Az Európai Unióban vetődött fel ez a kérdés: Ki az aktív gazda? S mikor vetődött fel a kérdés? Akkor amikor nehéz összegeket fizetett ki közvetlen támogatásként az EU a golfpályákra, vasutakra, repülőterekre, vízművekre azon az egyszerűen hangzó meghatározásra, hogy ezek a kataszteri nyilvántartásban szántóföldekként vagy éppen kaszálókként vannak nyilvántartásba véve. Ezt a visszás helyzetet próbálja megoldani az EU a 2015-ös évtől kezdődően.
De ehhez meg kell határozni azt is, hogy ki is az aktív gazda, s kinek jár a támogatás? Ennek egységes meghatározására az Európai Parlament és Tanács 2013/1307-es számmal a következő határozatot hozta. ”Nem részesülhet közvetlen kifizetésben a természetes vagy jogi személy, illetve természetes vagy jogi személyek olyan csoportja, akinek vagy amelynek a mezőgazdasági területe főként természetes módon legeltetésre vagy növénytermesztésre alkalmas állapotban tartott terület és aki illetve amely a szóban forgó területen nem végzi el a tagállamok által a 4. cikk (2) bekezdése b pontjának megfelelően meghatározott minimumtevékenységeket. Lássuk mit mond a 4. cikk b. pontja:
A rendelet értelmében:
Mezőgazdasági tevékenység
mezőgazdasági termék termelése, tenyésztése vagy művelése, ideértve a betakarítást, a fejést az állattenyésztést és a mezőgazdasági célból történő állattartást a mezőgazdasági terület olyan állapotban tartása, hogy az a hagyományos mezőgazdasági módszereken és gépeken túlmutató külön előkészítés nélkül alkalmas legyen legeltetésre vagy növénytermesztésre, vagy a természetes módon legeltetésre vagy növénytermesztésre alkalmas állapotban tartott mezőgazdasági területeken a tagállamok által meghatározandó minimumtevékenységek elvégzése.
Aktív mezőgazdasági termelő
Nem részesülhet közvetlen kifizetésben az a természetes vagy jogi személy illetve természetes vagy jogi személyek csoportja, akinek, illetve amelynek az esetében a következők egyike fennáll:
a. – a legutolsó pénzügyi évben a közvetlen kifizetések éves összege nem éri el mezőgazdasági tevékenységekből származó éves teljes bevétele 5%-t vagy
b. – mezőgazdasági területe főként természetes módon legeltetésre vagy növénytermesztésre nem alkalmas állapotban tartott terület és a szóban forgó területen nem végezte el a 4. cikk 1. bekezdésének c. pontjának megfelelően a tagállamok által meghatározott minimumtevékenységet.
A szabály nem alkalmazandó az olyan mezőgazdasági termelők esetében, akik az előző évben 5000 eurónál kisebb öszszegű közvetlen kifizetésben részesültek.
Temes megyében, hogyan alakul eszerint a magyar termelők helyzete?
Abból kell kiindulnunk, hogy gazdáink közül kb. hánynak van 5000 eurónál nagyobb támogatottsága. Ugyanis az itteni birtok, lévén telepes birtok, kevés esetben haladja meg a támogatásban jelezett kb. 12 hektárt. Ilyen esetünk nem lehet sok, falvanként kb. 2-3 eset átlagban. (Lehet, hogy vannak falvak ahol több is van pl. Pusztakeresztúr, Porgány, de vannak falvak, ahol egy sincs. pl Újszentes, Újmosnica.)
Ez a kitétel lecsökkenti az aktív gazdák számát. Viszont vannak olyan gazdák, akik elég nagy területet bérelnek 50-100 hektárig és kevesebb esetben ezen felül is. Ezeknek ügyelni kell, hogy földjeiket megdolgozzák, kaszálóikat, legelőiket karbantartsák s azokon állatokat tartsanak. Nem jön számításba a még mindig elég nagy megdolgozatlan terület, ugyanis ezekre nem jár támogatás.
Véleményem szerint egyszerű gazdaésszel, könnyebben meg lehetne határozni azt, hogy ki jogosult támogatásra. Eszerint mindazok akik napi munkájukkal gabonát, takarmányt, ipari- és gyógynövényeket, zöldséget, gyümölcsöt, virágot termelnek, és esetenként feldolgozva értékesítik, állatokat tartanak vagy tenyésztenek s azok termékeit feldolgozva értékesítik, ezek mind aktív gazdák. B.K.K.