Év végén általában szokás elgondolkozni azon, hogy milyen volt a mögöttünk hagyott esztendő, és tanulságait számbavéve, új terveket készíteni. A mezőgazdaságban, ahol megannyi kívülről ható tényező befolyásolja a munka sikerét vagy annak kudarcát érthetően még nagyobb hangsúlyt kap a mérlegkészítés során tapasztaltak alapján történő jövőtervezés.
Dr. Csősz János nyugalmazott agrármérnök-tanárral a 2022-es esztendő utolsó előtti napján latolgattuk, kerestük a címben feltett kérdésekre a választ.
A mezőgazdaságban dolgozók, akár kis- vagy nagygazdák a termelési mutatók alapján már októberben levonják a következtetéseket a tevékenységük eredményességéről, és annak függvényében tervezik meg a következő mezőgazdasági évre a munkájukat. Megtervezik a vetésforgót, és hogy mit, miből mennyit tartanak érdemesnek vetni, termelni? Fontos szempont a gabona időszakonkénti világpiaci árának figyelembevétele. A gazdák döntése tehát nem az évek találkozásakor születik meg, hanem jóval előbb, amikor a folyó évben megtermelt gabona ára már tükrözi teljesítményük sikerét netán annak ellenkezőjét.
A 2022-es esztendőben rendkívüli szárazsággal is meg kellett küzdeniük a bánsági gazdáknak.
A mögöttünk hagyott esztendőben két súlyos körülmény nehezítette a mezőgazdászok munkáját, a rendkívüli aszály és az ukrajnai háború. A hosszú ideig tartó csapadékhiány tönkretette a vetéseket, a háború miatt pedig beszűkült a piac, lement a búzának, árpának, repcének az ára, mert nem lehetett eladni. Ezután pedig az nyomta le a búza árát, hogy nagy mennyiségben érkezett Ukrajnából. Idén az aszály miatt gyenge lett a termés, de a kevés búzát jobban el lehetett adni, mint amikor magasabb volt a terméshozam. Valószínűleg ez késztette a gazdákat arra, hogy az őszön nagy, sőt túl nagy területeken, a szántóföldek 70 százalékán vetettek búzát. Ennek az lehet a következménye, hogy – amint lenni szokott – bő termés esetén, jövőre alacsonyak lesznek az árak, hiszen amikor kevés gabona terem, szinte ugyanannyi pénzhez jut a termelő, mint a jó termés esetén, amikor alacsonyan alakul a gabona forgalmi ára, és a sok búzáért sem kap sokkal több pénzt a gazda, mint a jó áron eladott kevesebbért. Tehát a hektáronkénti jövedelem szinte kiegyenlítődik a bő és a gyenge termés esetén. Másik hátulütője a nagy terület lefoglalásának az őszi vetésekkel, hogy csökkenti a tavaszi – kukorica, napraforgó – vetések számára szabadon maradt szántóföld arányát, aminek másik negatív következménye, hogy lehetetlenné válik a vetésforgó szabályainak betartása, aminek pedig lényeges szerepe van abban, hogy ne kelljen a rendkívüli módon megdrágult gyomirtókra költeni a pénzt. A jó vetésforgó biztosításához a szántóföld területének mintegy 40 százalékát tavaszi vetéseknek kell fenntartani. Köztudott, hogy búzát leginkább napraforgó után célszerű vetni.
Nem okoz gondot, hogy az őszi vetéseket védő, és a talaj nedvességtartalmát biztosító hótakaró egyelőre elmaradt?
A 2022-es év nyári aszálya után az őszi szántásra, vetésre a legjobb időben érkezett egy csapadékos időszak. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy a gazdák nagy területen juttatták földbe a vetőmagot. A mostani enyhe időben lehullott csendes esőben pedig szépen fejlődik a búza, olyannyira, hogy már sok helyen megkezdődött a bokrosodása. A tavaszias időjárás viszont a repcét is gyors növekedésre készteti, és ha tovább tart ez a rendkívüli enyhe idő, január közepére kivirágzik a repce, és ha ezután sem lesz hó, a hőmérséklet pedig mínusz 5 fok alá süllyed, akkor a repce bizony lefagy.
