Háromszék Táncszínház
Új névvel indítja 2024/25-ös évadát, Háromszék Táncszínházként folytatja tevékenységét a sepsiszentgyörgyi társulat. Amint a társulat közleményében szerepel, az új név hűen tükrözi a táncszínház arcvonalát, hisz repertoárjukban a folklórműsorok mellett évadról évadra új táncszínházi előadások tanúskodnak progresszív ars poétikájukról. „Az ars poetica: a hagyományt új, egyéni formavilág megteremtésével továbbadni, a színház nyelvén új kontextusba helyezni. A hagyomány frissességét keresve azonban az új évadban sem feledkezünk meg arról, hogy a néptánc a mi anyanyelvünk” – közli a társulat. A szombat esti gálaműsoron az Udvarhely Néptáncműhely és Háromszék Táncszínház közös produkcióját, a Ritka magyar – Kallós Zoltán emlékére című előadást tekinthetik meg az érdeklődők. (2024. szeptember 5. – Krónika)
TASZŐSZOMA – Tehetséggondozó táborok fiatal alkotóknak a Kárpát-haza négy szegletében
A TASZŐSZOMA egy rövidítésből álló betűszó, melynek jelentése: Tata, Szőgyén, Szováta, Magyarkanizsa helységek első két betűjéből áll. A magyarországi Tata az összekötő kapocs, mely közös testvérvárosa az elszakított országrészekben található mindhárom testvértelepülésnek. Az elmúlt évek alatt több közös rendezvényen vettek részt. Az első tábor Tatai Tehetséggondozó Művészeti Tábor néven nyílt meg 2003-ban, mely azóta folyamatosan várja nyaranta a négy országból érkezett 6-6 fiatalt, a művésztanárokat, kísérőket, hogy a képzőművészetek jegyében egy héten át alkossanak a közös testvérvárosban. Az immár TASZŐSZOMA név alatt (is) zajló rendezvény elsősorban a fiatalokat célozza meg és nyújt lehetőséget a nemzeti összetartozás megerősítésére, barátságok és kapcsolatok létrejöttére és ápolására az elszakított országrészekben élő fiatalok részére. (2024. szeptember 3. – Felvidék.ma)
Honthy-díjat kapott Dancs Annamari
Honthy-díjat kapott a sepsiszentgyörgyi születésű énekes-színésznő, Dancs Annamari. Hét kategóriában adták át a Honthy Hanna operettprimadonnáról elnevezett díjat a Budapesti Operettszínházban. A teátrum és Eleni Korani műkereskedő, művészettörténész által közösen létrehozott díjat az év női főszereplője kategóriában a sepsiszentgyörgyi születésű Dancs Annamari kapta, aki a Carmen előadás címszerepéért érdemelte ki az elismerést. (2024. szeptember 4. – maszol.ro)
XII. Székelyföldi Vadásznapok
Idén Erdőszentgyörgy ad otthont a XII. Székelyföldi Vadásznapoknak október 12–13-án. A székelyföldi vadászkultúra megerősítését és a szakmai fejlődést célzó seregszemlét a gazdag történelmi múlttal rendelkező erdőszentgyörgyi Rhédey-kastélyban és annak udvarán tartják meg. Az erdőszentgyörgyi Cervus Vadásztársaság szervezésében számos érdekes programkínálat várja az érdeklődőket a XII. Székelyföldi Vadásznapokon. Nemcsak a vadászokat megszólító gazdag programok lesznek, hanem igyekeznek a nagyközönségnek is betekintést engedni a vadászvilágba. Az esemény ideje alatt látványos vadásztrófea-kiállítás is szerepel a programban. A vándorrendezvénynek évről évre Maros, Hargita és Kovászna megye ad helyet, ahol az innen érkező vadásztársadalom képviselteti magát. 2024-ben Maros megye a soros házigazda. (2024. szeptember 4. – maszol.ro)
Dési Magyar Napok
