Tehetséges diákok temesvári seregszemléje
Tizenhárom erdélyi iskola, mintegy negyven, a természettudományok iránt érdeklődő diákja vett részt az elmúlt hétvégén a temesvári Bartók Béla Elméleti Líceumban kilencedik alkalommal megszervezett Dr. Toró László Tálentum verseny döntőjén. A döntőt megelőző fordulók alatt, a versenyben résztvevő iskolákban – Arany János Elméleti Líceum(Nagyszalonta), Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum (Barót), Bartók Béla Elméleti Líceum (Temesvár), Berde Mózes Unitárius Gimnázium (Székelykeresztúr), Bolyai Farkas Elméleti Líceum (Marosvásárhely), Csiky Gergely Főgimnázium (Arad), Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium (Kézdivásárhely), Kölcsey Ferenc Főgimnázium (Szatmárnémeti), Márton Áron Főgimnázium (Csíkszereda), Nagykárolyi Elméleti Líceum (Nagykároly), Orbán Balázs Gimnázium (Székelykeresztúr), Salamon Ernő Elméleti Gimnázium (Gyergyószentmiklós), Téglás Gábor Elméleti Líceum (Déva) – legalább háromszáz diák mérte össze tudását a fizika, kémia, biológia vagy számítógépes programozás tudományágak területén. A döntőben való megmérettetés mellett, a szervezők több kísérő programot is kínáltak a vendégeknek, megtekinthették a Temesvár Európa Kulturális Fővárosa projekt néhány létesítményét, a városnézés keretében Temesvár magyar múltjával ismerkedhettek, illetve a kísérőtanárok a tehetséggondozásra összpontosító szakmai műhelyen vettek részt.
A Bartók Béla Elméleti Líceumban ünnepélyes keretek között tartották meg a díjkiosztást. A verseny résztvevőit és a kísérő tanárokat dr. Erdei Ildikó iskolaigazgató és Halász Ferenc, a Bartók Béla Alapítvány elnöke, Temes megyei főtanfelügyelő-helyettes köszöntötték. Halász Ferenc kiemelte, hogy az idei, IX. Talentum versenyen vett részt a legtöbb tanintézmény (13), és a verseny történetében most először érte el a maximális 200 pontot az egyik versenyző. „A Bartók Béla Alapítvány immár 31 éve biztosít tanulmányi ösztöndíjakat, és támogatja a tehetséges diákokat, ezért elmondhatjuk, hogy számunkra a tehetséges diákok felkutatása, támogatása, táboroztatása, versenyeztetése prioritást jelent, így képzeljük a jövőben is ennek az iskolának az életét” – mondta Halász Ferenc.
A kilencedikes diákok közül a nagykárolyi Bűcs Máté, a legmagasabb 200 pontot érte el. A X. osztályosok mezőnyéből Nyári Tamás, az aradi Csiky Gergely Főgimnázium tanulója érte el a legmagasabb pontszámot és első helyen végzett, míg a XI. osztályosok közül Urkon Karola, a Csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákjának sikerült a képzeletbeli dobogó első helyét elhódítani. A népes mezőnyben a bartókos Kiss-Istvánfi Kinga a második helyen végzett.
A XII. osztályosok közül Páll Júlia, a Kézdivásárhelyi Dr. Csiha Kálmán Református Kollégium diákja a II. díjat érdemelte ki 146 ponttal.
A Bartók Béla Elméleti Líceum XI-es tanulója, Kiss-Istvánfi Kinga biológiából és fizikából készült. Elmondása szerint – mert különösen szereti –, a biológia tételt könnyebben oldotta meg, a másik tantárgyból kapott tételekkel is elboldogult, de a fizika továbbra is keményebb dió számára. Egyelőre nem egyértelmű hol fog tovább tanulni, de ami biztos az az, hogy valami biológiával kapcsolatos pálya jöhet számításba. A tételekkel kapcsolatban elmondta, hogy a tavalyi tételekhez viszonyítva az ideiek könnyebbek voltak, biológiából változatosabb feladatokat kellett megoldani és kreatívabb volt a tételsor. Kinga a jövő évi versenyen is részt fog venni és hasonló jó eredményben bízik.
Nagykárolyból érkezett a temesvári döntőre a kilencedik osztályos Bűcs Máté, aki történelmet írt: eddig ő az egyetlen résztvevő, aki maximális – 200 – pontot szerzett a versenyen. Az ifjú versenyző nem valamiféle bűvös recept alkalmazásában látja a siker kulcsát, hanem egyszerűen “sokat kell tanulni”. Fizikából és informatikából remekelt Máté, elmondása szerint az iskolában töltött órák mellett, odahaza is naponta általában három órát tanul. Az informatika tételt átlagosnál nehezebbnek találta, fizikából egyáltalán nem okozott gondot megoldani a feladatsort. Mindenképpen eljön jövőre is – ígérte a nagykárolyi diák, aki programozóként tervez érvényesülni az életben.
Kérdésünkre válaszként, dr. Erdei Ildikó igazgató elmondta, hogy igazából partneriskolánk, a Zentai Tehetséggondozó Gimnázium tanulói közül is jutottak be a döntőbe, de ők különféle okok miatt nem jöhettek Temesvárra idén, illetve azonos időpontban zajlott egy másik országos verseny is, ahová a Talentum verseny bartókos döntősei közül is részt vettek néhányan. Az igazgató kiemelte, hogy az eltelt kilenc év, és a résztvevők nagy száma megerősíti, hogy szükség van az ilyen, a tananyagra alapozódó, de a tanulók számára vonzóbbá tett versenyekre, örömmel vesznek részt a diákok a döntő előtti fordulókon is, és szívesen jönnek Temesvárra. A cél részben az volt, hogy sikerélményt, megmérettetési lehetőséget biztosítsanak azoknak a természettudományok iránt érdeklődő diákoknak, akik a tananyagot megtanulják, és kitartóak, gyakorlottak. “A kísérő tanárok szakmai műhelye egyik fontos részét képezi a rendezvénynek – hangsúlyozta dr. Erdei Ildikó – ugyanis a kisebb iskolákban, mint a Bartók Líceumban is, egy-két tanár oktatja az érintett tantárgyakat, egyszerűen helyben nincs kivel konzultáljanak egy-egy kérdésben. Sokszor előfordult, hogy a szakmai műhelyben tárgyaltuk meg számos, az oktatási folyamat fontos kérdését. Az évek során nagyon jó szakmai kapcsolatok alakultak ki a tanárok között, versenyen kívül is keresik egymást, illetve jóval több tanár kapcsolódott be a tételek kidolgozásának folyamatába. Fontolgatjuk a szakmai műhely fejlesztését, a szakmai hálózat megerősítését a zoldi képzési központban megszervezhető továbbképzésekkel. Számunkra a következő időszak egyik kihívását jelenti visszahelyezni a szakminisztérium által elismert versenyek listájára a Dr. Toró László Talentum versenyt, ugyanis más versenyekkel együtt valamilyen okból lekerült. Meggyőződésünk, hogy számos tényező idokolja rendezvényünk újrapozicionálását. Az idei verseny megszervezésében és lebonyolításában is rengeteget dolgoztak az érintett kollégák, akiknek ezúton is köszönetet mondunk, lelkes segítőknek bizonyultak a diákönkormányzat tagjai és nem utolsósorban megköszönjük támogatóinknak – a Bartók Béla Alapítványnak, a Kárpát-Medencei Tehetségkutató Alapítványnak, az Integráció Alapítványnak, az Új Ezredév Központnak – az önzetlen segítséget.”
Makkai Zoltán