Az ünneplő és ünnepelt boldog Laki nagyszülők unokáik – Andrea, Norbert, Imola és Peti – koszorújában.
A katonaságtól leszerelt magyarmedvesi Szíjártó Imre és az alig leérettségizett újmosnicai Laki Ilonka 51 évvel ezelőtt, 1962-ben egy Újmosnicán szervezett jelmezes mulatságon ismerkedett meg közelebbről egymással.
Imre ekkorra megtapasztalta a kommunista rendszer osztályharcának következményeit. Édesapja, aki 30 hektáros gazda volt Magyarmedvesen, nem állt kötélnek a kollektivizáláskor, kuláklistára került, és kilátásba helyezték a család deportálását. A VI. osztályos fiút a temesvári Magyar Vegyeslíceumból – öt társával együtt –, tanóra közben emelték ki az osztálytársai közül, hogy „ne fertőzzék a becsületes proletár gyerekeket.”
Későbbi feleségének szüleit is kulák kategóriába sorolták Újmosnicán, mivel malmi darálójuk, traktoruk, több mezőgépük is volt. Tehát két kulák fiatal talált egymásra és esküdtek örök hűséget 50 esztendővel ezelőtt, 1963 október ötödikén. Életre szóló élmény volt a Medvesen sátorban megtartott lakodalom. A talpraesett fiatalok ezután nagy-nagy szorgalommal és szeretetben építgették a családi fészket. Az időközben Újmosnicáról Vöröscsárdára költözött Laki szülők vöröscsárdai telkén házépítésbe kezdtek. Közben mindketten dolgoztak, Ilona a temesvári egyetemen laboráns, Imre előbb gépkocsivezető a közszállítási vállalatnál, majd a medvesi kollektív gazdaságba hívták alkalmazottnak, mint mondta, jó fizetésért, később őt is alkalmazták az egyetemen, ahol egy időben elvégezte a rádió- és tévészerelői tanfolyamot, s éveken keresztül működtette Újmosnicán az ipari szövetkezet rádiószerlői műhelyét.
Az ünnepeltek az ötvenéves házassági évfordulójuk alkalmával elmondták, hogy egyetértésben, szinte zökkenőmentesen teltek el félévszázados házasságuk évei.
Nem panaszkodhatunk, mire 1968-ban megszületett Imre fiunk már a Magyarmedvesen eladott szülői ház árából felépítettük itt, Vöröscsárdán a családi házunkat, ahova azután Mónika lányunk is megérkezett. Ma is itt lakunk, természetesen kibővítettük és komfortosítottuk az akkori házat, amely ma már háromgenerációs, nagy család otthona.
Mindezt jogos büszkeséggel mondják, hiszen manapság, amikor oly ritka a többgenerációs család együttélése, akkor ők itt békés egyetértésben élnek, a Szíjártó nagyszülők, fiuk Imre és lányuk Móni, családjaikkal együtt.
Két-két unokával örvendeztettek meg gyermekeink. Nagyobb boldogságot el sem tudnánk képzelni, hiszen a szemünk láttára cseperedtek fel gyermekeink s most unokáink is. Legnagyobb unokánk éppen a házassági évfordulónkon töltötte be 17. életévét, a legkisebb pedig kétéves.
Szíjártó Imre azonban visszaemlékezik arra is, hogy éppen a régen várt rendszerváltás, átmenetileg felborította a kiegyensúlyozott életük nyugalmát.
Imre fiunk, mint sok fiatal, 1990-ben úgy gondolta, hogy Németországban telepszik le. Ebbe én sehogy sem tudtam belenyugodni, hiszen időközben visszakaptuk a földjeinket, lehetőség nyílt itthon is vállalkozásra, miért lenne ő mások alkalmazottja a nagy idegenben? Így született meg a fiunk és lányunk nevét viselő, IMI-MONI néven ismertté vált üzemanyag-töltőállomás létesítésének az ötlete. Sok fáradozás árán, mert anyai-apait bele kellett adjon az egész család a megvalósításához, de végül – ha nem is jelent nyugalmas életet –, szerencsés vállalkozásnak bizonyult.
Az aranylakodalmukat ünneplő Szíjártó-házaspár kétségkívül boldogságban élt és él ma is népes, összetartó családjuk körében. Életük legszebb, sok elégtételt nyújtó gyümölcse ez. Már csak ráadás, vagy ahogy mondani szokás, hab a tortán a maguk teremtette, paradicsomi hangulatot árasztó, gyönyörű, és szakszerűen gondozott, unokákkal is benépesült gyümölcsös, a terméstől roskadozó almafák, és a szőlőskert, ami – az egész eddigi életükre jellemző – alaposságról és szorgalomról tanúskodik.
Graur János