Márton Áron szentté avatási eljárásának jelenlegi helyzete
Két jubileumhoz: Márton Áron pappá szentelésének századik évfordulójához és a Ferences Rend centenáriumi ünnepségsorozatához kapcsolódott a tizenharmadik alkalommal megszervezett Márton Áron-megemlékezés és konferencia Csíkszentdomokoson. Amint a ferencesek sajtószolgálatának közleményében szerepel, Urbán Erik ferences tartományfőnök az ünnepi szentmise szónoka hangsúlyozta: „Márton Áron személyes nagysága és életének sikere abban áll, hogy elfogadta hivatását, a Szentlélekre figyelve és együttműködve az igazság őre, az üldözötteknek védelmezője, népének jó pásztora lett. A tartományfőnök rámutatott, a tágabb értelemben vett mártonároni gazdag örökség gondozása és annak kamatoztatása iránti felelősségérzet hozta a résztvevőket az emlékkonferenciára. A szentmise után a hívek a Márton Áron Zarándokközpontba vonultak. (Krónika)
Szépíró papok és szerzetesek
Sajtótörténeti szempontból egyedülálló mű Sztyahula László Csehszlovákiai Magyar Egyházirodalmi Lexikon című könyve. Hiánypótló mű, amely tömörsége ellenére olvasmányos, a többi között betekintést enged olyan korokba, amikor a legalapvetőbb jogok követeléséért is börtön járt, az egyház pedig megtűrt intézményként működött. A kutatást évekkel ezelőtt kezdte, amikor az ELTE doktori iskolájába járt. Az évek során 274 személyt sikerült felkutatnia, akik gazdagították az egyházi irodalmat. Pozsony, Győr, Pannonhalma, Esztergom, Eger, Székesfehérvár, Nagyszombat, Rozsnyó, Kassa, Szatmárnémeti és Nagyvárad levéltáraiban kutatott. Lényegében ott, ahova a papokat a második világháború után kitelepítették a Felvidékről. (2024.augusztus 23.–Ma7.sk)
Szent istván-szobrot avattak Sárosorosziban
Felavatták és felszentelték a Beregszászhoz közeli Sárosorosziban Szent István szobrát. A történet érdekessége, hogy az alkotás a község legrégebbi, több mint 150 éves tölgyfájából lett kifaragva. Miután egy vihar kidöntötte a helyiek nem szerették volna, ha tűzre kerül, ezért úgy dön- töttek, hogy a magyar államalapítást, a kereszténység felvételét és a magyar nemzet összetartozását jelképező alkotást készíttetnek belőle. Gergely István csetfalvai fafaragó alkotása a falu központjában a helyi római katolikus plébánia udvarán kapott helyet. (2024.augusztus26.–karpat.in.ua)
Magyar Arany Érdemkereszt
Állami kitüntetéseket vehettek át Besztercebányán neves felvidéki személyiségek az augusztus 20-ai ünnep alkalmából. Balogh Csaba nagykövet adta át az állami kitüntetéseket a Szenti István-i ünnepkör alkalmából augusztus 28-án Magyarország besztercebányai konzulátusán. A Felvidék három új Arany Érdemekeresztes taggal büszkélkedhet. Arany Érdemkeresztet kapott Mézes Rudolf, népművelő, a Csemadok nyugati regionális alelnöke, Juhász István helytörténész, agrármérnök és Zachar Pál, Ipolyság polgármestere. Bronz Érdemkereszttel tüntették ki Horváth Dánielt, a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség Ellenőrző Bizottságának elnökét. Nagy János esperes lovagkeresztet kapott a nagykövettől a magyar állam nevében. (2024.augusztus28.–Ma7.sk)
Vi. Zenevarázslat képzés és hangverseny
A GENIUS Jótékonysági Alapítvány 2024 őszén hatodik alkalommal szervezi meg a Zenevarázslat című képzést és hangversenyt a Kulturális és Innovációs Minisztérium, valamint a Nemzeti Tehetség Program támogatásával. A program célja, hogy minél közelebb hozza a gyermekekhez a klasszikus zenét. A Zenevarázslat hangversenysorozat Magyarország számos településére eljutott, sok gyermekkel kedveltette meg a klasszikus zenét és a verseket. A rendezvény szakmai referense Várnagy Andrea, Magyarország Érdemes Művésze, Liszt Ferenc-díjas és Budapest Márka-díjas magyar zongoraművész. (2024.aug.27.–karpataljalap.net)
