Labdarúgás
Pelére emlékezünk
A múlt heti lapszámunk megjelenése előtti napon érkezett a hír, hogy életének 83. évében elhunyt minden idők egyik legjobb labdarúgója, a háromszoros világbajnok Edson Arantes do Nascimento, Pelé.
A Nemzeti Sportban megjelent cikk szerint a Fekete Gyöngyszemnek is nevezett népszerű labdarúgó „háromszor ünnepelt világbajnoki címet a brazil válogatottal, 1958-ban, 1962-ben és 1970-ben egyaránt elhódította a trófeát. A válogatottban kilencvenkét találkozón hetvenhétszer talált be. A televíziózás elterjedésével párhuzamosan vált minden idők egyik legnagyobb és legismertebb sportolójává. Pályafutása során ezerháromszázhatvanhárom mérkőzésen ezerkétszáznyolcvanegy (más számítások szerint ezerkétszáznyolcvannégy) gólt szerzett”.
Pelé legnagyobb pillanatait így foglalta össze a Nemzeti Sport:
1. 1956. szeptember 7.: A Brazíliában óriási tehetségnek tartott tizenöt éves tinédzser góllal mutatkozott be a Santos felnőttcsapatában, a követező idényben pedig már stabil kezdő volt.
2. 1957. július 7.: Tizenhat évesen az Argentína ellen 2-1-re elveszített mérkőzésen lépett pályára először a válogatottban, s ő szerezte a brazilok gólját a Maracanában rendezett összecsapáson.
3. 1958: Brazília és Pelé első világbajnoki címe. A Fekete Gyöngyszem tizenhét évesen hat gólt szerzett a svédországi tornán, a házigazda ellen 5-2-re megnyert döntőben duplázott, és a mai napig ő minden idők legfiatalabb vb-gólszerzője (tizenhét évvel és kétszáznegyvenkilenc nappal tartja a rekordot).
3. 1970: Bár elsőre lemondta a meghívót, végül ott volt az 1970-es mexikói tornán, négy gólt szerzett, hat gólpasszt adott, s 1958 és 1962 után harmadszor is világbajnok lett, amivel a mai napig rekorder (1962-ben a második csoportmeccsen megsérült, utána nem lépett pályára a vb-n). Az olaszok ellen 4–1-re megnyert döntőben gólt fejelt, itt készült róla az ikonikus kép, amikor Jairzinho karjában ünnepel.
4. 1971. július 18.: Pelé utolsó válogatott mérkőzése Rio de Janeiróban, Jugoszlávia ellen. A találkozó 2–2-vel ért véget, a válogatott legendája sírva köszönt el a nemzeti csapattól és a szurkolóktól.
5. 1977. október 1.: Pelé a Cosmos – Santos (2–1) gálamérkőzésen búcsúzott el a futballtól és rajongóitól. Mindkét csapatban játszott egy-egy félidőt, a Giants Stadion tele volt, világszerte óriási érdeklődés övezte a találkozót.
Az Év Sportolója Gála
Hétfőn leleplezik a legjobbakat
Sajtótájékoztatót tartott december 30-án a Magyar Sportújságírók Szövetsége a január 9-én sorra kerülő M4 Sport – Az Év Sportolója Gála új helyszínén, a budapesti Operaházban. Az eseményen kiderült, hogy a különböző kategóriákban kiknek maradt esélyük a cím elnyerésére.
Íme, a szűkített lajstrom:
1. Az Év férfisportolója
• Liu Shaoang (rövid pályás gyorskorcsolyázó);
• Milák Kristóf (úszó);
• Szilágyi Áron (kardvívó).
2. Az Év csapata – hagyományos csapatsportok
• Ferencvárosi Torna Club (labdarúgás);
• Magyar labdarúgó-válogatott;
• Sopron Basket (női kosárlabda).
3. Az Év csapata – egyéni sportágakban
• Férfi kardválogatott (Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron);
• Kajak kettes (Nádas Bence, Kopasz Bálint);
• Női kardválogatott (Battai Sugár Katinka, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca).
4. Az Év edzője
• Bíró Attila (a nőivízilabda-válogatott szövetségi kapitánya);
• Csang Csing Lina és Bánhídi Ákos (a rövid pályás gyorskorcsolya-válogatott szövetségi kapitányai);
• Marco Rossi (a labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya).
5. Az Év női sportolója
• Gulyás Michelle (öttusázó, egyéniben világbajnoki 2., világkupán 3., csapatban világbajnoki 3.);
• Kovács Zsófia (tornász, Európa-bajnok ugrásban);
• Kozák Luca (atléta, Európa-bajnoki ezüstérmes 100 m gátfutásban).
