Átadták az idei Szervátiusz Jenő-díjat
Idén Xantus Géza csíkszeredai festő- és grafikusművész, valamint Fülei Balázs zongoraművész vehette át a Szervátiusz Jenő-díjat – tájékoztatta a Szervátiusz Alapítvány az MTI-t. A közlemény szerint a Szervátiusz Alapítvány azokat a művészeket díjazza, akik a nemzet megmaradásáért tevékenykednek. A közlemény idézi Árkossy István festőművészt, írót, aki Xantus Gézát méltatva a díjátadón azt mondta: aki a láthatatlan láttatását tűzi ki célul, annak kiindulásként végletekben és szélsőségekben kell gondolkodnia. Xantus, a kép-alkotó, a teológus ezt teszi: formateremtésének egyik pólusán a természethű figuralitás áll, a másikon viszont a teljes absztrakció – méltatta a művészt.
A Szervátiusz Jenő-díj másik kitüntetettje Fülei Balázs zongoraművész. Fülei Balázst méltatva Devich Márton, a Bartók Rádió csatornaigazgatója kiemelte, hogy a természethez és a természetességhez, “az eredendőhöz, őserőhöz, ősszépséghez való végtelen vonzódás” köti össze leginkább Szervátiusz Jenőt és Fülei Balázst.
A Liszt-díjas, Artisjus-díjas Fülei Balázs nemzedéke kiemelkedő zongoraművésze, aki a Steinway hivatalos művésze, a Zeneakadémia docense és 2015 óta a kamarazene tanszék vezetője. Emellett a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban az ECHO Nyári Akadémia alapítója és művészeti vezetője, valamint az Auer Trió alapítója – emlékeztetett Devich Márton.
Fülei Balázsnak legalább egy tucatnyi lemeze jelent meg többek között Brahms, Liszt, Schubert, Dvorák, Mendelssohn, Beethoven, Debussy, Ravel, Bartók és Grieg műveivel. Fellépett a New York-i Carnegie Hall, a bécsi Konzerthaus, a moszkvai Csajkovszkij Konzervatórium, a tokiói Kioi Hall, az amszterdami Concertgebouw színpadán, koncertezett Indiában és Vietnámban – sorolta Devich Márton.
A díjátadón kiosztották az egy évre szóló Szervátiusz Tibor-ösztöndíjat is, amelyet Simó István, a csíkszeredai Nagy István Líceum diákja érdemelt ki ígéretes tehetségéért.
A kortárs erdélyi magyar irodalmat támogató programot indít az RMDSZ
A kortárs erdélyi magyar irodalmat támogató programot indít a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a magyar kormány anyagi segítségével, amely a szerzők műveinek idegen nyelven való megjelentetését is elősegíti – írta az MTI-hez küldött keddi közleményében a szövetség sajtóirodája Karácsonyi Zsolt, az RMDSZ kultúráért felelős ügyvezető alelnöke bejelentése alapján. A közlemény szerint a szeptemberben induló és 2025 februárjában záruló átfogó program egyik fontos eleme a kortárs magyar, életvitelszerűen Erdélyben élő írók és műveik népszerűsítése a médiában. Szeptemberben indul a Vidékek, irodalmak programsorozat is, amelynek célja, hogy a kortárs erdélyi magyar szerzők szórványbeli településekre és vidékre is eljussanak, felolvasóesteket tartsanak. A rendezvénysorozat keretében mintegy száz irodalmi eseményt tartanak szeptembertől februárig. Az átfogó projekt része a kortárs erdélyi szerzők idegen nyelven történő megjelentetését támogató program is – írták. A magyar kormány nemzetpolitikai államtitkárságának támogatásával megvalósuló program kezdeményezője az RMDSZ, lebonyolítója az Iskola Alapítvány – áll a közleményben. (MTI)
Ismét támadja a székely zászlót és „úgynevezett Székelyföldet” emleget Maros megye prefektusa
Újabb fejezetet nyitott a székelyföldi zászlóháborúban Ciprian Dobre Maros megyei prefektus. A kormány területi képviselője felszólította Makfalva község polgármesteri hivatalát, hogy távolítsa el a község parkjából, a báró hadadi Wesselényi Miklóst ábrázoló szobor mellől a székely lobogót. A prefektus a magyarellenes megnyilvánulásairól elhíresült Hargita, Kovászna és Maros Megyei Románok Civil Fórumának panasza nyomán fogalmazta meg átiratát. A dokumentumban a tömbmagyar régiót a román politikum által tagadólag, a Székelyföld létezését megkérdőjelező formában használt, kis betűvel, „úgynevezett székelyföldként” (așa zisul ținut secuiesc) emlegeti. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) megyei szervezetének elnöki tisztségét is betöltő Ciprian Dobre idézi az 1994/75-ös számú, a román nemzeti lobogó kitűzéséről szóló törvényt, amely előírja, hogy más államok hivatalos zászlóit kizárólag a román nemzeti zászlóval együtt lehet kitűzni. (Krónika)