Örökségünk, az aracsi pusztatemplom
Az aracsi pusztatemplom emléknapját ünnepelte a vajdasági közösség. Három év kihagyás után a tordai Torontáltorda Alapítvány és a Magyar Nemzeti Tanács szervezésében hívták újra életre a magyarság szempontjából jelentős eseményt. A rommaradványok között Mellár József atya, törökbecsei esperes-plébános celebrálta a szentmisét. A szentmise után rendezett alkalmi műsorban fellépett az óbecsei Schola Cantorum énekkar, valamint a Vajdasági Magyar Versmondók Egyesületének két tagja, Fehér Farkas Hajnalka és Hajvert Ákos. Az aracsi pusztatemplom emléknapján Sárközi István, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke mondott ünnepi beszédet, aki a helyszínről, a vajdasági magyarság emlékhelyéről értekezett, amely – mint fogalmazott – “közel ezer éve hitet, erőt ad az itt élő magyaroknak”. (2023. július 31. – Vajma.info)
Szent István-napi ünnepség Székelyudvarhelyen
Magyar rockslágerek szimfonikus feldolgozásait hallhatjuk a Kolozsvári Magyar Opera előadásában az augusztus 20-i Szent István-napi ünnepségen Székelyudvarhelyen, de megtartják a hagyományos új kenyér ünnepét, és lesz tűzijáték is. Ölvedi Zsolt alpolgármester kiemelte, nagy zenei munka áll az opera mögött, társulatuk többek között a Bikini, LGT, Varga Miklós, Beatrice, Omega, Balázs Fecó, Edda, Karthago, Deák Bill Gyula, Hobo Blues Band slágereit dolgoztak át, a műsort az udvarhelyszéki közönség augusztus 20-án hallhatja majd a Márton Áron téren. Szép Gyula zenepedagógus, a Kolozsvári Magyar Opera igazgatója megköszönte a székelyudvarhelyi önkormányzatnak, hogy őket választották az ünnepségre, és hozzátette, Romániában egyetlen hivatásos zenei intézmény lévén, amely a kisebbség nyelvén játszik, kötelességüknek is érzik ellátogatni Erdély régióiba és előadást tartani a magyar közönségnek. (2023. augusztus 2. – szekelyhon.ro)
Torockóról készült fényképeket vár a Duna-Ház
Könnyed, nyári fényképes játékra hívja követőit, a helyi közönséget és az falusi turizmusáról híres településre látogatókat online térben a torockói Duna-ház. Torockót, Torockószentgyörgyöt és környékét, a varázslatos tájat, a természeti és épített örökséget, a hely szellemét és értékeit megörökítő fényképeket várnak. A legnépszerűbb kép alkotóját Klotz Miklós fotográfus Torockó és viselete c. igényes, szép kivitelű fotóalbumával ajándékozzák meg. A fényképeket 2023. szeptember 11-ig várják. A legjobban sikerült képekből kiállítást rendeznek a Duna-Házban. (2023. augusztus 3. – Krónika)
Úzvölgyi temetőgyalázás
Félszáz Hargita megyei település polgármestere írta alá azt a román belügyminiszternek címzett petíciót, melyben a rendvédelmi szervek úzvölgyi passzivitása ellen tiltakoznak. A Cătălin Predoiu belügyminiszternek címzett, az MTI-hez is eljuttatott román nyelvű petícióban emlékeztetik a tárcavezetőt a július 8-i úzvölgyi történésekre. Felidézik, hogy több román szervezet tagjai „vandalizmusra és sírgyalázásra emlékeztető viselkedést tanúsítva” behatoltak a nemzetközi katonatemetőbe, ahol 150 fakeresztet állítottak fel. Rámutatnak, hogy mindez a román rendőrség és csendőrség tagjainak jelenlétében történt, akik nem léptek közbe, hogy megakadályozzák az incidenst. A petíció írói leszögezik, hogy az úzvölgyi katonatemető nagy jelentőségű építészeti, kulturális-spirituális létesítmény, mely védelmet, megőrzést és megfelelő figyelmet igényel. „Meg vagyunk győződve, hogy a Hargita megyei közigazgatási egységek nem alsóbbrendűbbek ebben az országban” – áll a petícióban. Ennek aláírói épp ezért elfogadhatatlannak tartják a történteket, és azt, hogy ezek azon hatóságok képviselőinek jelenlétében történtek, amelyeknek feladata lenne elejét venni a hasonló incidenseknek. (2023. augusztus 4. – MTI)
Mikházi Római Fesztivál
Erdély egyik legnagyobb ókori történeti fesztiválja a Mikházi Római Fesztivál, amelyet idén 11. alkalommal szervez meg a Maros megyei múzeum, “Örök klasszikusok” mottóval. Az egész napos rendezvény három helyszíne: a római Régészeti Park, a ferences kolostortemplom és annak udvara, valamint a Csűrszínház. Az idei mikházi fesztivál egyik kiemelt célja: bemutatni az egykori római erődben zajló régészeti feltárások legújabb eredményeit – mondja Pánczél Szilamér régész-múzeológus, a rendezvény főszervezője. (2023. augusztus 4. – Kossuth Rádió)
Világbajnokság Nagyváradon
