Szobor-vita Sepsiszentgyörgyön
A Petőfi Sándor-szoborállítással „tükörben” Mihai Eminescu szobrának felállításához követel területet és támogatást a sepsiszentgyörgyi önkormányzattól a Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fóruma, illetve a magyarellenességről elhíresült Calea Neamului Egyesület. Antal Árpád polgármester válaszul leszögezte: nem ül tárgyalóasztalhoz a román szervezetek képviselőivel, amíg azok „a város és a magyar közösség ellen dolgoznak”, és vissza nem vonják a Sepsiszentgyörgy önkormányzata ellen indított pereket. A székelyföldi román civil szervezeteket tömörítő fórum azt követően fordult beadvánnyal, vagy inkább követeléssel a sepsiszentgyörgyi önkormányzathoz, hogy a polgármesteri hivatal Petőfi Sándor egész alakos szobrának megalkotására hirdetett pályázatot. A kiírásra négy erdélyi és két magyarországi szobrász készített tervet, és a szakmai zsűri november 30-ig választja ki a nyertest. Jövő év júliusában avatják fel a műalkotást a villanyrendőr közelében, az Arany János-szoborral szemben lévő téren, hiszen közismert a két néhai költő barátsága, így szobruk Sepsiszentgyörgyön is egymás közelében lesz. A Kovászna, Hargita és Maros megyei Románok Civil Fórumának elnöke, Dragoş Burghelia beadványában azt kérte, hogy ha Petőfi Sándor szobrot kap Sepsiszentgyörgyön, akkor az egyenlő bánásmód és méltányosság jegyében, „tükörjellegű eljárásként” állítsanak Eminescu-szobrot is, és mindkettőt avassák fel egyidejűleg. (2022. november 17. – maszol.ro)
Kodály lelki szülőhelyként tekintett Galántára
Kodály születésének 140. évfordulójára készülnek a szlovákiai Galántán. A mátyusföldi várost Kodály mester lelki szülővárosának tartotta, díszpolgárrá avatása a település egyik legnagyobb ünnepe volt. Kodály szellemi örökségének őrzéséről Józsa Mónika karnagy tartott előadást. A Csemadok nemzetközi hegedűversenyre készül. Kodály születésének 140. évfordulója előtt hajtanak főt a galántai és mátyusföldi örökségőrző szervezetek, magánemberek, énekkarok és oktatási intézmények. Az ünnepségsorozat nyitányaként Józsa Mónika Harmónia-díjas karnagy és zenepedagógus tartott előadást a Galántai Honismereti Múzeumban. A kórusvezető bemutatta Kodály mátyusföldi kötődéseit és Galántához fűződő szeretetteljes viszonyát. Kutatásait nagyrészt Kodály Zoltánné Péczely Sarolta, Ittzés Mihály zenepedagógus, Szőke Péter karnagy, valamint a neves galántai Kodály-kutató Záreczky László levelezésére és írásaira alapozta. Józsa Mónika évek óta aktívan kutatja a nagy mester munkásságát és életútját, hiszen példaképeként tekint rá. (2022. november 14. – ma7.sk)
Kemény Zsigmond-díj
Száraz Miklós György József Attila-díjas magyarországi írót tüntették ki a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat Kemény Zsigmond-díjával. Az elismerést évente osztja ki a szerkesztőség a lapban közlő szerzők egyikének, idén Száraz Miklós György kapta, akinek számos írása látott napvilágot a folyóirat hasábjain. A díjátadón, amelyet Magyarország kolozsvári főkonzulátusának dísztermében tartottak, Demeter Zsuzsa irodalomtörténész, kritikus, a Helikon főszerkesztő-helyettese mondott laudációt, a résztvevőket Sándor Tamás konzul köszöntötte, majd Márton Evelin író, szerkesztő beszélgetett a szerzővel. Demeter Zsuzsa kiemelte többek közt a díjazott Lovak a ködben című regényét, a 2021-ben megjelent, Székelyek – Történelemről és hagyományról szóló kötetét, valamint a kétrészes, Madeleine Albright és Václav Havel iránytűje – Író és feladat a 21. században című írását, amely a Helikon hasábjain látott napvilágot. (2022. november 19. – Krónika)
A magyar népi kultúra népszerűsítése a cél
