30. Szent György Napok
Bejelentették a Szent György Napok idei, 30. kiadásának dátumát a szervezők: a háromszéki városünnepet április 23. és 30. között tartják. A rendezvénysorozatot tavaly, a pandémiás megszorításokat követően gőzerővel megszervezhették, és óriási látogatottságnak örvendett. Minden zenei ízlést kiszolgáló könnyű- és komolyzenei koncertekkel, változatos kulturális és ifjúsági programokkal, vásári forgataggal és utcazenével zajlott a 29. kiadás is, akárcsak a korábbiak. A huszonöt helyszínen zajló sepsiszentgyörgyi városnapok tavaly több mint 160 kulturális és ifjúsági programmal, kézműves és őstermelői vásárral, nagykoncertekkel, utcazenével és bulik színes kínálatával várta nemcsak a háromszéki megyeszékhely lakóit, hanem a mindenhonnan odalátogatókat is. A Szent György Napok immár évtizedek óta nagy népszerűségnek örvend, az egész környék számára meghatározó eseménysorozat. (2023. január 19. – Krónika)
Alsósztregova díszpolgárává avatta Madách Imrét
Díszpolgárává avatta Alsósztregova (Szlovákia, Nagykürtösi járás) Madách Imre írót – tájékoztatta a TASR-t a Szlovák Nemzeti Múzeum – A Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma. A múzeum számos rendezvénnyel emlékezik meg az író születésének 200. évfordulójáról, ezek első állomása volt Alsósztregován. „Tesszük ezt az értékek és az egyetértés jegyében, tudatában közös múltunknak és közös jövőnknek” – közölte az intézmény. A megemlékezések keretében tudományos, kulturális és művészeti rendezvényekre is sor kerül. „Ugyanúgy értéket jelenthetnek mind a magyarok, mind a szlovákok számára” – tette hozzá a múzeum. Az alsósztregovai megemlékezéssel egyúttal kezdetét vette a Madách-emlékév. (2023. január 19. – Új Szó)
Székely Nemzeti Múzeum
Ősszel, várhatóan októberben adják át a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum felújított épületét – jelentették be háromszéki önkormányzati vezetők. A legnagyobb határon túli magyar közgyűjteménynek otthont adó, Kós Károly által tervezett épületben nagyszabású felújítási munkálatok zajlanak európai uniós forrásokból. Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnök sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a külső tatarozás befejeződött és a következő időszakban a belső munkálatokkal is végeznek. Utána a múzeumkert térrendezése következik, teljes egészében szeptember-októberben készülnek el a felújítással. Varga Mihály múzeumigazgató elmondta, a nagyszabású projekt keretében helyreállították az épületegyüttest, növelték a kiállítótereket, külön termet alakítottak ki a múzeumpedagógiai tevékenységek számára és egy szuvenírboltot is létrehoztak. (2023. január 19. – Krónika)
Átadták a Hollósy-díjakat Nagybányán
A magyar kultúra napja alkalmából szervezett díszelőadáson először adták át a Hollósy-díjakat Nagybányán, ezzel köszönve meg azoknak a Máramaros megyei személyiségeknek a munkáját, akik a közösségért dolgoztak és fáradoztak az elmúlt időszakban. Az RMDSZ megyei szervezete tavaly alapította a díjat azzal a céllal, hogy elismerésben részesítse azokat a személyeket, szervezeteket, egyházakat, akik hozzájárulnak a máramarosi magyarság megmaradásához és identitásának megerősítéséhez. A díjat és az ezzel járó emlékplakettet öt kategóriában – ifjúsági, oktatási, társadalomszervezési, közművelődési és alkotói kategóriában – osztották ki. A tervek szerint a Hollósy-díjat ezután minden évben átadják a magyar kultúra napján. (2023. január 21. – maszol.ro)
Útjára indul a Petőfi Irodalmi Karaván
A Petőfi Kulturális Ügynökség negyedik alkalommal indítja útjára népszerű sorozatát, a Petőfi Irodalmi Karavánt, amely nevével is megidézi a 200 éve született költőnk emlékét. Február 6- 9. között Szatmárnémetiben, Nagybányán, Zilahon, valamint Kolozsváron tematikus, rendhagyó irodalomórák és esti Szalon-estek, irodalmi koncertek megrendezésével készülnek a szervezők. Kolozsváron Háy János és Rozs Tamás mutatja be Ki vagyok én? Petőfi arcai című zenés-előadását: a műsor vázát megzenésített versek képezik, amelyek Petőfi szerepei szerint épülnek fel, emellett népdalok is helyet kaptak a kínálatban, hiszen még mindig vannak olyan Petőfi-versek, amelyekről sokan azt gondolják, valóban népdalok. (2023. január 23. – szekelyhon.ro)
