Temesvár Európa Kulturális Fővárosának a megcsúfolása lenne, ha a bánsági magyarok kultúrházát szállodává alakítanák át.
Negyedik hete téma újra a Székely László műépítész tervei alapján a bánsági magyar közösség összefogásával épített, és1930-ban Temesváron rendeltetésének átadott Magyar Ház ügye.
Az ingatlan mai tulajdonosa az átalakítási és építkezési szándékát január 9-én a bejárati ajtóra kifüggesztett tájékoztatón hozta nyilvánosság- ra. Erről a szándékról az ezt követően megjelent első, január 11-i lapunkban tájékoztattuk a magyar közösség tagjait. A hír alapján számos Olvasónk fordult tiltakozó véleményével közvetlenül, vagy az RMDSZ iroda közvetítésével, Sipos Ilona városi tanácsos közreműködésével a Temesvári Urbanisztikai és Városfejlesztési Igazgatósághoz. Ugyanakkor a magyar közösség érdekeit sértő hírről értesülve a Magyarországon tartózkodó Szász Enikő színművésznő, a Temesvári Magyar Nőszövetség elnöke levélben kezdeményezett egy olyan megbeszélést, amelyen – áttekintve az ingatlan eltulajdonításának eddigi folyamatát – a közösséget valamilyen formában képviselő személyek megbeszélhetik azokat a lehetőségeket, amelyekkel megakadályozható az ingatlan rendeltetésének megváltoztatása.
A Magyar Ház átalakítása és tulajdonlása kapcsán a hír nyilvánosságra hozatalát követő január 18-i lapszámunkban emlékeztettük közösségünk tagjait a Magyar Ház történetére 1930-tól napjainkig. A kialakult helyzettel kapcsolatos véleményét Marossy Zoltán, az RMDSZ Temes megyei szervezetének elnöke ugyanebben a lapszámban fejtette ki. Legutóbbi, január 25-én megjelent la- punkban pedig Molnár András ügyvéd részletesen tájékoztatott a Magyar Ház jogi helyzetéről.
A temesvári Magyar Ház sorsáról január 24-én Szász Enikő kezdeményezését felkarolva dr. Erdei Ildikó a Bartók Béla Elméleti Líceum igazgatója megbeszélésre hívta a bánsági civil szervezetek, egyházak képviselőit, tanácsosokat, egyetemi tanárokat, politikusokat, részvényes leszár- mazottakat, akik a tanácskozás során megoldást kerestek a Magyar Ház jövőjét illetően. A jelenlegi helyzet ismertetése után különböző megoldások, javaslatok hangzottak el.
Az 1929-ben bejegyzett Magyar Ház részvényeseinek leszármazottai közül jelen volt a találkozón Pogány András, nyugalmazott mérnök, aki egyik tagja volt a legutóbbi, sikeres kimenetelűnek mondható per felperes csoportnak. Pogány András tehát a bánsági magyar közösség tagjaként, de részvényes leszármazottként is a magyarság kulturális hagyatékának, a Magyar Ház örökösének tekintheti magát. Érthető tehát, hogy szinte elsőként nyújtotta be tiltakozását a Magyar Ház átalakítási terve ellen.
Pogány András a megbeszélésen elmondta, hogy beadvánnyal fordult a temesvári polgármesteri hivatalhoz, személyesen Nicolae Robu polgármesterhez, a hivatal jogügyi osztályához, a városrendezési és -fejlesztési igazgatósághoz, a Temes megyei Műemlékvédelmi Igazgatóság- hoz, továbbá személyesen Marossy Zoltánhoz, az RMDSZ Temes megyei szervezetének elnökéhez, Winkler Gyula európai parlamenti képviselőhöz és Tamás Péterhez Magyarország Temesvári Tiszteletbeli Konzuljához. Hozzászólásában kifejtette, hogy minden eszközzel meg kell akadályozni a bánsági magyar közösség kulturális hagyatékának a végleges eltüntetését, ugyanis – mint mondotta – 1919-ben, akik Gyulafehérváron a nagy egyesülésre szavaztak, azok megígérték, hogy a Romániában élő kisebbségeknek, így a magyar közösség tagjainak is, megmaradnak a jogaik nyelvük és kultúrájuk megőrzé- séhez. Hozzátette, hogy Temesvár multikulturalitásának egyik példája az is, hogy itt 1930-ban a magyarság kultúrájának olyan létesítménye épült fel mint a Magyar Ház, amelynek megőrzése jó példa lehet abban, hogy városunk, mint a 2021-es Temesvár Európa Kulturális Fővárosa valóban megérdemli ezt a rangos címet. Márpedig a város multikulturalitásával szembe megy és Temesvár Európa Kulturális Fővárosának a megcsúfolása lenne, ha a bánsági magyarok kultúrházát szállodává alakítanák át. Éppen ezért ezt a műemlék értékű létesítményt, a Bánság és Temesvár egész lakosságának érdekében védelembe kell helyezni.
Végül, a január 24-én megtartott tanácskozás moderátora dr. Erdei Ildikó úgy értékelte, hogy hasznos és egymást megerősítő eszmecserére került sor, amelyen beszámoló hangzott el a Magyar Ház visszaszerzése érdekében kifejtett eddigi erőfeszítésekről, megvizsgálták a jelenlegi hely- zetben a jogi, műszaki, műemlékvédelmi és pénzügyi lépések megtételéhez a lehetőségeket és úgy döntöttek, hogy miután ezekben a kérdésekben megtörténnek a szükséges lépések, újabb megbeszélésen határozzák el a további teendőket.
Graur János
*
Lapzártakor értesültünk arról, hogy a Magyar Ház átalakítási tervének az első pontját a PUZ-t tárgyaló bizottság elutasította.