A NATO-csúcs első napját is békemissziójának szentelte Orbán Viktor.
A magyar miniszterelnök miután megérkezett Washingtonba, ígéretéhez hűen egy újabb nagyhatalom vezetőjével tárgyalt, ezúttal a török elnökkel. Orbán Viktor megkérte Recep Tayyip Erdogant, hogy támogassa a magyar tűzszüneti és béketörekvéseket. Ez azért lenne fontos, mert eddig egyedül Törökország volt képes sikeresen közvetíteni a két háborúzó fél között – számolt be az M1 Híradó.
A kormányfő kedden érkezett meg Washingtonba. Orbán Viktor az észak-atlanti szervezet csúcstalálkozójának programjain kívül több kétoldalú tárgyalást is folytat NATO-tagállamok vezetőivel. A miniszterelnök kedden elsőként Törökország elnökével egyeztetett.
Orbán Viktor az elmúlt napokban sorra tárgyalt a háború kulcsszereplőivel, és az arra leginkább befolyással bíró nagyhatalmak vezetőivel. A miniszterelnök békemissziójának harmadik állomása hétfőn Peking volt, közvetlenül előtte, pénteken pedig Moszkvában Vlagyimir Putyinnal is az ukrajnai háború lezárásáról, a békekötés lehetőségeiről egyeztetett. Békemissziójának első állomásán, Kijevben egy hete Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is azt vitatták meg, miként lehet előre mozdítani a fegyverszünet és a béketárgyalások ügyét. (hirado.hu)
700 millió dollár Stinger-rakéták gyártására
A NATO 700 millió dollár értékben kötött szerződés Stinger-rakéták gyártására tagállamaiban – jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kedden Washingtonban, a NATO-csúcstalálkozó kísérőrendezvényeként tartott védelmi ipari fórumon. Az északatlanti szervezet főtitkára kifejtette, hogy a szövetség súlyos biztonsági kihívásokkal néz szembe, ami miatt nagyobb fokú együttműködés, és több védelmi beruházás szükséges. Kathleen Hicks amerikai védelmi miniszter-helyettes úgy vélte, hogy a NATO-szövetségesek stratégiai versenytársainak gyors terjeszkedése a védelmi ipar terén rámutatott arra, hogy az északatlanti térség védelmi iparának finanszírozása évtizedeken keresztül elmaradt a szükségestől, figyelmen kívül hagyva az igényeket.
Egymilliárd dollár értékű fegyvervásárlás
A szerződést a bukaresti védelmi minisztériummal kötötte meg az ázsiai cég. Az MTI által idézett dokumentum értelmében a Hanwha Aerospace 54 K9-es önjáró löveget, 36 K10-es automatizált lövedék-utántöltő járművet, lőszert, valamint kiszolgáló járműveket szállít a román hadseregnek. Az eszközök leszállítása 2027 elején kezdődik, s 2029-ig tart majd. Románia lesz a tizedik ország és a hatodik NATO-tagállam, mely hadrendbe állítja a K9-es önjáró lövegeket. Ausztrália és Norvégia után Románia a harmadik állam, mely K10-es automatizált lövedék-utántöltő járműveket vásárol. (Krónika)
Bűnvádi eljárás medvét lelövő vadászok ellen
A kedd délután a Bucsecs-hegységben egy medve által megölt turista ügyében a rendőrség nem csupán gondatlanságból elkövetett emberölés, hanem orvvadászat gyanújával is nyomoz, mivel az agresszíven viselkedő és a támadás környékén maradó nagyvadat a hatóságok kilőtték. A Prahova megyei rendőrség szerdai közleménye szerint nyomoznak a szerencsétlen eset körülményeinek kiderítésére, és az ügyészség vizsgálja a medve kilövésének törvényességét. A Prahova Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) szerint megvizsgálják, hogy a medve veszett volt-e. Kedden egy 19 éves lányt ölt meg egy medve a Bucsecs-hegység Jepii Mici turistaútvonalán. A hegyimentők szerint a nagyvad elragadta és szétmarcangolta áldozatát. A holttest lehozását nehezítette, hogy a medve továbbra is a közelben ólálkodott, és több ízben megpróbált rátámadni a hegyimentőkre. A Prahova megyei csendőrség közlése szerint az eset után az illetékes bizottság elrendelte a rendkívül agresszív nagyvad azonnali kilövését. (Krónika)
Ellenzik a Lukoil érdekeltségeinek átvételét
A Mol olajipari vállalat tárgyalásokat folytatott az orosz Lukoil vállalattal romániai érdekeltségeinek esetleges megvásárlásáról – értesült hivatalosnak nevezett forrásokból az Economedia és a G4Media hírportál. Információik szerint a román állam képviselői „határozottan ellenzik” az üzletet. A bukaresti sajtóban azt is tudni vélik, hogy „az Orbán Viktor kormánya által ellenőrzött magyar Mol vállalat” és a Lukoil tárgyalásainak a tárgya többek között a fekete-tengeri koncesszió (Trident) és a ploiești-i finomító. A Mol Románia képviselői az Economediának nem erősítették meg, de nem is cáfolták az értesülést, a Lukoil képviselői nem válaszoltak az Economedia kérdéseire. Az Economedia forrásai ugyanakkor azt állítják, hogy a román állam képviselői „határozottan ellenzik” az üzletet. „Az ok a budapesti kormány akcióival kapcsolatos gyanúhoz kapcsolódik, mivel egyrészt egy stratégiai jelentőségű fekete-tengeri koncesszió, másrészt a romániai finomítói piac jelentős (mintegy 20 százalékos) szeletének ellenőrzése hozzájuk került volna.” – fogalmaz a cikk szerzője. Aki egyúttal megjegyzi: egyelőre nem világos, hogy a Mol Románia és a Lukoil közötti tárgyalások folytatódnak-e vagy leálltak.