Párizs 2024
A lapzártánkig nyolc magyar, hét román érem
Magyarország sportolói három arany-, három ezüst- és két bronzérmet, a románok pedig három arany-, három ezüst- és egy bronzérmet szereztek az e heti lapzártánkig, és – ha minden jól alakul –, még lehetnek érmek például kajak-kenuban, nyílt vízi úszásban, illetve birkózásban az augusztus 11-i zárónapig.
Az Egyesült Államokban készülő Kós Hubert a 200 méteres hátúszás döntője után állhatott fel a dobogó legmagasabb fokára augusztus 1-jén, így ő lett a Magyar Olimpiai Csapat első aranyérmese a párizsi seregszemlén. Ő kiskorában nem szeretett háton úszni, ugyanis attól tartott, hogy beveri a fejét a medencefalba, mert nem látja, hol a vége. „Megpróbáltam a hátat kikerülni az évek során, hiszen vegyesben próbálkoztam még három éve, Tokióban is, és egyértelműen nem sikerült olyan jól, mint ez most. Kellett az amerikai út, hogy rájöjjek, mégis a hátúszás lesz a jó. Most nemcsak nem vertem be a fejem, de olimpiai bajnok lettem” – mondta a Magyar Olimpiai Bizottság honlapján (olimpia.hu) megjelent interjú szerint a huszonegy éves úszó, aki az amerikai sikeredző, Bob Bowman tanítványa.
A magyar küldöttségből a saját útját járó, sokak által különcként emlegetett Milák Kristóf Párizsban szavak nélkül, kiváló úszással mutatta meg, hogy továbbra is számolni kell vele pillangóúszásban, ugyanis a 200 méteres távon ezüstérmet, a 100 méteren pedig aranyérmet szerzett, így egyelőre ő a legeredményesebb magyar sportoló a nyári olimpián.
Szintén az aranyérmek számát gyarapította a Siklósi Gergely, Koch Máté, Andrásfi Tibor és Nagy Dávid összetételű férfipárbajtőr-csapat, amely 2-án aranytussal, 26-25re nyert a Japán elleni fináléban, ami azért is különleges, mivel legutóbb ötvenkét éve, 1972-ben állhatott fel magyar férficsapat a dobogó legmagasabb fokára ebben a versenyszámban; akkor Erdős Sándor, Fenyvesi Csaba, Kulcsár Győző, Osztrics István és Schmitt Pál örülhetett az aranyéremnek. A 2004-es athéni olimpián is szerepelt magyar együttes a döntőben, Boczkó Gábornak, Imre Gézának,Kovács Ivánnak és Kulcsár Krisztiánnak azonban be kellett érnie az ezüstéremmel a francia csapat elleni párharc végén.
A magyar vívósport egy ezüstéremmel is gazdagodott Párizsban, ugyanis a férfikard-csapatok döntője után Szatmári András, Gémesi Csanád, Rabb Krisztián és Szilágyi Áron a dobogó második fokára állhatott fel; az aranyérmet a dél-koreai együttes szerezte meg a 45-41 arányú győzelem után.
A harmadik ezüstérem atlétikában, pontosabban kalapácsvetésben született vasárnap, amikor Halász Bence épp a 27. születésnapján – 79,97 métert dobott, aminek köszönhetően megszerezte a 2. helyet a kanadai Ethan Katzberg mögött (84.12 m).
Az első bronzérmet a múlt heti lapszámunkban is említett párbajtőröző – a magyar küldöttség legelső érmese Muhari Eszter nyerte, a másodikat pedig Major Veronika, aki szombaton a női sportpisztolyosok 25 méteres döntőjében remekelt, így húsz év után – Igaly Diána (skeet) aranyérmes lett Athénban – szerzett olimpiai érmet magyar sportlövőként.
Bár a román küldöttség első érmeséről, pontosabban aranyérmeséről már a múlt heti lapszámunkban beszámoltunk, most sem maradhat ki David Popovici, aki kétszer is remekelt Párizsban: 29-én elsőként csapott be a célba a 200 méteres gyorsúszás döntőjében, 31-én pedig bronzéremmel zárt a 100 méteres távon.
