A népdal országos seregszemléje
A bánsági ősz egyik kiemelkedő magyar vonatkozású ünnepe az Újszentesen megrendezett „népdalszüret”, az Őszirózsa Országos Népdalvetélkedő. Idén a helybéli kisiskolás vagy a kamaszkor elején járó népdaléneklők mellett Aradtól Bákóig, Brassótól Nagybányáig összesen száznál is több résztvevő, az ország tizenhárom megyéjének képviselői mutatkoztak be. Dénes Ildikó tanítónő, a Tanügyminisztérium által is jegyzett és támogatott országos népdalvetélkedő főszervezője hangsúlyozta, hogy az újszentesi versenyen való részvétel és bemutatkozás kiegészítéseként, a vetélkedő legnagyobb nyeresége, az iskolákban terjedő érdeklődés közös kincsünk, a hagyományaink ápolása iránt. “A helyi iskolákban megszervezett, illetve a megyei szintű vetélkedőkön megtanult népdalok és általában a hagyományaik megőrzésének és továbbadasának kötelessége észrevétlenül beépül országos szinten sok-sok gyermek hétköznapjaiba, saját tájegységük tiszta énekeit, dallamait hozzák el Újszentesre, ahol a foglalkozások során sok más tájegység sajátos dalaival egészítik ki. Az idei rendezvényünkön a felkészítő–I–II. osztályosok korcsoportjában huszonnégy résztvevő indult, a III.–IV. osztályosok tábora volt a legnépesebb, ebben a korcsoportban harminchét résztvevő közül választotta ki a zsűri a díjazottakat, az V.–VI. osztályosok közül huszonhárman, a VII.–VIII. osztályosok pedig tizenheten adtak elő szebbnél-szebb népdalokat. Mindannyian bízunk abban, hogy jövőre is lesz folytatása a népdalvetélkedőnek, az idei nagyarányú részvétel is igazolja az érdeklődést iránta.”
Az Oktatásügyi Minisztérium, az Újszentesi Polgármesteri Hivatal és a Temes Megyei Tanács támogatásával megszervezett Őszirózsa Országos Népdalvetélkedő valamennyi versenyzője részvételi oklevelet és könyvjutalmat kapott. A zsűri osztályzatai alapján, a négy korcsoportban az alábbi versenyzők teljesítményét díjazták.
A legkisebbek közül első díjat Bartalis Hajnalka és Halmágyi Áron kapott, második Dragics Bella és Gáspár Henrietta, harmadik helyen pedig Szabó Vivien és Geréb Boglárka Kinga végzett. A III.–IV. osztályosok közül Puskás Panna hódította el az első díjat. Hajszálnyira maradt mögötte Fazakas Andrea és Karácsony Árpád Dániel, harmadik díjat Mike Nóra vihette haza. Az V.–VI. osztályosok közül Gorzó Boglárka teljesítményét tartotta kimagaslónak a zsűri, második lett Szabó Boglárka és a Bartók Béla Elméleti Líceum tanulója, Szabó Abigél, harmadik pedig Csizmár Bernadett lett. A VII.-VIII. osztályos korcsoportban Borbáth Szilveszter első díjat, Erőss Réka második, Fazakas Hunor és Balázs-Bécsi Eszter pedig harmadik díjat nyert.
Kiss Ferenc, szaktanfelügyelő, a Temes megyei Tanfelügyelőség képviseletében vett részt a rendezvényen, és meglátása szerint az országos népdalvetélkedő maradéktalanul eleget tesz rendeltetésének, “mindenképpen kimagasló rendezvény úgy a helyi és Temes megyei, mint az erdélyi magyar közösség számára, ugyanis lehetőséget biztosít a gyermekek számára tehetségük megmutatására. Egyfajta kitüntetés is ez a rendezvény a bánsági magyarság számára, kitűnő alkalom megmutatni értékeinket, egyáltalán azt, hogy bánsági magyar közösségünk még rendelkezik kellő tartalékokkal ennek az országos eseménynek a megszervezésére. Vannak forrásaink, van összetartás és együttmunkálkodó közösség.”
A résztvevők fellépését követően az idei, V. Őszirózsa Országos Népdalvetélkedővel kapcsolatos benyomásairól kérdeztük meg Fall Ilona színművésznőt, aki már a legelső, s az eltelt évtized alatt mindegyik újszentesi népdalversenyen a bírálóbizottság tagjaként vett részt. “Az előző évekhez viszonyítva, idén sokkal többen vettek részt a versenyen. Biztonsággal állítható, hogy az újszentesi népdalvetélkedő immár hagyománynyal bíró rendezvény, hiszen alkalmam volt az eltelt évtized alatt figyelemmel kísérni e rendezvény fejlődését. Ennek a vetélkedőnek komoly rangja van, országos elismerésnek örvend. Magam évek óta a zsűri elnöki minőségében veszek részt a fellépők teljesítményének az elbírálásában, de számomra a legnagyobb élményt a versenyen résztvevő legkisebbek meghallgatása jelenti, a kisgyermekek őszinték, ők a legaranyosabbak és a leglelkesebbek, talán a legkomolyabban is veszik a versenyt. Idén is nagyon erős volt a mezőny, komoly gondot okozott a zsűrinek az elbírálás, láthatóan komoly munkát fektettek be e megmérettetésbe úgy a gyermekek, mint a felkészítőik. Azt tapasztaltuk, hogy a felkészítő pedagógusok, vagy szülők szerencsésebben választották ki a versenyzőkhöz illő dalokat, mintha körültekintőbben merítettek volna népdalkincsünk kiapadhatatlan forrásából. Ha az elmúlt években több alkalommal, számos katonadalt hallhattunk, idén egyetlen versenyző sem jelentkezett a katonaéletből ihletődött népdallal. Esetenként akár furcsán is hatott, egy-egy pöttömnyi versenyzőtől az olthatatlan szerelemről, epekedésről szóló népdal, de tudjuk, hogy a szerelem hatására számtalan népdal született. Érdekes módon nagyon sok nehéz, összetett, nehezen kiénekelhető részeket is tartalmazó népdallal jelentkeztek a legfiatalabb korcsoport képviselői közül sokan, és egyesek figyelemre méltó módon birkóztak meg e nehéz feladattal.”
A népdalvetélkedőt lezáró, a kultúrházban megtartott közös éneklés és a Bokréta citera-csoportjának a fellépése méltó befejezése volt a magyar népdal újszentesi ünnepnapjának.