Világklasszisok, neves sportolók és hírességek sokasága előtt méltányolták 2022 legjobb magyar sportolóit hétfő este az új helyszínen, az Operaházban. A gálán tíz díjat adtak át a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) tagjainak szakmai döntése alapján, a két éve életre hívott, Az Év sportpillanata kategóriában azonban főként a szurkolók döntöttek az m4sport.hu oldalon meghirdetett szavazás során.
Az eseményen Szőllősi György, az MSÚSZ elnöke, a Nemzeti Sport főszerkesztője a nyitóbeszédében kihangsúlyozta, hogy a hősök megbecsülése, példaképként felmutatása jelentős részben a hivatásos krónikások, a sportújságírók feladata. Majd így folytatta: „Amikor mérkőzéseket közvetítenek a rádióban és a televízióban, amikor lefényképezik a győzelem euforikus pillanatát, amikor »élesítik«, »posztolják«, »megosztják«, »beágyazzák« a megfelelő »online tartalmakat«, hogy az új média szóhasználatát is ideidézzük. Vagy akkor, amikor évkönyvben örökítik meg a sikereket, esetleg megválasztják a sportév legjobbjait, legkiemelkedőbb sportteljesítményeit. Utóbbit már legalább száz éve, de megszakítás nélkül is 1958 óta, egyhuzamban a 65. alkalommal teszik, tesszük. Nyolcadik éve együtt az azóta létező nemzeti sporttelevízióval, az M4 Sport csatornával, a kezdetek óta együtt az immár ugyancsak nemzeti tulajdonú, idén százhúsz esztendős sportlappal, a Nemzeti Sporttal, valamint kistestvérével, a napokban egyéves Sportrádióval.”
Az összefoglalóból természetesen nem maradhatnak ki a különböző kategóriák győztesei; íme, a rangos lajstrom:
1. Az Év férfisportolója: Milák Kristóf (úszó).
2. Az Év csapata – hagyományos csapatsportok: magyar labdarúgó-válogatott.
3. Az Év csapata – egyéni sportágakban: női kardválogatott (Battai Sugár Katinka, Katona Renáta, Pusztai Liza, Szűcs Luca).
4. Az Év edzője: Marco Rossi (a labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya).
5. Az Év női sportolója: Kozák Luca (atléta, Európa-bajnoki ezüstérmes 100 m gátfutásban).
6. Az Év fogyatékos női sportolója: Pap Bianka (paraúszó).
7. Az Év fogyatékos férfisportolója: Kiss Péter Pál (parakajakos).
8. Az Év fogyatékos csapata: női kerekesszékes vívóválogatott.
9. Az Év e-sportolója: Torzsás Ádám „Torzsi”.
10. Az Év szabadidős sporteseménye: Balaton-átúszás.
11. Az Év sportpillanata: Kristoffer Zachariassen gólja a Monaco elleni Európa-liga-mérkőzésen, amivel a Ferencváros megnyerte a csoportját.
Az MSÚSZ életműdíját az olimpiai ezüstérmes, tizennégyszeres magyar bajnok kajakozó, mesteredző, Fábiánné Rozsnyói Katalin vehette át. Kivételes edzői pályafutásáról korábban így nyilatkozott a Magyar Kajak-Kenu Szövetségnek: „Nőként egy olyan területen lettem sikeres, ami a férfiak privilégiuma volt előtte, ezért apró bántásokat kaptam. De én hittem a munkában, a versenyzőimben, és ők is hittek bennem. Ráadásul nem tudták, hogy ez engem inkább arra sarkall, hogy felvegyem a kesztyűt, és megmutassam, engem nem lehet csak úgy félrelökni az útból. Ezért keménynek mondanak.”
A gálán részt vett az aznap 102. születésnapját ünneplő Keleti Ágnes is, akit perceken keresztül állva tapsolt az Operaház közönsége. A tornasport csillagaként is emlegetett egykori tornász a pályafutása során összesen tíz olimpiai érmet, köztük öt aranyérmet szerzett. 2022. december 8-án került a mozikba a róla készült dokumentumfilm, amelynek a címe: Aki legyőzte az időt. Oláh Kata rendező-producer alkotása a jelenleg élő legidősebb olimpiai bajnok mindennapjaiba nyújt bepillantást, közben pedig igyekszik felderíteni, hogy mi a titka a hosszú, tartalmas életnek.
A Magyar Távirati Iroda közleménye szerint Keleti Ágnes „minden idők legeredményesebb magyar sportolóinak rangsorában Gerevich Aladár (10/7) mögött a második, egyben ő a legtöbb olimpiai éremmel rendelkező magyar női sportoló és a legeredményesebb magyar tornásznő”.
Farkas-Ráduly Melánia
Kiemelt fotó: Kozák Luca és Milák Kristóf (forrás: sportujsagirok.hu)