A paradicsom betegségei – tünetek a levélen
Ha hetente alaposan átnézzük, kacsoljuk a növényeket, akkor nagyobb eséllyel vesszük észre, ha valami megtámadja a növényeinket.
A korai ragyasodás a paradicsom leveleit, szárát és termését károsítja: sötét körkörös foltok jelennek meg a leveleken, először az idősebb levelek felületén fedezhetjük fel őket. A levél többi része gyakran megsárgul. A beteg levelek korán elszáradnak, aminek következtében a terméseket túl sok napfény érheti és megéghetnek. A korai ragyásodást egy olyan gomba okozza, amely az elszáradt növényeken vagy a talajban telel át. Olykor pedig a máshonnan átültetett zöldségtövekkel kerül be a veteményeskertbe. A gomba megfékezése érdekében távolítsuk el a fertőzött növényeket,száraz maradványaikat. A csapadékos időjárás kedvező körülményeket biztosít a gomba kialakulásához. A gombásodás elkerüléséhez használjunk réz vagy kén alapú permetezőszereket.
A szürke levélfoltosság kizárólag a paradicsomleveleket támadja meg: a leveleken apró, sötét pöttyök jelennek meg, amelyek a levél mindkét oldalán láthatóak. Idővel ezek a pöttyök megnőnek, színük pedig szürkésbarnára változik, majd a foltok megrepedeznek, és leesnek, lyukakat hagyva a levelekben, aminek következtében a levél többi része is megsárgul, és elszárad. A betegség gátolja a termésnövekedést. A fertőzés továbbterjedése érdekében távolítsunk el minden fertőzött növényt, illetve az ezekről lehullott növényhulladékot is. Egy másik lehetőség: olyan paradicsomfajták kiválasztása, amelyek ellenállnak a fertőzéseknek.
Korai ragyásodás
A paradicsomvész a paradicsom legveszedelmesebb betegsége nemcsak a leveleket, a termést is károsítja: a leveleken zsíros hatású szabálytalan foltok jelentkeznek. Olykor a foltokat fehérpenész veszi körül, a penész kimondottan akkor alakul ki, ha magas a csapadékmennyiség. Idővel a szárakon elfeketedés is jelentkezhet a terméseken is. Mivel a kórokozó a krumplit is megtámadja, gyakran telel krumpli maradványokban.
A szeptóriás levélfoltosság, olykor összetéveszthetjük a paradicsomvésszel, a leveleken található papírszerű, elvékonyodott foltokban apró, fekete pöttyök jelentkeznek. Ebben az esetben is a gomba először az idősebb leveleket támadja meg. Kezelése: a réz alapú permetezőszerek segíthetnek a fertőzés visszaszorításában.
Sclerotium rolfsii okozta penész. A penészgomba a szár és a talaj találkozásánál jelentkezik. A szár alsó részén sötét kerek foltok alakulnak ki, a gomba a paradicsomtő szárát támadja meg, fiatal palánták gyakran elszáradnak. A tövek átültetése nagy segítségünkre lehet. A kalcium, és a különböző ammónia tartalmú trágyák is némi védelmet nyújhatnak a gomba ellen.
Szeptóriás levélfoltosság
GYÜMÖLCSÖSKERT
Legfontosabb munkák: szamóca visszavágása a betakarítás után, a málna virágzása vége táján második trágyázást igényel, a lehullott gyümölcsöt azonnal távolítsuk el, hogy megelőzzük a gombabetegségeket, a gyümölcsfák vízhajtásait távolítsuk el, a fák tányérját levágott fűvel mulcsozzuk, a talaj ezáltal jobban tárolja a nedvességet.
SZŐLŐ
Milyen szőlőápolásra van szükség júniusban és hogyan kell azt megfelelően elvégezni A műtrágyázás, a szőlő kötése, a betegségek és kártevők elleni permetezés, a metszés, a szorítás csak néhány olyan tevékenység, amelyet fontos, hogy rendszeresen végezzenek, amikor szőlőt lédús, édes gyümölcsökkel termesztenek.
Amikor a bogyók borsóméretűvé nőnek, a bokrokat gombaölő szerekkel (például “Ridomil Gold” vagy “Topaz”) permetezik, hogy megelőzzék és kezeljék a lila foltot, a lisztharmatot, a gyümölcsöt és a szürke rothadást, a lisztharmatot. Általában elegendő havonta 1-2 bőséges locsolás. A levél axiliban kialakuló mostohaanyákat időről időre eltávolítják. Júniusban megcsípik, rendszeresen eltávolítják a felesleges szőlőket és a petefészek árnyékoló leveleit. Ezek az intézkedések lehetővé teszi az egyenetlen világítást és a szellőzést.
Metszés, hajtások. A hónap végén a hajtások végét az antennák után megcsíptetik vagy levágják, és a második csomó után 5 levél marad. Vágja meg azoknak a szőlőknek a tetejét, amelyek 2,5 m-re nőttek fel. Az mostohatestvér eltávolításakor hagyjon 1,5–2 cm magas csonkot a helyén, akkor új hajtás nem jelenik meg ezen a helyen.
Locsolás. Erőteljes gyökérzettel rendelkező felnőtt szőlőt gyakorlatilag nem kell öntözni. Ha a nyár száraz, elegendő 1-2 bőséges öntözés. A fiatal palántákat hetente egyszer öntözik, növényenként 10 liter mennyiségben.
Az oltás segítségével több fajtát termesztenek egy bokoron, ami akkor kényelmes, ha a parcella kicsi, és nincs mód a nagy szőlőterület megbontására. A szőlő dugványokat többféle módon ültetik. Júniusban és júliusban zöld dugványokkal ültetik őket zöld hajtáson.
Dr. Csősz János