A többi érem – két arany- és három ezüstérem – evezésben született: az Andrei Cornea és Marian Enache férfi kétpárevezős, illetve a román női nyolcas egység (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş és Victoria Ştefania Petreanu) elsőként, a Simona Radiş és Ancuţa Bodnar alkotta női kétpárevezős egység, a Ioana Vrînceanu, Roxana Anghel női kormányos nélküli kettes, valamint a Gianina van Groningen, Ionela Cozmiuc összeállítású női könnyűsúlyú kétpárevezős egység másodikként ért be a célba.
Románia lemaradt egy bronzéremről a női tornászok talajversenyében: néhány pillanatig úgy tűnt, hogy Ana Bărbosu 13,700-as pontszámával a 3. helyen zárja a megmérettetést, azonban az amerikaiak óvtak, a bírok pedig újraszámolták Jordan Chiles gyakorlatát, és 0,100 pontot adtak pluszba, aminek köszönhetően az amerikai megelőzte a román riválisát. Végül Ana a 4. helyen, míg honfitársa, Sabrina Maneca-Voinea az 5. helyen végzett (utóbbi lány edzője, édesanyja, Camelia Voinea szintén fellebbezett, de eredménytelenül).
A döntés nagy felháborodást váltott ki Romániában, sokan – még a szurkolók is – úgy érzik, hogy az amerikai lány nem érdemelte meg a bronzérmet. Az aranyérmet a brazil Rebeca Andrade, míg az ezüstöt a hétszeres olimpiai bajnok Simone Biles szerezte meg.
Nem csak a dobogósok számítanak
Nemegyszer annyira szurkolunk az érmekért, hogy alig ejtünk szót a pontszerzőkről, vagyis a 4., az 5., illetve a 6. helyezettekről, a középmezőnyben, esetleg a sereghajtók között záró sportolók pedig már-már feledésbe merülnek – mintha az ő munkájuk, erőfeszítésük nem számítana. E heti lapzártánkig a magyar küldöttségből öten 4. helyen, hárman pedig 5. helyen végeztek, míg a női 4 × 200 méteres gyorsváltó, illetve a nőikard-csapat a 6. helyen zárt. Ma róluk írunk.
A 4. helyezettek közül négyen századokkal, centiméterekkel csúsztak a dobogóról, ami semmit sem von le az értékükből. Németh Nándor például 100 méter gyorson mindössze 1 századmásodperccel maradt le a 3., illetve két századmásodperccel a 2. helyről – nem mellékes, hogy abban a számban a bronzérmet David Popovici szerezte meg. Betlehem Dávid országos csúcscsal ugyancsak a 4. helyen ért be a célba az 1500 méteres gyorsúszásban, a hajrája, az utolsó 50 métere pedig jobb volt, mint a dobogósoké. Legutóbb 1980-ban, a moszkvai olimpián jutott magyar versenyző a döntőbe ezen a távon, akkor Wladár Zoltán a 6. helyen zárt. Az olimpiák történetében egyetlenegyszer, 1948-ban volt magyar dobogós az 1500 méteres gyorsúszásban: Mitró György bronzérmet szerzett Londonban.
3-án és 4-én a magyar kerékpársport berkeiben örülhettek, ugyanis előbb Valter Attila ért be a 4. helyen az országúti kerékpárosok férfi mezőnyversenyében, majd Vas Blanka lett 4. a női mezőnyversenyben (centikkel maradt le a dobogóról). „A közvetítés végén az hangzott el: »A csoda nem történt meg.« De, jelentem: a csoda megtörtént! Az, hogy a kerékpáros világhatalom Belgiumon kívül egyedül nekünk, magyaroknak sikerült az a bravúr, hogy mind a női, mind a férfi országúti mezőnyben az első ötben végzett a versenyzőnk, az valami egészen elképesztő bravúr, és főleg úgy, hogy nekünk összesen egy versenyzőnk volt mind a férfi, mind a női mezőnyben, miközben a belgáknak, franciáknak, briteknek 3-4! Köszönjük Blanka, köszönjük Attila! Le a kalappal!” – idézték 4-én Schneller Domonkost, a Magyar Kerékpáros Szövetség elnökét a szakszövetség hivatalos Facebook-oldalán (facebook.com/bringasport).
