Nemzetközi Olimpiai Bizottság
Magyar kezdeményezés
„Az éjjeli órákban az ENSZ közgyűlése a teljes tagság konszenzusával elfogadta azt a magyar kezdeményezésű határozatot, amely május 19-ét a Fair Play világnapjává nyilvánítja – jelentette be Facebook-oldalán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedd reggel” – olvasható a Magyar Olimpiai Bizottság, vagyis a MOB honlapján (olimpia.hu).
A Magyarország által beterjesztett határozathoz kilencvenkét ENSZ-tagállam csatlakozott társszerzőként az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) New York-i közgyűlésén, így jelezve a teljes egyetértését a kezdeményezéssel.
„Ezzel a kilencvenkét országgal a hátunk mögött sikerült a legnagyobb nemzetközi fórumon érvényt szereznünk annak a szemléletnek, amely megerősíti a sportszerűség szellemiségét és az általa képviselt értékeket, mint a szabályok betartása, az ellenfél tisztelete, valamint az erőszak és a dopping elleni fellépés. […] Mi még emlékszünk az olimpia béketeremtő, senki által nem vitatott szerepére, emlékszünk arra, hogy egymással hadban álló országok sportolói borulnak egymás nyakába a küzdőtéren vagy a pályán egy-egy mérkőzés után. Most szeretnénk, ha az egész világ emlékezne erre, ezért is hatalmas eredmény, hogy a Magyarország által vezetett tárgyalásoknak ilyen széles koalíciót sikerült összehoznia a kezdeményezésünk mögött” – mondta Szijjártó Péter.
A Magyar Olimpiai Bizottság honlapján közzétett cikk szerint alig három héttel a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékok előtt világszinten is ez a legnagyobb kiállás a sport függetlensége mellett és a világ újbóli blokkosodása ellen.
Vízilabda
A női és a férfiválogatott is játszott
A Mihók Attila és Cseh Sándor által irányított magyar női csapat a görögországi Thetis-kupán vett részt június 28. és 30. között, és végül ezüstéremmel zárt az ötcsapatos megmérettetésen. Az első meccsét Ausztrália ellen játszotta, azonban 12:11 arányú vereséget szenvedett el. A következő mérkőzések már jobban sikerültek: Franciaországot 9:7-re, Kanadát pedig 11:6-ra győzte le a magyar válogatott, majd következett a házigazda Görögország elleni küzdelem a zárónapon. „Nem ez volt a vízilabda történetének legszebb vagy legsportszerűbb összecsapása, és barátságosnak is csak akkor nevezhető, ha az ember szereti, amikor a barátja összeveri, mindenesetre 10:8-ra nyertünk, ezzel megszereztük a 2. helyet a Thetis-kupán” – foglalták össze a mérkőzésen történteket a szakszövetség honlapján (waterpolo.hu).
A torna végeredménye: 1. Ausztrália, 2. Magyarország, 3. Görögország, 4. Kanada, 5. Franciaország.
A Varga Zsolt által irányított férfiválogatott június 30-án felkészülési mérkőzést játszott a világbajnoki címvédő horvát csapattal Zágrábban, a találkozó pedig a magyarok vereségével zárult: „Rettenetesen indult az első nyári meccs, ám 1:6-ról is sikerült felállnia a férfiválogatottnak, ami Zágrábban, a világbajnok horvátok ellen igenis fegyvertény: a végén fél másodperccel a vége előtt Manhercz Krisztián egyenlített, így 12:12 után jött egy párbajgyakorlat. Ezt kivételesen ők nyerték, de ennyi járt a lelátót megtöltő lelkes drukkereknek.”
A Varga-legénység 11. és 13. között a Dominó Trans Nemzetközi Vízilabdatornán ugrik vízbe a Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában; ezek lesznek az olimpia előtti utolsó mérkőzései hazai közönség előtt.
A torna menetrendje 11-én: Magyarország – Franciaország; 12-én: Olaszország – Japán, Franciaország Japán, Magyarország – Olaszország; 13-án: Olaszország – Franciaország, Magyarország – Japán.
Kevesebb mint egy hónap múlva a női és a férfiválogatott is megkezdi a küzdelmet az olimpián; előbbi 27én, utóbbi pedig 28-án ugrik vízbe először. A női csapat az A csoportba került a tízcsapatos tornán, ahol Hollandia (27-én), Kanada (29-én), Kína (augusztus 2-án), illetve Ausztrália (augusztus 4-én) ellen játszik a továbbjutásért. A B-jelű ötösben Franciaország, Görögország, Olaszország, az Egyesült Államok, valamint Spanyolország játszik majd; a címvédő az amerikai válogatott. A magyarok a legutóbbi olimpián bronzérmet szereztek.