Többéves hagyománya van a Dési Magyar Kulturális Napoknak, mely bár szünetelt a pandémia idején és az elmúlt években, de a hétvégén újjáéledt, és a helybéli magyar közösség örömére változatos programkínálattal bővült. Péntek délután zsúfolásig megtelt a helyi múzeum díszterme, ahol ünnepélyes megnyitóval vette kezdetét az idei rendezvénysorozat. Kovrig Annamária alpolgármester köszöntő beszédében elmondta, örül a nagy érdeklődésnek, hiszen e rendezvény célja az együttlét, „mert együtt lenni jó, és együtt ünnepelni és szórakozni még jobb”, ugyanakkor minden rendezvény a dési magyar közösségért van. (2024. szeptember 9. – maszol.ro)
Különleges tanévkezdés Marosvásárhelyen
Nem egy átlagos tanévnyitó volt a Maros megyei megyeszékhelyen. A város minden iskolájában becsengettek és több épületben felújított termekbe mehettek be a diákok, a Marosvásárhelyi Református Kollégium és a Bolyai Farkas Elméleti Líceum elemi osztályosai számára pedig új iskolaépület kapuit nyitották meg. A rendezvényen Kató Béla, az Erdélyi Református Egyház püspöke elmondta, örömteli tény az, hogy a kollégium épülete nem bizonyult elég tágasnak ahhoz, hogy minden évfolyam a főépületben tanulhasson, így sokáig kerestek Marosvásárhelyen egy olyan ingatlant, amelyet felújítsanak és amely méltó legyen az iskola hírnevéhez. Végül az egykori zsidó elemi iskola épületét sikerült megvásárolni, az ugyanis időközben magánkézbe került. A magyar állam támogatásával felújított ingatlanban 10 osztály tanul majd, azaz hozzávetőleg 250 kisdiák. Az előkészítő osztályok nagy része egyenként 30 fős. A tanévnyitón jelen volt Dr. Balatoni Katalin magyarországi köznevelésért felelős helyettes államtitkár, aki az összetartozás fontosságát emelte ki. Hangsúlyozta: „Összeköt minket, és erős gyökereket ad nekünk a múltunk és ha jól éljük a jelent, akkor jövőnk is. A magyarság sorsa múlik iskoláinkon”. (2024. szeptember 9. – maszol.ro)
Sikeres volt a Hagymafesztivál
A magyar konyha talán egyik legfontosabb, legegészségesebb alapanyagáé volt a főszerep a hétvégén Madéfalván, ahol immár tizennegyedik kiadásához érkezett a Hagymafesztivál. Az idei rendezvénysorozaton az egészséges életmódra is figyelmet fordítottak. A Hagymakörút két keréken elnevezésű esemény célja a kerékpározás népszerűsítése és a főút melletti közel tíz kilométer hosszú biciklisáv bejárása, jelképes felavatása volt. Megszervezték a hagyományos hagymakörutat is, amelyre minden évben összefognak a falutízesek, hogy különböző alapanyagokból készült hagymás ételeket kínálhassanak kóstolásra, magyar borokkal társítva. A fesztiválon részt vettek Madéfalva testvértelepüléseinek lakói is, vasárnap délben tartották a mogyoródi kutyakiképző iskola kutyás bemutatóját a Zöld Péter Általános Iskola udvarán. (2024. szeptember 9. – maszol.ro)
Taste of Transylvania gasztrofesztivál
Harmadik kiadásához érkezett idén a Taste of Transylvania, Erdély egyik, ha nem a legfontosabb gasztronómiai fesztiválja, ami idén hangsúlyozottan nyit a nagyközönség felé. Trucza Adorján séfet, a rendezvény megálmodóját, főszervezőjét faggattuk a fesztiválról, a Gyimesekben szervezendő esemény különlegességeiről. A Taste of Transylvania fesztivál szervezőinek fő célja az elfelejtett erdélyi gasztronómiai hagyományok újrafelfedezése, az erdélyi gasztronómiai kultúra új fejezetének megnyitása. És ezt nem csak szakmai berkekben szeretnék elérni, így a rendezvény arra (is) szolgál, hogy üzenetük minél többekhez eljusson. (2024. szeptember 10. – Krónika)