Ugyancsak a 4. helyen végzett a párbajtőröző – a csapatban aranyérmes – Andrásfi Tibor, aki a ráadástussal elvesztett elődöntője után a bronzmeccsen is hosszabbításban kapott ki; riválisa, az egyiptomi Mohamed el-Szajed két másodperccel a vége előtt szerezte meg a győztes találatot.
Az 5. helyen végzett Pupp Réka a női cselgáncsozók 52 kg-os súlycsoportjában, Kovács Richárd a férfiökölvívók 63,5 kgos, illetve Hámori Luca a női ökölvívók 66 kg-os versenyében; Richárd a francia Sofiane Oumihától, míg Luca az algériai Imane Helif ellen kapott ki a negyeddöntőben, így mindketten lemaradtak az elődöntőről.
Utóbbi mérkőzés kapcsán egyebek között ez olvasható a Magyar Olimpiai Bizottság honlapján: „A kőszegiek kiválósága ír, majd ausztrál rivális legyőzésével jutott az éremszerzés kapujába, amin a tavalyi világbajnokságról túl magas tesztoszteronszintje miatt kizárt, a nemzetközi szövetség elnökének szavai szerint a férfiakra jellemző XY kromoszómával rendelkező Helif elleni sikerrel léphetett át. A huszonhárom éves magyar a riválisával kapcsolatos kétségek és nemzetközi felháborodás ellenére vállalta a küzdelmet és kiválóan helytállt, ám végül egyhangú pontozással kikapott.” Hámori Luca mérkőzése után a szakszövetség úgy döntött, hogy az egyenlőtlennek tartott verseny miatt kiegészíti a versenyző pénzjutalmát a bronzérmesnek járó összegre, a döntés azonban felháborodást váltott ki a másik pontszerzőből, Kovács Richárdból – a fejleményekkel egy későbbi lapszámunkban térünk vissza.
Nem maradhatnak ki a 6. helyezettek sem: úszásban a női 4 × 200 méteres gyorsváltó, vagyis Pádár Nikolett, Ábrahám Minna, Késely Ajna és Ugrai Panna kimondottan örült a helyezésnek (a második legjobb idővel jutottak be a döntőbe), a Márton Anna, Szűcs Luca, Pusztai Liza, illetve Battai Sugár összetételű, a végső győzelemre is esélyes női kardcsapat azonban csalódott volt az eredmény miatt. Természetesen a román küldöttségben is voltak pontszerzők, akikkel a jövő heti lapszámunkban ismerkedhet meg az olvasó.
A magyar férfi- és női vízilabdázók továbbjutottak a csoportból
Három győzelemmel és két vereséggel a 3. helyen zárt a B csoportban a magyar férfiválogatott Párizsban, miután július 28-án 13:12-re verte meg Franciaországot, 30-án 10:7-re kikapott Spanyolországtól, augusztus 1-jén 17:10re múlta felül Japánt, 3-án 9:8-ra maradt alul Ausztráliával szemben, 5-én pedig 17:13-ra győzte le Szerbiát.
Az A-jelű hatosban játszó, az aradi Vancsik Leventét is soraiban tudó román válogatott győzelem nélkül, a csoport sereghajtójaként búcsúzott a tornától: 28-án 14:7-re kapott ki a csoportelsőként záró Görögországtól, 30-án 14:8-ra maradt alul az Egyesült Államokkal szemben, 1-jén 11:8as vereséget szenvedett el Horvátországtól, 3-án 18:7 arányban veszített az olasz csapat elleni meccsen, míg 5én 10:7-es vereséggel zárt Montenegró ellen.
Az augusztus 7-i – e heti lapzártánk után játszott – negyeddöntőben a következő párharcok voltak: Olaszország – Magyarország, Görögország – Szerbia, Egyesült Államok – Ausztrália, illetve Horvátország – Spanyolország. Az elődöntő két mérkőzését, valamint az 5–8. helyek valamelyikéért zajló küzdelmeket ma szervezik meg, a bronzmérkőzés és a döntő pedig 11-én lesz.
