Ebben a sorozatban olyan jeles alkotókra emlékezünk, akik térségünkben születtek vagy alkotó éveik során itt (is) tevékenykedtek és ezzel Temesvár, a temesi Bánság hírét emelték régiónkban éppen úgy, mint szakmai körökben. A bemutatott alkotókhoz évforduló kötődik. (BB)
Gorove László (Szamosújvár, 1780. jún. 2 – Pest, 1839. márc. 11.): író, az MTA l. tagja (1835). Az örmény származású Gorove család a 17. század végén telepedett meg Erdélyben, pontosabban Szamosújváron. Kezdetben kereskedéssel foglalkoztak, de a Rákóczi szabadságharcot követően már földbirtokos is volt közöttük. Gorove Kristóf nemesember, felesége beodrai Karácsony Veronika, öt gyermekük született: László, Lajos, Károly, Lázár és Mária. László fia, az 1819-ben született és 1881-ben elhunyt gattájai Gorove István politikus, miniszter, közgazdász, valóságos belső titkos tanácsos, a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt.
László Szamosújváron született, iskoláit Kolozsváron kezdte, kitűnt szorgalmával és tehetségével. Itt 1796-ban tanulótársaival előadták Kotzebue Embergyűlölés és megbánás c. darabját. Számos művészeti és tudományág iránt érdeklődött, jól megtanult latinul, németül és olaszul. Kolozsvárott bölcsészetet hallgatott, 1800-ban Pestre ment, az ottani egyetemen jogot tanulni. Az iskoláit kitűnő eredménnyel végzi, de nem fejezi be, 1802-ben, szülei halála után gazdálkodni kezdett. A gazdálkodás mellett az irodalomnak és a tudományok támogatásának élt.
Már Erdélyben támogatta a magyar nyelvű színjátszást, saját jövedelméből többször adományozott e nemes célra. Így 1808-ban a kolozsvári magyar színház fenntartására 50 forin- tot küldött, majd 1808. április 13-i levele nyomán Szamosújváron elhatározták, hogy a vagyonos polgárokhoz fordulnak támogatás végett. Életrajzírója, Bagi Gábor szerint minden bizonnyal 1810-ben költözött az Alföldre, bár egyes adatok szerint már előtte is élhetett a varsányi birtokon.
1823-ban királyi adományként nyert és a családnak utóbb nemesi előnevét adó Temes megyei Gattáját (1910-től Gátalja) felvirágoztatta. Az 1820-as években a temesi birtokára költözött, ahol helyben magyar iskolát alapított, mivel látta, hogy ezen a vidéken alig használatos a magyar nyelv. Fontos feladatának tekintette, hogy bizonyos kiváltságok révén Gátaljára magyar lakosokat hozzon, akik az általa emelt templomban magyarul hirdethették az Isten igéjét. A Kiskunságból, a külső-szolnoki részekről és Békésből hívott telepeseket, így magyarosodott meg – ma tudjuk: időszakosan – Gátalja és vidéke.
Temes mellett Gorove László Heves és Külső-Szolnok, valamint Békés vármegyék életében is tevékenyen részt vett, bár tisztviselői hivatalt számos felkérés ellenére sem vállalt. Szabadidejét inkább irodalmi, történeti-helytörténeti, valamint földrajzi és természetrajzi kutatásokkal töltötte, miáltal országos hírnévre és elismertségre tett szert.
Különböző inspirációk hatására Gorove a 19. század első évtizedében három ötfelvonásos színművet írt. Ezek nem sorolhatók a magyar drámairodalom nívós alkotásai közé, de kétszáz évvel ezelőtt a szerveződő magyar színjátszás fokozatos megerősödésében, fellendülésében mégis szerepet játszottak. Irodalmi értékét tekintve jelentősebb a Jeztid és Hábá, avagy a féltés és meghasonlás című szomorújáték, amely Paul Weidmann (1740–1810), a korabeli bécsi népies színházi szerző egyik művének átirata. A darabot előbb Kolozsváron, majd 1808-ban és 1811-ben Pesten is bemutatták. Gorove legjobb műve az Érdemes kalmár című ötfelvonásos darab volt. Ebben a szerző már szakított az idegen, múltbeli témákkal, és az eredmény az első magyar polgári dráma lett. Kolozsvárott többször bemutatták, a szerző 1807-ben ezt a darabot is megjelentette nyomtatásban, a saját költségén. Gorove irodalmi munkássága ezzel lezárult, irodalomelméleti téma még foglalkoztatta. Ezt mutatja a Tudományos Gyűjtemény 1820-as évfolyamában megjelent Idylle (vagy a Pásztorköltés) című dolgozata, ebben a műfaj történetét, jellemzőit, a szereplők típusait, megnyilatkozási formáit veszi sorra. Gorove utolsó szépírói alkotása az erkölcsi és politikai nevelés szándékával készült. A férjfiúnak tökéletességei című nagy terjedelmű könyv, Pesten jelent meg 1823-ban.