A százéves Bánffy Katalin grófnő előtt tisztelegnek a bonchidai kastélyban
Az idén 100 éves gróf Bánffy Katalin, Bánffy Miklós lánya előtt tisztelegnek az Erdély Versailles-ának is nevezett bonchidai kastélyban szervezendő Bánffy Napon. A Transilvania Trust Alapítvány szeptember 22-én, vasárnap 11 és 17 óra között ismét Bánffy Napot szervez a bonchidai kastélyban – közölték a szervezők. „Eseményünk az idén 100 éves gróf Bánffy Katalin előtt tiszteleg, ennek apropóján beszélgetést szervezünk, melyen részt vesznek a grófnő lányai, Elisabeth és Nicolette, valamint Szebeni Zsuzsa, a Sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet vezetője, moderál Hegedüs Csilla, a Transilvania Trust Alapítvány elnöke” – olvasható a közleményben. (2024. szeptember 10. – Krónika)
Hagyományőrzés Horgoson
Bartók Béla 1906-os horgosi népdalgyűjtésének évfordulójáról emlékeztek meg vasárnap délután Horgoson. A rendezvényt a helyi Órás Villa Polgári Egyesület és a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség szervezte meg Bartók-dallamok az Órás Villa kertjében címmel. Sós Nóra horgosi programszervező elmondta, hogy az Órás Villa Polgári Egyesület minden évben méltóképpen megemlékezik Bartók Béláról. (2024. szeptember 10. – Magyar Szó)
Ars Sacra
Nyitott templomkapukkal, gazdag egyházzenei és az egyházművészetre összpontosító kínálattal várja a közönséget szeptember 14. és 22. között a HÍD – Szebeni Magyarok Egyesülete által szervezett Ars Sacra fesztivál. A szemlét ismertetve Serfőző Levente főszervező a Krónikának elmondta, nagyszerű összefogásról van szó, és mivel a rendezvény kimondottan a szakrális kultúráról szól, nagyon örül, hogy mindenki tárt karokkal és nyitott szívvel csatlakozott. Idén is igyekszenek gazdag kínálatot nyújtani az érdeklődőknek. (2024. szeptember 12. – Krónika)
Junior Prima Díjat kapott Kovács Tamás
A szabadkai származású színész mellett további négy fiatal művésznek ítélték oda a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában Budapesten. Az elismerést idén négy színművész, Borsi-Balogh Máté, a budapesti Örkény István Színház színésze, Kovács Tamás, a székesfehérvári Vörösmarty Színház színművésze, Márkus Luca, a Vígszínház és Mészöly Anna, a Miskolci Nemzeti Színház színésznői, valamint Nagy Ilka Janka vágó érdemelte ki. A díjat és az azzal járó pénzjutalmat Ginzer Ildikó, az MBH Bank sztenderd kiszolgálásért felelős vezérigazgató-helyettese adta át a csaknem ötven jelölt közül kiválasztott tehetségeknek. A díjjal azokat a harminc év alatti művészeket jutalmazzák, akik korosztályuk legjobbjai között is kiemelkedő teljesítményt nyújtanak. (2024. szeptember 12. – PannonRTV)
Lélek a vonón – bemutatták Horváth Károly könyvét
Önéletrajzi kötetében a gyermekkorától a hegedűművésszé válásáig követhetjük végig életútját. Bemutatták Horváth Károly, Lélek a vonón című könyvét a Szabadkai Zeneiskola koncerttermében. A szerző szabadkai származású, jelenleg Újvidéken él. A szerzővel Molcer Mátyás zongoraművész beszélgetett. Az eseményt hangverseny tette ünnepélyesebbé. Horváth Károly, hegedűművész, a kötet szerzője: „Ameddig vissza tudok emlékezni, a hegedű kezemben volt. Négy éves koromban én már tudtam hegedülni. Nagyapám foglalkozott velem, később pedig beiratkoztam a Szabadkai Zeneiskolába, és akkor már minden ment tovább, ahogy kellett.” (2024. szeptember 12. – PannonRTV)