19. alkalommal tartották meg a vajdasági óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben a Ricsaj Népművészeti Találkozót. A kétnapos rendezvény célja a magyar népi kultúra népszerűsítése, valamint alkalmat nyújt a gyermekeknek a szereplésre, ismerkedésre és tanulásra. Pénteken A cimbalom ezer arca címmel tartottak zenés emlékestet Allaga Géza tiszteletére, ahol Balogh Kálmán, Prima Primissima- és Magyar Örökség-díjas cimbalomművész és vendége, Farkas Rózsa cimbalomművész léptek fel. A koncert után gyermek és ifjúsági táncházzal készültek a szervezők. Szombaton délután kirakodóvásárral kezdődött a program, majd az ötéves Csermely zenekar állt színpadra. Az óbecsei vonós banda már számos vajdasági településen megmutatta tehetségét, de Magyarországon is hallhatta a közönség a zenekart. Koncertjükön ezúttal Somogyi, Vajdaszentiványi, Szilágysági és Mezőkölpényi dallamok csendültek fel, a zenei élményt táncos szólisták tették hangulatosabbá. (2022. nov. 20. – Magyarszo.rs)
Magyar Örökség Emlékhely a Poszkár-tetőn
Dél-Kelet Erdély egyik hegykoszorúján járunk, a Felsőlemhénytől alig tíz kilométerre eső Poszkár-tetőn, ahová zarándokok érkeznek, hogy részt vegyenek a Magyar Örökség Emlékhely avatóján. Egyedi ez a hely, hiszen széleskörű összefogás eredményeként távol a településektől, fába faragva jelenítik meg a magyar történelem és mondavilág nagyjait. Bíró Erika szörcsei református lelkésznek egy évvel ezelőtt, a székely autonómia napján gyújtott őrtűz mellett jött a gondolat, hogy a Poszkár-tetői kilátóra történelmi emlékhelyet kell létrehozni. Miklós Barna és Bíró Attila, valamint sok más támogató, közreműködő segítségével a terv alig egy év alatt szinte a semmiből valósult meg. (2022. november 20. – M1)
Házhoz ment a Sapientia
Két év kihagyás után újra házhoz ment a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem: felvételi tájékoztató körútján az ország magyar középiskolásaihoz látogatva adtak teret a képzéskínálatról és a sapientiás életről szóló kérdéseknek. A november 14–18. között megtartott körút idején a Sapientia EMTE hallgatóiból álló diákcsapatok összesen közel 100 bemutatót tartottak meg, több mint 3500 középiskolást megszólítva. „Érd el önmagad legjobb verzióját, az alapot mi adjuk, a többi rajtad áll” – így biztatták továbbtanulásra az erdélyi magyar középiskolásokat a Sapientia EMTE azon önkéntes hallgatói, akik elvállalták, hogy bemutassák a Csíkszeredai Kar, Kolozsvári Kar, Marosvásárhelyi Kar, illetve a Sepsiszentgyörgyi Tanulmányi Központ oktatási kínálatát és az egyetemista lét adta előnyöket Erdély-szerte. A tájékoztató körút olyan alkalmakat teremtett a középiskolások számára, ahol közvetlenül sapientiás diákoktól kaphattak tájékoztatást az egyetem képzéskínálatáról, a diákéletről, vagy épp a felvételi kritériumokkal kapcsolatos kérdéseikre kereshették a választ. A találkozók során a hallgatók a szakok bemutatása mellett személyes történetüket, saját tapasztalataikat osztották meg, így segítve a középiskolásoknak a pályaválasztásban. (2022. november 21. – maszol.ro)
Hamarosan ismét pályázni lehet
Az európai beruházások és projektek minisztériuma harmadik alkalommal hirdeti meg a 12 kulturális útvonalon szereplő műemlékek népszerűsítésére és felújítására szánt pályázatát. Az RMDSZ közleménye szerint az országos helyreállítási terv révén lehívható közel 50 millió eurós támogatási keretből 2-2 kastély, kúria, kolostor, római castrum és vár, illetve 5-5 fatemplom és bojárház, 56 hagyományos falusi ház felújítására van lehetőség. Megjelent a pályázathoz tartozó módszertan. Ennek alapján a potenciális pályázók előkészíthetnek egy előzetes pályázati dokumentációt. A kiírásra az önkormányzatok, egyházi- és civil szervezetek, a hagyományos falusi házak felújítása esetében az önkormányzatok pályázatait várják. A pályázati útmutatót a tervek szerint december 5-én bocsájtják közvitára. A pályázatokat előreláthatóan december 12-től lehet majd benyújtani. (2022. november 24. – Krónika)
Fiumei Magyar Napok
Filmvetítés, képkiállítás, szentmise és bál. Mindez a magyar nyelv és kultúra megőrzése és bemutatása jegyében. Ilyen programelemekkel zajlott a sorrendben 6. Fiumei Magyar Napok, amely a HMDK Tengermelléki-fennsíki megyei egyesületének egyik kiemelt rendezvénye. A fiumei rendezvénysorozat célja, hogy a tengerparti kikötőváros horvát és más nemzetiségű lakosaihoz közelebb vigyék a magyar kultúrát és hagyományokat. (2022. november 24. – Kepesujsag.com)