Csángóföldi közösségi ház újjáépítése
Több ezer dollár gyűlt össze a csángóföldi Trunk magyar közösségi házának újjáépítéséért szervezett jótékonysági koncerten Washingtonban – számoltak be a szervezők az MTI-nek. Prandovszky O’Donnell Emese, a jótékonysági esemény szervezője és a csángó magyar népzenét játszó Szikra Banda tagja elmondta, hogy a koncert mellett táncházra is várták az amerikai fővárosban és környékén élő magyar és amerikai közönséget. Arról is beszámolt, hogy a magyar nagykövetség épületében megtartott kulturális rendezvényen belépődíjból és adományokból 3700 dollár gyűlt össze, valamint további összegeket várnak helyi magyar diaszpóraszervezetektől. Prandovszky O’Donnell Emese közölte, hogy a gyűjtés november végéig tart, és azt kiterjesztik az Egyesült Államok további szövetségi államaiban működő magyar diaszpóraközösségekre is. A Moldvai Csángómagyarok Szövetsége tulajdonában álló épület augusztusban égett le, a kárfelmérés alapján az újjáépítés teljes költsége 65 millió forint. (2024. november 11. – MTI)
Emléktáblát avattak Güntherné Mayer Erzsébet tiszteletére
Emléktáblát avattak Güntherné Mayer Erzsébet művészettörténész tiszteletére a Rozsnyói járásbeli betléri kastélyban. Az eseményre, amelynek keretében bemutatták az Andrássy család egykori rezidenciájáról szóló új könyvet is, a kastélyról szóló első kiadvány megjelenésének 70. évfordulója alkalmából került sor – tájékoztatta a TASR hírügynökséget Tímea Pelionisová, a Szlovák Nemzeti Múzeum Betléri Múzeum munkatársa. Güntherné Mayer Erzsébet kastélyról szóló első kiadványának megjelenése évfordulójáról emlékeztek meg Betlérben az Élet az Andrássykastélyban 1878-1944 című új, Barczi Gyula által írt kiadvány bemutatásával. A szerző a múzeummal közösen dolgozott a köteten. „A kiállítási kalauz művészettörténeti szempontból mutatja be a betléri kastélymúzeumot” mondta Pelionisová. Az esemény alkalmával leleplezték a Güntherné Mayer Erzsébet tiszteletére állított emléktáblát. A jeles szlovákiai művészettörténész 1905-ben született Pozsonyban, a Comenius Egyetemen és Gustav Mallý művészeti iskolájában tanult. (2024. nov. 14. – felvidek.ma)
Emléktáblát kapott Szinyén az amerikai könnyűlovasság megalapítója
Emléktáblát avattak Felvidéken Fabriczy Kováts Mihály huszárezredes, nemzetközileg elismert huszártiszt, az amerikai függetlenségi háború hőse, az amerikai könnyűlovasság alapítója tiszteletére az Eperjeshez közeli Szinyén. Az emléktábla annak a felújított kápolnának a falára került, amelyet felesége emeltetett emlékére 1780-ban. 2024-ben emlékezünk meg Fabriczy Kováts Mihály (Karcag, 1724 Charleston, Dél-Karolina, 1779. május 11.) huszárezredes születésének 300., hősi halálának 245. évfordulójáról. Egyike a nemzetközileg is elismert magyar huszártiszteknek. Óriási kultusza épült ki Amerikában a függetlenségi háború hőseként, de nevét a magyar Hávor-, a francia Bercsényi-, a porosz Székely-huszárok sorában és a lengyel szabadságharc tisztjeként is számon tartják. (2024. november 14. – ma7.sk)
Szobrot avattak a 100 éve született Gábos Zoltán fizikusnak Kolozsváron