A tizenkét csapatos férfitornán Magyarország a B csoportban játszik majd Franciaország (július 28-án), Spanyolország (július 30-án), Japán (augusztus 1-jén), Ausztrália (augusztus 3-án) és Szerbia (augusztus 5én) ellen. Az A-jelű hatosba sorsolt Románia Görögország (július 28-án), az Egyesült Államok (július 30án), Horvátország (augusztus 1-jén), Olaszország (augusztus 3-án), illetve Montenegró (augusztus 5-én) ellen küzd a továbbjutásért. A címvédő a szerb válogatott, a magyar csapat pedig bronzérmet szerzett a legutóbbi olimpián.
A román férfiválogatott egyébként június 24. és 26. között egy olaszországi edzőtáborban vett részt, a zárónapon pedig barátságot meccset játszott a házigazda olasz csapattal, és 14:4-re kapott ki. Július 3. és 7. között egy felkészülési tornán vesz részt Belgrádban, majd július 9-től – a Párizsba való indulásig – Izvorani-ban folytatja a felkészülést.
Tarolt A nemzet aranyai
„Az elmúlt három hónap termése egy nemzetközi fesztivál díj Monacoból és három hatalmas elismerés a Magyar Mozgóképfesztiválról. Köszönjük mindenkinek, aki figyelemmel kíséri a film útját, és ne feledjétek nincs megállás. Jövőre érkezik A nemzet aranyai tévésorozat a képernyőkre” – olvashattuk június 23-án A nemzet aranyai című, egész estés mozifilm hivatalos Facebook-oldalán (facebook.com/ Anemzetaranyai). Áprilisban a nemzetközi Cote d’Azur Sportfilmfesztivál olimpiai kategóriájában nyerte el a nagydíjat, majd a június 12. és 15. között megrendezett Magyar Mozgóképfesztiválon tarolt a film, amelynek hősei azok a vízilabda-legendák, akik 1997 és 2008 között végigverték a világot.
„Tegnap este a MOZ.GO, azaz a Mozgóképfesztivál díjátadó gálaestjén mindkét jelölésünket díjra váltottuk! Valamint – hála a csodálatos közönségünknek – behúztuk a közönségdíjat is! Végtelenül büszke vagyok a világ legjobb CSAPATÁRA és a munkatársaimra! Köszönöm a bizalmat és ezer hála mindazoknak, akik hittek bennem, bennünk!” – írta Zákonyi S. Tamás a film rendező-producere a Facebook-oldalára június 16-án, egy nappal a díjátadó után. A nemzet aranyai megkapta a legjobb egész estés dokumentumfilmnek járó elismerést, míg a legjobb producer Zákonyi S. Tamás lett.
A díjazott alkotást 2023 áprilisában mutatták be a moziban a nagyközönségnek, a bemutató másnapján pedig sikerült interjút készítenem az aranygeneráció szövetségi kapitányával, Kemény Dénessel, illetve a már említett Zákonyi S. Tamással.
A Kemény-legénység zsinórban háromszor, 2000ben (Sydney), 2004-ben (Athén) és 2008-ban (Peking) nyerte meg az olimpiát, emellett más világversenyeken is diadalmaskodott jó néhányszor, a siker(ek) titkáról pedig ez nyilatkozta Kemény Dénes a lapunknak: „Volt egy viszonylag híresebb négyszemközti beszélgetésem Tibivel (a válogatott egyik alapemberéről, a 2020-ban elhunyt Benedek Tiborról van szó – szerk. megj.); sétáltunk Athénban az ünneplés után, még az eredményhirdetés előtt az öltöző felé, amikor azt mondtam, a szerbek benne voltak abban, hogy meg tudtuk fordítani a meccset, mert nem kaptunk gólt két negyeden keresztül, és hat emberelőnyt nem lőttek be. Erre Tibi azt válaszolta, hogy ez nem igaz, mert ők nem szeretik egymást, mi meg igen. Tehát szerintem az volt ennek az egésznek a lényege, hogy a magyar játékosok nemcsak félre tudták tenni az egónak azt a részét, ami az eredmény rovására ment volna, hanem ténylegesen szerették egymást, és azért örülök ennek, mert ez fontos volt nekem. Ha pedig fontos volt, tehettem érte, ha tettem érte, eredményes voltam. Például a válogatáskor kihagytam olyat, aki megakadályozta volna, hogy szeressék egymást a játékosok, de a különböző programszervezésekkel, beszélgetésekkel is tettem érte. Hogy tőlem teljesen függetlenül is így alakult volna-e, azt sohasem tudjuk meg.”
Úszás
Újabb kontinensviadal Belgrádban
Alig ért véget a történelmi magyar sikerekkel zárult úszó-Európabajnokság Belgrádban, máris megkezdődött a 19. masters-Eb a szerb fővárosban. A június 28-án rajtolt és július 6-án záruló viadalon a medencés és a nyílt vízi úszás, a műúszás, illetve a műugrás mellett a vízilabdát is ott találjuk, a szervezők pedig abban bíznak, hogy sikerül elérni – esetleg felülmúlni – a legutóbbi, 2022-es római viadal színvonalát, akkor ugyanis harmincnyolc nemzet több mint ötezer sportolója küzdött az érmekért öt sportág háromszázkét versenyszámában. A legelső masters-Európa-bajnokságot 1987-ben, Blackpoolban szervezték meg.
