Néhány héttel ezelőtt Halász Ferenc megyei elnökkel a Szövetség, ezen belül a Bánsági Magyar Demokrata Szövetség megalakulásának 25. évfordulója alkalmából főleg a mögöttünk hagyott időszakról beszélgettünk. Ezekben a napokban viszont inkább a jövő teendői szerepelnek a helyi szervezet és az országos szövetség látókörében.
A 2015-ös esztendő első nagyobb eseményére február 28-án kerül sor, amikor megyei tisztújítást szervezünk, ugyanis a régi elnökségnek lejár a mandátuma. Ekkor döntjük el, hogy 2015. március elsejétől 2018-ig milyen csapat írányítja majd a Temes megyei szervezetet. Jelenleg a helyi tisztújításokra összpontosítunk, ugyanis csak azok a szervezetek delegálhatnak küldötteket a február 28-i megyei választásra, amelyeknek legitim vezetése van. Szervezeteink nagy részében lejárt, illetve ezekben a napokban lejár az elnökségek hároméves mandátuma, tehát tisztújító választásokat kell szervezni. Temesváron eredetileg 22 körzetet szerettünk volna létrehozni, ebből 13 meg is alakult, de a megyei választásig még megpróbálunk ezek mellé néhány új szervezetet megalakítani, azért is, hogy a 2016 évi helyhatósági választásokig, a hátralévő másfél esztendőben építkezni tudjunk. A megye településein folyik a lejárt mandátumú elnökségek helyébe az új tagok megválasztása. Ezek lebonyolításában a megyei elnökség tagjai is részt vesznek. A tisztújítások eredménye mérőfoka lesz annak is, hogy milyen szervezettségi szinten vagyunk. Szeretnénk néhány olyan településen is szervezetet létrehozni, ahol eddig nem volt. Erre biztató jel, hogy a magyar állampolgárság iránti érdeklődők ügyével az RMDSZ évek óta foglalkozik, s e tevékenység során számos helyen tapasztaltuk, hogy van nyitottság a magyar közösség szervezetének munkája iránt. Mondhatnám úgy is, hogy sok új magyar embert ismertünk meg, akiket bekapcsolhatunk a munkánkba.
Az így megalakuló új szervezetek küldöttei is részt vehetnek a február 28-i megyei választási gyűlésen?
Az újonnan alakult RMDSZ szervezetek elnökeit meghívjuk a megyei küldöttgyűlésre, ahol – bár szavazati joguk egyelőre nem lesz, mivel, amikor kijelöltük a fórum összetételét, ezek a szervezetek még nem léteztek – hozzászólhatnak, elmondhatják elképzeléseiket, véleményüket a szervezet munkájáról, s jobban megismerhetik a Temes megyei RMDSZ szervezet tevékenységét és természetesen azokat a személyeket, akik az elkövetkezőben a szervezet irányításában szerepet kapnak.
Az év hátralévő részében rendezvényeink már a 2016-ban sorrakerülő önkormányzati választásokon való sikeres részvételünk jegyében zajlanak. Szeretnénk bővíteni azoknak a településeknek a számát, ahol az RMDSZ jelen van a helyi önkormányzatban, hiszen ez a jelenlét a leghatékonyabb módja annak, hogy képviseljük az itteni magyar embereknek az érdekeit és természetesen arra törekszünk, hogy minél több szavazatot öszszegyűjtsünk a megyei tanácsosi listára, hiszen a jelenlegi demográfiai helyzetben elég nagy gondot jelent a kötelező 5 százalék elérése.
Nem számíthatunk ennek a küszöbnek a csökkentésére a választásokig?
Valószínűleg még idén a Parlament újratárgyalja a választási törvényeket. A Temes megyei RMDSZ vezetősége különböző országos fórumokon javasolni fogja ennek a küszöbnek a csökkentését ötről négy százalékra, mert ha ez nem történik meg, akkor mind a temesvári mind pedig a megyei tanácsba nagyon kérdéses az elvesztett magyar képviselet visszajuttatása.
Arról lemondtak, hogy a megyében élő más kisebbségi szervezetekkel közösen kíséreljék meg a mandátumhoz jutást?
Természetesen ezt az együttműködést továbbra sem vetjük el, noha az előző évek tapasztalata szerint nem volt jelentős ennek az eredménye. Egyelőre a jövő kérdése, hogy közösen indulunk-e vagy sem más szervezetekkel a választáson.
Milyen hozadéka lehet annak, hogy a Polgármesteri Hivatal mellett megalakult Konzultatív Tanács vezetése ez év szeptemberéig az RMDSZ feladata?
Valójában a 2015-ös esztendőben derül ki, hogy ennek a fórumnak milyen súlya van a temesvári önkormányzatban és mennyire tudja érvényesíteni a Temes megyei magyarság érdekeit. Számunkra nagyon fontos, hogy bebizonyítsuk, hogy ez az ötlet hasznos lehet, s ha nem is vagyunk jelen a helyi tanácsban ezen fórum által beleszólhatunk a magyar közösséggel kapcsolatos döntésekbe.
A megyei tisztújítások után szintén idén tartja országos kongresszusát az RMDSZ. Ebben milyen szerep jut a Temes megyei szervezetnek, és mi várható ettől a fórumtól?
A február 28-i megyei küldöttgyülésnek a feladata az is, hogy a kongresszsusi küldötteket megválassza. Megyénket nyolc választott küldött valamint a szervezet tisztségviselői – SZKT- tagok, megyei elnök, parlamenti képviselő – képviseli. A február 28-i küldöttgyűlés dönti el azt is, hogy melyik szövetségi elnökjelöltet támogatja a Temes megyei szervezet. Egyelőre szervezetünket Kelemen Hunor, a jelenlegi szövetségi elnök kereste meg és kérte a támogatásunkat. Erre a megkeresésre a közeljövőben válaszolunk. Személyesen azt remélem, hogy a tisztújító kongresszus megőrzi mindazt, ami az RMDSZ tevékenységében eredményes volt és meghozza az új programjában, az alapszabályzatában azokat a módosításokat, amelyek megfelelnek az új elvárásoknak, ezek között különösen fontos a szervezetépítés. Minden bizonnyal újra kell gondolni azt a politikát, hogy mi a hatékonysága a kormányban való részvételnek és mennyire befolyásolja az RMDSZ szerepvállalását. Tehát 2016-ban a Temes megyei önkormányzati választásokon túl rendkívüli fontos esemény lesz a parlamenti választás, hiszen akkor dől el, hogy az RMDSZ ott lesz-e a legfelsőbb törvényhozó testületben. Mellesleg a kormányból való kilépés óta az RMDSZ egyik prioritása a felkészülés a 2016-os parlamenti választásra, hogy fel tudjon mutatni olyan részvételt, amely biztosítja a parlamenti képviseletet.