Gábos Zoltán fizikus születésének 100. évfordulóját ünnepelték a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, szobrot is avattak az emlékére. A BBTE Főépületében felavatták a professzor nevét viselő tantermet, valamint mellszobrát, amelyet lánya, Gábos Judit ajándékozott az egyetemnek – közölte Facebook-oldalán az intézmény. Az esemény a Gábos 100 elnevezésű konferencia programpontja volt. Markó Bálint rektorhelyettes, a Magyar Tagozat vezetője felhívta a figyelmet: minden szobor, minden emléktábla több, mint emléktárgy: jelképezik azokat az értékeket, amelyeket az ábrázolt személy képviselt. Gábos Zoltán tevékenysége értéket teremtett a magyar nyelvű felsőoktatás, a tudományos kutatómunka, valamint az ország fizikusközössége számára is. Olyan kiválóságot képviselt, amelyet a mai tudományos közösségnek meg kell testesíteni. (2024. november 15. – Krónika)
A magyar dráma megújítójára, Csiky Gergelyre emlékeztek a róla elnevezett iskolában
Az iskola névadójára, a magyar dráma megújítójaként ismert Csiky Gergely színpadi szerzőre emlékeztek az aradi magyar főgimnáziumban. A hagyományos Csiky-napot a Pankotán napvilágot látott író születésnapjához, december 8-hoz legközelebb eső hétvégén szokták megtartani, de az év végi választások miatt – mivel az iskola dísztermében szavazókörzetet rendeznek be – idén november 15-én, a Magyar Szórvány Napján szervezték meg, ezzel is jelezve: a számbelileg jelentős kisebbségben lévő aradi magyarság számára az iskola nemcsak tanintézmény, hanem a magyar nyelv és identitás megőrzésének fontos színtere. (2024. november 15. – Krónika)
Jogerős döntés az úzvölgyi fakeresztek ügyében
Elutasította a csíkszeredai bíróság az úzvölgyi katonatemetőbe tavaly júliusban kihelyezett fakeresztek ügyében benyújtott fellebbezést, melyben Csíkszentmárton és Hargita megye önkormányzata az ügyészségi vizsgálat folytatását kérte. Az ítélet jogerős, így az érintetteknek már nincs törvényes lehetőségük megkérdőjelezni a fakeresztek kihelyezését és ennek körülményeit. A temetőt gondozó Csíkszentmárton és Hargita megye önkormányzata az után fordult a bírósághoz, hogy a csíkszeredai ügyészség áprilisban vádemelés nélkül zárta le azokat a büntetőjogi eljárásokat, amelyeket az úzvölgyi katonatemetőben a román nacionalista Nemzet útja (Calea Neamului) egyesület által tavaly engedély nélkül felállított 150 fakereszt ügyében indított. Kérték a csíkszeredai bíróságot: vizsgálja felül az ügyészség megállapítását, és kötelezze a büntetőeljárás folytatására. (2024. november 19 – Maszol.ro)
ZeneVarázslat
A GENIUS Jótékonysági Alapítvány idén is színvonalas hangversennyel koronázta meg a hatodik alkalommal zajló ZeneVarázslat komolyzenei képzést Beregszászban. Az esemény alkalmával a zongoraoktatásban részt vevő, a kurzust sikeresen teljesítő kárpátaljai diákok és pedagógusok mutatkoztak be. Váradi Natália, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány igazgatója elmondta: „Immáron hat éve zajlik a képzés nálunk Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművész szakmai vezetésével. Az elmúlt években több mint 120 gyerek vett részt a programban, 7 művészeti iskolával és 21 pedagógussal dolgoztunk együtt. Ebben a tanévben 25 gyerek jelentkezett a képzésre.” Az igazgató kiemelte: céljuk, hogy egy klasszikus zenei tábort valósítsanak meg Kárpátalján. Ezért igyekeznek mindent megtenni. (2024. november 19. – karpataljalap.net)
Bakancsra fel!