6. Az Év fogyatékos női sportolója
• Konkoly Zsófia (paraúszó);
• Pap Bianka (paraúszó);
• Szvitacs Alexa (paraasztalitenisz).
7. Az Év fogyatékos férfisportolója
• Gelencsér Róbert (szervátültetett atléta);
• Kiss Péter Pál (parakajakos);
• Osváth Richárd (kerekesszékes vívó).
8. Az Év fogyatékos csapata
• Kerekesszékes curling vegyes páros;
• Női kerekesszékes vívóválogatott;
• Szervátültetett asztalitenisz vegyes páros.
9. Az Év E-sportolója
• Birgány Adrián „Raisy”;
• Torzsás Ádám „Torzsi”;
• Tóth Dávid.
10. Az Év szabadidős sporteseménye
• Balaton-átúszás;
• Jégpályák Éjszakája;
• Kárpát-medencei Egyetemek Kupája.
11. Az Év sportpillanata
• Liu Shaoang győzelme 500 méteren Pekingben, amivel megszerzi Magyarország első egyéni téli olimpiai aranyérmét;
• Milák Kristóf világcsúcsa a budapesti vizes-világbajnokságon;
• Kristoffer Zachariassen gólja a Monaco elleni Európa-liga-mérkőzésen, amivel a Ferencváros megnyeri csoportját.
Kosárlabda
Vereség az év utolsó meccsén
Múlt heti lapzártánk után, szerda este játszotta le az utolsó mérkőzését 2022-ben a temesvári férficsapat, az ellenfele pedig a jól ismert nagyváradi alakulat volt idegenben. Két olyan rivális találkozott a B-jelű csoport 12. fordulójában, amely a legkevesebb vereséget gyűjtötte be a 2022–2023-as idény kezdete óta: a Béga-partiak kétszer kaptak ki korábban, míg a Bihar megyeiek egyszer, ráadásul nem is akárhol, hanem Temesváron, október 16-án, amikor 77:73 arányú vereséggel vonultak le a pályáról a 3. fordulóban.
December 28-án, a nagyszünet előtt fej-fej mellett haladtak a csapatok, a 3. és a 4. negyedben azonban átvette az irányítást a házigazda, és 89:66-ra nyert. A bánsági oroszlánoknak nem volt túl sok idejük rágódni a vereségen, ugyanis január 4-én (e heti lapzártánk után) a múlt idényben bajnoki ezüstérmes és Román-kupa-győztes Voluntari kosarasait fogadták a Constantin Jude Sportcsarnokban (a végeredményről jövő héten számolunk be).
Kikaptak a címvédőtől
A 2022–2023-as idény két veretlen riválisa, az aradi és a sepsiszentgyörgyi alakulat találkozott egymással december 28-án a Victoria Sportcsarnokban, zsúfolásig telt lelátó előtt. A találkozó első huszonöt percében kiegyensúlyozott volt a küzdelem a múlt szezon döntősei között, később azonban a címvédő kezdte uralni a játékot, és végül 92:67-re győzött, így átvette a vezetést a bajnokságban (tízből tíz mérkőzést megnyert eddig, míg a Maros-parti csapatnak kilenc győzelem és egy vereség volt a mérlege az elmúlt tizenegy forduló alatt).
A 12. fordulóban a jól ismert târgoviștei alakulat látogat Aradra; a találkozó január 11-én 17 órakor kezdődik a Victoria Sportcsarnokban.
Röplabda
Győzelemmel búcsúztatták az évet
A bajnoki ezüstérmes târgoviștei együttesnél zárta a román élvonalbeli bajnokság 2022–2023-as idényének első körét a Challenge-kupában is érdekelt lugosi női alakulat. A fűtetlen teremben lejátszott mérkőzésen óriásit küzdöttek az ellenfelek, és végül a Temes-partiak nyertek 3:2-re.
A találkozó után csupán néhány napot pihent Ugljesa Segrt együttese, ugyanis január 3-án megkezdte a felkészülést a közelgő hazai és nemzetközi mérkőzésekre. 12-én már a Challenge-kupa nyolcaddöntőjének első felvonásában bizonyíthat a Portugáliához tartozó Azori-szigetek legnagyobb városának, Ponta Delgadának a csapata (São Miguel szigetén) ellen, idegenben, két nappal később pedig a Rapid vendége lesz a román élvonalban.
