Vajdahunyadon emléktáblát avattak az 1951-ben kényszerlakhelyre hurcolt vajdahunyadi ferences szerzeteseknek. Korom Imre plébános és ft. Páll József P. Leó az erdélyi ferencesek főnök-helyettese celebrálta az ünnepi szentmisét. Ferenczi István az RMDSZ helyi szervezetének elnöke házigazdaként köszöntötte a jelenlevőket, megköszönte a szombathelyi Kovács Jenőnek, hogy évtizedek óta a szívén viseli a vajdahunyadi magyarság sorsát. A XIII. században alapított ferencrendnek Vajdahunyadon közel 600 éves múltja van. Amikor 1910-ben elkezdték a Boldogságos Szent Szűz mennybe menetelének tiszteletére az új templom építését, mellé zárdát is építettek, ahol 1951-ig teológiai oktatás folyt. Kovács Jenő 30 éve jár Vajdahunyadra. Mérnökökből és tanárokból egy olyan csapatot alakított, akik felvállalták a temetők tisztítását. A Bácskában 3 emléktáblát helyeztek el. Az 1848-49-es szomorú események emlékére. Jelenleg szombathelyiek és veszprémiek a társak, de van velük 3 szerbiai önkéntes is. Közülük ketten Hertelendi falviak, akiknek közös őseik vannak a vajdahunyadi székelyekkel. Az emléktábla ünnepi megáldása után, nemzeti és egyházi himnuszok eléneklése következett. Innen Kárpátaljára készülnek.
Pedagógusképzés Déván. A tavaszi vakáció első hetében a kolozsvári Gál Kelemen Oktatási és Módszertani központ és az RMPSZ Hunyad megyei szervezete, 2 napos továbbképző tanfolyamot tartott Déván, ahol a virtuális világban rejlő oktatói lehetőségeket tárgyalták meg Hunyad megyei, Maros megyei és bukaresti pedagógusok.
Hunyad megyében ismét hagyományosan ünnepelték meg a május elsejét. Déván a Magyar Ház udvarán László Gergely Pál ,,Elszenderült idők” könyvismertetésével kezdték a rendezvényt, amit zenés táncmulatság követett. Csernakeresztúron 13 órakor a vásártéren májusfa állítást tartott a Hagyományőrző Egyesület. Vajdahunyadon a Corvin Savaria Kulturális Központ udvarán ünnepelt a magyar közösség.
Dr. Hauer Erich