November 18-án a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács könyvbemutatót tartott a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Győr-termében. Az eseményen Horváth Zoltán Bakancsra fel! című, 200 oldalas útikönyvét mutatták be, amely 35 különböző kárpátaljai túraútvonalat ismertet gazdagon illusztrált formában. (2024. november 19. Karpat.in.ua)
Wesselényi-gála
Nagy közönség előtt hatodik alkalommal tartották meg a zilahi Vigadó épületében a Wesselényi-gálát, melyen Wesselényi-díjjal jutalmazták a helyi magyarság megmaradásáért és fejlődéséért tevékenykedő közösségépítőket. Seres Dénes parlamenti képviselő elmondta, 2017-ben létrehozták a Wesselényi-díjat, mintegy köszönetet, megbecsülést nyilvánítva azoknak, akik az elmúlt években, évtizedekben keményen dolgoztak a szilágysági magyarságért. „Úgy gondoltuk, hogy minden közösség jelöljön olyan embereket, akiknek megköszönhetjük lelkes munkájukat, a sok-sok éven át végzett hatékony tevékenységüket, mert ők kivették részüket a közösségépítésben” – fogalmazott a képviselő. A díj átadásával hagyományt teremtettek, idén 27 személyt és 16 diákot jutalmaztak. (2024. november 22. – maszol.ro)
Az erdélyi tudományos élet kiválóságait díjazták a kincses városban
2024. november 22-én tartotta közös tudományünnepi rendezvényét az EME (Erdélyi Múzeum Egyesület) és a KAB (Kolozsvári Akadémiai Bizottság). Az ünnepi alkalom a kolozsvári Protestáns Teológia Intézet dísztermében köszöntésekkel és megemlékezéssel kezdődött, ezt követően plenáris előadások hangzottak el, majd az intézmények díjainak átadásával ért véget a délelőtti szekció. A KAB közleménye szerint a Tudomány Erdélyi Mestere Díjat Egyed Ákos történész vehette át a hosszú, eredményes, sikerekben gazdag történészi pályája, kiemelkedő tudományos életműve és a közéletben vállalt szerepe elismeréseként. Mint az a laudációban is elhangzott Egyed Ákos pályája majdnem egy évszázadot ölel át, a 95 éves akadémikus ma a legismertebb és legelismertebb erdélyi magyar történész. (2024. november 23. – Krónika)
Hagyományos menyasszonyi fejviseletek Szepsiben
„Feltettík a rozmaring koszorút“ címmel a nyitravidéki menyasszonyok hagyományos fejviseleteit és esküvői jelképeit bemutató kiállítás nyílt Szepsiben. A menyasszonyi fejdíszekből, helyi szóhasználat szerint pártákból, főkötőkből, férfi fejfedőkből, illetve viseletekből álló tárlat Jókai Mária neves néprajzkutató több évtizedes gyűjtése, kutatómunkája alapján állt össze, népi kultúránk mély jelentéstartalmát is feltárva. Kassa Megye Kulturális Központjának galériájában nagy érdeklődés övezte a megnyitót, amelyet a Gímesi Villő Hagyományőrző Csoport és az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes fellépése tett színesebbé. (2024. november 23. – ma7.sk)
Szoborparkot alakítanak ki Temerinben
A Baranyi művészházaspár hagyatékával színesítik a Kastélypark franciakertes részét Temerinben. A Szécsenkastélyhoz tartozó magyar örökség felújításához az európai uniós előcsatlakozási alapból biztosított eszközöket a temerini önkormányzat. A Közös értékeink – Kulturális együttműködés a modern és kortárs művészet és kultúra népszerűsítéséért elnevezésű pályázat keretében ugyanis a községi vezetés társult a bajai Türr István Múzeummal és a Szabadkai Városi Múzeummal egy közös projekt megvalósulásáért. Az IPA-projekt összértéke 750 ezer euró, ebből Temerin 347 ezer eurót költhet a tervek megvalósítására. A projekt vezető települése Baja, így a megnyitót a magyarországi településen szervezték meg október elején. A temerini képviselők között volt Petri Laura, a községi tanács mezőgazdasággal, vidékfejlesztéssel és környezetvédelemmel megbízott tagjai is. (2024. november 23. – Magyarszo.rs)