Őseinket felhozád
Topolya Község Múzeumába is elhozta az Óbecsei Városi Múzeum az Őseinketfelhozádcímű kiállítását, amely a korai középkorról szól, a magyarok bejövetelét és a népvándorlás tematikáját járja körbe régészeti leleteivel. Ennek az anyagát több, Óbecse és a környékén feltárt lelőhely anyaga szolgáltatja, a kiállítást a Magyar Nemzeti Tanács és Topolya Község Önkormányzata támogatja. A kiállítást Raško Ramadanski, az óbecsei múzeum régésze nyitja meg, a kiállítás kurátora, az érdeklődőket október 30-áig várják. (2024.augusztus28.–Magyarszo.rs)
A Mikó család tárgyi emlékei Veszprémtől Kolozsvárig
címmel nyílt kiállítás a 15. Kolozsvári Magyar Napokon. Mikó Imre családjának rendkívüli körülmények között fennmaradt tárgyi emlékeit és az életpályájához kapcsolódó dokumentációit hivatott első ízben bemutatni ez a tárlat. A veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban lévő tárgyak az együttműködő partner, az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum anyagával együtt láthatók, amely így teszi teljessé a Mikó családról alkotott képet. A változatos anyag rendkívül széles és árnyalt tablót mutat Mikó Imre családjáról és koráról. A tárlat szeptember 21-ig látogatható. (2024.augusztus 26.–KossuthRádió)
27. Tövisháti napok
Csaknem 30 éve a tövisháti kisvárosban, Szilágycsehben, létrehoztak valami nagyon egyedit és nagyon hitelest, ami az évek során egyre gazdagodott, színesedett. A Tövisháti napok megálmodója, a Tövishát Kulturális Társaság, azóta minden augusztus végén élettel tölti meg a szilágysági települést, több száz embert vonzva a térségbe. Az idei Tövisháti díjat és a Vida Katalin emléklapot Domokos Ferenc egykori alpolgármester, helyi RMDSZ elnök vehette át, aki sokat tett a helyi magyarságért, mint elhangzott, neki köszönhetőek a magyar utcanevek, utcanévtáblák, illetve a Gyulaffy László Magyar Tannyelvű Általános Iskola megnyitásában hatalmas részt vállalt. (2024.szeptember2.–maszol.ro)
Új évad a torockói Duna-házban
Zenés-táncos szabadtéri ünnepséggel, családi programokkal indul szeptember 7-én a torockói Duna-ház új évada. Az idén tízéves Fehér megyei létesítménynek otthont adó épületet 2012-ben kezdték el felújítani a DUNA Médiaszolgáltató kezdeményezésére, és két esztendő múlva egy külsejében-belsejében méltó módon, igényesen megújult ház várta az idelátogatókat, akik azóta számos hagyományőrző, kulturális eseményen, valamint az évente rendezendő Duna Napokon is részt vehettek. Mint írják, a Torockói Fúvószenekar könnyed, nyári dallamokat hoz a Duna-házba, a Magyarlapádi Hagyományőrző Néptánccsoport magyarlapádi táncokat ad elő a Csegely Zenekar kíséretével, a Sárándi Férfi Dalárda pedig erre az alkalomra állít össze egy dalcsokrot. (2024.szeptember2.–Krónika)
Az erdélyi történész társadalom legnagyobb szakmai találkozója
Összesen hetvenkét magyarországi és erdélyi történész, helytörténész, régész, muzeológus, levéltáros, valamint művészettörténész vesz részt az ötödik Erdélyi Történész Táborban szeptember 5–8. között Gyergyóremetén. A rendezvény az erdélyi történész társadalom legnagyobb éves szakmai találkozója. „Nagyon szétaprózódott az erdélyi történésztársadalom,nincsolyanintézmény,amieztasokszínűtársaságotösszefogná”– emelte ki Nagy József, a rendezvény szervezője. Mint mondta, céljuk, hogy megismerjék egymást és egymás munkásságát a szakemberek, kapcsolatokat teremtsenek, annak érdekében, hogy akár Erdély vagy Székelyföld történetét illetően közös kutatási projektekben vegyenek részt. (2024.szeptember4.–szekelyhon.ro)
