Matuska Márton újságíró előadása a délvidéki vérengzésről
A temesvári magyar közösség töretlen érdeklődésének örvendő Baráti esték rendezvénysorozat vendége volt Matuska Márton újságíró, a magyar közösséget 1944–1945 között ért, különös kegyetlenséggel elkövetett, korabeli szófordulattal élve, a magyarság likvidálására törekvő atrocitások elismert kutatója, aki a címben olvasható Babits Mihálytól származó gondolat szellemében fogalmazta meg üzenetét a délvidéki magyarság kálváriáját egyáltalán nem, vagy csak részben ismerő temesvári hallgatóságnak.
Még mielőtt az előadó megszólalt volna, a résztvevők döbbenettel tekintették meg a Délvidéki magyar Golgota című állóképes kiállítást, amely a „Keskenyúton – Délvidéki Tragédiánk 1944–45 Alapítvány” jóvoltából kerül bemutatásra. A tematikus tablók a tiszaistvánfalvi haláltábor és más koncentrációs táborok embertelen körülményeit, az áldozatok foghíjas – közöttük rengeteg csecsemő és karonülő gyermek – névsorát, az akár négyszázezres lelekszámú délvidéki német közösség elpusztítása során elkövetett rémtettek kockáit és sok más képanyagot tártak a szemlélők elé. És látható volt a történelmi megbékélés kezdetének momentuma is, amikor a magyar és a szerb állam elnöke együtt emlékeztek meg a Csúrogon kivégzett ártatlan magyar áldozatokról. A közvetlen hangulatú rendezvényen a bácskossuthfalvi Móricz Árpád református lelkipásztor, borász saját készítésű szerémségi borait kóstolhatták meg. A rendezvény keretében rövid összeállítással lépett fel a újmosnicai férfidalárda.
Mennyire ismerik a hetven évvel ezelőtti tragikus események igaz történetét a mai vajdasági lakosok, magyarok és szerbek? – kérdeztük meg az előadótól.
Tulajdonképpen nem is kizárólag a magyar közösség soraiban váltak az akkori események általánosan ismertekké az utóbbi években, hanem immár a teljes szerbiai társadalomban tudnak róluk, és a dögtemetőkben ásott tömegsírokba, a sportlétesítmények, autópályák alá vagy a máig ismeretlen helyre elhantolt áldozatok “kiáltása” egyre erősebben hallatszik, még akkor is, ha a jóvátétel késik. Továbbszélesítve a kört, az egész Kárpát-medencében szisztematikusan foglalkoznak a kutatók a térségükben elkövetett hasonló atrocitások felderítésével, hiszen a kommunista hatalomátvétel és a hatalom megszilárdítása mindenütt áldozatokat követelt.
A délvidéki vérengzések kutatása, különböző, akár nemzetközi fórumokon való bemutatása nem okoz feszültséget a ma ott élő népcsoportok között?
Meglátásom szerint tulajdonképpen az okozza a legnagyobb gondot, hogy évtizedekig nem foglalkoztunk, nem foglalkozhattunk ezekkel az eseményekkel. Az efféle dolgokat, akár az emberi testben keletkező betegség-gócokat, fertőzéseket el kell távolítani, ki kell tisztítani a társadalom testéből. Amennyiben ez nem történik meg, vagyis elhallgatják például a hetven évvel ezelőtti vérengzések során történteket, ezek az események nemzedékről nemzedékre megmérgezik a közösségek, népcsoportok, államok közötti kapcsolatokat. Rengeteg történelmi példával ábrázolható az, hogy a történelmi megbékélést meg kell előzze a beismerés, a bűnök felvállalása és megvallása.
Elképzelhető, hogy az egykori gyilkos és a „likvidált” magyar áldozat leszármazottai egyazon utcában laknak ma is, netán szomszédok?
Persze, hogy van erre példa, és elmondhatom, hogy nem mindenki képes ennek a helyzetnek az elviselésére. Egy szerb közmondás szerint a bevallott bűnt, félig megbocsájtják… Magyarul: a bűn megbocsájtása annak bevallását követően esedékes. Kutatásaim során azt tapasztaltam, hogy mi magyarok Istennek hála idejében bevallottuk az általunk más nemzetek ellen elkövetett bűneinket! Ezzel szemben nem nagyon látjuk azt, hogy mások beismernék az ellenünk elkövetett bűnöket. A magyar közösség beismerte, bevallotta elkövetett bűneit és a bűnbocsánat elnyerésébe vetett reménykedés megerősít bennünket.
Az 1944 késő őszétől 1945 tavaszáig tartó délvidéki magyar kálváriát, a jugoszláv kommunista partizánalakulatok és a vajdasági szerb lakosság által civil magyarok, németek és horvátok ellen brutális kegyetlenséggel elkövetett népirtást, megtorlásnak nevezik a másik oldalon. Egyértelműsíthető az, hogy hogyan kezdődött a délvidéki tragédia, ki kezdte a pusztítást?
Hogy ne lehetne meghatározni! Amikor elkezdtem papírra vetni kutatásaim eredményeit, azon tanakodtam a térség történelmébe meddig „nyúljak vissza”. Mert 1848-ban a Dévidéken szörnyű vérengzés zajlott, másfél évszázaddal korábban a II. Rákóczi Ferenc által vezetett szabadságharc szedte áldozatait e térségben, de ezt megelőzően a török uralom alatt, a balkáni szerbek és más népek martalócai előszeretettel fosztogatták a Magyar Királyság határ menti területeit… Mindezek ismeretében tettem fel magamnak a kérdést mégis mikor, mivel kezdődött az ellenségeskedés? Végül is rájöttem, hogy ha a történelmi múlttal foglalkozom, akár Káinig és Ábelig visszanyúlhatok, mert az emberben van egy gonoszságra való hajlam, és ettől csak erős hittel és a bűn bevallásával szabadulhat meg. Ha nemzetek között vannak ilyen a jó viszonyt romboló, mérgező terhek, akkor ezeknek a bűnöknek a beismerése és megbeszélése, kimondása a nemzetek dolga, a vezetők kell ezt felvállalják!