Lovagi tornát már korábban is szerveztek Nagyváradon a középkori fesztivál alkalmával, idén viszont európai premiernek számító világbajnokságnak ad otthont a Sebes-Körös-parti város vára. Francia, ausztrál, kanadai, angliai, norvég és olasz csapatok érkeztek a vb-re. Az kétségtelen, hogy ez volt a legnagyobb szenzáció, de a középkori fesztivál, más izgalmas rendezvényeket is felvonultatott. (2023. augusztus 5. – Kossuth Rádió)
A kulturális intézmények memoranduma
A romániai kulturális intézmények több mint felét érintik a kormány költségcsökkentő tervei, a 469 jogilag bejegyzett intézmény 61 százalékát kellene átszervezni vagy megszüntetni – közölte memorandumában a múzeumok országos hálózata. A szakmai szervezet memorandumából kiderül, hogy szinte valamennyi székelyföldi színház, múzeum, táncegyüttes elveszítené jogi önállóságát, ha a Ciolacu-kabinet jelenlegi formájában fogadná el a költségcsökkentő sürgősségi kormányhatározat-tervezetét. Ezek ugyanis 50 alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztatnak, és a jogszabálytervezet összevonást vagy megszüntetést javasol számukra. A szakmai szervezet a memorandumban a tervezet egyes cikkelyeinek módosítását vagy mellőzését kéri. Kellemetlen meglepetés volt számukra ennek tartalma – írják –, mivel elfogadása esetén precedens nélküli nehéz helyzetbe sodorná a romániai kulturális szférát. (2023. augusztus 7. – Krónika)
Magyar iskolák tucatjai szűnhetnek meg
A kormány költségcsökkentő intézkedéscsomagjának katasztrofális hatása lenne az oktatásra, tudtuk meg Szabó Ödön RMDSZ-es parlamenti képviselőtől. Rengeteg tanügyi intézmény megszűnne, ez pedig a magyar közösséget is érintené. Az oktatási szakpolitikus szerint ezeket az intézkedéseket ilyen formában nem lehetne ráhúzni a tanügyi rendszerre. Szabó Ödön szerint legalább tíz komoly probléma van a kormány költségcsökkentési tervezetével, ami miatt az alkalmazhatatlan lenne a tanügyi rendszerben. „Teljesen szembemegy a nemrég elfogadott tanügyi törvénnyel, amiben egyébként szerepel, hogy minden közigazgatási egységben, tehát minden községben vagy városban legalább egy önálló jogi személyiséggel rendelkező oktatási intézménynek kell lennie. A tervezet értelmében azonban csak akkor működhetnének az intézmények, ha 50-nél több alkalmazottat foglalkoztatnak. Bihar megyében például 179 olyan oktatási intézmény van, amelyik önálló jogi személyiséggel rendelkezik. Ebből 98, több mint a fele (55 százalék) megszűnne, mivel 50-nél kevesebb személyt alkalmaznak” – magyarázta az oktatási szakpolitikus. (2023. augusztus 9. – maszol.ro)
Petőfi-megemlékezés
Erdély egyik legismertebb Petőfi-emlékhelye Fehéregyháza. Ott zajlott le 1849. július 31-én a szabadságharc egyik utolsó, vesztes ütközete, amelyben több mint 400 honvéd esett el, köztük Petőfi Sándor. A fehéregyházi megemlékezések visszatérő vendégei Kiskőrös és Kiskunfélegyháza városának küldöttségei. A fehéregyházi szórványközösség ugyanis évtizedek óta szoros kapcsolatot ápol a két dél-alföldi településsel, Petőfi szülőhelyével és gyermekkora kedves városával. Kiskunfélegyháza nagyra értékeli azt az elkötelezettséget, amellyel a fehéregyháziak, a Szabó József vezette helyi egyesület fáradhatatlanul élteti Petőfi kultuszát – mondja Balla László, alpolgármester. (2023. augusztus 9. – Kossuth Rádió)
Az államalapítás ünnepe Nagyváradon
Háromnapos programsorozattal készül Nagyvárad az államalapítás ünnepére – a részletekről Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Szövetség ügyvezető elnöke és Zatykó Gyula polgármesteri tanácsadó tájékoztatta a sajtót. „Államalapításunk ünnepe mára valódi közösségi eseménnyé nemesült, mely több napon keresztül várja az érdeklődőket Nagyváradon. Mindez a civil szervezeteknek – a Szent László Egyesületnek, az Érmelléki Gazdák Egyesületének és a Magyar Polgári Egyesületnek –, valamint a város képviseletében a Nagyvárad és környéke turizmusának népszerűsítéséért felelős APTOR Egyesületnek köszönhető, hiszen ők azok, akik tartalommal töltik meg az aug. 19–21. közötti programsorozatot” – idézi Csomortányi Istvánt az EMSZ közleménye. Bejelentése szerint újra jelentkeznek Nagyváradon a Magyar Kulturális Napok, az e keretében szerveződő események pedig 21-én is látogathatók lesznek, így a város magyarsága és a kilátogató érdeklődők három napon át élvezhetik a helyi és Kárpát-medencei kulturális kincsek legjavát. (2023. aug. 10. – MTI)