Vízilabda
Két külön csoportba került a nyolc csapat
December 29-én eldőlt, hogy milyen összetételű csoportokban vágnak neki a csapatok a Román-kupa küzdelmeinek. A január 19–21. között zajló tornán a bajnoki ezüstérmes Nagyváradi VSK a B-jelű csoportba került a Bukaresti Dinamóval, a Nagyváradi ESK-val, illetve a Kolozsvári Politehnicával együtt, míg az A csoportban a Bukaresti Steaua, a Bukaresti Rapid, a Sportul Studențesc és a Bukaresti Hello Sport küzd majd a továbbjutásért. Mindkét csoportból két-két alakulat (az 1. és a 2. helyezett) jut tovább a január 20-i elődöntőbe, a két párharc győztesei pedig 21-én küzdenek a végső győzelemért. A tornát Otopeni-ben szervezik meg.
Úszás
David Popovici 2022 legjobbja
A tekintélyes swimswam.com szakportál szerint a tizennyolc éves David Popovici volt a világ legjobb férfiúszója 2022-ben (a Swammy-díjakat általában a statisztikák, például az aranyérmek vagy a megdöntött világrekordok száma alapján osztja a szakportál). Az indoklás szerint „az olimpia utáni évben sok új versenyző jutott fel a férfi úszósport csúcsára. Hét úszó egyéni világrekordot döntött, nyolc pedig többszörös világbajnoki címet szerzett egyéni versenyszámokban az úszó-világbajnokságon. De egyik úszó teljesítménye sem rázta meg annyira az úszóvilágot, mint a szenzációs tinédzser, David Popovici”.
Noha Popovici ugyanannyi világrekordot döntött, mint további hét sportoló, és ugyanannyi érmet nyert az egyéni olimpiai medencés versenyszámokban, mint például Milák Kristóf és Leon Marchand, a teljesítménye mégis figyelemreméltóbb volt a többieknél.
„Popovici formájának csúcsát a 2022-es Európa-bajnokságon érte el, amikor a brazil Cesar Cielo világrekordját (46,91 mp) megdöntötte a 100 méteres gyorsúszásban 46,86 másodperces idővel. Ezután 1 perc 42,92 másodperces időt úszott 200 méteres gyorsúszásban, ezzel Paul Biedermann és Michael Phelps után ő lett a harmadik úszó, aki 1 perc 43 másodperces időnél gyorsabb volt. Popovici fejlődésével úgy tűnik, hogy Biedermann világrekordja (1 perc 42 másodperc) nem sokáig lesz érinthetetlen” – közölt újabb részletet az indoklásból az Agerpres Nemzeti Hírügynökség.
Kerékpár
Párizsban is indulna Novák Károly Eduárd
„A sport megtanít harcolni a legmerészebb álmokért, megtanít arra, hogy nem szabad visszariadnunk a legnagyobb céloktól, jöjjön bármilyen akadály. Újévi fogadalmam is erről szól: elkezdem a 2024-es párizsi paralimpiai játékokra való felkészülést. A 6. olimpia, amelyen részt akarok venni, a 2. a miniszterségem alatt.
Azért döntöttem úgy, hogy részt veszek a párizsi paralimpián, mert a sporthoz és a csúcsteljesítményhez való hozzáállásom, a bajnoki mentalitás, az új akadályok legyőzésének gondolata mindig is segített abban, hogy önmagam legjobb verziója legyek. Még mindig szívesen emlékszem a 2008-as első paralimpiai érmemre, amelyet négy évvel később Londonban aranyérem követett. Ezek több mint érmek, ezek olyan élmények, amelyek mindig valami többet adtak, kiteljesítettek és megmutatták, hogy nemcsak a cél, a végeredmény a fontos, hanem a folyamat, az oda vezető út. Most újra el akarok indulni ezen az úton. Majd meglátjuk, hová vezet, de bármi is vár rám a célban, tudni fogom, hogy csodálatos emberek, a családom támogatása és rengeteg pozitív energia vezetett végig” – írta január 1-jén a Facebook-oldalára Novák Károly Eduárd, Románia sportminisztere.
A csíkszeredai sportoló a 2004-es athéni paralimpián két negyedik helyet szerzett, majd négy év múlva ezüstérmes lett Pekingben. 2012-ben, Londonban felért pályafutása csúcsára, ugyanis megszerezte Románia első paralimpiai aranyérmét, míg a legutóbbi a tokiói játékokon ezüstérmet nyert a 4000 méteres üldözőversenyben.