Gorove az 1810-es évek végétől felhagyott a szépirodalom művelésével, a Tisza mellé költözött ifjú birtokos figyelmét mindinkább felkeltették új lakóhelyének, illetve környékének érdekességei, jelenségei, látnivalói. Több, egymástól látszólag távol álló kérdéskör érdekelte. Tudományos tevékenysége a kor legjelentősebb folyóirata, az 1817-től induló Tudományos Gyűjtemény hasábjain megjelent tanulmányai alapján rajzolható meg leginkább, amelynek egyébként haláláig állandó és rendszeres írója, illetve előfizetője volt.
1819-ben megjelent dolgozata a meteorológia tudomány egyik első magyar munkája. A meteorológia mellett a biológia egyes kérdései is felkeltették figyelmét. Személyes élmények ihlették a még ebben az évben, a Tudományos Gyűjtemény VIII. számában megjelent Egy különös tüneménynek, az úgy nevezett Tisza virágzásnak le írása című dolgozatát. Ehhez számos személyes megfigyelést is végzett 1818 novemberében. Ezt követően Gorove munkálkodását mindinkább a történeti-helytörténeti kutatások jellemezték. Utolsó természettudományos munkája 1836-ban jelent meg: a Bihar megyei Kalugyer település környéki hőforrásokat mutatta be.
Gorove helytörténészi munkássága a magyar történettudomány históriájának egy igen sajátos, átmeneti időszakához kapcsolható. Újat csak a nagyszombati egyetem létrehozásával az országban megerősödő jezsuita forrásgyűjtő iskola hozott, amelynek kutatói módszereit aztán számos református történetíró is átvette. Gorove Szolnokról írott dolgozatai a korszak egyik első helytörténeti összefoglalásaként értékelhetők. E koraiság magyarázza, hogy ezekben megfigyelhető a hazai történetírás minden eredménye és egyben hiányossága is. A szerző ismeretei már a nyelvészet, az oklevéltan, néprajz stb. számos területére kiterjedtek, ugyanakkor még nagyok a hiányok is. Gorove gondosan elkerülte az adódó kritikus kérdéseket.
Gorovét a helytörténet mellett idővel a magyar köztörténet számos kérdése is érdekelni kezdte. A Tudományos Gyűjtemény 1824. évi V-VII. füzetében A’ Német Vitézi Rendnek leábrázolása címmel annak történetét foglalta össze alapításától egészen saját koráig. Gorove 1836-ban az Akadémiától megbízatást kapott egy monografikus munka elkészítésére a bánsági bolgár közösségek történetéről és leírásáról. Erre az ekkor már Temes megyében élő birtokosnak az Akadémián 1835. április 11-én a tárgyban tartott előadása adott okot. Végül a témában egy tanulmányt és egy kis kiegészítést jelentetett meg a Tudományos Gyűjtemény hasábjain, bár elképzelhető, hogy a tárgyban egyes gyűjteményekben még további kiadatlan kéziratok is lappanganak.
Gorovét majd két évtizeden keresztül alapvetően a kibontakozóban lévő magyar nemzeti irodalom ügye érdekelte. Nemcsak az irodalomban játszott fontos szerepet és az első magyar polgári dráma írójaként ismert, hanem számos tudományág (történetírás, helytörténeti kutatás, néprajz, biológia, meteorológia) meghonosításában is fontos szerepet játszott. Hivatalt nem vállalt, bár felkérték rá; egyedüli örömét a tudományokban és gazdaságban lelte. Kiváló gazdasági szakemberként bérelt és szerzett bir- tokokat.
A nemzet és nyelv ügyében szerzett érdemeiért a Magyar Tudományos Akadémia 1835. szeptember 11-én levelező tagjává választotta.
1839-ben testvéreivel együtt 1000 forintos alapítványt tett az MTA-n széptani és művelődéstörténeti művek jutalmazására.
Fontosabb munkái: Az érdemes kalmár (az első m. iránydráma, Buda, 1807); A jegyesek Carthagóban vagy a nagy Scipio (németből magyarított r. Buda, 1807); A férjfiúnak tökéletességei (Pest, 1823); Eger városa történetei (Pest, 1828).
Források: Szinnyei József Magyar írók élete és munkái; Gorove László, 1780–1839. Szolnok város első történetírója; bev. Bagi Gábor, szerk. Gulyás Katalin, Jámbor Csaba; Damjanich János Múzeum, Szolnok, 2016.