Mi a helyzet a Járványkórházban?
A Járványkórház tüdőgyógyászati részlegén dolgozó Dr. Porojan-Suppini Noémi elmondása szerint, jelenleg a járvány terjedését gátolni hivatott drasztikus óvintézkedések mellett, az intézményben most kizárólag a koronavírusos betegeket kezelik, a kórház minden részlege felkészült a következő időszakban várható fokozott terhelésre.
Osztályunkon jelenleg nem kezelünk a mostani járványban fertőzött betegeket, viszont a fertőző osztályon egyre nagyobb a zsúfoltság és belátható időn belül hozzánk is átkerülnek a koronavírusos betegek. Amikor pedig a Járványkórház minden részlege megtelik, egy más kórházakban fogadják a betegeket. Ebben az időszakban kizárólag a nagyon súlyos betegeket utalják be, a kórházak kapacitását fenntartják a tömeges megbetegedés esetére. Ugyanis számítani kell, a vírus rendkívül gyorsan terjed, s ma már ellenőrizhetetlenné vált ki, mikor és kitől vette át a betegséget, a terjedés fékezése kizárólag átfogó, mindenkire érvényes korlátozó intézkedésekkel tűnik lehetségesnek. Ha otthonunkban maradunk, és betartjuk a higiéniai előírásokat – maszk, kesztyű, nagyon fontos a kézmosás, távolságtartás, a klór vagy alkohol (70% feletti) alapú szerekkel való fertőtlenítés a lakás bejáratánál és a lakáson belül is, a kinti ruhák lecserélése és mások – akkor valószínűleg nem fogunk megbetegedni.
Mikor kell orvoshoz forduljon a polgár?
Ebben az időszakban gyakoriak az egyszerű influenzás és megfázásos megbetegedések, ha valakinek folyik az orra vagy tüsszent, nem biztos, hogy koronavírussal fertőzött. Az új vírussal fertőzött betegek esetében az első tünet a száraz köhögés, a 38-39 fokos magas láz és légzési nehézség. Nagyon fontos, hogy a fenti tüneteket észlelő beteg ne rohanjon mindjárt a családi orvoshoz, valamely rendelőbe, vagy a sürgősségre, hanem telefonon keresse meg családi orvosát, vagy az 112-es sürgősségi számot hívja, ahol szakszerű eligazítást kap. Jelenleg az igazoltan vírusfertőzött, de könnyű tüneteket felmutató betegeket is kórházi karantéban kezelik, viszont ha súlyosbodik a helyzet, azokat a betegeket, akiknek élete nincs veszélyben, orvosi felügyelet mellett szigorú otthoni karanténban fogják kezelni.
Kényszerszabadságon a fogorvosok is
Egyik Katonai Rendelet értelmében, azonnal be kellett zárni a rendelőket, s egyik napról a másikra munkanélkülivé vált a Kabai Zoltán fogorvos is. A fogorvosi szakkollégium közleménye értelmében Temes megyében nagyjából ezernyolcszáz fogorvos és ugyanannyi asszisztens került hasonló helyzetbe.
Temesváron egyedül a Fogorvosi Egyetem keretében működő fogorvosi sürgősségi szakszolgálaton végeznek el sürgős beavatkozásokat. Érthető a korlátozó rendelkezés, hiszen rossz elképzelni is, hogy valamely fogorvosi rendelőben egy tünetmentes vírushordozó ül be a székbe, és a megszokott és kötelező higiéniai előírások ellenére is, a technika „segítségével” kerül szétszórásra a vírus a rendelőben, és azon túl is! Most sok-sok év után, egyszerre nagyon sok időm lett, rendezem az itthoni dolgokat, viszont ha a jelenlegi helyzet tartósan beáll, nagyon nehéz helyzetbe kerülhet sok család.
Feleségem szintén az egészségügyben dolgozik, és most ő van leginkább kitéve a megfertőződés veszélyének. Most arra összpontosítunk, hogy betartsuk az előírt rendelkezéseket, kialakítottuk az itthon tartózkodás napirendjét, és a fiam esetében a tanulási programot. Mivel mostanában csak nagyon kevés jármű közlekedik, ezáltal csökkent a környezetre háruló nyomás, nekem úgy tűnik, hogy a levegő is tisztább, és ezt vigaszként is érzékelem az egyre terjedő járvány ellenére.