Fellebbeztek a Minority SafePack ügyében
Fellebbezett a Minority SafePack (MSPI) kezdeményező bizottsága az Európai Bizottság (EB) elleni eljárása keretében – közölte Vincze Loránt európai parlamenti képviselő, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniójának (FUEN) elnöke. Az RMDSZ-es politikus közleményéből kiderül, hogy a kezdeményező bizottság és a FUEN elnöksége „egyhangúan” döntött a fellebbezés benyújtása mellett. (Ehelyett a helyes alak természtesen az egyhangúlag). A Minority SafePack elindítói 2021-ben fordultak az EU bíróságához, miután az Európai Bizottság elutasította, hogy jogalkotást kezdeményezzen az európai őshonos nemzeti kisebbségek védelmében. Tavaly novemberben az EU első fokon eljáró törvényszéke elutasította az MSPI keresetét. A kezdeményezők most a EU Bíróságától remélnek jogorvoslatot, mivel úgy értékelik: a törvényszéki döntés nem áll összhangban az európai polgári kezdeményezéseket érintő saját ítéleteivel. (2023. január 23. – Krónika)
Öt erdélyi megyében 426 km-nyi bicikliutat építenek
Öt erdélyi megyében épülnek bicikliutak töltéseken és gátakon – nagyrészük Székelyföldön és Partiumban. Cseke Attila és Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterek most 426 kilométer megépítésére írták alá a finanszírozási szerződéseket. Tánczos Barna környezetvédelmi, vízügyi és erdészeti miniszter kiemelte: „a töltéseken épülő kerékpárutak jelentős része Székelyföldön és a Partiumban épülhet meg, amely komoly turisztikai vonzerőt hozhat a térségeknek”. A bicikliutak öt erdélyi megyében (Arad, Bihar, Hargita, Maros, Szatmár) és Dolj megyében épülnek. Az aláírt szerződések értelmében Arad megyében 29,08 km, Bihar megyében 180,2 km, Dolj megyében 25,30 km, Hargita megyében 45,05 km, Maros megyében 34 km, Szatmár megyében 4,09 km, illetve Temes megyében 108,37 km bicikliút épül. (2023. január 25. – maszol.ro)
Népviseleti kiállítás a Munkácsy Mihály Magyar Házban
A magyar kultúra napja alkalmából szerveztek népviseleti kiállítást a Munkácsy Mihály Magyar Házban január 21-én. Az eseményen az érdeklődők a Hagyományok Háza Hálózat ‒ Kárpátalja viseletvarró tanfolyamának vizsgamunkáit, valamint egyéb különleges, a Kárpát-medence magyar viseletkincsének egy-egy gyöngyszemét, illetve a kárpátaljai vidék más nemzetiségeinek viseleteit tekinthették meg az érdeklődők. A kiállítás többnyire a kárpátaljai magyarság egy-egy településének rekonstruált viseleteit, ezen felül a Kárpát-medence magyar tájegységeinek gyöngyszemeit mutatja be, valamint a mostani alkalom kiegészült a Munkácsi Állami Egyetem egyéni tárlatának ruszin és hucul nemzetiségek viseleteivel. (2023. január 25. – karpat.in.ua)
A “legíróbb” íróra emlékeztek
176 éve született Mikszáth Kálmán, a nagy palóc, a széppróza mestere. A felvidéki szklabonyai emlékházban már hagyománnyá vált, hogy évente megemlékezést tartanak a Szent Péter esernyője szerzőjének születésnapján. Mikszáth Kálmán tíz évig élt a szklabonyai házban, amely húsz évvel ezelőtt még elhagyatott épület volt. 2003-tól a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumához tartozik, azóta a turisták kedvelt célpontja. Az emlékházban 2021-ben nyílt új állandó kiállítás Szent Péter esernyője alatt címmel. – Ezeket az emlékhelyeket, mint kulturális, épített örökséget nem csak fenntartani kell, hiszen akkor van igazán értelme a működésüknek, ha ide vonzzák a látogatókat. Ennek egyik aspektusa, hogy rendezett, szépen felújított épület várja az érdeklődőket. (2023. január 26. – ma7.sk)