Románia ismét nemet mondott
A Krónika publicistája szerint „megállapítható: ha egy uniós országban alkotmányellenesnek vizionálják az EU számos tagállamában létező autonómiát, akkor ott nagyon komoly problémák vannak, és egyértelmű, hogy a kirekesztő, szélsőséges alkotmányát sürgősen kukázni kell. A román pártok megnyilvánulásai amúgy ismét bebizonyították, hogy Romániában egyetlen, pártkötődéseken és -érdekeken átívelő, „nemzetegyesítő” eszme létezik: a zsigeri, frusztráción alapuló magyargyűlölet. Ennek oka, hogy még mindig befe- jezetlen nemzetépítés, amely immár több mint száz éve el- lenünk, magyarok ellenében zajlik, és amelyet a jelek szerint csak akkor tekintenek befejezettnek, vagy ahhoz közelinek, ha eltüntetik a magyarokat Erdélyből és a Partiumból, mivel csakis így látják biztosítottnak, hogy a területek ne kerül- jenek vissza ismét Magyarországhoz”. (2023. december 29. – Balogh Levente – Krónika)
Bor- és pálinkaszentelőt rendeztek Medvén
Az előző évekhez hasonlóan december 26-án, Szent István ünnepén a felvidéki Medve községben ismét megrendezésre került az immáron hagyományosnak számító bor- és pálinkaszentelő, illetve az ezzel egybekötött kóstoló. A magyar határ menti kis községben a mai napig megtalálhatók szőlősök és gyümölcsösök, a termésből sok család nagy mennyiségben állít elő bort és jó minőségű cefrét. Medve ismert az apáti boráról, igaz, a faluban egyre kevesebben állítják elő ezt a borfajtát. Aki nem tudná, apáti egy földművelési terület Medve és Kulcsod községek között, ahol búza- és kukoricaföldek mellett szőlősök és gyümölcsösök is megtalálhatók. A falu lakosainak körében különösen népszerűnek számít Kulacs Árpi bácsi apáti bora, aki idős kora ellenére a mai napig évente több liter bort készít. A bor- és pálinkaszentelő azon indíttatásból jött létre, hogy a falu lakosai megmutathassák a saját termékeiket, illetve megíz- lelhessék a mások által előállított borokat és pálinkákat. De- cember 26-án a szentmise keretein belül Nagy Pál, a balonyi egyházközség papja megáldotta a nedűket, illetve fohászt mondott, hogy az új idényben is bőséges termés ígérkezzék. A szentmisét követően Kulacs László, Medve község pol- gármestere hivatalosan is megnyitotta a IV. bor- és pálinkaszentelőt/kóstolót, amelyre a helyi Szent Anna katolikus templom kertjében került sor. (2023. december 26. – ma7.sk)
Téli tárlat és díjátadó
Megnyílt a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának (RIT) 2023-as Téli tárlata, a- melyen átadták az idei Révész Imre-díjakat is. A Boksay József Kárpátaljai Megyei Szépművészeti Múzeumban kiállítótermeiben 23 művész több mint 60 alkotása tekint- hető meg egy hónapon keresztül. A termekben a kárpátaljai festőiskola hagyományait követő tájképek, portrék és csendéletek mellett dekoratív, absztrakt és nonfiguratív festményekkel, kisplasztikákkal, grafikai, valamint iparművészeti munkákkal is találkozhatnak az érdeklődők. (2023. december 23. – KISZo.net)
Évértékelő és évzáró rendezvény
A két éve működő, a munkácsi és a kárpátaljai magyarság egyik kulturális központjává vált Munkácsy Mihály Magyar Ház sikeres 2023-as évet tudhat maga mögött. Egyre nő a különböző rendezvények és a partnerszervezetek száma, összegezte évértékelő előadásában Pfeifer Anita, az intézmény programfelelőse. Egyben hangsúlyozta, idén is kiemelt figyelmet fordítottak a gyermekprogramokra. Az évzáró rendezvény a Munkácsy Mihály Magyar Ház galériájában folytatódott. A kiállítóteremben ez alkalommal a Kárpátok Művészetéért és Kultúrájáért Egyesület és a Pro Arte- Munkács civil szervezet közös tárlatát tekinthették meg az érdeklődők. Matl Péter szobrászművész, a már 11 alkalommal megrendezett Kárpátaljai Nemzetközi Szobrásztábor főszervezője elmondta, a kiállításon az alkotói tábor résztvevőinek munkáit mutatják be a kisplasztika kedvelői számára. Kopriva Attila, a Kárpátok Művészetéért és Kultúrájáért Egyesület elnöke kiemelte, a tárlat összeállításakor a fő koncepció az egység volt. A Munkácsy Mihály Magyar Ház a béke szigete, emelte ki Tarpai József, az intézmény igazgatója, egyben hozzátette, a covid-járvány és a háború ellenére az elmúlt 2 év alatt közel 100 rendezvényt sikerült megszervezni. (2023. december 31. – Karpat.in.ua)
Kárpátországi szolgálat
Kárpátországi szolgálat címmel jelent meg a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének legújabb könyve. A Szekeres Attila és Sarány István által szerkesztett kötetben a Kárpát-medencei történelmi egyházak magyar főpásztoraival, jeles egyházi személyiségeivel készült interjúkat olvashatjuk. Érdekesség, hogy Bukarestben, illetve Ausztráliában tevékenykedő református lelkészek is beszélnek a szolgálatukról. Az interjúk központi gondolata az egyház nemzetmegtartó ereje. (2023. december 26. – Kossuth Rádió)