A női mezőnyben a magyar válogatott a férficsapathoz hasonlóan a 3. helyen zárt az A csoportban, miután 27-én 10:8-ra kikapott Hollandiától, 29-én 12:7-re verte meg Kanadát, 2-án 17:11-re győzte le Kínát, 4-én pedig 14:12re maradt alul Ausztráliával szemben. A 6-i negyeddöntőben a B csoport 2. helyén záró Egyesült Államokkal, a legutóbbi olimpia győztesével találkozott, és óriási csatában kapott ki 5:4-re, így lemaradt az elődöntőről. A negyeddöntő másik három mérkőzésének eredményei: Ausztrália – Görögország 9:6, Hollandia – Olaszország 11:8, Kanada – Spanyolország 8:18. A lapzártánk után, 8án játszott elődöntőben Hollandia Spanyolországgal, míg az Egyesült Államok Ausztráliával küzdött a döntőbe jutásért. Szintén csütörtökön a magyarok a görögök ellen ugrottak vízbe az 5–8. helyek valamelyikéért, 10-én pedig újabb meccs vár rájuk. A bronzmérkőzés és a döntő ugyancsak szombaton lesz.
Búcsúztak a kézilabdázók
A magyar férficsapat a csoportmérkőzések után, míg a női alakulat a negyeddöntőt követően vett búcsút a párizsi játékoktól. „Természetesen nagyon csalódottak vagyunk, de büszkék lehetnek magukra a fiúk, mert minden meccsen, így ma is óriásit küzdöttek, sajnos a továbbjutás nem sikerült. Támadásban ma nem voltunk elég jók a győzelemhez, ez talán az én hibám is. Fantasztikus volt ezzel a csapattal, a családunkkal az egész nyár, mindenkinek nagyon köszönöm! Remélem, legközelebb kicsivel több szerencsénk lesz” – nyilatkozta a szakszövetség honlapja szerint (mksz.hu) a férfiak szövetségi kapitánya, Chema Rodríguez 4-én, nem sokkal a franciák elleni utolsó csoportmeccs után.
Az alakulat a B-jelű hatosban 24-20-ra kapott ki a házigazda, illetve olimpiai és Európa-bajnoki címvédőtől, így Párizsban begyűjtötte a negyedik vereségét; 2-án 2825-re maradt alul Dániával szemben, július 31-én 26-25 arányú vereséget szenvedett el Norvégiától, míg 27-én 35-32-re veszített az Egyiptom elleni meccsen. Egyetlen győzelmét 29-én aratta, amikor 35-25-re verte meg a sereghajtóként záró Argentínát. Ez volt a magyar férfiválogatott kilencedik szereplése az ötkarikás játékokon: a legjobb eredménye az 1936-os, az 1980-as, az 1988-as, a 2004-es és a 2012-es 4. helyezés volt; a párizsi tornát a 10. helyen zárta.
A női alakulat a 3. helyen végzett a B csoportban, miután július 25-én 31-28-ra kikapott Franciaországtól, 28-án 25-24-re verte meg Brazíliát, 30-án 31-31 arányú döntetlent játszott Angolával, augusztus 1jén 27-24-re verte meg Spanyolországot, 3án pedig 30-26-ra kikapott Hollandiától. A 6-i negyeddöntőben Svédországgal játszott, és bár 29-29 volt a rendes játékidő végén, a hosszabbítást a rivális bírta jobban, és 3632-re nyert, aminek köszönhetően bejutott a legjobb négy közé.
A magyar férficsapat a csoportmérkőzések után, míg a női alakulat a negyeddöntőt követően vett búcsút a párizsi játékoktól. „Természetesen nagyon csalódottak vagyunk, de büszkék lehetnek magukra a fiúk, mert minden meccsen, így ma is óriásit küzdöttek, sajnos a továbbjutás nem sikerült. Támadásban ma nem voltunk elég jók a győzelemhez, ez talán az én hibám is. Fantasztikus volt ezzel a csapattal, a családunkkal az egész nyár, mindenkinek nagyon köszönöm! Remélem, legközelebb kicsivel több szerencsénk lesz” – nyilatkozta a szakszövetség honlapja szerint (mksz.hu) a férfiak szövetségi kapitánya, Chema Ro-
A negyeddöntő másik három mérkőzésének eredményei: Norvégia – Brazília 3215, Dánia – Hollandia 29-25, Franciaország – Németország 26-23. A lapzártánk utáni elődöntőben Norvégia és Dánia, valamint Svédország és Franciaország játszott. A bronzmeccs és a döntő 10-én lesz.