Mi a helyzet az árpával?
Ma már nagyon kevesen termesztenek árpát, mivel a tyúkok etetésére nem jó, sertés pedig kevés van a gazdaságokban. A kisgazdák, mivel nagyon kevés háztáji állat van a gazdaságokban, csak saját felhasználásra termelnek takarmányt, úgy is mondhatnám, hogy csupán hobby szinten foglalkoznak állattartással. Inkább a nagytermelők vetnek árpát a sörgyárakkal kötött szerződések alapján, illetve emberi táplálkozásra pehelyként forgalmazott árpát, zabot, kukoricát. Ebben az esetben viszont szigorú követelményeknek kell megfeleljen az áru, mivel csak meghatározott mennyiségű proteint tartalmazhat. Tehát erre is csak szerződéses alapon a nagyobb, 200 hektár feletti gazdaságok vállalkoznak, például a Bánságban többek között a végvári, zsombolyai, pusztakeresztúri gazdák. Sajnos a támogatásokat is főleg a nagy területen gazdálkodók élvezhetik. A stratégiai támogatások keretében jelentős a szója termesztésének a támogatása, továbbá támogatják a napraforgót, a lent a kendert, de mivel ezeknek a növényeknek bonyolultabb a termesztési technológiájuk, ezért a gazdák inkább választják a hagyományos gabonák termesztését, ugyanis könnyebb 100 hektár búzát vetni, mint 20 hektár szójababot, amely a termesztés folyamata alatt nagyobb odafigyelést, több kezelési munkát és költséget igényel.
Miért éri meg szóját termeszteni azokban az országokban, ahonnan Románia is jelentős mennyiségben importál?
Az Európai Unióban, így nálunk is, tiltott a génmódosított szója termesztése, így hektáronként csupán 2500-3000 kilót lehet elérni, míg a génmódosított szójából, a gyomirtószer használatának is köszönhetően – aminek bizonyos változata nálunk szintén tiltott – 5000-6000 kiló is megterem hektáronként. A tiltásnak egészségügyi magyarázata van, nevezetesen, hogy az így termelt szójával etetett állatok húsának a fogyasztása rákos megbetegedést okozhat. Persze nehéz követni ennek a magyarázatnak a logikáját, amikor közismert, hogy az Egyesült Államokban, Argentínában, Brazíliában termesztett génmódosított szója hajószámra érkezik Európába, és az abból készült takarmánypogácsát használják – nálunk Romániában is –, mint legnagyobb proteint tartalmazó tápot. A napraforgó préselése utáni pogácsa a nagy celluloid tartalma miatt csupán 5 százalékos arányban adható a baromfiknak, ami nem elegendő a növekedésükhöz. A szója nem tartalmaz celluloidot, ezért 20 százalékban is adagolható a táphoz, ami biztosítja a gyors növekedésüket.
Volt egy időszak a rendszerváltás után, amikor jelentős mennyiségű szántóföld maradt parlagon.
Ezen a korszakon, főleg a Bánság sík vidékein szerencsére túl vagyunk, elvétve, inkább a dombvidéken látunk felszántatlan földterületeket. Az ősszel felszántott földek pedig szerencsére a csendes és kitartó esőzésnek köszönhetően, a hó hiányának ellenére, eléggé feltöltődtek vízzel ahhoz, hogy megfelelő magágyat biztosítsanak a tavaszi vetéseknek. Kár, hogy a túlzott arányú búzavetések kevés területet hagytak szabadon a tavaszi vetéseknek.
Mindent egybevetve tehát, az elmúlt mezőgazdasági évet a bánsági gazdák – a kedvezőtlen tényezők ellenére – jónak mondhatják és az eddigi időjárásnak köszönhetően, az idei is kecsegtetően alakul.
Valóban, de számos időjárási és más, a gazdáktól független körülmény befolyásolhatja munkájuk eredményességét. Ezért inkább a megfontolt magyar közmondást vallom, amely szerint „Nyugtával dicsérd a napot!”. Jóllehet ennél derűlátóbb az a román változat, amelynek népi megfigyelése azt állapítja meg, hogy a szép nap már reggel megmutatkozik („Ziua bună se cunoaşte de diminieaţa.”)