Alig fejeződött be a mellékelt riportban tükrözött Egyházmegyei Hittan- és Kézművestábor, máris újabb vakációs műsor vette kezdetét Végváron. Sőt, ezt követően sem lesz uborkaszezon a végvári oktatási és közművelődési életben, ugyanis máris folynak az előkészületek a hagyományos nyári néptánctábor fogadására. Ezen a héten, mint minden tanévzárást követően immár kilenc éve, július első heteiben a RIVETO Egyesület maroknyi csoportja sokak közreműködésével szervezi meg itt azt az egyhetes tábort, amelyen a község iskolásai teljesen díjmentesen részt vehetnek. S bármennyire hihetetlennek tűnik, ez is végvári sajátosság. De talán a példa előbb-utóbb ragadós lesz, hiszen amint Czudar István egyesületi elnök és tanárnő felesége, Czudar Julianna minden évben elmondják, az egész csupán a közösség akaratán múlik, és persze sok-sok kitartó munkán.
Hónapokkal előtte elkezdjük tervezni és szervezni táborunkat – mondja Czudar István, a RIVETO Egyesület egyik alapítója és fáradhatatlan elnöke. – Az egyesület tagsága néhány emberből áll, de rendezvényeink, különösen ez a rendkívül népszerűvé vált vakációs tábor megvalósításához nagyon sokan hozzájárulnak. Szerencsére immár az új önkormányzat is a legmesszemenőbben támogatja a tábort, amely a helyi vállalkozóknak, kereskedelmi társaságoknak, valamint a temesvári Fornetti cég hozzájárulásának, és nem utolsósorban a francia Cahuzac-sur-vére testvértelepülés baráti segítségének is köszönhetően, idén is megvalósulhatott. Mostani táborunknak és számos közösségi rendezvénynek helyszínt biztosító RIVETO Ház feltételei szemmel láthatóan pozitívan alakulnak, amióta a Polgármesteri Hivatal is a község egyik jelentős intézményének tekinti egyesületünket, hozzájárulva az épület külső és belső felújításához, ezen belül kiemelt helyen említem, és köszönetemet fejezem ki Csáki-Gál Károly polgármesternek a korszerű mellékhelyiségek létrehozásában nyújtott támogatásáért.
A tábori tevékenységhez szükséges anyagokat előre beszereztük, sok a munka előzetesben és a tábor idején is, de – bár kevesen vagyunk – a feladatokat megosztjuk, hogy gördülékenyen folyhassanak a tevékenységek és biztosítsuk a tábor idejére az ellátást. Az oroszlánrész a konyhán dolgozó hat-hét hölgyre hárul, akik reggeltől estig azon fáradoznak, hogy minden nap finom, friss ebéd kerüljön az asztalra, de természetesen arról is, hogy meglegyen a tízórai és a délutáni uzsonna is. Név szerint: Bán Rozália, Baricsa Sára, Czine Zsuzsanna, Mátyás Erzsébet, Ungor-Gál Éva, Kasza Gabriella. Czudar Julianna. Férfi, rajtam kívül, csak Czine István van a csapatban. A foglalkozások lebonyolításában pedig a pedagógus közösség, óvónők, tanítók, tanárok vállalnak jelentős szerepet.
Czudar Julianna füzetében, mint egy jelenléti naplóban szerepelnek a táborban résztvevők nevei, itt látom, naponta 50-60 gyermek, felváltva kicsik (0.-IV. osztály) és nagyok (V.-VIII. osztály), van jelen. A RIVETO udvar árnyas helyein kézműves tevékenység folyik a pedagógusok irányításával, a labdarúgást kedvelő fiúk pedig látogatásunkkor az iskolában rúgták a labdát, de szerencsére a csoportkép-fényképezésre ők is megérkeztek, és kihívtuk a „konyhatündéreket” is, akik azonban nem szívesen hagyták abba az ebédidő közeledte miatt a munkát.
A táborunkban szabadon, feliratkozás nélkül minden iskolás gyermeket fogadunk, felváltva foglalkozunk kollégáimmal a kicsikkel, illetve a nagyokkal. Pénteken van a „nagy nap”, amikor mindenki részt vesz a közös, táborzáró műsorokon. Kilencéves tapasztalatunk bebizonyította táborunk rendeltetésének kezdeti elképzelésének helyességét – amellett, hogy a szülőket néhány napra felszabadítjuk a gyermekneveléssel járó gondoktól – olyan gyermekeknek is biztosítsunk tábori élményeket, akiknek nincs lehetőségük fizetett vakációzásra, ezért minden iskoláskorú végvári gyermeket szeretettel befogadunk az egyhetes táborunkba, ahol a teljes ellátás mellett, tartalmas szórakozásban lehet részük. Idei táborunk kézműves tevékenységének – a szokásos gyöngyfűzés, ragasztás stb. kézimunkázás mellett – egyik különlegessége, hogy Tóth Rozália tanítónő kezdeményezésére felelevenítünk egy régi végvári hagyományt, a búzakoszorú fonást, amely éppen ilyenkor, aratás idején volt helyi szokás, de eljött Patka József kosárkötő mester is, aki fűzfaveszszőből fonott kosarak készítésére tanította a gyermekeket.
A francia testvéregyesületünk részéről idén a megnyitón vett részt Michel Gilbert feleségével és két unokájával, akik nagyon jól érezték magukat, pillanatok alatt beolvadtak a végvári gyerekek játékaiba.
A Czudar házaspár és a RIVETO Egyesület többi, összesen kilenc tagja tehát mindent megtesz azért, hogy folytatódjék ez a dicséretes hagyomány, egyetlen bánatuk, hogy új tagok nem csatlakoztak ehhez a nemes tevékenységhez.