Hagyományújító szándékkal indítja a Kölcsey Egyesület a Kölcsey csütörtök című sorozatot – mondta hétfőn délután a Minorita Művelődési Házba összegyűlt mintegy nyolcvan főnyi közönségnek a délután házigazdája, Fekete Károly. A két világháború között ugyanis a városban igen népszerű volt ez a közművelődési rendezvény, így ennek mintájára az idei, most kezdődött s majd a jövő júniusban záródó évadban havonta hívnak meg egy-egy jeles előadót.
Az első meghívott Bogdan Adamczik, lengyel nemzetiségű minorita atya, a jelenlegi miskolci plébános volt. Őt jól ismerik az aradi római katolikus hívek, hiszen 2001-től négy éven keresztül missziós papként szolgált Aradon a belvárosi minorita templomban, a plébánosi tisztséget is betöltötte.
A több mint egyórás előadása lényegében az 1965-ben született szerzetes doktori disszertációjának a kivonata volt. Témája páter Kelemen Didák tevékenységének, személyiségének bemutatása. Kelemen Sámuel a Székelyföldön, Kézdialmáson született 1683-ban, Kézdivásárhelyen tanult, onnan került Eperjesre a teológiára. 1707-ben szentelték pappá, Didák néven lett szerzetes. Bogdan atya szerint ő lett a magyar minoriták legnevesebb alakja, a 18. század legkiválóbb minoritája. Miért is?
Áldásos tevékenysége egybeesett a Rákóczi-szabadságharc utáni korszakkal. A törökök ellen vívott és a kuruc-labanc háborúk után ugyanis egy elpusztított, kifosztott ország maradt. Nagybánya környékén mindössze két plébániát számoltak meg! Mindent újra kellett szervezni. Kelemen Didák Károlyi Sándor gróf bizalmasaként megkezdte a plébániák szervezését, templomok, rendházak, iskolák építését. Közben a pestisjárványok idején betegeket gyógyított, szegényeket segített, országrészek között létesített kapcsolatot. Magyar főnemesi családoknál kilincselt, hogy hazahozassa a tatár és török fogságba hurcolt rabokat, a rendházakban katolikus és protestáns nemes fiataloknak ökumenikus képzést biztosított. Úgy teljesítette papi hivatását, hogy egyaránt megbecsülést szerzett a római katolikus és a protestáns lakosság körében. A Felső Tiszavidék apostolának is nevezték.
Halála (1744) után négy évvel már megkezdődött boldoggá avatásának procedúrája, de az a mai napig nem fejeződött be. Bogdan atya előadásának ez is egy érdekes fejezete volt.
Érdemes volt meghallgatni!
Ujj János