MADARAT TOLLÁRÓL, EMBERT BARÁTJÁRÓL
A nagy Amerika nagy elnöke barátomnak titulálta a már nem Nagy Románia elnökét, a tengerészt, amikor a napokban Lengyelországban találkoztak. Sok más emberi kapcsolattól eltérően – mondják a filozófusok – a baráti viszonyoknak nincs intézményes hátterük, a barátokat nem kötik össze formális kötelezettségek, sem szankciók, a barátságot nem szabályozza törvény. A szóban forgó két elnök esetében ez nem egészen így áll. Ezt a barátságot igenis formális kötelezettségek és törvényerejű megegyezések szabályozzák. Ez tulajdonképpen fegyverbarátság. A fegyyvereket Amerika adja (nem ingyen) és Románia veszi (jó pénzen).
Dehát Amerika már ilyen. Nem önzetlen barát. Amerika nagyon jó barát minden olyan országgal, ahol kőolaj található, legújabban palagáz, márpedig Románia ilyen ország. Ahol sok palagáz található. Amelyet amerikai cégek akarnak kitermelni. Tiszta barátságból, amiért egyfolytában a demokráciánkat meg a szabadságunkat féltik.
Putyin elvtárs is a szabadságunkat félti, ő kőolaj meg palagáz dolgában nem olyan körülményes. Választhatunk az amerikai szabadság és az orosz szabadság között. Ha már ennyire korlátozott a választási lehetőségünk, én az amerikaiak barátságát választanám. Már csak azért is, mert kólával csábítgatnak, nem vodkával. Meg fast foodokkal, amelyeket ugyan nem szeretek, de mégis más az, ha fast foodot kínálnak, mintha a fast foodhoz valókat elharácsolnák. No meg az amerikai katonák fizetnek a fogyasztásért, nem úgy, mint az oroszok, akiknek a fogyasztását is mi fizetjük.
Úgynevezett baráti viszonyokkal vannak átszőve a kapcsolataink. Épp most tartózkodik kies hazánkban a Nemzetközi Valutaalap küldöttsége, amely barátsággal kölcsönöket ad kamatok ellenében és előírja, mit kéne tennünk, hogy a kölcsönbe kapott valutát is viszontláthassák.
Csupa barátok vesznek körül. Minek nekünk ellenség, ha ilyen barátaink vannak?
Baráti viszonyban volt miniszterelnökünk, a doktor úr is, a szocialista, a liberálisok álmoskájával, aki most felébredt, és rájöhetett arra, hogy ez a két ideológia üti egymást. És mivel az ideológiák csak képletesen ütik egymást, a két elnök, a szocialisták és a liberálisok elnöke, most szorgalmasan rugdossa egymást. Ez a barátság a nem alkalmas személyek elutasításával kezdődött. A barátság, amely eddig összekötötte őket, a közös politikai programjuknak volt köszönhető, amely egyetlen mondatban fogalmazható: Abcúg Basescu. Ennyi. Mintha minden bajunk egyetlen forrása elnök urunk, a tengerész lenne, ami jaj de jó lenne, mert akkor nem volna olyan körülményes megszabadulni a bajainktól. Csak tőle kellene megszabadulni, ami néhány hónapon belül meg is történik, mivel Románia népe hamarosan új elnököt választ, hogy aztán visszasírhassa a régit. Mert amint új elnököt választ a nép, mindig eltolja a kalapács nyelét.
Nemrég egy polgár leköpte elnök urunkat, a tengerészt. Volt olyan tévé, amely szinte nemzeti hőssé avatta a jónyálú fiatalembert. El si vitték megvizsgálni az elmebeli állapotát. Ezen is felhábodott az illetékes média. Amelyet sokan csak azért nem köpnek le, mert úriemberek, vagy úgy vélik, minek köpdösni azt a képernyőt, ha a stúdióba már nem tudnak bejutni.
Madarászokat kellene alkalmazni tanácsadóknak a közelgő elnökvákasztásra. Mondják meg azok a javasoltak tollának alapján, mennyit érnek. Még mielőtt elnökként elkezdenének tollasodni.
Persze (halász, vadász) madarász üres tarisznyában kotorász. Mintha az egész ország madarászokból állna. A madarászok azonban tudják azt is, hogy ritka madár az igaz barátság.