Atlétika
A világbajnokság küszöbén
Youhuu, a rackajuh (forrás: worldathletics.org)
„Noha a középkori uralkodóosztály kedvtelésből űzött testgyakorlatai már erősen hasonlítottak a mai értelemben vett sportra, szervezett atletizálásról a 19. század közepéig nem beszélhetünk. A sportág hazai meghonosítója Esterházy Miksa gróf volt, aki hosszú cikksorozatokat közölt az atlétika népszerűsítése céljából. A gróf 1874 novemberében a Nemzeti Lovardában előterjesztette a létrehozandó egyesület alapszabályait, és néhány hónapra rá megalakult a kontinens első atlétikai sportegyesülete, a Magyar Athletikai Club (MAC). A MAC 1875. május 6-án rendezte meg az európai kontinens első nyilvános atlétikai versenyét Budapesten.
1897. március 21-én lezajlott a Magyar Athletikai Szövetség (MASZ) alakuló közgyűlése, de a magyar atléták már az első, 1896-os újkori olimpián részt vettek, méghozzá nagy sikerrel. Folyamatosan jöttek a nemzetközi sikerek, a két világháború között a magyar atlétika első fénykorát élte. A második az 1950-es évekre tehető, a technikai fejlődés pedig egyre magasabb színvonalú felkészülést és versenyzést tett lehetővé idehaza. Világhírű lett a magyar közép- és hosszútávfutás, és dobóatlétáink is az élmezőnybe kerültek.
A hazai és nemzetközi sportéletben már az első újkori olimpiáktól kezdve meghatározó szerepet betöltő sportág 2012-ig tíz olimpia bajnokkal, világbajnoki dobogósokkal, húsznál több Európa bajnokkal, világ- és Európa-rekordokkal, nagy versenyek győzteseivel járult hozzá a magyar sport elismerést kiváltó sikereihez” – olvasható egyebek között a Budapest és az atlétika című cikkben, amely tavaly márciusban jelent meg a 2023-as atlétika-világbajnokság honlapján (worldathletics.org).
*
A Magyarország legnagyobb sporteseményeként emlegetett megmérettetést augusztus 19. és 27. között szervezik meg a budapesti Nemzeti Atlétikai Központban, illetve a főváros szívében (az utcai futó- és gyaloglóversenyek miatt); ez az első alkalom, hogy az atlétika csúcseseményének Közép-Európa a helyszíne.
A világbajnokság kabalafigurája Youhuu, a rackajuh, „egy hétköznapi hős, akit arra ösztönöz az atlétikai világbajnokság, hogy elkezdjen sportolni, és megszeresse az atlétikát. Ő a vezérszurkoló, aki a vb előtt és alatt elválaszthatatlan része az eseménynek, hol kedves, hol pimasz, de mindenképpen szórakoztató formában színesíti a programokat” – olvasható a hivatalos honlapon. A rackajuh amúgy több mint ezerszáz éve, a honfoglaló magyarokkal érkezett Magyarország területére.
*
A 2023 júniusában átadott, kifejezetten atlétikára tervezett, harmincötezer férőhelyes Nemzeti Atlétikai Központ nemcsak a magyar atlétika új otthona lesz, hanem Közép-Európa legnagyobb verseny- és edzőközpontja is.
A Magyarországon korábban szervezett nemzetközi atlétikaversenyek lajstroma:
• 1966, Budapest: szabadtéri Európa-bajnokság;
• 1983, Budapest: fedett pályás Európa-bajnokság;
• 1988, Budapest: fedett pályás Európa-bajnokság;
• 1989, Budapest: fedett pályás világbajnokság;
• 1994, Budapest: mezei futó világbajnokság;
• 1995, Nyíregyháza: szabadtéri ifjúsági Európa-bajnokság;
• 1998, Budapest: szabadtéri Európa-bajnokság;
• 2001, Debrecen szabadtéri ifjúsági világbajnokság;
• 2003, 2004, 2005, Szombathely: IAAF Kalapácsvető Világdöntő;
• 2004, Budapest: fedett pályás világbajnokság;
• 2006, Debrecen: utcai futó világbajnokság;
• 2007, Debrecen szabadtéri U23-as Európa-bajnokság;
• 2010, Nyíregyháza: szabadtéri veterán Európa-bajnokság;
• 2012, Budapest – Szentendre: mezei futó Európa-bajnokság;
• 2014, Budapest: fedett pályás veterán világbajnokság;
• 2018, Győr: szabadtéri U18-as Európa-bajnokság.
Továbbá:
• Budapest Nagydíj;
• Budapest Mobil Grand Prix;
• Gyulai István Memorial – Atlétikai Magyar Nagydíj.
Kosárlabda
Megkezdték a felkészülést
Múlt heti lapzártánk után, augusztus 10-én kezdte meg az új idényre való felkészülést az élvonalbeli nagyváradi férficsapat. A vezetőedzői tisztséget továbbra is Christian Achim tölti be, aki ősszel a tizenötödik idényét kezdi meg a Bihar megyei városban. A nyár folyamán átalakult keret Nagyváradon hangolódik az új idényre, közben pedig számos felkészülési mérkőzést játszik majd.