Labdarúgás
Az első győzelem az idényben
Megszerezte az első győzelmét a román élvonalbeli bajnokság 2024–2025-ös idényében az Aradi UTA, miután 5-én 1-0-ra verte meg idegenben az újonc Sloboziát, aminek köszönhetően egy győzelemmel, két döntetlennel és egy vereséggel a háta mögött a 7. helyre lépett elő.
A forduló további eredményei: Galaci Acél Hermannstadt 1-0, Dinamo – Buzău 4-1, Konstancai Farul – Jászvásári Poli 2-0, Craiovai U Petrolul 0-0, Kolozsvári U – Kolozsvári CFR 2-3, Rapid – Sepsi OSK 2-2. A Botoșani, illetve a FCSB mérkőzését egy későbbi időpontra halasztották.
Az 5. forduló programja 9-én: FCSB – Konstanca (21:00); 10-én: Hermannstadt – Botoșani (17:00), Aradi UTA – Galac (19:00), Buzău Rapid (22:00); 11-én: Sepsi OSK – Craiovai U (19:00), Kolozsvári CFR – Slobozia (22:00); 12én: Petrolul – Kolozsvári U (19:00), Jászvásári Poli – Dinamo (22:00).
Győzött a címvédő
1-0-ra nyert otthon a Kecskemét ellen 3-án a címvédő Ferencváros a magyar élvonalbeli bajnokság új idényének 2. fordulójában, így nyugodtan készülhetett a DVTK elleni, idegenbeli meccsre.
A forduló további eredményei: Győr – DVSC 0-3, Fehérvár – DVTK 3-1, MTK – Nyíregyháza 3-0, Paks – Újpest 2-1, Puskás Akadémia – ZTE 2-1.
A 3. forduló programja 9-én, közép-európai idő szerint: Kecskemét – DVSC (18:50); 10-én: DVTK – Ferencváros (16:00); ZTE – Paks (19:45); 11-én: Győr – MTK (15:45), Újpest – Fehérvár (18:00), Puskás Akadémia – Nyíregyháza (20:15).
Győzelemmel kezdte az idényt
3-1-re nyertek 3-án, a román másodosztályos bajnokság 2024–2025-ös idényének 1. fordulójában az újszentesiek a vendég Buzău játékosai ellen, így jelenleg az élbolyból várják a folytatást. A Bihar FC gól nélküli döntetlent játszott szintén aznap a Viitorul Pandurii ellen, míg a resicabányai együttes hétfőn 2-0-ra verte meg a vendég Craiovai FCU 1948 csapatát (a Vajdahunyadi Corvinul nem játszott az 1. fordulóban).
A 2. forduló programja a nyugati országrész csapatainak 10-én: AFC Câmpulung-Muscel Bihar FC (11:00), Resicabánya – Újszentes (11:00). A Vajdahunyadi Corvinul a 2. fordulóban sem lép pályára.
A Hunyad megyei csapat amúgy a múlt heti lapzártánk után, 1-jén a horvát Rijeka együttesének vendége volt az Európa-liga-selejtező 2. fordulójának visszavágóján, és 1-0-ra kapott ki, így 1-0-s összesítéssel a rivális jutott tovább (az első meccsen gól nélküli döntetlen született). A vereség ellenére maradt a nemzetközi porondon, ugyanis csütörtökön az Európa-konferencialiga 3. selejtezőkörének első felvonásában landolt, ahol a kazah Astana alakulata ellen lépett pályára Nagyszebenben. Ebben a körben a Kolozsvári CFR, a Paks, a Fehérvár, illetve a Puskás Akadémia is labdába rúgott, a részletekkel azonban a következő lapszámunkban térünk vissza.