Egy húszéves férfi bármikor vehet automata fegyvert az USA-ban, de sört nem
„Elképesztő, hogy az amerikai titkosszolgálat nem volt felkészülve egy ilyen eseményre, és hogy egy fegyveres férfi ott lehetett az egyik közeli ház tetején” – mondta Richard Painter, a Fehér Ház korábbi jogi tanácsadója a BBC World adásában, a Donald Trump volt amerikai elnököt ért támadással kapcsolatban. Stephen Moore, Trump kampányának vezető tanácsadója kiemelte: sokkal komolyabb védelmet kell biztosítani a republikánus elnökjelöltnek. A helyi idő szerint szombat este, a pennsylvaniai Butlerben történt lövöldözésről készült jelentés szerint a biztonságiak lelőttek egy 20 éves férfit, aki egy közeli ház tetejéről nyitott tüzet a puplitus előtt álló Donald Trumpra. A volt amerikai elnököt az egyik lövedék a fülénél találta el. A közönség soraiban egy ember életét vesztette, ketten súlyosan megsérültek. (Híradó.hu)
Ukrajna NATO-csatlakozása Oroszország elleni hadüzenet lenne
Ukrajna NATO-csatlakozása a Moszkva elleni hadüzenetnek minősülne – jelentette ki Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök. Hangsúlyozta, hogy csak „óvatossággal” lehetne a szövetség részéről megakadályozni a bolygóra nézve katasztrofális következményeket – derül ki egy helyi hetilap által közölt interjújából. Medvegyev, aki jelenleg az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese, az Argumenti i Fakti című lapnak azt mondta, hogy Ukrajna tagsága több mint közvetlen fenyegetést jelentene Moszkva biztonságára. A közelmúltbeli csúcstalálkozón a NATO vezetői ígéretet tettek arra, hogy támogatják Ukrajnát a teljes euroatlanti integráció felé vezető úton, beleértve a lehetséges NATO-tagságot is, anélkül, hogy a csatlakozás ütemezését meghatározták volna. Eközben Szergej Lavrov, az ENSZ Biztonsági Tanácsának soros elnökségét ellátó Oroszország külügyminisztere kedden New Yorkban kijelentette: Oroszország kész az érdekek egyensúlyára törekedni az ukrajnai konfliktus rendezésében. (Krónika)
Bírálat a békemisszió miatt
Mint arról beszámoltunk, az Európai unió többi vezetőjének írt levelében Orbán Viktor magyar miniszterelnök múlt heti, Donald Trump volt amerikai elnökkel folytatott floridai találkozóját követően közölte, hogy Trump, az amerikai republikánus elnökjelölt kész „azonnal” békeközvetítőként fellépni az orosz-ukrán háborúban, ha novemberben ismét megválasztják. „Részletes és megalapozott tervei vannak erre vonatkozóan” – tette hozzá a magyar kományfő. Orbán Viktor szerint ez azt jelenti, hogy az EU-nak elébe kell mennie az amerikai politika változásának, és vagy fel kell vállalnia az azonnali tárgyalások szükségességét Oroszország és Ukrajna között, vagy nagyobb felelősséget kell vállalnia Ukrajna védelmi finanszírozásáért. „Több mint meggyőződésem, hogy Trump elnök valószínűsíthető győzelme esetén az USA és az EU közötti pénzügyi terhek aránya jelentősen eltolódik az EU javára az Ukrajna pénzügyi támogatását illetően” – figyelmeztetett levelében Orbán Viktor. Charles Michel, az EU tagállami vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke bírálta a magyar miniszterelnököt, és hangsúlyozta, hogy nincs felhatalmazása a háborúról szóló tárgyalásokra. Idézet A Tanács soros elnökségének nincs szerepe abban, hogy az Uniót képviselje a nemzetközi színtéren, és nem kapott megbízást az Európai Tanácstól arra, hogy az Unió nevében lépjen fel” – közölte Michel Orbánnal egy, a Reuters hírügynökség által megszerzett levélben. Sok európai tisztségviselő attól tart, hogy Trump csökkentheti az Egyesült Államok Kijevnek nyújtott támogatását, és olyan béketárgyalásokra kényszerítheti Ukrajnát, amelyek nyomán Moszkva megkapná az ukrán területek jelentős részét, ami Vlagyimir Putyin orosz vezetőt további katonai akciókra ösztönözheti. (Krónika)
Majdnem félszáz medve lőhető ki
Elfogadta a bukaresti képviselőház hétfői rendkívüli ülésszakán a romániai medveállomány kezeléséről szóló törvénytervezetet, amely összesen 481 nagyvad kilövését teszi lehetővé ebben az évben és jövőre egyaránt. A megszavazott előterjesztés legnagyobb újdonsága, hogy a medve nyolc év elteltével ismét vadászhatóvá válik az országban. A tervezet 426 egyedre megelőzési vadászati kvótát, 55 egyedre pedig beavatkozási kvótát ír elő 2024-re és 2025-re az emberek elleni támadások és a medvék okozta károk megelőzése érdekében. A beavatkozási kvóta olyan esetekre érvényes, amikor az emberéletet veszélyeztető medvék eltávolítására nincs más mód. Az ülés elején a honatyák egy perces néma csenddel adóztak annak a 19 éves lánynak az emléke előtt, akit a múlt héten halálosan megsebzett a medve a Bucsecs-hegységben. A tervezet kezdeményezője, Tánczos Barna RMDSZ-es szenátor azt nyilatkozta, a törvényjavaslat a környezetvédelmi minisztérium megbízásából készített tanulmányra alapoz, amely szerint Romániában 7400 és 8500 közöttire tehető a barnamedvék száma. (Krónika)