Szintén otthon lép pályára a Románia-kupa első szakaszának B-jelű csoportjában, amelynek a mérkőzéseit szeptember 15. és 17. között szervezik meg; a két rivális a címvédő kolozsvári alakulat és a Bukaresti Dinamo lesz.
A további csoportok összetétele:
• A csoport (Pitești): Rapid, Târgu Jiu, Pitești;
• B csoport (Marosvásárhely): Focșani, Marosvásárhely, Galac;
• C csoport (Craiova): Temesvár, Craiova, Ploiești;
• E csoport (Brassó): Voluntari, Bukaresti Laguna, Brassói Corona;
• F csoport (Konstanca): Nagyszeben, Vâlcea 1924 SK, Konstancai Athletic.
Kajak-kenu
Közeledik az év legfontosabb eseménye
Csipes Tamara két számban indul (készítette: Farkas-Ráduly Sándor)
A magyarok számára az év legfontosabb eseményét rendezik meg augusztus 23. és 27. között a németországi Duisburgban. A szakszövetség honlapján megjelent cikkben (kajakkenusport.hu) egyebek között így hangolódtak a megmérettetésre: „Az idei gyorsasági és para kajak-kenu világbajnokságon nem túlzás azt állítani, hogy az érmek számánál is fontosabb lesz a begyűjtött olimpiai és paralimpiai kvóták mennyisége. Gyorsasági szakágban, a tíz olimpiai versenyszámban, maximum tizennyolc kvótát (kajakban hat-hat, kenuban három-három) gyűjthet be egy nemzet a párizsi olimpiára. Ugyanakkor egy versenyző csak egyet szerezhet, ráadásul kajak négyesben ez csak és kizárólag a vb-n lehetséges.”
Hüttner Csaba felnőtt és Hajdu Botond para szövetségi kapitány augusztus elején véglegesítette a keretét; a két szakágat együttvéve összesen negyvenhat versenyző utazik Duisburgba.
*
1995-ben és 2007-ben ugyancsak kvalifikációs világbajnokságot szerveztek Duisburgban, előbbin az 1996-os atlantai olimpiára való kijutás volt a tét, míg utóbbin a 2008-as pekingi nyári játékokra lehetett jegyet váltani. A kettő közül az 1995-ös vb volt az eredményesebb Magyarország számára, ugyanis a gyorsasági szakágban kilenc arany-, három ezüst- és három bronzérmet nyertek a küldöttség tagjai, aminek köszönhetően az élen végeztek az éremtáblázaton, megelőzve a házigazda németeket (a román sportolók egy arany-, három ezüst- és egy bronzéremmel a 7. helyen zártak).
A magyar küldöttség legeredményesebb versenyzője a 2008-ban elhunyt kenus, Kolonics György volt, aki rekordnak számító öt aranyéremmel tért haza Duisburgból (2007-ben egy aranyérmet szerzett kenu kettesben); pályafutása során tizenöt vb-címet, két olimpiai bajnoki aranyat, illetve két olimpiai bronzérmet szerzett. 2008-ban vett volna részt az ötödik olimpiáján párostársával, Kozmann Györggyel együtt.
Kézilabda
Barátságos torna kapujában
Augusztus 18-án és 19-én szervezik meg az idei Politehnica-kupát, amelyen a házigazda temesvári alakulat mellett a Szabácsi Metaloplastika, a Nagybecskereki Proleter (mindkettő Szerbiából), illetve a román élvonalbeli bajnokságba frissen feljutott Kolozsvári U küzd a legjobbnak járó serlegért. Ma a Kolozsvári U – Metaloplastika és a Politehnica – Nagybecskerek párharcokat szervezik meg, a két vesztes szombaton 11 órakor a bronzmeccsen találkozik egymással, míg a győztesek 13 órakor a döntőben lépnek pályára egymás ellen.
A Poli a 2023–2024-es idényre készül az élvonalban; az 1. fordulóban a Focșani alakulatát látja vendégül augusztus 27-én.
Teremlabdarúgás
Jövő héten kezd
Augusztus 24-én rúg először labdába az új idényben az élvonalban szereplő dévai alakulat: a Szuperkupa döntőjét Sepsiszentgyörgyön szervezik meg, az ellenfél pedig a már jól ismert bajnoki címvédő, a Galaci United lesz.
A bajnokság két nappal később kezdődik, és a Hunyad megyei csapaton kívül még kilenc alakulat kergeti majd a labdát a 2023–2024-es szezonban, pontosabban a Dévai West, a Galaci United, a székelyudvarhelyi alakulat, a Temesvári CFR, a buzăui együttes, a Simándi Solymok, illetve Sepsiszentgyörgy, Marosvásárhely és Mărășești csapata.
A 2022–2023-as idény döntőjében a galaci és a székelyudvarhelyi együttes háromszor találkozott egymással, és mindegyik alkalommal a galaciak nyertek, így viszonylag könnyedén szerezték meg a győztesnek járó serleget; a kisdöntőben a temesvári csapat a Dévai Autobergamót múlta felül.