Huszonhat év – Petőfi Sándor
A budapesti premierje után, rögtön Csíkszeredába utazott a Huszonhat év – Petőfi Sándor című kiállítás, ami a 200 éve született Petőfi életét meséli el, fókuszba helyezve Petőfihez kapcsolódó fogalmakat, idézeteket, gondolatokat – számol be Facebook-oldalán a könyvvásár kommunikációs csapata. Mint a beszámolóból kiderül, a kiállítást Juhász Anna irodalmár nyitotta meg a Promenádon, amely minden érdeklődő rendelkezésére áll a továbbiakban. A tavalyi nagysikerű Tamási Áron 125 című kiállítás után a Petőfi Kulturális Ügynökség ezúttal a Petőfi Sándort középpontba helyező kültéri tárlatot hozta el Csíkszeredába. A kiállítás keretében 16 táblán a fontosabb életrajzi eseményeket vonultatják fel, Petőfi-idézetek, válogatott képi anyag jelenik meg, de Petőfinek a más szerzőkkel való kapcsolódásait is felvillantják. (2023. május 13. – szekelyon.ro)
Hargita Megyéért-díj
Fazakas Szabolcs, a Székelyföldi Legendárium megálmodója vehette át Székelyudvarhelyen Hargita Megye Tanácsának legrangosabb elismerését, a Hargita Megyéért Díjat. Értékmentő és értékteremtő munkájáért jutalmazták. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke rámutatott, hogy a díjazott Fazakas Szabolcs személyében talán Hargita megye egyik legeredményesebb nagykövetéről van szó, aki tevékenysége által messzire vitte a térség hírnevét. Szerinte, ha a díjazás által a magyarellenes üzeneteket közvetítőkkel is sikerül megértetnünk, hogy mi értéket jelentünk az országban, akkor sokkal jobb társadalomban fogunk élni. Fazakas Szabolcs a díj átvételét követően köszönetet mondott az elismerésért a megyei tanácsnak, valamint a szintén jelenlévő édesanyjának, amiért felnevelte és segítette őt. Hálás ugyanakkor a vele együtt dolgozó csapatnak is, akik a közös munka során mindig „kitartottak az álmai mellett.” Hangsúlyozta: folytatni fogja a munkát, már újabb fejlesztéseik is tervben vannak a Szejkefürdőn. (2023. május 18. – szekelyhon.ro)
Épül Szent Lászlónagyváradi szobrának talapzata
Az év második felében, de nem augusztus vége előtt – jelentette ki Böcskei László megyés püspök, amikor a Krónika arról faggatta, hogy mikor várható Szent László lovas szobrának felavatása. Olyan körülmények között, hogy már javában zajlik a talapzat megépítése a nagyváradi várban, és a helyi román sajtó nemrég azt írta, hogy valószínűleg már júniusban állni fog az amúgy már elkészült alkotás. „A szobor megáldásának a napja még nem lett leszögezve. Mindenesetre, az évnek a második felében kerülhet erre sor, de nem augusztus vége előtt” – válaszolta a Krónikának a megyés püspök, amikor arról faggattuk, hogy szóba jöhet-e esetleg június 27., Szent László napja, vagy július 29., a lovagkirály halálának évfordulója. „Amikor a polgármesteri hivatallal véglegesíteni fogjuk a szoborral kapcsolatos események idejét, közölni fogjuk a sajtóval is” – jelentette ki Böcskei László. (2023. május 18. – Krónika)
Könyvadományt adott át Ungváron a Magyarságkutató Intézet
Az Ungvári Nemzeti Egyetem Magyar Filológiai Karának 60. évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozat keretein belül könyveket adott át a Magyarságkutató Intézet. Az ajándékból kárpátaljai magyar tanintézmények és a Kárpátaljai Megyei Könyvtár Idegennyelvű Osztálya részesültek. Zékány Krisztina tanszékvezető köszöntötte a vendégeket az eseményen, majd beszédet mondott Buhajla József, Magyarország Kijevi Nagykövetségének ügyvivője. Pomozi Péter, a Magyarságkutató Intézet Magyar Nyelvtörténeti Kutatóközpontjának igazgatója mutatta be és adta át a könyveket. (2023. május 19. – Kárpátalja.ma)
30 éves a szamosújvári Téka Alapítvány
