Donald Trump nyerte az elnökválasztást
Donald Trump korábbi amerikai elnök, republikánus párti elnökjelölt elég elektori szavazatot szerzett ahhoz, hogy megnyerje a 2024-es elnökválasztást – jelentette szerda reggel a Fox News amerikai hírtelevízió, majd valamivel később ezt megerősítette a CNN hírtelevízió és a brit közmédia, a BBC is.
A Fox News összesítése szerint a volt elnöknek legkevesebb 277 elektori szavazata van az államokban összesített szavazatok alapján, míg a demokrata párti elnökjelölt, Kamala Harris 226 elektor támogatását szerezte meg. Az elnökké választáshoz 270 elektori szavazat szükséges.
Korábbi, magas feldolgozottság alapján készített előrejelzés szerint a republikánusok a Szenátusban is többségbe kerülnek.
Trump az előtte álló legfontosabb feladatok között emelte ki az adósságok rendezését, az adók csökkentését, a határok biztosítását és a háborúk megállítását is. “Rendbe fogjuk hozni a határainkat. Mindent rendbe fogunk hozni az országunkkal kapcsolatban” – mondta. “Én nem fogok háborúkat indítani. Meg fogom állítani a háborúkat” – hangsúlyozta. (MTI)
Elkészült az autóvezetési képességet befolyásoló gyógyszerek listája
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet. Alexandru Rafila a Szociáldemokrata Párt (PSD) székházában válaszolt az újságírók kérdéseire, akik arra voltak kíváncsiak, mikor hozzák nyilvánosságra a járművezetési képességet befolyásoló gyógyszerek listáját – írta az Agerpres. A miniszter azt felelte, a lista elkészült, de kibővíthető. Azt is elmondta, hogy nem azoknak a készítményeknek a listájáról van szó, amelyek fals pozitív eredményt idézhetnek elő a drogteszteken. A miniszter elmondta, hogy a listán szereplő anyagok sem befolyásolják az autóvezetésre való alkalmasságot, ha csak kis mennyiségben kerülnek a szervezetbe. A járművezetési képességet befolyásoló szerek listáját a pszichiátriai és neurológiai szakbizottságok állították össze, majd az országos gyógyszerügynökség azonosította azokat a készítményeket, amelyekben ezek előfordulnak – magyarázta Rafila. Azt is elmondta, a legtöbb hűlés elleni gyógyszer nem okoz autóvezetésre való alkalmatlanságot. (Krónika)
Svájc betiltja a burka viselését közterületeken
Jövő január 1-jén lép életbe az úgynevezett „burkatilalom” Svájcban, amelynek értelmében tilos lesz az arcot teljesen eltakaró ruhadarabot viselni közterületen – jelentette be a svájci kormány szerdán. Az erről szóló javaslatot 2021-ben szoros eredményű népszavazás hagyta jóvá, és a népszavazást ugyanaz a csoport kezdeményezte, amely korábban, 2009-ben elérte az új minaretek építésének betiltását. A törvény megszegői 1000 svájci frankig terjedő pénzbüntetéssel sújthatók. A tilalom azonban számos kivételt engedélyez: a diplomáciai és konzuli létesítményekben, repülőgépeken, valamint felekezeti épületekben és szertartásokon továbbra is engedélyezett az arc eltakarása. Az arc elfedése szintén engedélyezett lesz egészségügyi, biztonsági és időjárási okokból, valamint hagyományőrzés céljából. (Krónikaonline.ro)
Rendkívül fertőző vírusra figyelmeztetnek
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) a legtöbbször a megfázáshoz vagy az influenzához hasonló tüneteket okoz. A szakemberek tájékoztatásukban hangsúlyozták, hogy a cseppfertőzéssel terjedő RSV rendkívül fertőző, a betegség főszezonja az őszi és a téli hónapokra tehető. A vírus a két éven aluli gyerekeknél kialakuló tüdőgyulladás és alsó légúti fertőzés első számú oka. Az RSV a legtöbbször a megfázáshoz vagy az influenzához hasonló tünetekkel jár, de a csecsemőkre, az idősekre és a legyengült immunrendszerű személyekre veszélyes lehet. A vírus súlyosbíthatja a meglévő betegségeket, esetenként szívinfarktushoz, stroke-hoz vagy az asztma súlyosbodásához vezethet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint az RSV világviszonylatban több mint 33 millió alsó légúti megbetegedést okoz, amelyek közül mintegy 3,2 millió igényel kórházi kezelést. A betegség évente legalább 100 ezer, többnyire a kisgyermekek körében bekövetkező halálesetért tehető felelőssé. A Román Pneumológiai Társaság arra is felhívta a figyelmet, hogy az RSV-fertőzés terjedése megelőzhető a személyi higiénia szabályainak betartásával, valamint a betegek és a zsúfolt helyek elkerülésével. A veszélyeztetett kategóriákba tartozóknak az RSV elleni oltás beadatását javasolják a szakemberek a súlyos szövődmények elkerülése érdekében – írja az Agerpres.
Menesztették az izraeli védelmi minisztert
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő váratlanul leváltotta kedd este Joáv Gallant védelmi minisztert arra hivatkozva, hogy már nem bízik benne a folyamatban lévő izraeli hadműveletek kezelését illetően. A kormányfő Jiszráel Kac külügyminiszterre bízta a védelmi tárca vezetését, külügyminiszterré pedig Gideon Szaár eddigi tárca nélküli minisztert nevezte ki. Netanjahu és Gallant a gázai háború kitörése óta többször is összekülönbözött. Gallant menesztésének hírére országszerte tiltakozók lepték el a főutak kereszteződéseit, lezárták Tel-Aviv legforgalmasabb útját, az Ajalont is, akárcsak Gallant első, 2023. márciusi elbocsátásakor. A jelenlegi menesztés előtt Gallant tiltakozott a Netanjahu által szorgalmazott azon törvények ellen, amelyek biztosítanák az ultraortodoxok felmentését a katonai szolgálat alól, illetve gazdasági kedvezményeket biztosítanának számukra, noha nem vesznek részt az ország védelmében, miközben a tartalékos katonák ezreit mozgósították az elmúlt évben sokszor több száz napon át. A kneszetben Gallanton kívül tiltakozását jelentette be ezen törvények ellen a koalíció számos más, szintén jobboldali pártokhoz tartozó törvényhozója, és ezért a miniszterelnök kénytelen volt visszavonni azt a szavazás előtt. Az ultraortodox pártok azzal fenyegetik a kormányfőt, hogy ha nem szavazzák meg a nekik kedvező jogszabályokat, akkor válaszul nem szavazzák meg a költségvetést. A költségvetési törvény meghatározott határidőig történő elfogadása hiányában az izraeli törvények szerint automatikusan ki kell írni a választásokat.