Idén lesz 95 éve annak a jeles eseménynek, amikor 1922. áprilisában a Temesvári Magyar Dalárda kebelében felvetődött a temesvári Magyar Ház létesítésének gondolata. Ezzel szinte egy időben, ugyanabban az esztendőben november végén megalakult a Magyar Párt temesvári és Temes-Torontál megyei szervezete, amely kezdettől programjába vette egy Magyar Ház létesítését Temesváron. A Magyar Dalárda kezdeményezésére kezdődött meg a gyűjtés, s Temesvár akkori erős magyar polgári közössége az igen jelentős potenciált képező üzletemberek, az értelmiség széles rétege, valamint sok-sok lelkes adományozó hozzájárulásának, s a bánsági magyar lakosok által megvásárolt téglajegyek árának köszönhetően – az 1927-ben megalakult Magyar Ház Részvénytársaság gondozásával – lehetővé vált, hogy 1930. november 30-án országra szóló, visszhangos ünnepség keretében átadhassák rendeltetésének a magyar kultúra várának szánt művelődési létesítményt.
Ezen summás felvezetés nem érzékeltetheti annak a tekintélyes magyar polgári közösségnek a létezését még a Trianon utáni Temesváron is, amely hihetetlen mértékben járult hozzá az első világháború előtti békebeli Temesvár társadalmi és gazdasági fejlődésének folytatásához.
Mi lett velük?
Mi történt az 1930-1945 közötti időszakban, alig másfél évtized alatt, illetve az ezt követő úgynevezett proletárdiktatúra éveiben a bánsági magyar közösség megannyi kiváló képvi- selőjével, a híres orvosokkal, ügyvédekkel, építészekkel, pedagógusokkal, bankárokkal, politikusokkal, írókkal, újságírókkal, egyházak képviselőivel, üzletemberekkel, azokkal a város nagy tekintélyű személyiségeivel, akik az impériumváltás és a nacionalista üldözések ellenére sem hagyták el szülőföldjüket, felvállalva a szakmai munkájuk mellett az elbizonytalanodott magyar közösség tagjainak gyámolítását is.
A kérdésre dr. Oberst László nyugalmazott mérnökkel, dr. Oberst Zoltán ügyvédnek, a Magyar Ház Részvénytársaság egyik tagjának, a Magyar Párt ifjúsági szervezetének vezető tisztségviselőjének fiával keressük a választ.
A két világháború között, de még a háború alatt és az utána következő első években is a temesvári Magyar Ház megálmodói és megvalósításának anyagi támogatói elégtétellel vehették tudomásul, hogy a magyar közösség összefogása és áldozatvállalása nem volt hiábavaló, ugyanis a Magyar Ház valóban művelődési hajlékként, vagy – ahogy maguk nevezték – a magyar kultúra váraként működött Temesváron, még akkor is, amikor az új politikai hatalom a Magyar Népi Szövetség rendelkezésére bocsájtotta a létesítményt, és igyekezett kiszorítani a polgári réteget, helyette nagyobb teret engedve a műkedvelői kulturális rendezvényeknek. Utólag persze kiderült, hogy a magyarság önazonosságának megtartására irányuló, kezdetben fellendülést hozó intézkedések átmeneti jellegűek és az anyanyelvű oktatás és a népi kultúra terén valójában szépemlékű néhány év kirakati eszköznek bizonyult.
A Magyar Ház részvényesei, vagy a Magyar Párt vezetői helyett ma már csak jó esetben is a leszármazottaikat kérdezhetjük arról, hogy mi történt a felmenőikkel, akik szerepet vállaltak a bánsági magyar közösség megmaradására irányuló törekvésekben.
Röviden talán úgy fogalmazhatnánk, hogy a történelem elsodorta édesapámat és a hozzá hasonló embereket. Gyermekként nem sokat értettünk meg abból a folyamatból, ami az akkori években lezajlott a társadalomban, édesapám és társainak az életében. Amikor az olyan embereket, mint ők osztályellenségként tartották számon, hosszabb-rövidebb ideig lágerekben tartották, nem volt ajánlatos firtatni, hogy mi történt a részvényeikkel, milyen sorsa lesz a Magyar Háznak. Édesapám is ilyen meghurcoltatás után magába zárkózott, majd megbetegedett.