Brassói magyar napok
Idén is magyar szótól lesz hangos Brassó főtere a találkozások ünnepén! Ebben az évben sem maradhatnak el a Brassói Magyar Napok, amely most már 14. alkalommal örvendezteti meg a brassói és barcasági magyarságot. A Brassói Magyar Napok a dél-erdélyi szórvány legnagyobb rendezvénysorozata, amelyre idén szeptember 15-22. között kerül sor Brassó emblematikus helyszínein. A program kínálatból, mint ahogy az eddigi évekből megszokhattuk, idén sem maradnak ki a koncertek, filmvetítések, gyerekprogramok, kézműves és termelői vásár, és rengeteg más kulturális esemény, amely egy héten keresztül várja az érdeklődő közönséget – írják közleményükben a szervezők. (2024. szeptember5.–maszol.ro)
Az igazság odaát van? Hamarosan kezdődik a dráma
Tizenötödik alkalommal rendezi meg a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház a dráMA kortárs színházi találkozót. A szeptember 16-21. között zajló fesztivál programjában tizenhárom társulat előadásai, szakmai eszmecserék, koncert, kiállítás, lap- és könyvbemutató is szerepel, a mottó pedig ezúttal: „Az igazság odaát van”. Több mint másfél évtizede vállalta fel a Tomcsa Sándor Színház, hogy Romániában egyedülállóan megszervezi a kizárólag magyar és román kortárs szövegekből színre vitt hazai és magyarországi előadások fesztiválját. (2024.szeptember5.–szekelyhon.ro)
Újvidéki Filmfesztivál
A II. Újvidéki Filmfesztivál keretében már ismert mely filmek lesznek láthatók, és a szervezők bejelentették azt is, hogy azok közül a díjazottak közül, akik jelentős mértékben hozzájárultak a nemzetközi filmművészet előrelendítéséhez, ki lesz itt. Az egyik elismerést a híres, magyar rendező, Szabó István kapja, akinek a Mephisto című filmje elnyerte az Oscar-díjat a legjobb idegen nyelvű film kategóriájában. Szabó István így csatlakozik az Oscar-díjasok sorához. Zoran Perišić is megkapja a díjat, az animáció és a vizuális effektusok nemzetközi fejlesztéséhez való hozzájárulásáért. Ezt az elismerést az idén vezették be ezen a fesztiválon. (2024.szeptember5.–MagyarSzó)
A Száztagú Cigányzenekar Eszéken
A Száztagú Cigányzenekar koncertjével zárták az Osječko ljeto kulture (A kultúra eszéki nyara) nevet viselő rendezvénysorozatot. A Magyar Örökség- és Hungarikum-díjas, világhírű együttes Magyarország Eszéki Főkonzulátusa támogatásával lépett fel az óvárosban, a zsúfolásig megtelt Vatroslav Lisinski téren. A világhírű magyarországi Száztagú Cigányzenekar hangversenye méltó zárása volt a kéthónapos kulturális eseménysorozatnak, amelynek keretében hatvanhét különböző program közül válogathattunk. (2024.szeptember5.–KépesÚjság)
Ötvenéves a Gyergyószárhegyi Művésztelep
A Magyar Örökség díjjal is elismert első alkotótábort 1974 augusztusában szervezték a székelyföldi Gyergyószárhegyen, a ferences kolostorban. A kerek évfordulóra több hónapon át tartó, különböző helyszíneken zajló ünnepségsorozattal készült a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ. Az ünnepségsorozat egyik kiemelt programja a Szárhegy50 című kiállítás, amely szeptember 29-ig látogatható Csíkszeredában, a Csíki Székely Múzeumban. (2024. szeptember5.–KossuthRádió)