Hét esztendeje kezdte el KERESZTES PÉTER munkáját Temesváron, a Román Televízió magyar adásának szerkesztőjeként. Hogy munkából nem volt hiány a számára teljesen új térségben, bizonyítja a szerdán 12 órától a TVR3-as csatornán, illetve kedden és csütörtökön 15.30-tól a Temesvári RTV csatornán sugárzott Körkép a végekről című műsor sokszáz adása, amelyben figyelemre méltó műfaji változatossággal és igényességgel tárta a televízió nézői elé a bánsági közösségek mindennapi életét. Ugyanakkor felülírva a földrajzi határokat, a közösségi oldalakon közzétett anyagain keresztül a legszélesebb nézői körnek szerkesztette meg tükörképét a bánsági végeknek. Rangos szakmai szervezetünk, a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete a 2020-as esztendő nívódíjának odaítélésével ismerte el Keresztes Péter munkásságát, amelynek kis részletét a nézők nemrég tekinthették meg, a Temesvári Magyar Nőszövetséggel közösen készített Székely László, a városépítő című filmet, amelyben sikerült hiteles, elfogulatlan és nagyhatású képet alkotni Temesvár épített örökségének megteremtőjéről. Az alkotást nemcsak a magyar, hanem a román nézők is nagyra értékelték.
– Mindig is újságírónak készültél?
– Sohasem gondoltam a klasszikus értelemben vett újságírói pályára. Mivel a képi világ vonzott, mindig az operatőri munka volt számomra a kihívás. Több évig csak ezt a munkát végeztem Kolozsváron, majd Bukarestben operatőrként dolgoztam a Duna TV-nek. Egy adott pillanatban váltanom kellett, így kerültem a Román Televízió magyar adásához, ahol egy ideiglenes szerkesztői állást töltöttem be. Abban az időszakban kezdtem el szerkesztői munkát is végezni, sok minden más mellett. Temesváron hasonló volt a helyzet, itt is szerkesztői állásra jelentkeztem, amibe viszont minden belefér, magyarul egyszemélyes stábként működöm ma is. A legelején kissé hátrányosnak éreztem az újságírói szaktanulmányok hiányát, hiszen a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Film, Fotó, Média szakán végeztem. Rövid ideig egy marosvásárhelyi televíziónál, majd Kolozsváron a Realitatea TV helyi stú- diójában voltam operatőr. Mindkét helyen román közegben. Majd következett a Duna TV-s időszak, később a Román Televízió magyar adásának munkatársa lettem. Nagyon szerettem a bukaresti munkámat, ott valóban adottak voltak a szakmai fejlődés lehetőségei… Bukarestből egy létszámcsökkentéssel járó átszervezés nyomán kerültem a temesvári stúdióhoz. Fontos tényező volt, hogy feleségemnek (Kedves Emőke rendező – szerk. megj.) rendezői állást ajánlottak a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színházban. A temesvári magyar társulat jó hírét ismerve, nem volt kérdéses temesvári áttelepedésünk.
– Az említett műsor adásait megtekintve – a tematikai változatosság mellett – látható, hogy műfajtól függetlenül Keresztes Péter filmez, megoldja a világosítást, megszerkeszti az anyagot, egységgé gyúrja, majd fordít és feliratozza azt. Azért csak van kedvenc műfajod?
– Úgy érzem, hogy a hosszabb riportokban tudom felszínre hozni mindazt, amit kínál a téma. A másfélperces, rövid „híradós” anyagokat nem igazán kedvelem, bár elismerem a kommunikációs hatékonyságukat, és felettébb hasznos voltukat. Az külön szakmai élvezet, amikor képileg valamit hozzátehetek egy-egy anyaghoz, ezzel részben gazdagítva a különben meglehetősen „száraz” felvételt, részben a néző számára tehetem befogadhatóbbá azt képi hangulati elemek beépítésével. Számomra ez az igazi kihívás. Az önmagukon túlmutató témák szintén kihívást jelentenek számomra, főleg amikor sikerül saját magam felfedeznem, körüljárnom és bemutatnom egy-egy témát.
– A bánsági szórvány közege biztosít erre lehetőséget?
– Egy olyan ember számára mint én, aki tömbben nőtt fel, és leginkább magyar közegben mozgott, ez egy nagyon furcsa élettér, és nagyon más hangulat. Nem született bánságiként, én bármire rá tudtam csodálkozni, ebből a szempontból ez nekem jó terepnek bizonyult. Még mostanában is vannak a helybéliek számára teljesen hétköznapi dolgok, amelyek számomra teljesen szokatlanok. Belső-erdélyiként például a Bánság különleges történelme egyáltalán nem volt a látószögemben, de a nyelvi, etnikai és kulturális sokszínűség, illetve az ebből adódó egyedisége a térségnek megfogott. Ahogy a nagyváros különleges szellemisége is. Vannak dolgok, amelyek felett elsiklik a született temesváriak figyelme, számomra viszont különleges élményt jelentenek. Még ennyi év után is, amikor úgy érzem, hogy a magyar közösségben megtaláltuk a helyünket.
– Keresztes Péter egyszemélyben a temesvári magyar televízió teljes stábja. Milyen mozgásteret biztosít ez a különleges helyzet?
