzését a listavezető háromszékiek ellen játsszák 29-én 18 órától ugyancsak hazai közönség előtt.
Kettőből kettő
Miután múlt kedden 99:74-re legyőzte a vendég KK Rogaška (Szlovénia) együttesét az Alpok–Adria-kupa csoportkörének utolsó mérkőzésén (az élen zárt a csoportban), szombaton újra a Constantin Jude Sportcsarnokban lépett pályára a román élvonalban szereplő temesvári férficsapat, a 11. fordulóbeli ellenfél pedig a sereghajtó Bukaresti Laguna volt. A nem várt fordulatokkal tarkított mérkőzés 70:59 arányú győzelemmel zárult a Béga-partiak javára, akik a találkozó után az élen álltak a 2022–2023-as idény B-jelű csoportjában.
A 12. fordulóban egy jóval nagyobb kihívás vár rájuk, ugyanis 28-án a 2. helyen álló nagyváradiakhoz látogatnak (a bánsági oroszlánok tíz mérkőzést játszottak le eddig, amelyből nyolcat megnyertek és kettőt elveszíttek, míg a Bihar megyeiek nyolc győzelmet és egy vereséget gyűjtöttek be kilenc találkozó alatt).
Röplabda
Hatalmas volt a nyomás
3:2 arányú vereséget szenvedtek el 14-én, múlt heti lapzártánk után a lugosi női röplabdázók a Challenge-kupa legjobb harminckét csapatának mezőnyében a török PTT Ankara vendégeként. A visszavágó e heti lapzártánk után, szerdán zajlott a Ioan Kunst Ghermănescu Sportcsarnokban, ahol hatalmas nyomás alatt léptek pályára, ugyanis három- vagy négyjátszmás győzelemre volt szükségük a továbbjutáshoz.
Nem mellékes, hogy 17-én a 9. helyen álló Pitești játékosait fogadták a román élvonalbeli bajnokság 10. fordulójában, és viszonylag könnyedén 3:0-ra nyertek, így a 6. helyről várják a folytatást a tizenegy csapatos pontvadászatban (öt győzelem és négy vereség az eddigi mérlegük). A legközelebbi bajnoki mérkőzésüket december 28-án játsszák a 3. helyen álló târgoviștei röplabdázók otthonában (a rivális hétszer győzött és kétszer kikapott ebben az idényben).
Labdarúgás
Döntetlen hazai pályán
A december 11-i, Kolozsvári U elleni, gól nélküli mérkőzés után 18-án is döntetlennel zárt az Aradi UTA alakulata: az 1. félidőben 1-0-ra vezetett a Rapid ellen, a térfélcserét követően viszont egy büntetőből szerzett góllal kiegyenlített a rivális, a találkozó pedig 1-1-es végeredménnyel zárult. A Maros-partiaknak a lehető legjobbkor jött volna a győzelem, ugyanis legutóbb a 10. fordulóban, szeptember 9-én nyertek; akkor Botoșani-ban vonultak le 2-1 arányú győzelemmel a pályáról.
A 21. forduló további eredményei: Voluntari – Konstanca 1-1, Sepsi OSK – Kolozsvári U 2-1, Craiovai U – Chindia 3-0, Argeș FC – Mioveni 2-2, Petrolul – FCU 1948 1-1, FCSB – Botoșani 1-0, Kolozsvári CFR – Hermannstadt 0-1.
A bajnokság 2023 januárjában, a 22. fordulóval folytatódik, az Aradi UTA pedig az egyelőre nem túl biztató 15. helyen tölti a téli szünetet a tizenhat csapatos pontvadászatban. A címvédő Kolozsvári CFR a keddi veresége után a 2. helyen maradt (egy győzelemmel átvette volna a vezetést), a konstancai alakulat pedig az 1. helyről várja a folytatást.
Vb – Argentína nyerte meg a világbajnokságot
Sokak szerint a futballtörténelem egyik legizgalmasabb, ha nem a legizgalmasabb világbajnoki döntőjét játszották 18-án a rendagyó időpontban megszervezett katari seregszemlén. A világ egyik legsikeresebb nemzetközi válogatottjának tartott argentín csapat a címvédő francia alakulattal csapott össze, és bár 2-0-ra vezetett az 1. félidőben, a folytatás nem várt izgalmakat hozott.
Nem sokkal a rendes játékidő lefújása előtt a franciák sztárja, Kylian Mbappé a 80., illetve a 81. percben is betalált a kapuba, így hosszabbítás következett, amelynek a végén 3-3-at mutatott az eredményjelző. A győztes kilétéről végül tizenegyespárbaj döntött, amelyben a dél-amerikaiak bizonyultak jobbnak (4-2), és végül ők emelhették magasba a világbajnoknak járó serleget a csapatkapitány, Lionel Messi vezényletével (az elődöntőben Argentína 3-0-ra verte meg Horvátországot, míg Franciaország 2-0-ra győzött Marokkó ellen). A szombati kisdöntőben Horvátország 2-1-re múlta felül Marokkót, így megszerezte a bronzérmet.
Argentína egyébként hat világbajnoki döntőben szerepelt eddig, amelyből három hatalmas ünnepléssel zárult: 1978-ban Hollandiát győzte le 3-1-re hazai környezetben, 1986-ban Diego Maradona vezényletével nyert 3-2-re az NSZK ellen, míg idén Franciaország ellen harcolta ki a végső győzelmet.
A katari világbajnoksággal kapcsolatban a jövő heti lapszámunkban jelentkezünk háttér-információkkal, illetve statisztikákkal.
Teremlabdarúgás
Nagyarányú győzelem az év utolsó meccsén
6-1-re verték meg Buzău legjobbjait a hazai közönség előtt játszó Temesvári CFR játékosai 19-én az élvonalbeli bajnokság 13. fordulójában, de még így sem sikerült felkapaszkodjanak a képzeletbeli dobogóra. A Dévai West egy nappal korábban 6-2-re kapott ki a vendég székelyudvarhelyi együttestől, míg a Dévai Autobergamo a jóval korábban, 7-én lejátszott mérkőzésen 4-0-ra verte meg idegenben a Clujanát (a pontvadászat január közepén folytatódik).
Íme, a rangsor tizenegy forduló után: 1. Galaci United 29 pont, 2. Székelyudvarhely 24 pont, 3. Dévai Autobergamo 22 pont, 4. Temesvári CFR 21 pont, 5. Dévai West 12 pont, 6. Buzăui Lucefărul 6 pont, 7. Kolozsvári Clujana 0 pont.