A farsang volt a központi témája a január 26-i Játszó- és alkotóháznak a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumban. A korábbi alkalmakhoz hasonlóan ezúttal is számos alkotómű- helybe várták a gyerekeket és a szülőket a szervezők. Egyebek mellett volt arcfestés, álarc- és képeslapkészítés, de a technikai játékok és a táncház is sokakat mozgósított. Ezúttal sem maradt el a Manó baba-mama klub, sőt a legkisebbek számára Ringató foglalkozást is szerveztek.
Programok kicsiknek és nagyoknak
„Amikor elindítottuk a most már tízéves játszóházat – valamikor meg kell ünnepeljük egy hatalmas tortával –, még nagyon kevés olyan esemény volt a városban, ahol a gyerekek magyarul, tartalmasan tölthették a szabadidejüket. Ezen szerettünk volna változtatni” – mesélte dr. Erdei Ildikó, a Bartók Béla Elméleti Líceum igazgatónője. Ma már tehetséggondozó, tehetségfelismerő programként tartják számon, amely többek között a kézügyességet, illetve az alkotókészséget is fejleszti. Szerencsére önkéntesekből sincs hiány: egy-egy alkalommal körülbelül húszan (óvó- és tanítónők, kézműveskedést kedvelő szülők, egyetemisták) gondoskodnak arról, hogy mindenki megtalálja a kedvére való tevékenységet. Egyébként a teljes csapat 60-70 főre rúg, tagjai főként szabadidejüktől függően önkénteskednek.
Tánccal (is) múlatták az időt
A gyerekek barátságos környezetben, több területen is kipróbálhatják magukat – akár a szüleikkel együtt –, és jó eséllyel nem fogják kudarcként megélni, ha valami nem sikerül. Például akkor, amikor nem jön ki egy-egy lépés az Eszterlánc Kulturális Egyesület által szervezett táncházban, ahol nemegyszer együtt mulatnak a szülőkkel. „Mivel Temesváron és Temes megyében kevésbé ismert a táncház fogalma mint szórakozási forma, azt szeretnénk, ha szép lassan beépülne az emberek tudatába, hogy népzenére is lehet szórakozni, méghozzá nem is akárhogyan” – mondta Pál Krisztina tanító néni, az egyesület munkatársa, aki örül annak, hogy minden egyes alkalommal újabbnál újabb arcokat lát a táncházban, illetve a különféle foglalkozásokon.
Néha az egész család kikapcsolódik
Egyszer az anyuka, máskor pedig az apuka kíséri el a gyerekeket a Játszó- és alkotóházba, de az is előfordul, hogy az egész család erre szánja a szombat délelőttjét. „A nagyobbik fiam felfedezte a technikai játékokat, a kislányom álarcot készített, a kisebbik fiam pedig a Manó klubban játszott. Én is jól éreztem magam, a férjem úgyszintén, gyorsan, tevékenyen töltöttük el ezt a néhány órát” – foglalta össze tömören a szombat délelőtt történéseit Péter Bernadett.
Nagyszerű lehetőség a bemutatkozásra
Maga a Játszó- és alkotóház a közösségi élmény, illetve a tehetséggondozás mellett a tanintézmény iránti bizalmat is erősíti; azokban is, akik még nem tudják, hová íratják be iskolaköteles csemetéjüket. Egy-egy ilyen foglalkozás révén a szülőben és a gyerekben is tudatosul, hogy hol van az iskola, milyenek a padok, mi van a falakon, és hogyan beszélnek a gyerekekkel a tanító nénik. Egyszóval hatékonyabb a szülői értekezletnél, az újsághirdetésnél és a fényképnél, ráadásul a tapasztalatcserének is kedvez. Január 26-án például a már iskolába járó, kétnyelvű családban élő gyerekek szülei meséltek azoknak a szintén vegyes házasságban élő szülőknek, akik csak ezután választanak iskolát a gyereküknek, gyerekeiknek.
Közeledik a beiratkozási időszak
„Az idei módszertan még nem jelent meg, valamikor február végén vagy március elején lesz az első beiratkozás. Volt egy első találkozónk novemberben, utána a Rákóczi-csomagokat juttattuk el minden nagycsoportosnak és óvodásnak, százhuszon- hat csomag ment ki a megyébe. Bízom benne, hogy ez is megerősítette a családokat abban, hogy érdemes magyar iskolában taníttatni a gyerekeket” – vázolta fel a közelgő beiratkozással kapcsolatos tudnivalókat dr. Erdei Ildikó.
Temesváron egyébként két osztály (egy hagyományos és egy Lépésről lépésre) indul a Bartók Béla El- méleti Líceumban, egy pedig a Gerhardinum Római Katolikus Teológiai Líceumban, és remélhetőleg a megye többi településén lévő iskolákba is annyi gyereket íratnak be, ahányra előzetesen számítanak.
Farkas-Ráduly Melánia