Felelősségre vonták valaha a hetven évvel ezelőtti gyilkosságok elkövetőit?
Tulajdonképpen a felelősségre vonás kérdése részünkről szinte szóba sem kerül. A magyar közösség elvárná persze nemcsak az elkövetők felelősségre vonását és hogy az ártatlanul lemészárolt embereket rehabilitálják és kártalanítsák. Elég régóta várunk erre a jóvátételre… és látható, hogy a szerb állam, a szerb társadalom nem buzgólkodik ezirányban, sőt amennyire lehet, hátráltatja a jóvátételi kezdeményezéseket. Számomra nagyon megnyugtató, hogy mi magyarok elmondhatjuk azt, hogy az 1942-es „hideg napok” néven a térség történelmébe bevonult kegyetlenkedéseket követően rádöbbentünk a történtek igazi súlyosságára, és akkor alig néhány nappal a vérengzéseket követően az Országházban már tárgyaltak ezekről. Ezzel szemben sok-sok évtized elteltével alig tudtuk elérni, hogy a szerb parlament egyáltalán foglalkozzon az 1944-45-ben történtekkel! A fennálló helyzetet híven szemlélteti az utóbbi évek eseményei, például a 2013-as csúrogi közös főhajtás, amikor Áder János magyar államelnök bocsánatot kért az 1942-ben a magyar hadsereg kötelékében szolgáló egyes alakulatok, személyek által a szerb emberek, a szerb nemzet ellen elkövetett gyilkosságokért. Máig hiába várunk hasonló megnyilatkozást a szerb államfő részéről a magyar emberek, a magyar nemzet irányába…
Ma szabad emlékezni a délvidéki magyar kálváriáról?
Tudni kell, hogy szinte mindegyik magyar településen történtek különféle kegyetlenkedések, amelyeknek ártatlan magyar, német vagy horvát emberek estek áldozatul. Ma már nagyon sok helyen emeltek valamilyen emlékművet megjelölve a szörnyű tettek helyszíneit. A közösségek tagjai rendszeresen megemlékeznek az események évfordulóin. Végtelenül cinikusan ezeket az emléknapokat hivatalosan a „felszabadulás dicsőséges napjaiként” ünnepelték meg. A magyar közösségnek ez a „felszabadulás” legkevesebb húszezer, nem a katonai hadműveletekben elesett hősi halottat, hanem ártatlan polgári áldozatot követelt! És néhány kistérséget teljesen magyartalanítottak. Most, a „dicsőséges, felszabadulási” hangulatban mi nem mások győzelmére emlékezünk, hanem számunkra a sérelmeinkre való megemlékezés napjai ezek. Kimegyünk a temetőkbe, a tömegsírokhoz, emlékhelyekre, ahol kínozták, verték, agyonverték, tömegesen lemészárolták a mieinket, és ott megemlékezünk róluk, illetve ahol csak tehetjük, megjelöljük a kegyetlenkedések helyszíneit. Nagyon sok a munkánk még, mert számos helyen – közöttük Újvidéken, ahol az akkori lóversenypályán közel kétezer magyar életét oltották ki – máig nem sikerült méltó emlékművet emelni.
Ismert az áldozok száma?
Tulajdonképpen még mindig csak becsüljük – én legkevesebb húszezerre becsülöm az áldozatok számát, mások negyvenöt, de akár ötvenezer áldozatot említenek – konkrétumokkal alig-alig rendelkezünk.Vannak ugyan névsorok, de ez kevés ahhoz, hogy egy viszonylag pontos számot mondhassunk. Mindaddig, amíg az áldozatok legteljesebb névsorát össze nem állítjuk, addig a feltárási munkát nem tekinthetjük befejezettnek. Márpedig sok helyen nagyon hiányos adatok léteznek. Például Újvidéken egyszerűen eltűntek a levéltárakból azok az okmányok, amelyek ezekre a dolgokra vonatkoznak. Hasonló a helyzet például Zomboron. De ismeretes, hogy a világháború időszakában a megszokottnál jóval nagyobb volt az emberek mozgása, rengetegen menekültek, szöktek át az akkori Magyar Királysághoz tartozó Délvidéki területekre. Például a szerémségi magyarok nem csak a világháború borzalmait kellett elviseljék, hanem a különféle helyi fegyveres csoportosulások – partizánok, csetnikek, usztasák, kommunisták – közötti viszálykodást is, és emiatt tömegesen szöktek át a határon. Viszont az 1944-1945-ös időszakban ezeket a menekülteket is a helyi lakossághoz hasonlóan pusztították el, de hivatalosan ezek a tömegek semmilyen okiratban nem szerepelnek. Éppen a mai rendezvényen jelezte egy temesvári hölgy, hogy a szülőfalumban, Temerinben született, és a háború elől Temesvárról hazamenekült édesapja is, azokban a zavaros időkben, amikor a partizánok településről, településre, utcáról utcára és házról házra járva likvidálták a magyarokat, eltűnt, és csak évtizedekkel később, amikor összeállítottuk a temerini áldozatok névsorát bukkantunk rá a nevére!
A szerbiai megtorlásokról Gutai István Földönfutók, hontalanok II. címmel megjelent könyve megvásárolható a Mária téri Könyvesboltban 35 lejes áron.