Ingoványos köztisztségviselési pályán
A mögöttünk hagyott 2014-es évben megjelent első lapszámunkban Marossy Zoltán a Temes megyei Tanács Közbeszerzési Osztályának vezetőjeként nyilatkozott. Idei, 2015-ös évi beszélgetésünkben Marossy Zoltán – újra temesi alispánként válaszol kérdéseinkre.
Hogyan lehet lekileg túlélni az ilyen, személyes boldogulást is befolyásoló “egyszer lent, egyszer fent” bizonytalan állapotokat, anélkül, hogy ez, elszántságában, kitűzött céljaira irányuló lendületében ne okozzon törést?
Amikor 2004 végén eldöntöttem, hogy vasúti mérnöki pályámat otthagyom, és kockázatot vállalva a közszolgálati tisztséget választom, a fiaim már hozzávetőleg olyan korban voltak, hogy megélhetnek a saját lábukon. Persze felmerült bennem a kérdés, hogy megéri-e otthagyni a szakmámat, amelynek keretében biztatóan alakult a pályafutásom. Döntésemben meghatározó szempont volt, hogy a bánsági magyar közösség érdekeit szolgálhatom. Ugyanis a korábbi 12 kiváló megyei tanácsosságom alatt jó polgármesterekkel sikerült hozzájárulnom a magyar önkormányzatok megerősítéséhez. Mellesleg 2004-ben megyénkből három magyar polgármester fordult az RMDSZ legfelsőbb vezetéséhez azért, hogy kinevezzenek temesi alispánnak. Nagyon fontos volt a valamiféle megyei szintű képviselet vállalása olyan körülmények között, amikor a magyar közösség nem tudott tanácsosi tisztséghez jutni a megyei fórumban. Nyilvánvaló volt, hogy az új tisztségben csak addig folytathatom zavartalanul a munkámat, amíg a támogatóink kormányon vannak. Ez a bizonytalanság az elmúlt tíz évben vissza-visszatérő gondot okozott, sőt a mai napig is fennálló dilemma, ám közben megismertem a játékszabályokat, sohasem estem kétségbe, hozzászoktam ahhoz, hogy ezen az ingoványos pályán tőlem független okok is befolyásolják célkitűzéseim megvalósulását.
E tekintetben milyen év volt a 2014-es időszak?
Azáltal, hogy ez év márciusában újra megkaptam a lehetőséget az alprefektusi tisztség betöltésére, sikernek mondható, de nem szeretném elkiabálni pillanatnyi helyzetemet, hiszen újra nagyon képlékeny a politikai csillagzat Romániában. Ha az elmúlt évre gondolok, egy nagyon sikeres konjunktúrának is köszönhetően 2008 után 2014 volt a második nagyon sikeres évem. Ennek előzménye, hogy jó két évvel ezelőtt többedmagammal egy Bánságot egyesítő tervet gondoltunk ki a vajdasági partnerekkel, Dobai Jánossal és Balázs Ferenccel. Szerencsés körülménynek mondható ebben a törekvésünkben, hogy a két ország miniszterelnökei a választási kampányukban a Bánság irányában igyekeztek nyitni, felmutatni valamit. Hiszen Romániában az RMDSZ, Szerbiában pedig a VMSZ kormányzati tényező lett. Ennek a hármas tényezőnek a kihasználása vezetett oda, hogy megnyithattunk három határátkelőt. Tehát újra átjárható a határ Temes megye és a vajdasági Bánság között, nevezetesen Valkány-Verbica /Egyházaskér/, Lunga /Kunszőlős/- Nákófalva és – Torontálkeresztest elkerülve – a Fény-Módos közötti határ. Így látható, hogy a bánsági gazdasági egységesülésnek is van perspektívája. Két évvel ezelőtt még megmosolyogtak bennünket, amikor ezekről a tervekről beszéltünk.
Melyek a eddigi fontosabb mozzanatai a kialakított bánsági kapcsolatnak?
