Néhány hónapja kezdte el tevékenységét Keresztes Péter kollégánk a közszolgálati televízió temesvári stúdiója magyar adásának szerkesztőjeként. A TVR3-as és a Temesvári TVR, október 26-án állt át az új műsorrácsra, viszont a Keresztes Péter által szerkesztett Körkép a végekről című magyar adást már szerdán, október 23-án láthatták a tévénézők a TVR3-as csatornán 11.30 órától a teljes mintegy egyórás, terjedelmében. Az adás rövidített változata a rá következő hétfőn (október 28-án) 20 órától került adásba, a helyi adón. Legközelebb november 6-án láthatják a nézők a végekről szóló beszámolót.
– Milyen tervekkel indul újra útjára a Temesváron szerkesztett magyar adás?
– Műsorunk elsődleges célja a bánsági magyar közösségek minél teljesebb, átfogóbb bemutatása, mindennapjainak képernyőn való megjelenítése országos szinten is. Úgy gondoltuk, hogy több szempontból, több szálon kíséreljük meg ezt a célt megközelíteni, állandóan fogunk riportokat, műsorokat készíteni azokról a szálakról, amelyeket még a történelem húz, a térség pezsgő kulturális élete is állandóan napirenden szerepel, és foglalkozni kívánunk a hétköznapi embert foglalkoztató kérdésekkel is. A régióban élő magyar közösségek viszonylag keveset szerepelnek a sugárzott sajtóban, ezért azt tervezzük, hogy a lehető legtöbb helyszínre elmenjünk és tájékoztassunk az eseményekről, az ünnepi alkalmakról, és a hétköznapokról is. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy ne zárkózzunk be, ne szorítkozzunk kizárólag a temesvári eseményekre, történésekre, hanem a vidék életét is meg kívánjuk jeleníteni a képernyőn. Már kialakultak egyes településeken a kapcsolatok, Arad megyébe rendszeresen kijárok, itt külső munkatársunk Pataky Lehel Zsolt kollégám a fő támaszom, aki a bemondást is végzi. Nemrég Hunyad megyében jártam, és készülök Resicabányára is. Annak ellenére, hogy jószerével egyedül dolgozom, megpróbálom lefedni az egész régiót.
– Meglehetősen előnytelen az adás ideje, ez mennyire függ a szerkesztőtől?
– Az adásidő meghatározása nem függ tőlünk, a közszolgálati televízió vezetősége határozza azt meg. A jelenlegi műsor szerint a közszolgálati televízió 3-as csatornáján (TVR 3) szerdánként 11,30 órakor kezdődik a 48 perces műsor, viszont a temesvári stúdióban a magyar adás csúcsidőpontban, hétfőnként este 20,00 órakor kezdődik, ami a televíziózásban nagyon jó időpontnak számít. Mindenkinek ajánlom, aki nem nézheti a szerdai magyar adást, tekintse meg a hétfő esti adásunkat! A temesvári magyar adás napokon belül a televízió új honlapján is követhető lesz.
– Szülővárosából, Marosvásárhelyről, Kolozsváron és Bukaresten keresztül vezetett az útja Temesvárra. Milyen élményeket, tapasztalatokat tartogatott a Bega-parti nagyváros?
– Tulajdonképpen Bukarestben is szórvány körülmények között dolgoztam, ezért részben ismerős volt a helyzet. Tulajdonképpen feleségem révén, aki a Temesvári Csiky Gergely Állami Színház rendezőjeként tevékenykedik, kerültünk végül is Temesvárra. Mégis egészen más az itteni magyar közösség a fővárosihoz képest, itt sokkal nagyobb a nyitottság a sugárzott média irányában, számtalan eseményre, helyszínre hívnak. Meglátásom szerint a Temes megyei magyarság számára nagyon nagy előny az, hogy viszonylag kis távolságra két országgal is határos a megye, az országhatárok átjárhatóak, adott a közösségek közötti kapcsolattartás, tapasztalatok cseréjének lehetősége, ami óriási nyitottságot eredményez. Sokszor a közösségek tagjai sem értékelik igazi értékén ezt az előnyt, amelyet a kívülről érkező számára rögtön szembetűnik. Az országhatárokon átívelő pályázatok szintén értékes lehetőségeket biztosítanak a közösségek számára. E lehetőségek kizárólag határmenti közösségek számára adottak, az ország belsejéből nézve lehet igazán értékelni ezt az adottságot. Bevallom, hogy számomra nagyon kellemes a város, befogadókészséget és nyitottságot tapasztaltam a helyi magyar közösség részéről, folyamatosan illeszkedünk be, és épülnek a kapcsolatok.
– Meglátása szerint van téma ebben a régióban?
– Bőven van téma a térségben, az igazán fontos témákat és riportokat a bukaresti kollégáimnak is átadom, hogy a nézettebb TVR1-esen is sugározzák ezeket, ezzel a médiának köszönhetően az országos sajtóban is nyilvánosságot kapnak a helyi történetek, események. A beszámolók, riportok mellett, dokumentumfilmek elkészítését is tervezzük, illetve fokozott figyelmet fordítunk a fiatalságra, e korosztály problémáit kívánjuk a képernyőn megjeleníteni, a következő adásunkban erről is szó lesz. A műsor szerkezetéről szólva, mindig van egy-egy stúdióbeszélgetés az éppen aktuális témákról, illetve az elmúlt néhány hét eseményeiről készült helyszíni anyagok is bekerülnek a műsorba. Mivel egyedül dolgozom, nyilván nem juthatok el minden eseményre, másrészt számtalan olyan eseményre kerül sor, amelyet önmagában bemutatni nem biztos, hogy érdekes lehet a szélesebb nézőközönségnek, viszont ilyenkor alkalom adódik több anyag rögzítésére. Jó példa erre az ötvösdi szépkorúak találkozója, melynek ürügyén további anyagokat vettem fel, ezzel reményeim szerint egy ötvösdi nagyobb körkép anyaga áll össze. Mivel alapjában operatőr vagyok, nagyon szeretem a vizuális oldalukról megközelíteni az eseményeket, ezért műsoraimat is hangsúlyosan vizuálisra fogom, nagyon fontos nekem, hogy nem kizárólag a szereplők beszéljenek, hanem a képkockákban rejlő történetek is üzenjenek a nézőknek.
*
A november 6-i Körkép a végekről című magyar adás (TVR3, 11.30) műsora:
Milyen volt az idei Aradi Magyar Napok? Erről beszélget Pataky Lehel Zsolt meghívottjával, Bognár Leventével, Arad alpolgármesterével.
Műsorunk második felében beszámolunk a Csiky Gergely Állami Magyar Színház bábtagozatának Nagyváradon aratott sikeréről, illetve Szőke Kavinszki Andrást, a Fuxfeszt művészeti igazgatóját kérdeztük a bábfesztivál ötletéről, céljairól.
Egy nagyobb riporttal zárjuk a műsort, melynek témája a Temes és Hunyad megyei fiatalok önszerveződése.
Az adás rövidített változata hétfőn, november 11-én, 20 órától kerül adásba a helyi adón.