A kortárs kultúrát, művészetet is közel hozza a fiatalokhoz a Mezőségen működő, a szórványmagyarság megmaradásáért immár 30 éve aktívan tevékenykedő szamosújvári Téka Alapítvány. Az alapítvány munkatársai kolozsvári sajtótájékoztatójukon bejelentették: július közepén ismét összművészeti, a kortárs kultúra megismertetését célzó tábort szerveznek 14 és 18 év közöttieknek. A Balázs-Bécsi Attila, a Príma- és Kisebbségekért Díjjal kitüntetett alapítvány elnöke, Szabó Annamária alelnök, Debreczeni Orsolya, a tábor ötletgazdája, koordinátora, valamint Márton Evelin író, a tábor mentora részvételével tartott eseményen a 30 éve működő alapítvány, valamint az immár 10 éve működő tábor tevékenységéről hangzottak el részletek. Balázs-Bécsi Attila elmondta, immár 3 évtizede dolgoznak a szórványmagyarság kultúrájáért, oktatásáért, hetente 500 környékbeli fiatal vesz részt kulturális rendezvényeiken, Erdély legnagyobb szórványoktatási intézményét működtetik, ahol 130 gyerek tanul magyarul. (2023. május 22. – Krónika)
Megtartották a 26. Kőketáncot a Vajdaságban
Népviseletbe öltözött fiúk és lányok, gyermekzsivaj, családias hangulat, a színpadon énekes népi gyermekjátékok és néptánc – ez jellemezte az idei 26. Kőketáncot, amelyet az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben tartottak meg. A Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete által megszervezett, kétnapos szemlén 64 produkciót mutattak be az általános iskolások és a nagycsoportos óvodások, akik közel negyven vajdasági településről érkeztek. A két nap alatt több mint 1700 kis néptáncos lépett az óbecsei színpadra. (2023. május 20. – Magyarszo.rs)
Kárpát-medencei búzaszentelő ünnepség Hanván
Idén a Rimaszombati járásban található Hanva község adott otthont a Kárpát-medencei búzaszentelő ünnepségnek, amelyet a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program központi nyitóeseményeként tartanak számon. A Magyarok Kenyere Alapítvány, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara rendezésében megvalósuló ünnepséget minden évben más külhoni térségben tartják meg, ezáltal is erősítve az összetartozás és a szolidaritás eszméjét. A tavalyi házigazda a székelyföldi Nyárádszereda volt, ebben az évben pedig a felvidéki Hanvára került sor. A társszervezést a Szlovákiai Agrárkamara és a Gazda Polgári Társulás a helyi Agrárius Kft.-vel közösen vállalta. (2023. május 21. – ma7.sk)
Családi napok Zilahon
Évente kétszer – tavasszal és ősszel – szinte egyhetes eseménysorozaton vehet részt a szilágysági magyar közösség Zilahon, a Szikszai téren. Nebuló-focikupával startolt az idei Szilágysági családi majális, amelyen a magyar tagozaton tanuló zilahi kisdiákok vettek részt. A hétvégéhez közeledve, a Szilágyságba látogatott az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan, aki zilahi, krasznai és szilágyperecseni iskolásokkal találkozott, megosztotta űrbéli élményeit, és válaszolt az érdeklődők kérdéseire. A fiatalabbak kíváncsisága határtalan volt, de többször is elhangzott, tanulni kell, mert nagy lépéseket csak tanulás árán érhet el az ember. A Farkas Bertalan Oktatási és Módszertani Központ egy 25 000 euró értékű egyedülálló és hatékony oktatásfejlesztő termékeket és programokat tartalmazó online szoftvercsomagot adott át Kovács István polgármesternek, amelyet a helyi iskola diákjai és tanárai használhatnak, alkalmazhatnak az elkövetkezendő időszakban – mesélte a krasznai találkozás kapcsán Oláh Tünde szervező. (2023. május 23. – Krónika)
Évadzáró pünkösdi foglalkozás a Nagyberegi Tájházban
Május 24-én a Nagyberegi Tájházban Pünkösdi királyság címmel rendezték meg a pünkösdi ünnepkör zárófoglalkozását, mely egyben a Pro Cultura Subcarpathica évadzáró foglalkozása is volt. A tájház látogatói ezúttal beregszászi és halábori iskolások voltak, akikhez a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola nagyberegi kihelyezett szakkörének növendékei is csatlakoztak. A magyar pünkösdi szokások szorosan kapcsolódnak az egyházi ünnephez, ugyanakkor a népszokásokban elsősorban a nyár köszöntése áll a fókuszban. A kapuk feldíszítése zöld ágakkal, a májusfa állítása és a pünkösdi királyválasztás mind ehhez az ünnephez fűződnek. Vidékünkön a népi emlékezetben a pünkösdi királyválasztásról nem maradtak meg adatok, ezért ennek megismertetése a fiatalokkal még fontosabb feladata a szakembereknek. (2023. május 25. – karpat.in.ua)