A helyi közösségek vezetőivel Bánság-szerte szerveztünk találkozókat. Zsombolyán az egész Bánságot felölelve gazdasági csoportot alakítottunk, ezen már Krassó-Szörény megyei képviselet is jelen volt, a magyarországi úgynevezett „csücsök” képviselőit is hívtunk, de ők az akkori helyhatósági választások miatt nem jöhettek el. Viszont örvendetes, hogy kezdeményezésünk eredményeként a volt három bánsági járásból rendszeresen összejárnak a magyar közösségek tagjai.
A Bánság egyesítési elképzelésben egyértelműen tükröződik Marossy Zoltán alprefektusnak a magyar közösségek érdekében kifejtett törekvésének a konkrét eredménye.
Az együttműködés első hozadéka természetesen a magyar közösségek egymásratalálása, a következőkben ebben az egész régiós törekvésben a román és a szerb közösségek is szerepet kell vállaljanak. Már előre lehet vetíteni a prioritásokat, attól is függően, hogy mit hoz a 2015-ös esztendő, ugyanis az RMDSZ kilépése nyomán a kormányból Horváth Levente államtitkár tisztsége is megkérdőjeleződik, márpedig ő volt az, aki a támogatta, hogy a bánsági határ átjárható legyen, aminek fontos szerepe van a munkaerő mozgásában ott, ahol jelentősebb ipari fejlesztések vannak, mint Nagyszentmiklóson, Kikindán, Zsombolyán, Dettán. Az eredmények eléréséhez szintén kedvező körülményként említhetem, hogy Bukarestben a szakminisztériumban Horváth Levente államtitkár, Belgrádban pedig Csikós László államtitkár tevékenykedik. Ugyanakkor a prefektusok bánsági találkozóján a nagybecskereki szerb prefektus a kapcsolat folytatását szorgalmazta. Innen akkor is tovább kell lépnünk, ha ennek a folyamatnak nem biztos, hogy javára válik az RMDSZ kormányon kívüli léte. Közösségeink vezetői tapasztalhatják, hogy mit jelent, amikor a különböző szinteken van kihez bizalommal fordulniuk sajátos kisebbségi kérdések megoldásáért. Vívmányként értékelem az óteleki Szent kereszt Gyermekotthon létesítése érdekében tett lépéseimet, amiért Böjte Csaba atya elismerését fejezte ki. Hasonló intézményt szeretnénk Végváron is létrehozni. Örvendetes, hogy sikerült megegyezésre jutni a ferdei /Fârdea/ önkormányzattal annak érdekében, hogy 30 évre átengedték a zoldi tábort a Bartók Béla Líceumnak. Cserében azt ígértük a ferdei vezetőségnek, hogy segítünk nekik egy magyarországi testvértelepülési kapcsolat létrehozásában, hogy ők is részt vehessenek a magyar-román határon átnyúló támogatások megpályázásában.
A jelenlegi politikai helyzet gondolom, saját tisztségére nézve is újra fenyegetést jelenthet.
Már tapasztalatból tudom, hogy amikor az RMDSZ kilép a kormányból, az alprefektusok alatt húzzák meg a vonalat, sok derűlátásra e tekintetben nincs okom. Egyelőre az RMDSZ megszavazta az új kormányt és a költségvetést, majd meglátjuk, hogy milyen lépések következnek az éppen regnáló kormány részéről. A 2006-ban a köztisztviselők számára megalkotott törvény értelmében, beleértve a prefektusokat alprefektusokat is, pártsemlegesként kell viselkednünk, amin a mai napig mindenki mosolyog, hiszen valóban logikátlan az a követelmény, hogy egy kormánynak a területi képviselője politikai elkötelezettség nélküli lehet.
Egyelőre tehát helyén van és talán belátható ideig helyén is marad Marossy Zoltán alprefektus. Melyek az új esztendőre tervezett fontosabb elképzelései ebben a tisztségben?