Édesanyám, közlékenyebb természetű lévén, többször beszélt azokról az időkről, és jobban megőrizte kapcsolatait a háború előtti társaság tagjaival, akikkel, még az én gyermekkoromban, a negyvenöt-ötvenes években is, szombatonként összejöttek, de a politikai helyzet tabu téma volt, főleg előttünk, gyerekek előtt, hiszen az „osztályellenséget” megfigyelés alatt tartották. Engem például egyik túlbuzgó tanárunk azzal bélyegzett meg az osztály előtt, hogy a becsületes munkásembereket kiszolgáló szocialista kereskedelemmel szembeni feketézőket úgy igyekezett szemléltetni, hogy példaként arra vetemedett, hogy rámmutatva mondta:„látjátok ennek a gyereknek az anyja nem az állami vagy szövetkezeti üzletekben, hanem a piaci feketézőktől vásárol.” Az ilyen, ma nevetségesnek tűnő primitív uszítási eszközök, és persze ennél sokkal durvább megfélemlítések részét képezték annak a kivéreztetésnek, amely az 1989-es rendszerváltás idejére gyakorlatilag megsemmisítette azt a magyar társadalmi réteget, amely néhány évtizeddel korábban csodálatot érdemlő tetteket valósított meg. Ezzel is magyarázható, hogy, amikor már meg lehetett szólalni a jogtalanul elkobzott javak visszaigénylése érdekében, a Magyar Ház még életben lévő részvényesei közül senki sem kezdeményezte az ingatlan visszaigénylését. Erre helyettük a leszármazottaik bevonásával mások tettek kísérletet, sajnos a mai napig sem kielégítő eredménnyel.
A Magyar Ház építésének ügyét a húszas évek végén a Magyar Párt bánsági szervezete erőteljesen támogatta. Az 1989-ben megalakult érdekvédelmi és politikai jogutód, az RMDSZ meglehetősen tétován tekintette magát a visszaigénylési feladat örökösének.
Pontosan emlékszem arra az éppen ebben a házban megtartott alakuló gyűlésre, amelyen végre szó eshetett a magyar közösség érdekeiről, a nemzetiségi oktatásról, kulturális tevékenység szervezéséről, de senkinek nem jutott eszébe a Magyar Ház visszaigénylésének a gondolata. Később is azt gondoltuk, hogy a diktátor távozásával egyik napról a másikra megteremtődött olyan jogállami helyzet, amelyben, igazságosan, jogi úton rendeződik ez a kérdés is.
A rendszerváltás utáni első nyolc évben olyan kegyelmi állapotnak örvendhetett a szervezet, hogy két tanácsos is bekerült Temesvár városi önkormányzatába. Ez alatt az idő alatt már folyamatban volt a leszármazottakból álló, új tagokkal kiegészült Magyar Ház Részvénytársaság viszszaigénylési pere. Ön – aki részvényes örökösként tagja volt ennek a részvénytársaságnak – ez alatt a nyolc év alatt az RMDSZ színeiben tanácsosi tisztséget is betöltött.
Amint visszaemlékszem, még akkor is abban a hitben éltünk, személy szerint magam is, hogy a Magyar Ház ügye csakis a magyar közösségünk javára dőlhet el, s hogy az igazság jogi úton győzedelmeskedik, nincs szükség politikai vonalon ebben az irányban lépéseket tenni. E helyett tanácsosként azonnali problémák, utcanév-táblák, oktatási kérdések, személyes panaszok orvoslásával foglalkoztunk. Mellesleg egy adott pillanatban megnyugtató kilátásnak is örvendhettünk, ugyanis, a néhai Bárányi Ferenc majd Toró T. Tibor parlamenti képviselői mandátuma időszakában egy sor kormányrendelet útján visszaszolgáltatandó ingatlan listáján a temesvári Magyar Ház is szerepelt. Hogy menet közben ebből a sorból a mi ingatlanunkat törölték, beszédes példája annak: mekkora tévedés volt elhinni hogy Romániában jogállami feltétel biztosítja az igazságos döntések meghozatalát.
Végre törvényes úton sikerült érvényt szerezni legalább annak, hogy az eredetileg bejegyzett Magyar Ház Rt. nem szűnt meg, vagyis, hogy semmilyen dokumentum nem támasztja alá a társaság megszüntetését, s így lehetőség nyílhat újabb kereslet benyújtására az ingatlan visszaszolgáltatása érdekében. Ennek ellenére, sajnos, még napjainkban is a Drăgan-féle kerskedelmi társaság tovább árusítja a Magyar Ház ingatlant is magába foglaló vagyonának a részvényeit.
Én, mint a részvényes édesapám leszármazottja, továbbra is bízom abban, hogy eljön az ideje az igazságtételnek, amikor a bánsági magyar közösség, újra saját céljaira használhatja azt a létesítményt, amelyet bizonyíthatóan a bánsági magyarok közadakozásából, a közösség saját kultúrájának ápolására teremtett meg sokak áldozatos munkájával és anyagi támogatásával.