A versenyen indult a Temesváron élő, magyar színekben versenyző (Budapesti Delfinek Szenior Úszóegyesület) Borbély Anita is, aki 27én, csütörtökön bronzérmet nyert 200 m vegyesen, egyéni csúccsal, majd 400 m vegyesen ezüstérmes lett a 45–49 évesek megmérettetésén. „Ez volt a legfontosabb versenyszámom, erre készültem igazán. Nehéz verseny volt, sok résztvevővel. Köszönöm az edzőmnek, Garajszki Péternek a felkészítést. A madeirai Európa-bajnokság után akadt némi nehézség, köszönöm, hogy hittél bennem, és folytattuk, csak más célokkal. Köszönöm a Beauty For You-nak és a Lokodi családnak a támogatást” – írta Anita a Facebook-oldalára 29-én, az ezüstérem megszerzésének másnapján.
Labdarúgás
A Rapid ellen kezdi az új idényt
A pontos időpont egyelőre nem ismert, az viszont biztos, hogy a Rapid ellen rúg labdába először a 2024–2025-ös idényben az élvonalbeli Aradi UTA, ráadásul hazai közönség előtt. A 2. fordulóban a Craiovai U vendége lesz, míg a 3. fordulóban a Kolozsvári U-t fogadja.
A Maros-partiak amúgy nemrég fejezték be az edzőtáborukat a szlovéniai Roglában, ahol barátságos meccseken is pályára léptek: 24én a szerb Borac Banja Luka labdarúgói ellen játszottak, és 2-1-re kaptak ki, majd 28-án a bosnyák FK Sarajevo játékosai következtek, akiktől 3-1-es vereséget szenvedtek el. 29-én az osztrák másodosztályban szereplő ASK Voitsberg focistái ellen rúgtak labdába, a végeredmény pedig 7-1 lett a javukra.
Amúgy e heti lapzártánk után játszották le a sokak által várt mérkőzést a Szuperkupáért: a 2023–2024-es idény élvonalbeli bajnoka, a FCSB a legutóbbi Románia-kupát megnyerő, másodosztályos Vajdahunyadi Corvinul alakulatával csapott össze; a végeredménnyel a jövő heti lapszámunkban térünk vissza.
Románia is elbúcsúzott
A nyolcaddöntőben búcsúzott el a labdarúgó-Európa-bajnokságtól a román férfiválogatott, miután a keddi mérkőzésen 3-0-ra kikapott a holland nemzeti együttestől. A csoportkörben az alakulat az élen zárt az E-jelű négyesben, bár nem mellékes, hogy mindegyik riválisa 4 pontot ért el, és csupán a jobb gólarány döntött a helyezésekről; Ukrajnát 3-0-ra verte meg, Belgiumtól 2-0-ra kapott ki, Szlovákiával pedig 1-1es döntetlent játszott.
Az A csoportban lévő magyar válogatott számára kedvezőtlenül alakultak az Európa-bajnokság többi csoportjának eredményei, így nem került be a négy legjobb csoportharmadik közé, ami a nyolcaddöntő előtti búcsút vonta maga után. Marco Rossi legénysége 3-1-re kikapott a négyesben Svájctól, 2-0-ra Németországtól, és 1-0-ra legyőzte Skóciát, így 3 ponttal fejezte be az Eb-t, a pontszám szempontjából jobban, mint az előzőt, 2021-ben ugyanis győztes meccs nélkül zárt.
„A magyar válogatott a nyári pihenő után ősszel a Nemzetek Ligájában szerepel a német, a holland és a bosnyák válogatott társaságában. Jövőre pedig egy még nagyobb és még nehezebb kihívás következik a csapat számára: megkezdődnek a világbajnoki selejtezők, amelyen a tét nem kisebb, mint hogy negyven évvel a legutóbbi, 1986os vb-részvétele után ki tud-e jutni nemzeti csapatunk újra a világ legnagyobb tornájára” – olvasható a közeljövővel kapcsolatban a magyar szakszövetség honlapján (valogatott.mlsz.hu).
A nyolcaddöntő további eredményei: Spanyolország – Grúzia 4-1, Németország – Dánia 2-0, Portugália – Szlovénia 3-0 (büntetőlövések után), Franciaország – Belgium 1-0, Ausztria – Törökország 1–2, Anglia – Szlovákia (hosszabbítás után), Svájc – Olaszország 2-0.
A negyeddöntő programja 5-én: Spanyolország – Németország (19:00), Portugália – Franciaország (22:00); 6-án: Anglia – Svájc (19:00), Hollandia – Törökország (22:00). A két elődöntőt 9-én és 10én, míg a döntőt 14-én szervezik meg (22:00).
Az Eb-n huszonnégy csapat vágott neki a küzdelmeknek hat négytagú csoportban, Olaszország pedig címvédőként rúgott labdába a Bjelű négyesben.