Feltétetlenül folytatjuk a munkát a vajdasági Bánság közösségeivel, de sürgősen nyitni fogunk Magyarország kisebb, de fontos bánsági területe felé. Annál is inkább, hogy ezt azon a határmentén lévő közösségeink, mint Pusztakeresztúr, Óbéb, Óbesenyő, Keglevichháza, Csanád lakói is elvárják. A jövőben nem határátkelők építésére kell helyezni a hangsúlyt, hiszen remélhetőleg Románia is csatlakozik a Schengen-övezethez, hanem találkozópontok kialakítására. Temes megyében két ilyen utat szeretnénk létrehozni. Ennek érdekében jártunk már Szegeden, s az ottani kollégákkal beszélgettünk arról, hogy Óbéb és Kübekháza között, a két katolikus templom közötti egyenes utat lehet országok között találkozóponttá nyilvánítani, persze meg kell építeni hozzá az aszfaltutat is. Itt a két ország lakói járhatnak át, ez nem nemzetközi átkelőhely lenne. Ilyen lesz Pusztakeresztúr Óbéb közötti régi kövesút, amely Kiszombor központjába vezet. Ezt az utat különben a kiszomboriak “Bébi út”-nak nevezik. A magyarországi őszi helyhatósági választások után fel kell vegyük a kapcsolatot az új csapatokkal, fel fogjuk melegíteni a testvértelepülési kapcsolatokat is. 2014-ben volt Zsombón az első iskolapótló tábor, ide a fakultatív oktatásban résztvevő magyar gyerekeket juttattuk el Máriaföldről és Temesságról. Ilyenből kellene még vagy három- négy magyarországi tábor, s akkor lehetővé válna, hogy valamennyi Temes megyei fakultatív oktatás résztvevőjével az anyaországban szakoktatók foglalkozzanak. Ez, fontosságát tekintve, 2015-ös terveinkben első helyen szerepel. Tervezünk még egy Csongrád és Temes megyei önkormányzatok találkozóját, amelyen a fenti típusú elképzeléseket is megbeszéljük. Temes megye gazdasági fejlődése töretlen, ezért is van sikere a temesi vezetők szemében is a szerbekkel tervezett együttműködésnek. Itt az újabb és újabb beruházások miatt munkaerőhiány keletkezik, s bizony már a Maros menti magyar falvak felé kell tájékozódni szakemberekért. Sajnos a mostani megyei vezetés nem gondolkozik nagyobb régiókban, mint Temes megye, pedig olyan gazdasági szintet értünk el, hogy feltétlenül lépni kellene Krassó-Szörény irányába, ahol se kellő tudás, sem pedig pénz nem áll rendelkezésre, holott nálunk mindkettő megvan.
Milyen kilátásokat vetít előre Ön szerint az, hogy új, ezúttal szász nemzetiségű köztársasági elnöke lett Romániának?
Az utóbbi időben sokat hallunk, főleg a médián keresztül arról, hogy milyen csodálatos demokratikus átalakulás valósult meg Romániában Klaus Johannis megválasztásával. Véleményem szerint ez még nem elegendő ahhoz, hogy Romániában konszolidált demokráciáról beszélhessünk. Ilyen szempontból a Johannis-jelenség jót tehet, mivel talán gátat tud vetni a megkövesedett balkáni viselkedési módoknak. Azt is látni kell, hogy a DNA, azaz antikorrupciós ügynökök úgy kezdenek viselkedni, mint az ötvenes években a komisszárok. Ez viszont túlmegy a jogállami kereteken. Remélem, hogy Johannisék ezt is visszaterelik a normális útra. A magyar közösség szempontjából elhalványította az optimizmusomat, amikor Johannis úgy fogalmazott, hogy ő egy német származású román. Ilyen elv alapján pedig nekünk, Romániában élő magyaroknak nem lehetnek különösebb illúzióink, hiszen a két nézőpont nagyon távol áll egymástól.
A HETI ÚJ SZÓ olvasói és általában a Temes megyei polgárok számára milyen üzenetet fogalmazna meg, az előttünk álló új év kezdetén?
Először is minden magyar újságolvasónak jó egészséget kívánok és, hogy minél több jól képzett társunk vállaljon közfeladatot is, mert az egyéni karrierek sokasága még nem eredményez megfelelő közösségi fejlődést, de többséghez tartozók esetében is a kisközösségek sokaságának az együttműködése emelheti fel a Bánságot arra az európai szintű fejlődési fokra, amelyet mindannyian szeretnénk. Ennek a magyar közösség vonatkozásában a HETI ÚJ SZÓ jó szolgálatot tesz, ezért kívánok a munkatársaknak további kitartást és megyénk valamennyi lakosával együtt: boldog új évet!