Bepanaszolta a turista a szovátai panziót
Egy temesvári turista szerint diszkrimináció érte őt egy szovátai panzióban, egyrészt mert a tévéadók 60 százaléka magyar nyelvű volt, másrészt mert az egyik ott dolgozó nem volt segítőkész, ugyanakkor szerinte ez az alkalmazott sokkal kedvesebben beszélt egy másik magyar személlyel. A férfi még 2022-ben szállt meg a szovátai panzióban, majd a diszkriminációellenes tanácshoz fordult panaszaival, mivel „a szálláshelyen nem voltak megfelelők a körülmények”. A temesvári turista kifogásolta, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNDC) hogyan vizsgálta ki a panaszát, ezért később a bírósághoz fordult. A temesvári fellebbviteli bíróság elrendelte, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanács folytasson részletesebb vizsgálatot az ügyben. (2024. január 3. – maszol.ro)
Ács János karmester lesz a Trianon Múzeum első nagykövete
Ács János karmester lesz a Trianon Múzeum első nagykövete – közölte az intézmény. Rendhagyó kezdeményezéssel indította az új évet a Trianon Múzeum, nagyköveti címet hozott létre, melynek első kitüntetettje Ács János. Az intézmény a kitüntető státuszt a jövőben olyan példaértékű teljesítményt felmutató művészeknek, sportolóknak, közéleti személyiségeknek adományozza, akik a magyar nemzet történelmi küldetésének, a Kárpát-medence egységének és a Trianon Múzeum történelmi jogfolytonosságot újjáépítő, nemzetegyesítő képviseletének szellemiségében élik meg munkásságukat, szerepüket. (2024. január 4. – MTI)
Durmoló tábor
A régi lakodalmak és azok zenei világa köré épül az idei Durmoló Téli Tábor témája. A zenei napokat ebben az évben is a Délvidéken, Tóthfaluban szervezték meg 70 résztvevővel. Nagyban folyik a gyakorlás, a fiatalok népdalokat tanulnak énekelni, vagy előadni hegedűn, nagybőgőn, brácsán, citerán, tamburán és furulyán. Többségük már járt ilyen, vagy ehhez hasonló táborban. Azt mondják, szeretnek ide járni. Reggel és délután is három-három órát gyakorolnak a kis zenészek. A Durmoló tábor témája idén a régi, hagyományos vajdasági lakodalmak köré épül. Az ilyen jellegű énekek annak idején inkább szomorúak voltak, mintsem vidámak, hiszen régen nem azzal a személlyel kötöttek házasságot, akit szerettek, hanem azzal, akit a család kiválasztott. (2024. jan. 4. – PannonRTV)
Madéfalvi megemlékezés
Lovas zarándoklattal emlékeztek a 260 évvel ezelőtt történt vérengzésre Madéfalván. A lovasok Csíkszépvíz határából indultak. A kegyeleti zarándoklaton részt vettek a madéfalvi veszedelem után Bukovinába menekültek magyarországi és délvidéki leszármazottjai is. A megemlékezésen Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár azt mondta: minden nehézség ellenére a székelység meg- maradt, őrzik hagyományaikat és továbbadják utódaiknak, közösségüket erősítve. (2024. január 6. – MTI)
„A viharral bátran szembe kell szállni”
A Siculicidium 260. évfordulójára emlékeztek Madéfal- ván vasárnap. A rendezvény a felcsíki település Szent Anna tiszteletére felszentelt Siculicidium kápolnájában kezdődött, majd a közeli turulmadaras emlékműnél folytatódott, ahol a neves meghívottak köszöntőbeszédei hangzottak el, majd a világi és egyházi elöljárók koszorúzással tisztelegtek a hősök emléke előtt. 1764. január 7-e a madéfalvi veszedelem vagy vérengzés, székelyöldöklés, latinul Siculicidium néven íródott be a történelembe. E napon az osztrák hadsereg ágyúkkal támadt a településen egybegyűlt, a határőrsorozás ellen tiltakozó csíki székelyekre. A Tamás József nyugalmazott segédpüspök által celebrált szentmisén a betlehemi kisdedek lemészárlásának, és a szent család menekülésének példájával vont párhuzamot a 260 évvel ezelőtt Madéfalván történtek között. (2024. január 7. – maszol.ro)
Petőfi 300
„Az idő igaz” címmel könyvet küldött a jövőbe a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Petőfi Kulturális Ügynökség. A Pe- tőfi-bicentenárium zárásaként elhelyezett időkapszulába Petőfi versei mellé ma is élő költők műveit válogatták be. Az rejtély marad, hogy mely versek szerepelnek az antoló- giában. 2123-ban, Petőfi születésének 300. évfordulóján nyithatja fel az utókor a kapszulát, amelyet addig a Magyar Nemzeti Bank őriz. Nekünk maradt a Petőfi 200 program- sorozat emléke, nem panaszkodhattunk, gazdag volt a ta- valyi év. (2024. január 6. – Kossuth Rádió)