– Meggyőződésem, hogy előnyei és hátrányai is vannak e helyzetnek. Legnagyobb hátrányként élem meg a visszacsatolás hiányát. Azt, hogy nincs kivel megbeszélni, megtervezni a munkát. Egyedül dolgozva, viszonylag nagy a hibalehetőség. Előfordulhat, hogy lemaradok valamely fontos eseményről. Viszont megvan a munka beosztásának és a témaválasztásnak a szabadsága. Dokumentumfilm készítése során kimondottan hasznos, hogy egyedül dolgozom. Egy-egy interjú készítésekor is tapasztaltam, hogy közlékenyebb a megkérdezett személy, amikor egyedül nekem nyilatkozik, mint amikor egy riporter, világosító és egy operatőr, meg netán egy szerkesztő veszi körül. Szerencsére a televíziónál megvan a bizalomra alapuló szabadságom a munkavégzés vonatkozásában: akkor, és úgy dolgozom, amikor nekem a legjobban megfelel annak érdekében, hogy az adás időben elkészüljön. Ennek köszönhetően sikerül időt biztosítanom a három gyermekkel gyarapodott családomra is. A feleségem is eléggé elfoglalt, de amennyiben csak lehet arra törekszünk, hogy minél több időt lehessünk együtt.
– Legutóbb egyetlen mobiltelefonnal készítettél egy beszámolót, amelyet megtekintve, esetleg a szakemberek láthatták, hogyan készült, az átlagos tévénézők semmiképpen sem. Ezek szerint az egyszemélyes stáb lépest tart a technika fejlődésével?
– 2015-ben vettem részt egy budapesti képzésen, ahol már akkor arról beszéltek nekünk, hogy a jövőt az okostelefonos filmezés jelenti… Egy teljes héten keresztül azt tanultuk, hogyan filmezzünk és vágjunk mobiltelefonnal. Nekem nagyon megtetszett ez az – öt évvel ezelőtt – merőben új műfaj. Igyekszem tartani a rohamos tech- nikai fejlődéssel az iramot, ugyanis a technika megkönnyíti a munkámat, a lépéshátrány idő- és minőségi veszteséget okozhat.
– A világjárvány új helyzet elé állította a sajtó minden ágazatában dolgozókat is. Milyen helyzetbe hozta, milyen lehetőségeket biztosít a tévések és Keresztes Péter számára a járvány miatti bezárkózás?
– Pontosan éreztem az elmúlt évben, hogy a nagyméretű állvány, a viszonylag lassú kamera nem tesz jó szolgálatot munkámban. Ezért is váltottam a mobiltelefonra. Annál is inkább, hogy eleinte az anyagok kizárólag online felületre készültek. Gyorsan elkészülő, tömör, célratörő anyagokra volt szükség. Ezek elkészítésére biztosított lehetőséget az okostelefon. A világjárvány teljesen felborította a temesvári stúdió életét is. Egy hónapig szünetelt a műsorok sugárzása is. Ezek után napi szinten készítettük a közösségi oldalakra feltöltött anyagokat, ami jelentősen felgyorsított munkamenetet igényelt, másrészt a biztosította a nézői visszajelzések lehetőségét. Nagyon örülök, hogy az online felületeknek köszönhetően látványosan megnőtt a műsor nézettsége. Eddig nem igazán foglalkoztunk központi és helyi szinten sem a közösségi oldalakon való megjelenítéssel, jelenléttel, viszont a nézőtáborunk megháromszorozódott az elmúlt év alatt, ami a továbbiakban is mondhatom, hogy kötelezővé teszi a jelenlétet. Minderre reklámköltség és az anyagok minőségi szintjének feladása nélkül került sor. De azt is el kell mondanom, hogy az online média is egyértelmű szabályok szerint működik: például e felületeken csak a rövid, két-, három- esetleg négyperces anyagok a legsikeresebbek, a hosszabb anya- gokat nem nézi végig csak az, akit nagyon érdekel. A szakemberek szerint a legtöbben csak egy-egy anyag első percét nézik meg. Az is alapigazság, hogy a bulvár mindig is, és a mostani járvány idején is biztosít bőségesen témát a sajtónak, hiszen kit nem érdekelne, miért zöldebb a szomszéd kertje? Mivel temesvári magyar bulvár nincs, nem kell foglalkoznom e témával. De meggyőződésem, hogy nem is erről kell szóljon a temesvári magyar adás. Sokkal inkább arról, hogy mi, bánsági magyarok kik vagyunk, és mit közvetítünk a többségi társadalom és a többi kisebbségi közösségek felé. Úgy értékelem, hogy a temesvári magyar adásnak a legnagyobb értéke a közösségek és a régiók közötti híd szerepe.
– Van-e olyan régen dédelgetett téma, amelyet eddig nem sikerült filmre vinni?
– Mindig vannak újabb és újabb kihívások. Most vagyok éppen egy hosszabbra tervezett riportsorozat elején, amely dél-amerikai országokban élő, bánsági felmenőkkel rendelkező magyarokról szólna. Teljesen véletlenül akadtam erre a számomra nagyon érdekes témára, és egyre biztosabb, hogy a következő hónapokban több anyag fog elkészülni.
– A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) kuratóriuma a 2020-as esztendő nívó díjára tartotta méltónak eddigi munkádat.
– Ahogy minden eddigi kitüntetésnek, úgy nagyon örültem az elismerésnek. Most még számomra is talány ki nézhette meg az anyagaimat, és értékelte díjazásra méltónak. Ha nem is a díjakért, az elismerésért dolgozom, mindenképpen ösztönző számomra az újságírói szakma elismerése. Mivel a díjátadó időpontja egybeesett a Temesvári Magyar Napokkal, nem vehettem részt azon, nem vehettem át a díjat. Az egyesület elnökségével egyeztetve, egy a következő időszakban megrendezésre kerülő temesvári rendezvényen vehetem át a kitüntetést.
Makkai Zoltán